accad
14.01.05,07:45
Neviem, či ste postrehli informáciu o tom, že k 1.1.2005 vstupuje do účinnosti novela zákona o ochrane vkladov, v zmysle ktorej budú mať obchodné spoločnosti s výnimkou akciových spoločností chránené vklady iba v tom prípade, ak písomne oznámia banke, že nemusia mať účtovnú závierku overenú audítorom do 15 dní po uplynutí účtovného obdobia, t.j. zajtra.
Vzor oznámenia má napr. Tatra banka na svojej internetovej stránke.
bepo
14.01.05,06:51
Postrehli-niektoré banky ktorým záleží na klientoch to oznamovali osobne.Tie ostatné to dajú na internet.
Bubika
14.01.05,06:53
Ja si to idem mrknuť na nete TABA .........

Ahoj bepo :O)
Evanka
14.01.05,06:55
Dostala som to oznamene vo vcerajsej poste od TB. Myslela som, ze podnikatelske ucty chranene statom nie su. Myslim, ze kedysi to tak bolo. Takze z toho mi vychadza, ze o to treba pisomne poziadat.
accad
14.01.05,06:59
Postrehli-niektoré banky ktorým záleží na klientoch to oznamovali osobne.Tie ostatné to dajú na internet.Ktorá že konkrétne? Ja mám klientov v ČSOB, Tatrabanke, Uni banke, Ľudovej banke a vo výpise alebo pri osobnom podaní príkazu k úhrade som sa s tým nestretla ani v jednej okrem Tatra banky. Aspoň klienti sa tvária, že o ničom nevedia, aby som náhodou niektorej banke neukrivdila.
Mňa na to upozornil až oznam priložený k výpisu z Tatra banky.
ZuzanaA
14.01.05,07:03
Aj mne to prišlo spolu s výpismi z TB. Na internete som si našla a vytlačila "Oznámenie podľa zákona a ochrane vkladov", vypísala som ho a chystám sa ho doručiť do banky.
bepo
14.01.05,07:06
Mna osobne informovali v Uni,v TB som si to všimol len zato že používam internetbanking.Ja som zase nedostal oznam z TB.
babenko1
14.01.05,07:15
Super, dakujem accad... dnes to ešte stíham :-)
Beba
14.01.05,07:35
Mne sa to nedarí vytlačiť. Stále tam mám krížik. Ale nie som počítačový expert a preto prosím, ako to vytlačiť? Ale polopatisticky. Dík
luebchenko
14.01.05,07:36
mňa včera na dialogu (TB) informovali že je čas do konca mesiaca!? Tlačivo majú na www.tatrabanka.sk (http://www.tatrabanka.sk) dolu je také okienko (podlhovastý pás) že "novinky" -tam je to schované
luebchenko
14.01.05,07:37
Mne sa to nedarí vytlačiť. Stále tam mám krížik. Ale nie som počítačový expert a preto prosím, ako to vytlačiť? Ale polopatisticky. DíkBeba, čo a odkiaľ chceš tlačiť? Nie je tlačiť ako tlačiť :p
ZuzanaA
14.01.05,07:43
Beba, ak chceš konkrétne TB, skús :
www.tatrabanka.sk/web/images/download/SJ_vklady.pdf
Evanka
14.01.05,07:44
V prilohe je oznamenie pre TB.
accad
14.01.05,07:44
mňa včera na dialogu (TB) informovali že je čas do konca mesiaca!? Tlačivo majú na www.tatrabanka.sk (http://www.tatrabanka.sk/) dolu je také okienko (podlhovastý pás) že "novinky" -tam je to schovanéĽuby, ale v novele sa píše do 15.dňa po ukončení účtovného obdobia. Niekde som čítala v dennej tlači tento týždeň, že po tomto termíne, ak to obchodná spoločnosť aj pošle, sa znížuje ochrana vkladu o nejaké percento. Túto informáciu mám iba z tlače, čiže neovernú.
luebchenko
14.01.05,07:46
Ľuby, ale v novele sa píše do 15.dňa po ukončení účtovného obdobia. Niekde som čítala v dennej tlači tento týždeň, že po tomto termíne, ak to obchodná spoločnosť aj pošle, sa znížuje ochrana vkladu o nejaké percento. Túto informáciu mám iba z tlače, čiže neovernú.
Veď ja dnes s tým idem, istota je guľomet http://www.porada.sk/images/icons/icon10.gif
Beba
14.01.05,08:21
Na chvíľu som musela odísť. Mám to. Ďakujem všetkým.Nech sa Vám darí.Pekný deň a krásny víkend-HURÁ!!!
Monika
14.01.05,08:38
Prajem všetkým krásny deň.

