Aťka
19.02.07,09:28
Ahojte,
viete mi niekto poradit ako je to teraz s tou registraturovu pre zivnostinkov, co treba urobit a co netreba.
Peter_B
19.02.07,09:37
Tiež som to teraz riešil a dospel som k záveru, že samostatne podnikajúce fyzické osoby - živnostníci nemajú povinnost registratúry ani nemusia nikam posielať na schválenie registratúrny poriadok.

MV SR vypracovalo pre živnostníkov metodický návod:

http://www.spisy.sk/uploads/images/f28vT-7wJFom3fWnCSJnLA/metodickynavodmvsr.pdf

ktorým pre FO upravujú tieto povinnosti.

Osobne som to spravil tak, že vo vnutornom predpise kde by archivácia mala byť upravená som napísal že účtovná jednotka sa pri archivácií dokumentov riadi týmto metodickým návodom.
Aťka
19.02.07,12:04
Peter, dakujem.
Myslela som si to, len som si to chcela potvrdit. A vedel by si mi poradit s tymi vnutornymi predpismi, s tymto nemam skusenosti a ani ako to ma vyzerat?
Este raz dakujem
Peter_B
19.02.07,15:30
V tejto diskusii som popisal co som do nich dal ja:

http://porada.sk/t41466-dobra-rada.html

V podstate su veci co by tam mali byt vzdy a potom veci pre ktore ma uctovna jednotka obsah, tzn. ze to o com neuctujes tam upravovat nemusis :) Ale v tom mojom prispevku co su uvedene su take ktore by tam mali byt, aspon co co ja viem, tak by tam mali byt.
Uprava je individualna :) ale mala by tam byt aj ucnnost predpisu od - do a podpis samozrejme, nazov uctovnej jednotky.
VTerezka
19.02.07,15:38
Z.č.395/2002 Z.z. o archívoch a registratúrach ukladá povinnosť osobne, z činnosti ktorej vzniká registratúra správu tejtodokumentácie. MV SR novelou vyhláškz č. 628/2002 zmenilo lehotu do 30.júna 2007 na schválenie registra a registr.plánu. Lehota, kedy je subjekt povinný spravovať registratúru sa predlžuje na 1.januára 2008. V podstate ale ak si urobíš registratúru podľa návodu, aký stanovilo MV, tak to netreba dávať schvaľovať na archív. O to som sa už pokúšala,keď to vošlo do platnosti prvý krát a 3 reg.plány mi schválili, medzitým sa posunula platnosť zákona a na ostatné mi povedali, že ak sú podľa návodu MV, netreba to dávať špeciálne schvaľovať.
Džudi
19.02.07,15:44
Ja mám teda stanovisko, že každý musí dať na schválenie a aj mám schválený reg. plán a poriadok vypracovaný podľa met. pokynu. Nitra chce aj od malých živnostníkov a napr. Šaľa nechce. Tak neviem.
Peter_B
19.02.07,20:21
Ja som nato prisiel tak, ze na http://www.spisy.sk su vsetky informacie o tejto povinnosti a v otazkach a odpovediach je hned prva ze zivnostnici nemusia davat nic schvalovat.

Ostatne su tam aj tie zakony a vyhlasky, aj vzory, myslim ze o registrature sa tam da dozvediet vela. Ale kedze nejde o oficialnu stranku, neda sa nato odvolavat. Ale to konieckoncou ani na porada.sk ;)
Aťka
20.02.07,07:08
Nasla som jeden clanok na pravde, neviem ci ste ho uz citali, ale tyka sa to toho nasho problemu.
http://www.tvojepeniaze.sk/podnikatelom-sa-ulahci-archivacia-dlx-/sk_pludia.asp?c=A061123_151345_sk_pludia_p01
Zeby sme sa nechali este prekvapit, co nam prinesie krasneho nasa vlada
Peter_B
20.02.07,11:05
Hadam pre SZCO to nebude povinne, ved chudak zivnostnik keby mal este tymto stracat cas...

