dalilada
19.02.07,10:59
Pozdravujem všetkých. Chcem sa spýtať: som spoločníčkou vo v.o.s. aj s.r.o. a zároveň aj SZČO. Z oboch spoločností mám vyplatené cestovné náhrady (použitie súkromného vozidla, PHL, stravné). So spoločnosťami nemám nemám žiaden pracovno-právny vzťah. Je potrebné uvedený príjem zaúčtovať do JÚ SZČO? V podstate nejde o zdaniteľný príjem a nesúvisí s podnikaním, pretože nevykonávam práce pre spoločnosti na základe ŽL. Ďakujem za odpovede.
Efinečka
19.02.07,10:52
A na základe čoho boli cestovné náhrady vyplatené ? Podľa zákona o cest.náhradách spoločník nemá nárok na vyplatenie cestovných náhrad, nevykonáva činnosť pre v.o.s. a s.r.o. a keď, tak na základe čoho ? Je to problém v.o.s. a s.r.o. - nie sú to ich daňové výdavky.
Podľa zákona 595/2003 je to Váš príjem / neoprávnene vyplatené náhrady / a mali by ste to zdaniť, ak nevyriešite problém na základe čoho Vám boli cestovné náhrady vyplatené.
dalilada
19.02.07,11:07
Som aj konateľ v uvedených spoločnostiach - pomôže to? Cesťáky boli riadne vypísané. Interne by sme upravili smernicou, že konateľ má nárok na cestovné náhrady, i keď nepoberá žiadnu odmenu. Bolo by to o.k.?
dalilada
19.02.07,16:38
Som aj konateľ v uvedených spoločnostiach - pomôže to? Cesťáky boli riadne vypísané. Interne by sme upravili smernicou, že konateľ má nárok na cestovné náhrady, i keď nepoberá žiadnu odmenu. Bolo by to o.k.?

Posúvam tému dopredu. Vie niekto odpoveď? ďakujem.
Anja111
19.02.07,16:44
Som aj konateľ v uvedených spoločnostiach - pomôže to? Cesťáky boli riadne vypísané. Interne by sme upravili smernicou, že konateľ má nárok na cestovné náhrady, i keď nepoberá žiadnu odmenu. Bolo by to o.k.?

Konateľ je na tento účel považovaný za zamestnanca a má nárok na cestovné náhrady ako zamestnanec. Tento príjem nie je predmetom dane a neuvádza sa v DP, ani v JU, keď sa vlastne týka iných spoločností. V JU sa uvádzajú výdavky za tie pracovné cesty, ktoré sa týkajú činnosti SZČO.
emily 2
20.02.07,06:32
Pekný deň !

Mám podobný problém. SZČO podniká v stavebnej oblasti spolu s druhou SZČO ako združenie . V živ. liste má aj trénerskú činnosť a org. šport. podujatí - na tieto činnosti vediem osobitne účtovníctvo (jed. )

1.Teraz som sa dozvedela , že poberal cestovné náhrady keď chodil na
schôdze - zasadnutia ako člen nejakého výboru ( neviem teraz presne ) - TO SI MYSLÍM , ŹE NEMUSÍM DÁVAŤ AKO JEHO PRíJEM ..

2. Na tento rok má uzavretú zmluvu, že bude vykonávať asistenta rep.trénera , čo bude fakturovať a bude poberať aj cestovné náhrady - TENTO PRÍJEM BY SOM UŽ MALA EVIDOVAŤ AKO ZDANITEĽNÝ PRÍJEM ?

Som z toho dopletená a poprosím Vás skúsenejších o radu .
ďakujem pekne.

emily 2
dalilada
20.02.07,06:39
Príjem cestovných náhrad nie je nikdy zdaniteľný príjem, účtuješ ako ostatné príjmy neovplyvňujúce základ dane, účtuješ ich, lebo súvisia s predmetom podnikania.