edolelkes
19.02.07,10:16
Ako začínajúci účtovník som prečítal viacero príspevkov ohladne účtovania leasingu v JU a som teraz z toho zmetený. Ja som manželke leasing zaevidoval do záväzkov a potom som v PD uhradil ako prevádzkovú réžiu. Otázky:
a) je to takto správne?
b) akým dátumom treba mesačne zaevidovať záväzok ak mám len splátkový kalendár z roku 2004. (Úhrada je jasná z BV.)
C) zaradil som auto aj do DM. vyrátal som odpisy. Toto tiež môžem koncom roka zaevidovať do PD?

Ďakujem pekne:)
AHA
19.02.07,09:57
Nie je to správne ak máte leasing z roku 2004 ako ho chcete začať evidovať až v roku 2006 bol tento leasing postúpený z fyz.osoby nepodnikateľa na
fyz.osobu podnikateľa ?
Ináč nie to správne lebo máte 2 x náklad nakoľko v záväzkoch ho nedávate na réžiu ale ako nákup majetku a potom uplatníte náklad odpismi.
edolelkes
19.02.07,10:47
Nie je to správne ak máte leasing z roku 2004 ako ho chcete začať evidovať až v roku 2006 bol tento leasing postúpený z fyz.osoby nepodnikateľa na
fyz.osobu podnikateľa ?
Ináč nie to správne lebo máte 2 x náklad nakoľko v záväzkoch ho nedávate na réžiu ale ako nákup majetku a potom uplatníte náklad odpismi.

Nie, nie.
Auto sme kúpili na leasing ešte v roku 2004 a účtovníctvo robil niekto iný. Chcem to tento rok urobiť sám a preto som sa pýtal.
edolelkes
AHA
19.02.07,11:31
Nie, nie.
Auto sme kúpili na leasing ešte v roku 2004 a účtovníctvo robil niekto iný. Chcem to tento rok urobiť sám a preto som sa pýtal.
edolelkes
Čiže je to starý leasing a tento nejde cez odpisy (leasing sa účtovať tak
ako bolo začaté)
Treba vedieť na koľko mesiacov je tento leasing lebo pri starých leasingoch sa leasingová cena podelý počtom mesiacov leasingu vysledná suma sa násobí počtom mesiacov pripadajúch na príslušný rok a toto je náklad.
vikinka
19.02.07,11:57
[quote=edolelkes;394125]Ako začínajúci účtovník som prečítal viacero príspevkov ohladne účtovania leasingu v JU a som teraz z toho zmetený. Ja som manželke leasing zaevidoval do záväzkov a potom som v PD uhradil ako prevádzkovú réžiu. Otázky:
a) je to takto správne?ak nie si platcom DPH,tak do réžie DPH ,poistenie
a úrok
b) akým dátumom treba mesačne zaevidovať záväzok ak mám len splátkový kalendár z roku 2004. (Úhrada je jasná z BV.)splátku záv.dátumom úhrady z BÚ
C) zaradil som auto aj do DM. vyrátal som odpisy. Toto tiež môžem koncom roka zaevidovať do PD?Ako koncoročné operácie-odpisy-výdavky celkom-réžia.
Zákon č.595/2003 o dani z príjmov je účinný od 1.1.2004-odpisovanie predmetu prenájmu nájomcom § 24 ods.1písm.d.) ZDP
Muška
19.02.07,12:02
tu si stiahni editovateľnú tabuľku k leasingu http://www.porada.sk/downloads.php?do=file&id=325
edolelkes
20.02.07,06:54
Dobrý deň poradaci,

znovu sa vraciam k otázke leasingu. Doma som preštudoval účtovníctvo manželky za minulý rok a zistil som, že účtovník celú sumu leasingu zaúčt.do výdavky neovpl.ZD počas roka a koncom roka uplatnil odpisy. Otázka je to takto dobré??? Podľa predošlých príspevkov úrok+poistné+dph by mohlo ísť do prevádzkových režií...?
vikinka
20.02.07,07:09
V knihe dlhodobého majetku sa zaeviduje osob.autom.v obstarávacej cene bez DPH spolu so spracovateľ.poplatkom,čo bude aj suma na výpočet odpisov.Na konci roka sa odpisy účtujú do výdavkov.DPH ak nie je nárok na odpočet,úrok a poistné do réžie,pri splátkach.Treba si pozrieť podľa splátk.kalend.či bolo auto zaradené v správnej obstarávacej sume.
Ikan
20.02.07,08:37
A čo ak je s.r.o. neplatca DPH, obstará osobný automobil na leasing, vstupná cena obstaraného auta na leasing bude s DPH alebo bez?
vikinka
20.02.07,09:51
Vstup.cena je vždy bez DPH,ak je platca tak DPH opočíta na vstupe a neplatca DPH zaúčtuje do výdavkov v členení prevádzková réžia.
edolelkes
20.02.07,10:25
ten náš predchádzajúci účtovník leasing v rokoch 2004 a 2005 zaúčtoval podľa nasl.:
1) mesačné splátky do VNZD
2) a OC cenu auta spolu s DPH do DM, ktorú potom rovnomerne rozúčtoval

Chcem sa pýtať je to tak dobré? Ak nie ako mám postupovať ďalej keď za rok 2006 chcem urobiť účtovníctvo sám....ako je to možné opraviť aby tie odpisy vyšli v poriadku?
Muška
20.02.07,10:44
v príspevku 6 som zadala link na excelovú tabuľku, len si tam zadaj svoje údaje a budeš vedieť ako postupovať, je tam rozúčtovanie aj v peňžnom denníku
edolelkes
20.02.07,10:59
ďakujem muška už som na to došiel, že tak ako to bolo účtované v rokoch 2004 a 2005 nie je správne. Ako to napraviť lebo ak budem pokračovať nemôžem jadnoduch zmeniť obst.cenu DM. Alebo áno?
Muška
20.02.07,11:45
podľa mňa by si to mal poopravovať, tak ako to malo byť správne v roku 2004 , 2005 - urobiť dodatočné DP - aj výkazy - a vieš , že to máš v poriadku.