U velkych firiem to moze mat opodstatnenie, aj ked ja teda neviem.

Podla mna by uplne stacilo keby priamo urcili co sa ma kolko uchovavat a viac uz nic. :)
Aťka
20.02.07,14:30
No ved, nad takymito vecami sa uz zamyslam dlhsie a stale zacinam viac rozmyslam nad tym skoncit ako SZCO, lebo je to vrchol co si vymyslaju.
Nie aby to drobnym zivnostikom ulahcili, ze si podnikaju, oni ich likviduju.
Je to tu cele postavene na hlavu a je mi obcas z toho na ....
Peter_B
20.02.07,17:51
Zase tak vela tych povinnosti nieje ;) alebo si nato treba najst cloveka, uctovnika co urobi aj danove priznanie. Ked ma niekto male prijmy tak zvycajne ani niesu komplikovane a ked ma vacsie, moze z nich cast vyclenit aj na takuto sluzbu.
tinusa
21.02.07,12:27
Ja by som účtovníka nezaťažovala registratúrou. Registratúrny plán a registratúrny poriadok je podľa môjho názoru dobré dať vypracovať tomu, kto problematiku rieši komplexne. Teda nie iba archiváciu účtovných dokladov. ale aj dokladov, ktoré podnikateľ môže potrebovať v prípade reklamácií, súdnych sporov a pod. A nemusí to byť ani obzvlášť drahé. Treba si iba správne vybrať. Dalo sa registratúrny poriadok aj plán ešte aj so zastupovaním na archíve objednať už od 1250,- Sk.
SilviaS
21.03.07,11:55
Dobrý den poraďaci!!!
Prosím o radu!!
My ako firma už mám schválený reg.poriadok a plán z účinnosťou od 1.3.2006 len dnes som sa ku tomu dostala,že tie spisy budem číslovať a zoraďovať neviete mi poradiť ako na to mám ísť správne a aké číslo mám
dávať ku spisom???Každá jedná faktúra musí mať neaké číslo alebo ako je to????
Neviete môže prísť aj kontrola zo štátneho archívuuuuuu???????
Vďaka Silvia
SilviaS
22.03.07,06:18
Naozaj mi nikto nevie poradiť!!!!!!!!!!!!!!!
PROSÍMMMMMMMMMMMMMMMMMMM PORADTE
Zoltán Kovács
27.03.07,10:02
Práve som počul v rádiu, že "náš milovaný" parlament shválil zmeny v zákone o archivácii a pre živnostníkov a podnikateľov zrušil povinnosť zasielať registratúrny a archivačný plán do Štátneho archívu nadobro.

:D :D :D
tuta
27.03.07,10:10
Aspoň jedna pozitívna správa v tomto hektickom období.
Jano22
27.03.07,11:15
http://www.tvojepeniaze.sk/archivy-uz-nebudu-strasit-vacsinu-firem-fdl-/sk_pludia.asp?c=A070327_120112_sk_pludia_p01
Živnostníci a ďalší, ktorí z celého srdca nenávidia byrokraciu sa potešili takejto správe. Naopak SZČO a firmy ktoré sa tým aj živia / napríklad vypracovanám registraturného poriadku" v "duchu nadávajú"... Však si domyslíte čo som chcel napísať.
Fany
19.04.07,10:02
1. Jednoduchá otázka: ak mám spracovaný registratúrny plán, môžem teda po uplynutí lehoty uloženia normálne doklady zlikvidovať, skartovať, roztrhať...? Nemusím pri tom nič spisovať alebo niekam posielať na schválenie?
2. Jednoduchá otázka: ak som mala daňovú kontrolu za roky 2002-2003, môžem aj tieto doklady už skartovať?
misolga
19.04.07,10:15
1. Jednoduchá otázka: ak mám spracovaný registratúrny plán, môžem teda po uplynutí lehoty uloženia normálne doklady zlikvidovať, skartovať, roztrhať...? Nemusím pri tom nič spisovať alebo niekam posielať na schválenie?
2. Jednoduchá otázka: ak som mala daňovú kontrolu za roky 2002-2003, môžem aj tieto doklady už skartovať?

