anes
19.02.07,09:12
Na co vsetko mozno pouzit zisk spolocnosti? Ide mi o to, ze VZ rozdeli cast zisku na uhradu straty, cast na pridel do rezervneho fondu, cast akcionarom a co zo zvyskom zisku? je mozne vytvorit nejaky fond na opravu majetku? ako sa to potom uctuje?
martinius
20.02.07,08:59
427 - Ostatné fondy (účelové)
prípadne môže zisk ostať nerozdelený - 428.
Vladimír Ozimý
27.02.07,20:02
no dobre my sme tvorili tento fond 427 a chceme ho rozpustiť na čo všetko sa dá použiť...pretože rozpustenie ide do výnosov do zdanenia...a ja potrebujem ho použiť tak aby mi nenavyšoval zisk...a najlepšie ponížil pokladňa
ingi
27.02.07,20:29
no dobre my sme tvorili tento fond 427 a chceme ho rozpustiť na čo všetko sa dá použiť...pretože rozpustenie ide do výnosov do zdanenia...a ja potrebujem ho použiť tak aby mi nenavyšoval zisk...a najlepšie ponížil pokladňa

Rozpustenie vytvoreného účelového fondu z účtu 427 nepôjde do výnosov, ak stratil opodstatnenie, VZ na svojom zasadnutí môže rozhodnúť o jeho zrušení a preúčtovaní napríklad na účet 428 a pod.
Vladimír Ozimý
28.02.07,05:18
dakujem moc pekne za odpoved takuto som chcel presne počuť :)....
koňo
28.02.07,06:18
Vytváranie účelových fondov je už teraz zbytočné. Ak chce valné zhromaždenie ponechať peniaze v spoločnosti, aby mohla zaplatiť napr. väčšiu opravu, nerozdelí zisk medzi spoločníkov, ale ho preúčtuje na účet nerozdeleného zisku (428). Na účte 428 je iba vyjadrenie zdrojov, zodpovedajúce peniaze sa môžu použiť na čokoľvek, tzn. že spoločnosť môže mať nerozdelený zisk na účte 428, ale na bežnom účte nič.
Ak chce spoločnosť tvoriť účelové fondy, musí vypracovať štatút fondu. V ňom by malo byť o.i. uvedené, že po úhrade faktúr (na ťarchu nákladov) z bežného účtu, preúčtuje zdroje z fondu na účet nerozdeleného zisku (428) a neskôr ho hôže vyplatiť spoločníkom. To isté môže teda urobiť aj tak, že ponechá zdroje hneď na účte nerozdeleného zisku.