Nemáte niekto skúsenosť ako je to vo VÚB.

Teraz som tam volala a bolo mi povedané, že vklady sú chránené len tých spoločností, ktoré musia mať zo zákona účtovnú závierku overenú audítorom a tie spoločnosti, ktoré nemajú povinný audit, tak vklady chránené mať nebudú !!!

Ja už tomu vôbec nerozumiem ... :-(

Ostatné banky majú tie oznámenia napísané presne naopak.
ZuzanaA
14.01.05,09:43
Monika, podľa mňa sa tá pracovníčka VÚB musela pomýliť, určite to je presne naopak, teda chránené sú spoločnosti bez povinnosti auditu.

www.tatrabanka.sk/web/images/download/info_vklad_010105.pdf (http://www.tatrabanka.sk/web/images/download/info_vklad_010105.pdf)

http://www.vub.sk/show.asp?Document=1086
emily
14.01.05,09:46
Mám skusenosť len z TB . Práve som sa odtiaľ vrátila. Papier odomňa zobrali, opečiatkovali a koniec.
Katty
14.01.05,12:52
volala som na dialog do TB ale tam mi nevedeli ani poradiť či mám ako s.r.o. neauditovaná podať to oznámenie alebo nie, alebo to majú povinnosť všetky s.r.o. bez rozdielu???
bepo
14.01.05,13:50
Povinnosť to nie je,výsledok nepodania-vklady nebudú zahrnuté do FOV a z toho vyplyvajúcim dôsledkom pri krachu banky.Takže ak nemáte povinnosť auditovanej závierky ste chránení FOV.
vladan
14.01.05,13:56
bepo, ak nemá spoločnosť povinnosť auditovanej závierky a chce mať vklady chránené mala by poslať svojej banke toto oznámenie. Veď predsa banka nemôže vedieť, či má spoločnosť povinnosť auditu alebo nie. Bankám, teda nie bankám, ale zákonu ide o to, aby vyčlenila tie spoločnosti, ktorým budú vklady chránené a ktorým nie, resp. banka bude vedieť aké rezervy má tvoriť v NBS. Doteraz pri svojej dobrej vôli tvorila zo všetkých vkladov s. r. o. a družstiev, vďaka novému zákona si tak niekoľko miliónov, či miliár bubáčikov ušetrí.
bepo
14.01.05,14:04
vladan-Asi ta zmylili 2 povinnosti a ja som to nenapísal polopatisticky-povinnosť /1/ doručiť banke Oznámenie podľa zákona o FOV neexistuje-je to dobrovoľné ale s následkom že vklady nebudú chránené podľa FOV.Doteraz vôbec neboli chránené u žiadnej spol takže nie že sa ušetrí pár miliónov ale naopak-pri termiňákoch dostanú podniky chránené v FOV nižšie percento ako nechránené.Chránené budú tie ktoré nemajú povinnosť /2/ mať auditovanú závierku a zároveň to oznámia banke.Jovan? :)
accad
14.01.05,14:34
Dnes som dostala vysvetlenie od riaditeľa jednej sro k ochrane vkladov.