1.po uplynutí lehoty uloženia dokladov si musíš podať žiadosť na štát.archív, tlačivko by malo byť tuším na ich inernet.stránke.myslím že majú do 30 dní na to aby ti odpovedali. Ale bez toho aby si zaslala žiadosť nič nelikviduj !
2.Aj keď si mala daň kontrolu tak doklady likviduješ až po uplynutí lehoty uchovávania dokladov + schválenie archívom
Fany
19.04.07,10:19
No ale Smith píše, že sa niečo v tomto zrušilo - nadobro. Znamená to, že neposielam na archív plán , ale likvidáciu áno? Čo tam mám vlastne napísať?
Fany
19.04.07,10:32
1.po uplynutí lehoty uloženia dokladov si musíš podať žiadosť na štát.archív, tlačivko by malo byť tuším na ich inernet.stránke.myslím že majú do 30 dní na to aby ti odpovedali. Ale bez toho aby si zaslala žiadosť nič nelikviduj !
2.Aj keď si mala daň kontrolu tak doklady likviduješ až po uplynutí lehoty uchovávania dokladov + schválenie archívom
To tlačivko, nevieš prosím webstránku? Lebo na štátnom archíve to nieje.
misolga
19.04.07,11:30
No ale Smith píše, že sa niečo v tomto zrušilo - nadobro. Znamená to, že neposielam na archív plán , ale likvidáciu áno? Čo tam mám vlastne napísať?
- likvidácia áno. A tlačivko - až vydržíš večer ti to pozriem.Teraz rodina volá:)
misolga
19.04.07,18:22
Fany na www.spisy.sk (http://www.spisy.sk) v ponuke vzory tlačív je príloha 3- tlačivo zoznam vecných skupín registratúrnych záznamov bez znaku hodnoty A navrhnutých na vyradenie. V tejto žiadosti - je to tam aj uvedené sa ako množstvo uvádza počet fasciklov alebo balíkov alebo šanónov.Nie napr.doklad porad.číslo 24/001 až 24/100 ale povedzme 3 fascikle.
Veron14
02.07.07,08:18
Ahoj...ja som tu taký dvoj dňový nový člen..chcela by som dosť poradiť no neviem komu by som mala napísať...budem rada ak sa mi neikto ozve ..Dakujem Veronika
ZuzanaP
02.07.07,08:36
Veď sa kľudne pýtaj, kto bude vedieť, ti pomôže, poradí.....:)
Aljok
02.07.07,12:08
Ahoj...ja som tu taký dvoj dňový nový člen..chcela by som dosť poradiť no neviem komu by som mala napísať...budem rada ak sa mi neikto ozve ..Dakujem Veronika
Odpoveď máš tu: http://www.porada.sk/showpost.php?p=491703&postcount=158
Slavena
03.07.07,13:23
Ja som tento týždeň prihlasovala zamestnanca do VšZP a vypĺňala som aj prihlášku zamestnávateľa a tam boli údaje o organizácii, ktorá bude archivovať doklady. Môžem to robiť aj ja - ich účtovníčka? Musím mať schválené na túto činnosť nejaké povolenie?
adriana155
03.07.07,13:29
ja viem ze to tu nepatri ale som tu nova a chcem sa neco spytat kto mi pomoze?
anklar
03.07.07,14:12
Ja som tento týždeň prihlasovala zamestnanca do VšZP a vypĺňala som aj prihlášku zamestnávateľa a tam boli údaje o organizácii, ktorá bude archivovať doklady. Môžem to robiť aj ja - ich účtovníčka? Musím mať schválené na túto činnosť nejaké povolenie?
Ahoj. Tvoj príspevok som si vysvetlila dvojako:
a) ak si zamestnankyňa a Tvoj zamestnávateľ ťa poverí ukladaním tejto dokumentácie, je úplne jedno, akú funkciu zastávaš. Viď § 16, ods. 2, písm. c) - pôvodne to bolo písm. b)
b) možno sa údaje na prihláške vzťahovali na archív, do ktorého odovzdáte závažnú dokumentáciu, ak by napríklad spoločnosť zanikla.
