mysimis
19.02.07,08:38
Máme zamestnanca, ktorý nespľňa kvalifikačné predpoklady na svoju prácu /vedúci pracovník/ a ani nebol ochotný si kvalifikáciu doplniť. Na základe uvedeného ho chceme preradiť na prácu, ktorá zodpovedá jeho doterajšej kvalifikácii ale platove bude na tom horšie. Čo všetko musíme dodržať, aby toto preradenie bolo ok?
Mirka D
21.02.07,11:48
Nechcem pridávať novú tému, tak sa pridávam so svojím problémom sem.
Bola som pred niekoľkými rokmi prijatá do prac. pomeru na miesto odbytový referent + mzdová účtovníčka. Súčasťou požiadaviek bola nemčina, čo som spĺňala.
Firma prešla org. zmenou (iný vlastník prebral firmu aj so zamestnancami). Odovzdávam mzdovú agendu pracovníčke, ktorá vo vlastníkovej firme už mzdy robí. To je OK.
Oddelenie odbytu má tiež prejsť zmenou. Na prácu, ktorú robím ja v nemčine, chcú prijať novú zamestnankyňu s angličtinou. Mňa chcú preradiť na inú prácu, ktorá sa mi nepáči a obávam sa, že aj horšie platenú. (Jediná mám malé dieťa, tak som takto odsunutá).
Ako sa môžem brániť? Nerada by sa pri prípadnej dohode o preradení dostala až k výpovedi , pretože mám v pláne najbližší rok ísť na materskú dovolenku. Ale to sa nedá predpovedať na 100%, a teda nechcem ani na všetko rezignovať.
Ďakujem za akúkoľvek radu.
Chobot
21.02.07,14:44
Máme zamestnanca, ktorý nespľňa kvalifikačné predpoklady na svoju prácu /vedúci pracovník/ a ani nebol ochotný si kvalifikáciu doplniť. Na základe uvedeného ho chceme preradiť na prácu, ktorá zodpovedá jeho doterajšej kvalifikácii ale platove bude na tom horšie. Čo všetko musíme dodržať, aby toto preradenie bolo ok?

A keď ste ho prijímali na uvedenú pozíciu, tak tie kvalifikačné predpoklady spĺňal? Ak vtedy áno, prečo ich teraz stratil? Bolo to dané zo zákona alebo si firma určila podmienky na danú pozíciu?
mysimis
21.02.07,17:04
Nie, nespĺňal, dohodli sme sa že si skúšky banského charakteru doplní. Do dnešného dňa sa však tak nestalo.
Danila
21.02.07,19:20
Preradenie pracovníka prichádza do úvahy ako jednostranný úkon zamestnávateľa ak sú naplnené dôvody podľa § 55 ZP, alebo v prípade organizačných zmien. Tak ako to opisuješ, nie je splnená podmienka dôvodu preradenia ani v prvom ani v druhom prípade. V prípade, že ste nepodmienili súčasnú funkciu a platové podmienky do istej lehoty absolvovaním predpísaných skúšok v písomnej dohode, jednostranné preradenie a zníženie platu bez súhlasu zamestnanca by bolo neplatné.
Chobot
22.02.07,08:08
Nie, nespĺňal, dohodli sme sa že si skúšky banského charakteru doplní. Do dnešného dňa sa však tak nestalo.

Pýtam sa preto, lebo poznám prípad, kedy bol zamestnanec na vedúcej pozícii, potom si zamestnávateľ vymyslel, že všetci vedúci musia mať VŠ. On nemal, vzhľadom na vek si ju ani nemienil dorobiť a preto dostal výpoveď. Súd uznal jeho žalobu, lebo žiadny zákon neukldal takú podmienku. A len preto, že si to tak určil zamestnávateľ to nestačilo.

