Obelisk
19.02.07,10:18
Dobrý deň, Ahojte!

Chcem sa spýtať, je nutné prerušiť mandátnu zmluvu s právnickou osobou, pokiaľ bola prerušená živnosť - teda po dobu prerušenia živnosti, pokiaľ v tomto období nebol žiadny príjem vyplývajúci z tejto mzluvy?
A dajú sa následne fakt. výkony, po ukončení prerušenia živnosti, kt. sa uskutočnili v období prerušenia živnosti? T.z. že odmena je iba posunutá v čase?

Je možné mať uzavretú mandátnu zmluvu s právnickou osobu ako fyz. osoba nepodnikateľ /v tomto období prerušenia živnosti?/
Ďakujem za info!
josh
19.02.07,09:48
Fiha, trocha som popleteny, ale zhruba plati to, ze v pripade, ak sa uzatvarala ta mandatna zmluva s podnikatelom, ktory mal cinnost popisanu v mandatnej zmluve ako predmet podnikania (tzn. je nutne mat na nu zivnostensky list), nemoze tuto cinnost vykonavat, ak ma pozastavenu zivnost (ak je to podnikanie).
adv
19.02.07,14:32
z obchodnopravneho hladiska nie je ziadny problem , nakolko rozhodujuca je povaha ucastnikov pri uzavierani zmluvy.

z hladiska zivnostenskeho prava a moznosti spachania trestneho cinu nedovoleneho podnikania by mohol byt problem...ale to iba, ak by sa podnikalo bez opravnenia dlhsie a vo velkom rozsahu aj pocas prerusenia zivnosti.

troku je popletene zadanie otazky, aby sa clovek riadne k tomu vyjadril. jednoducho - kto, co , kedy, ako s kym popisal a co sa potom presne zmenilo treba napisat.

a tiez, ako je vymedzena uloha mandattar zmluve a sposob jeho odmenovania.
Obelisk
21.02.07,19:56
Ospravedlňujem sa teda za nejasne formulovanú otázku. Teda trocha objasním situáciu:
1. Ujednanie zamestnaneckého pomeru na pracovnú zmluvu /výkonná funkcia/ a zárovéň aj mandátnej zmluvy ako SZCO s tým istým podnikateľkým subjektom /s.r.o./
2. Mandátna zmluva uzavretá medzi SZČO a s.r.o. na výkon sprostredkovania obchodu na dobu neurčitú.
3. Prerušená živnosť v roku 2006 /4-9mesiac/. Dôvod: neplatenie 2x poistenia do SP!!
4. Počas prerušenia živnosti sa odmena zo sprostredkovania obchodu nevyplácala.
5. Mandátna zmluva však nebola dodatkovaná/prerušená vzhľadom k prerušeniu živnosti.
6. Odmena za sprostredkovanie obchodu / za obdobie prerušenia/ bola následne fakturovaná po ukončení prerušenia živnosti v nasledujúcom období.
7. Odmeňovanie za sprostredkovanie je posunuté pozadu ob mesiac. / napr. odmena za Júl vyplácaná v Sept./

Je to správny postup? Resp. ako vykryť/účovať príjmy, kt. boli vyplatené síce po ukončení obdobia prerušenia živnosti ale týkajú sa sprostredkovania obchodu v období prerušenia živnosti?

Preto tá druhá otázka, či môže tá istá osoba nepodnikateľ mať uzavretú inú napr. mandátnu zmluvu so s.r.o., konkrétne na to obdobie prerušenia živnosti? Aby tie príjmy/výdaje sa aj reálne mohli nejako zaúčtovať do obdobia prerušenia živnosti. Resp. existuje nejaký iný spôsob ako túto situáciu vyriešiť vzhľadom k prerušenej živnosti?

Ďakujem!

SZČO nie je platcom DPH - jednoduché účtovníctvo.
Obelisk
24.02.07,18:16
Ospravedlňujem sa teda za nejasne formulovanú otázku. Teda trocha objasním situáciu:
1. Ujednanie zamestnaneckého pomeru na pracovnú zmluvu /výkonná funkcia/ a zárovéň aj mandátnej zmluvy ako SZCO s tým istým podnikateľkým subjektom /s.r.o./
2. Mandátna zmluva uzavretá medzi SZČO a s.r.o. na výkon sprostredkovania obchodu na dobu neurčitú.
3. Prerušená živnosť v roku 2006 /4-9mesiac/. Dôvod: neplatenie 2x poistenia do SP!!
4. Počas prerušenia živnosti sa odmena zo sprostredkovania obchodu nevyplácala.
5. Mandátna zmluva však nebola dodatkovaná/prerušená vzhľadom k prerušeniu živnosti.
6. Odmena za sprostredkovanie obchodu / za obdobie prerušenia/ bola následne fakturovaná po ukončení prerušenia živnosti v nasledujúcom období.
7. Odmeňovanie za sprostredkovanie je posunuté pozadu ob mesiac. / napr. odmena za Júl vyplácaná v Sept./

Je to správny postup? Resp. ako vykryť/účovať príjmy, kt. boli vyplatené síce po ukončení obdobia prerušenia živnosti ale týkajú sa sprostredkovania obchodu v období prerušenia živnosti?

Preto tá druhá otázka, či môže tá istá osoba nepodnikateľ mať uzavretú inú napr. mandátnu zmluvu so s.r.o., konkrétne na to obdobie prerušenia živnosti? Aby tie príjmy/výdaje sa aj reálne mohli nejako zaúčtovať do obdobia prerušenia živnosti. Resp. existuje nejaký iný spôsob ako túto situáciu vyriešiť vzhľadom k prerušenej živnosti?