anklar
03.07.07,14:14
ja viem ze to tu nepatri ale som tu nova a chcem sa neco spytat kto mi pomoze?
Ahoj. Čo sa chceš spýtať? (Kto sa veľa pýta, veľa sa dozvie!http://www.porada.sk/images/icons/icon7.gif)
Slavena
03.07.07,21:54
Ahoj. Tvoj príspevok som si vysvetlila dvojako:
a) ak si zamestnankyňa a Tvoj zamestnávateľ ťa poverí ukladaním tejto dokumentácie, je úplne jedno, akú funkciu zastávaš. Viď § 16, ods. 2, písm. c) - pôvodne to bolo písm. b)
b) možno sa údaje na prihláške vzťahovali na archív, do ktorého odovzdáte závažnú dokumentáciu, ak by napríklad spoločnosť zanikla.
Pre s.r.o. robím externú účtovníčku a služby spojené s vybavovaním na úradoch. S.r.o. vznikla nedávno a prvý krát začala zamestnávať ľudí. Na tom tlačive-prihláške zamestnávateľa boli údaje o zamestnávateľovi a pod tým údaje o organizácii, ktorá bude pre danú s.r.o robiť archiváciu. O tej archivácii sa už toľko spomína ale ja som sa s niečím takýmto stretla prvý krát a tak neviem, či som sa do tej kolonky mohla napísať aj ja ako SZČO-účtovníčka, že budem pre túto s.r.o archivovať doklady.
anaman
04.07.07,07:43
Externá účtovníčka spravuje iba príručnú registratúru, v ktorej sú vybavené dokumenty resp. uzatvorené spisy uložené spravidla iba po dobu 2 rokov t.j bežný rok a rok nasledujúci po uzatvorení spisu, toto je však potrebné mať ošetrené v internej norme ( registratúrnom poriadku) Uchovávanie dokladov resp. dokumentov podľa platných zákonov je povinnosťou pôvodcu registratúry. Pre vedenie archívu inými osobami je potrebné postupovať podľa zákona 395/2002 z. z. v platnom znení.
anklar
05.07.07,15:20
Externá účtovníčka spravuje iba príručnú registratúru, v ktorej sú vybavené dokumenty resp. uzatvorené spisy uložené spravidla iba po dobu 2 rokov t.j bežný rok a rok nasledujúci po uzatvorení spisu, toto je však potrebné mať ošetrené v internej norme ( registratúrnom poriadku) Uchovávanie dokladov resp. dokumentov podľa platných zákonov je povinnosťou pôvodcu registratúry. Pre vedenie archívu inými osobami je potrebné postupovať podľa zákona 395/2002 z. z. v platnom znení.
Pozdravujem, Anaman. Predovšetkým, mám úctu pred Vašimi znalosťami a skúsenosťami.
Slavena píše, že sroč-ka vznikla nedávno a nedávno začala aj zamestnávať. Myslíte si, že spoločnosť požiadala o súhlas so zriadením archívu? Ja s domnievam, že nemá ešte toľko písomností a skôr ide o spisovňu. Tú by mohla Slavena spravovať, ak je účtovníčka, potrebné vzdelanie na to má (hádam aj nejaké roky praxe v registratúre). Ak spĺňa podmienky, môže si rozšíriť živnosť a navrhnúť spoločnosti že jej bude spravovať registratúru. V opačnom prípade si túto službu (správu registratúry) musí zabezpečiť spoločnosť či už vlastným administratívnym zamestnancom alebo externe. Interná norma - samozrejme. Už sa teším sa na Váš názor.
uzivatel2
06.07.07,05:55
Ja som tento týždeň prihlasovala zamestnanca do VšZP a vypĺňala som aj prihlášku zamestnávateľa a tam boli údaje o organizácii, ktorá bude archivovať doklady. Môžem to robiť aj ja - ich účtovníčka? Musím mať schválené na túto činnosť nejaké povolenie?