Takže ak ste ho prijali na to miesto bez bližších podmienok, a zákon neukladá tú podmienku, tak preradenie asi nebude možné.
milagros208
26.10.07,08:40
Chceli by sme preradiť zamestnanca na inú prácu. Zamestnanec je odmeňovaný úkolovou mzdou, ktorú už niekoľko mesiacov nespĺňa a sme mu nútení doplácať nielen do minimálnej mzdy ale aj za prácu nadčas s príplatkami. Z tohto dôvodu ho chceme preradiť na inú prácu, kde nebude robiť nadčasy a keďže daná práca spĺňa stupeň náročnosti 1 /predtým 2/a teda aj príp. ani veľa doplácať do minimálnej mzdy. Môžme takéto preradenie urobiť jednostranne? Alebo najlepšie urobiť dodatok k zmluve, ktorú nám podpíše a bude to bez problémov? Pracovná zmluva končí k 31.12.2007.Ďakujem.
Chobot
26.10.07,08:51
Chceli by sme preradiť zamestnanca na inú prácu. Zamestnanec je odmeňovaný úkolovou mzdou, ktorú už niekoľko mesiacov nespĺňa a sme mu nútení doplácať nielen do minimálnej mzdy ale aj za prácu nadčas s príplatkami. Z tohto dôvodu ho chceme preradiť na inú prácu, kde nebude robiť nadčasy a keďže daná práca spĺňa stupeň náročnosti 1 /predtým 2/a teda aj príp. ani veľa doplácať do minimálnej mzdy. Môžme takéto preradenie urobiť jednostranne? Alebo najlepšie urobiť dodatok k zmluve, ktorú nám podpíše a bude to bez problémov? Pracovná zmluva končí k 31.12.2007.Ďakujem.

Preradenie na inú prácu musí byť so súhlasom zamestnanca. Sú síce výnimočné prípady, kedy to môže zamestnávateľ urobiť aj jednostranne, ale tie presne definuje ZP (napr. § 55 ods. 4) a nebude to tento prípad.
Tony1
04.12.07,07:06
Zamestnanec pracuje ako rozrabkar, ma pracovnu zmluvu.
Potrebujeme ho len na urcity cas - asi 3tyzdne, preradit na pracu predavaca kvoli trhom, kde budeme mat stanok. Staci to spravit dodatkom k zmluve, alebo je to nutne riesit inak. A co je k tomu este potrebne. Dik.
Chobot
04.12.07,08:21
Zamestnanec pracuje ako rozrabkar, ma pracovnu zmluvu.
Potrebujeme ho len na urcity cas - asi 3tyzdne, preradit na pracu predavaca kvoli trhom, kde budeme mat stanok. Staci to spravit dodatkom k zmluve, alebo je to nutne riesit inak. A co je k tomu este potrebne. Dik.

Pokiaľ s tým zamestnanec súhlasí, tak nevidím problém urobiť to či už dodatkom alebo aj dohodou o dočasnom preradení.
Tony1
04.12.07,12:51
Dakujem velmi pekne.
ickom
04.12.07,13:10
Chceli by sme preradiť zamestnanca na inú prácu. Zamestnanec je odmeňovaný úkolovou mzdou, ktorú už niekoľko mesiacov nespĺňa a sme mu nútení doplácať nielen do minimálnej mzdy ale aj za prácu nadčas s príplatkami. Z tohto dôvodu ho chceme preradiť na inú prácu, kde nebude robiť nadčasy a keďže daná práca spĺňa stupeň náročnosti 1 /predtým 2/a teda aj príp. ani veľa doplácať do minimálnej mzdy. Môžme takéto preradenie urobiť jednostranne? Alebo najlepšie urobiť dodatok k zmluve, ktorú nám podpíše a bude to bez problémov? Pracovná zmluva končí k 31.12.2007.Ďakujem.
Vydržať, zmluva končí o 4 týždne, tak jednoducho sa s ním už neuzatvorí nová zmluva (keď nemá záujem skvalitňovať svoju prácu)a je to:)