Ivdi
19.02.07,09:13
Prosím Vás poraďte mi, či má organizácia patriaca pod VÚC nárok na pomerne odpočítanie dane z faktúry za telefon. Slovak Telekom posiela faktúru VÚC a následne my dostaneme fa od VÚC - vyúčtovanie telefonov, ale bez DPH VÚC nie je platcom DPH. Ja si myslím, že nárok nemáme, ale poprosím o usmernenie Ďakujem a prajem pekný deň.
Tweety
19.02.07,08:20
Prosím Vás poraďte mi, či má organizácia patriaca pod VÚC nárok na pomerne odpočítanie dane z faktúry za telefon. Slovak Telekom posiela faktúru VÚC a následne my dostaneme fa od VÚC - vyúčtovanie telefonov, ale bez DPH VÚC nie je platcom DPH. Ja si myslím, že nárok nemáme, ale poprosím o usmernenie Ďakujem a prajem pekný deň.
Ak voči vám nie je dph uplatnená( ani nie je, pretože fa neplatca dph), tak fa celá suma za telefón je nákladom.
Ivdi
19.02.07,08:46
Ďakujem Tweety a jajko50. V tej súvislosti si chcem ešte utvrdiť jednu vec a to, že prenajímame priestory a v nájmnej zmluve nám nájomcovia platia aj za telefony paušálnou platbou. Výstup DPh z týchto telefonov tiež neuplatnovať.ďakujem
Jana Acsová
19.02.07,08:54
Ďakujem Tweety a jajko50. V tej súvislosti si chcem ešte utvrdiť jednu vec a to, že prenajímame priestory a v nájmnej zmluve nám nájomcovia platia aj za telefony paušálnou platbou. Výstup DPh z týchto telefonov tiež neuplatnovať.ďakujemNo to už je trošku ťažšie .-)

Asi takto ... vy ste platiteľ dane. Niekto si od Vás niečo objednal a Vy mu to fakturujete ... poskytujete službu. Je jedno, od koho ste ju v tom prípade prijali a to či od platiteľa alebo neplatiteľa. Ak sa jedná o službu, ktorá podľa zákona o dani z pridanej hodnoty nie je oslobodená, fakturujete dodanie služby s daňou.

A to, čo si od Vás kto objednal, viete len vy ... z kalkulácie za nájom nehnuteľnosti. Nepredpokladám však, že by ste mohli fakturovať bez dane, ak v nájomnej zmluve máte pomenované poskytovanie služieb súvisiacich s nájmom.
Ivdi
19.02.07,09:05
Ďakujem za odpoveď. Platcami DPH sme sa stali len v tomto roku. V zmluve máme stanovene osobitne nájomné a osobitne služby suv.s nájmom. Takže každú jednu službu osobitne musím mať uvedenú v zmluvu a vyčíslenú základom a DPH, bez ohľadu nato, či sme službu prijali od platiteľa alebo neplatiteľa. DPH na výstupe musím odviesť.