Myslím, že ste správne nepochopili, kvôli čomu sa na prihláške/odhláške uvádza údaj o archivácii dokladov. Je to dôležité vyplniť pri odhláške, keď FO, PO končí svoju činnosť. Rozlišujeme dokumenty archívnej a nearchívnej povahy, tie archívne označené "A" preberá archív, nearchívne ukladá pôvodca. Pri zániku pôvodcu je potrebné tieto doklady ešte ukladať, podľa dĺžky doby určenej príslušným zákonom 5, 10, 20 rokov. Pôvodca často nemá priestory po skončení činnosti, kde by tieto doklady uschovával a poverí cudziu osobu so živnostenským listom na správu registratúry alebo firmu ktorá sa zaoberá touto činnosťou úschovou svojich dokumentov.
anklar
06.07.07,06:14
Myslím, že ste správne nepochopili, kvôli čomu sa na prihláške/odhláške uvádza údaj o archivácii dokladov. Je to dôležité vyplniť pri odhláške, keď FO, PO končí svoju činnosť. Rozlišujeme dokumenty archívnej a nearchívnej povahy, tie archívne označené "A" preberá archív, nearchívne ukladá pôvodca. Pri zániku pôvodcu je potrebné tieto doklady ešte ukladať, podľa dĺžky doby určenej príslušným zákonom 5, 10, 20 rokov. Pôvodca často nemá priestory po skončení činnosti, kde by tieto doklady uschovával a poverí cudziu osobu so živnostenským listom na správu registratúry alebo firmu ktorá sa zaoberá touto činnosťou úschovou svojich dokumentov.
Ďakujem, užívateľ2. Priblížila som sa vo svojej odpovedi Slavene vo svojom bode b).
Chybila som v tom, že som pre prípad ukončenia činnosti spoločnosti poukázala priamo na archív. Ešte raz ďakujem za umravnenie.
anaman
06.07.07,11:13
Dovolím si iba upresniť údaj uvedený v príspevku uzivatel2 že podľa §23 zákona č. 395/2002 Z. z. v platnom znení môže pôvodca registratúry poveriť správou registratúry inú osobu vtedy, keď to uzná za vhodné a nie iba pri zániku organizácie. Mám za to, že práve z toho dôvodu je v predmetnom tlačive potrebné uviesť kde budú dokumenty uložené. Označenie "archivácia" dokladov je zrejme nesprávné označenie, ktoré sa používalo pred vydaním zákona č. 395/2002 Z. z. Nakoľko nie je k danej problematike viac relevantných podkladov môžeme o tejto problematike iba polemizovať.
uzivatel2
09.07.07,17:48
Dovolím si iba upresniť údaj uvedený v príspevku uzivatel2 že podľa §23 zákona č. 395/2002 Z. z. v platnom znení môže pôvodca registratúry poveriť správou registratúry inú osobu vtedy, keď to uzná za vhodné a nie iba pri zániku organizácie. Mám za to, že práve z toho dôvodu je v predmetnom tlačive potrebné uviesť kde budú dokumenty uložené. Označenie "archivácia" dokladov je zrejme nesprávné označenie, ktoré sa používalo pred vydaním zákona č. 395/2002 Z. z. Nakoľko nie je k danej problematike viac relevantných podkladov môžeme o tejto problematike iba polemizovať.
Súhlasím s Tebou, chcela som poukázať hlavne na povinnosť po ukončení činnosti. Kým pôvodca registratúry existuje, nie je problém zistiť, kde sú dokumenty uložené.
Assea
13.07.07,07:04
Ahojte.