Ďakujem!

SZČO nie je platcom DPH - jednoduché účtovníctvo.

Pomôže mi niekto?
Melnick
13.10.12,13:46
SZČO má prerušenú živnosť od 01.04.2012 - 31.3.2015.
V týchto dňoch sa mu naskytla príležitosť uzatvoriť jednorázový obchod, ako FO nepodnikateľovi - výkon sprostredkovania obchodu na základe Madnátnej zmluvy. ( Zatiaľ nemám info či podľa obch. alebo obč. zákonníka, s najväčšou pravdepodobnosťou podľa občianskeho z.).
Pretože môj názor na tento obchod je iný, ako názor jeho právnika, prosím Vás o Vaše názory, ako by ste v takomto prípade postupovali .
Ako vnímate VY dopad tohto obchodu na odvody daňové, zdravotné, sociálne.
Za každý názor vopred veľmi pekne ďakujem.
mimotemy SZČO je majiteľom s.r.o.
JankaO
13.10.12,14:45
Ak by v tomto konkrétnom prípade bola uzatvorená mandátna zmluva, jednalo by sa o závislú činnosť, nakoľko podstata MZ spočíva vo výkone práce podľa pokynov mandanta. Potom daň a odvody do ZP a SP, ako z § 5 ZoDZP. Ak by to malo spadať pod príjem podľa § 8, volila by som iný typ zmluvy, kde sprostredkovanie bude vykonané na účet sprostredkovateľa, v čase, ktorý si on určí a nebude viazaný príkazmi objednávateľa. ZP bude vyriešené v RZZP, ak príjem bude vo výške nad oslobodenú sumu a bude predmetom DP.
Zita5
13.10.12,17:09
SZČO má prerušenú živnosť od 01.04.2012 - 31.3.2015.
V týchto dňoch sa mu naskytla príležitosť uzatvoriť jednorázový obchod, ako FO nepodnikateľovi - výkon sprostredkovania obchodu na základe Madnátnej zmluvy. ( Zatiaľ nemám info či podľa obch. alebo obč. zákonníka, s najväčšou pravdepodobnosťou podľa občianskeho z.).
Pretože môj názor na tento obchod je iný, ako názor jeho právnika, prosím Vás o Vaše názory, ako by ste v takomto prípade postupovali .
Ako vnímate VY dopad tohto obchodu na odvody daňové, zdravotné, sociálne.
Za každý názor vopred veľmi pekne ďakujem.
mimotemy SZČO je majiteľom s.r.o.




Majka, ja som jedného času riešila tiež mandátnu zmluvu .Nepozeraj na to , že koho som riešila, ale vo všeobecnosti sa zameraj na odpoveď DRSR http://www.porada.sk/t157929-p3-mandatne-zmluvy-z-pohladu-zakona-o-dani-z-prijmu-sp-zp-v-roku-2011-a.html#post1643938 .

...ďalej by som si dala pozor na to , aby nevykonával činnosť , ktorú má ako živnostník ..a ... toho času ale pozastavenú,ale ide ju vykonávať inak ako na živnosť.To by som už brala ako špekuláciu .
Melnick
13.10.12,17:37
Majka, ja som jedného času riešila tiež mandátnu zmluvu .Nepozeraj na to , že koho som riešila, ale vo všeobecnosti sa zameraj na odpoveď DRSR http://www.porada.sk/t157929-p3-mandatne-zmluvy-z-pohladu-zakona-o-dani-z-prijmu-sp-zp-v-roku-2011-a.html#post1643938 .

...ďalej by som si dala pozor na to , aby nevykonával činnosť , ktorú má ako živnostník ..a ... toho času ale pozastavenú,ale ide ju vykonávať inak ako na živnosť.To by som už brala ako špekuláciu .
Zitka, presne si trafila klinec po hlavičke. To isté som tvrdila ja, navyše v ŽL takúto činnosť má uvedenú a nevidím problém v tom, aby sa živnosť znovu obnovila.
Ale lepšie sa mu počúvajú súhlasné stanoviská, dokonca aj od daňovej poradkyne, ako nesúhlasné odo mňa obyčajnej účtovníčky. Ja som mu moje stanovisko dala podpísať, vytlačila som mu povinnosti voči ZP, SP a ďalej sa tým nemienim zaťažovať, pretože v pondelok ide podpisovať zmluvu.
Suma provízie je veľmi zaujímavá.:cool:
Zita5
13.10.12,17:41
Zitka, presne si trafila klinec po hlavičke. To isté som tvrdila ja, navyše v ŽL takúto činnosť má uvedenú a nevidím problém v tom, aby sa živnosť znovu obnovila.
Ale lepšie sa mu počúvajú súhlasné stanoviská, dokonca aj od daňovej poradkyne, ako nesúhlasné odo mňa obyčajnej účtovníčky. Ja som mu moje stanovisko dala podpísať, vytlačila som mu povinnosti voči ZP, SP a ďalej sa tým nemienim zaťažovať, pretože v pondelok ide podpisovať zmluvu.
Suma provízie je veľmi zaujímavá.:cool:

Dobre si spravila Majka .
Melnick
13.10.12,17:49
Ďakujem Zitka, od rána posúvam a vymazávam a znova prikladám tento príspevok.
Melnick
13.10.12,17:50
Janka, ďakujem za Tvoje stanovisko.