Dátum na podanie registratúrneho plánu som už asi prešvihla ;-)... zaujíma ma či mi za to hrozia nejaké sankcie.... ????

Chcela by som ho dať na schválenie v priebehu budúceho týždňa, a ak to nestihnem tak až po dovolenke?

Kto ste si to absolvovali - čo to prosím znamená? "dať registratúrny plán na schválenie"? Ja im ho donesiem a oni mi potvrdia či môže, alebo nemôže byť???

Vrelá vďaka - toto je pre mňa úplná španielska dedina....
fizzy
17.07.07,07:44
Prosim Vas,
cize ak som to pochopil tak SZCO nema povinnost s registraciou a pod.
Ale s.r.o. ano, mozete mi prosim napisat ktoreho zakona sa mame pridrziavat? je to 628/2002 Z. z.?
Dakujem,
fizzy
17.07.07,08:54
prosim, neviete mi niekto poradit?
anaman
17.07.07,09:21
fizzy, pozri si zákon 395/2002 Z. z. v platnom znení, najmä § 16 a následne § 30a ods. 1, písm. n). Tam máš stanovené základné povinnosti a následky ich zanedbania. postup máš uvedený vo vyhláške 628/2002 v platnom znení.
Pozri si na stránke www.minv.sk v časti archívnictvo typológu /orientačnú pomôcku k určeniu povinnosti vypracovať registratúrny plán. Čo sa týka používania zákonov pozri si príspevky v téme registratúra, máš toho tu popísané v podstate dosť.
victoria
17.07.07,10:00
Ahojte.

Dátum na podanie registratúrneho plánu som už asi prešvihla ;-)... zaujíma ma či mi za to hrozia nejaké sankcie.... ????

Chcela by som ho dať na schválenie v priebehu budúceho týždňa, a ak to nestihnem tak až po dovolenke?

Kto ste si to absolvovali - čo to prosím znamená? "dať registratúrny plán na schválenie"? Ja im ho donesiem a oni mi potvrdia či môže, alebo nemôže byť???

Vrelá vďaka - toto je pre mňa úplná španielska dedina....
Preposielam odpoved zo statneho archivu -pokial spadas do skupiny povodcov registratury ktori su povinni vypracovat iba registraturny plan, tento podla mna neposielas na schvalenie do archivu.

"Dobrý deň,

Spoločnosti, ktoré uvádzate nie sú v súvislosti s nadobudnutím účinnosti zákona č.
216/2007 Z. z., ktorým sa mení a dopĺ ľa z kon č. 395/2002 Z. z. o archívoch a
registratúrach a o doplnení niektorých zákonov zaradené medzi pôvodcov
registratúry, ktorí sú povinní vypracovať a predložiť na posúdenie a schválenie
registratúrny poriadok.

Sú povinné vypracovávať iba registratúrny plán.

Zárove ľ si V s však dovoľujeme upozorniť, že všetky ostatné povinnosti viažúce sa
k správe dokumentov vzniknutých z činnosti týchto organizácií, zostávajú v plnom
rozsahu zachované (povinnosť evidovať, uchovávať, ochra ľovať registratúrne záznamy
a po uplynutí ich prevádzkovej potreby ich riadne vyraďovať iba zo súhlasom
Slovenského národného archívu)."
Jednalo sa o skupinu organizacii, ktora mala podla pomocky ministerstva zostavit iba registraturny plan.
fizzy
18.07.07,12:06
Takze ak som to pochopil zivnostnici, a ani spolocnosti ktore nemaju povinnost mat rocnu uctovnu zavierku overenu auditorom tak nemusia mat ani registraturny plan a ani poriadok???
Tweety
18.07.07,12:12
Správne, nemusia.
912
19.07.07,05:23
Ja prikladám stanovisko zo Štátneho archívu v Bytči. Napísala som im, že sme a.s, máme cca 400 zamestnancov a 100% zahraničný kapitál. To, čo mi odpísali prikladám v prílohe.

Zuzana
Murínová Eva
26.07.07,05:37
Ahoj chcem sa spýtať ako mám postupovať. Sme malá firma (do 10 zamestnancov) a zo zákona nemusíme vypracovávať ani registr.plán a ani poriadok. Chceme vyradiť a zlikvidovať staré 10-ročné dokumenty (účtovníctvo) a ako máme postupovať? Viem že sa má napísať žiadosť na archív a má sa k nemu pripojiť aj regist.plán ale keď nemusíme žiaden plán vypracovať ako je to teraz ??? Ďakujem za každú radu.
M&G
26.07.07,06:25
Ahoj chcem sa spýtať ako mám postupovať. Sme malá firma (do 10 zamestnancov) a zo zákona nemusíme vypracovávať ani registr.plán a ani poriadok. Chceme vyradiť a zlikvidovať staré 10-ročné dokumenty (účtovníctvo) a ako máme postupovať? Viem že sa má napísať žiadosť na archív a má sa k nemu pripojiť aj regist.plán ale keď nemusíme žiaden plán vypracovať ako je to teraz ??? Ďakujem za každú radu.

Ja keď som volala do archívu, teta mi povedala, že stačí ak napíšem zoznam vecí ktoré chcem vyradiť, napíšem niečo v tom zmysle, že vypršala lehota uchovávavania, ktorá vyplýva zo zákona a to je všetko.
cinque
05.11.08,13:06
Vie niekto z osobnej skúsenosti ako prebieha vyraďovacie konanie, keď firma (FO s dvoma zamestnancami) nemá povinnosť viesť registratúrny plán ani poriadok? Pošlem žiadosť o vyradenie dokumentov do štátneho archívu a keď mi to odobria tak je pri "ničení" dokladov aj nejaký dozor? Prídu z archívu fyzicky skontrolovať tie doklady, ktoré v žiadosti uvediem?
A to aj keď chcem zničiť obyčajnú poštu, musím o to požiadať štátny archív?
anklar
10.11.08,11:27
Vie niekto z osobnej skúsenosti ako prebieha vyraďovacie konanie, keď firma (FO s dvoma zamestnancami) nemá povinnosť viesť registratúrny plán ani poriadok? Pošlem žiadosť o vyradenie dokumentov do štátneho archívu a keď mi to odobria tak je pri "ničení" dokladov aj nejaký dozor? Prídu z archívu fyzicky skontrolovať tie doklady, ktoré v žiadosti uvediem?
A to aj keď chcem zničiť obyčajnú poštu, musím o to požiadať štátny archív?

Pri vyraďovacom konaní žiadame príslušný archív o súhlas pre likvidáciu písomných materiálov bez archívnej hodnoty, a to takých, ktorým už uplynula lehota uloženia a tiež ich prevádzková potreba, čiže, už nikdy nebudú potrebné pre ďalšiu činnosť ich pôvodcu.
Po odoslaní návrhu na vyradenie záznamov príslušnému archívu treba počkať na jeho vyjadrenie. Spravidla také subjekty, ako je aj Tvoja firma, neprodukujú písomnosti s archívnou hodnotou, preto je viac než pravdepodobné, že "Tvoj" archív ti pošle rozhodnutie o tom, že Tvoje oznámenie o vyradení na vedomie. Tzn., že ich ich môžete zničiť.
Na zničenie firemných materiálov bez trvalej dokumentárnej hodnoty by som si dovolila odporučiť vyhladať skartačnú firmu. O fyzickej likvidácii však rozhoduje firma.
Na otázku, či musíš požiadať archív aj vtedy, keď ide o zničenie obyčajnej pošty nemôžem odpovedať preto, lebo neviem, čo považuje Tvoja firma za obyčajnú poštu.