Podľa zákona vraj je vklad chránený do výšky 800 tis., čiže ak firma má na termínovaných vkladoch 8 mil. , oznámi banke, že nemá povinnosť auditu, dostane 800 tis. Okrem toho jej však každý mesiac strhnú do nejakého fondu, z ktorého by v budúcnosti vyplácali vklady napr.0,75%. To znamená, že firma ktorá má na viazaných účtoch mesačne 8 mil. a mesačne jej plynú z toho úroky, ich dostane ponížené o dané % a v prípade krachu banky dostane 800 tis. Počas napr. 10 rokov jej banka týmto úrokom stiahne možno práve tých 800 tis., čiže NBS a štát táto firma nestojí nič.
Ak nedá prehlásenie o povinnosti auditu, nemá chranený vklad, nestrhávajú jej % do rizikového fondu, v prípade krachu príde o peniaze. Ak bude však šikovná firma a včas postrehne riziko, získava tieto % vo svoj prospech.
Podľa neho sa pri vkladoch nad 800 tis. a terajších úrokoch neoplatí dať banke do rúk možnosť strhávať dané %.
Berte to ako neoverenú informáciu.
vladan
17.01.05,09:13
Editka, platí to len pri termínovaných vkladoch? A čo kontokorentný úver, to asi nie je termínovaný vklad, čo? :D
bepo
17.01.05,13:21
vladan-to je fond na ochranu vkladov,nie úverov.Pri krachu banky sa stane úver okamžite splatný.Ako by si ho chcela mať chránený?
ricij
17.01.05,13:59
Dnes som dostala vysvetlenie od riaditeľa jednej sro k ochrane vkladov.

Podľa zákona vraj je vklad chránený do výšky 800 tis., čiže ak firma má na termínovaných vkladoch 8 mil. , oznámi banke, že nemá povinnosť auditu, dostane 800 tis. Okrem toho jej však každý mesiac strhnú do nejakého fondu, z ktorého by v budúcnosti vyplácali vklady napr.0,75%. To znamená, že firma ktorá má na viazaných účtoch mesačne 8 mil. a mesačne jej plynú z toho úroky, ich dostane ponížené o dané % a v prípade krachu banky dostane 800 tis. Počas napr. 10 rokov jej banka týmto úrokom stiahne možno práve tých 800 tis., čiže NBS a štát táto firma nestojí nič.
Ak nedá prehlásenie o povinnosti auditu, nemá chranený vklad, nestrhávajú jej % do rizikového fondu, v prípade krachu príde o peniaze. Ak bude však šikovná firma a včas postrehne riziko, získava tieto % vo svoj prospech.
Podľa neho sa pri vkladoch nad 800 tis. a terajších úrokoch neoplatí dať banke do rúk možnosť strhávať dané %.
Berte to ako neoverenú informáciu.
Doplním. Informácie sedia. Pri termínovaných vkladoch dostanete nižšie úročenie, mám overené v našej banke pri termínovanom účte od 2 týždňov do jedného mesiaca o 0,5% bodu, pretože banka musí platiť do FOV. Ja som za firmu vyhlásenie nepodpísal, banky sú už relatívne bezpečné a zbytočne by sme prichádzali o úroky.
bepo
18.01.05,18:12
overené a neoverené-ten rozdiel funguje pri termiňákoch u fyz osôb pomerne dlho,prečo by to nefungovalo prav osobách?
vladan-robíš si šloufky? :D
KvetkaK
16.10.08,07:08
Ahojte poraďáci, chcem sa len opýtať v tejto staršej téme, ktorá je dnes dosť aktuálna lebo sa týka našich vkladov, či v banke sú chránené len vklady na bežných účtoch a termínovaných?Čiže keď niekto v banke investoval do fondov, tak na tieto peniaze sa zákon o ochrane vkladov nevzťahuje?
olga88
16.10.08,11:45
Vklady v podielovych fondoch a zivotnych poistkach nespadaju pod ochranu vkladov.
KvetkaK
17.10.08,06:17
Vklady v podielovych fondoch a zivotnych poistkach nespadaju pod ochranu vkladov.
Ďakujem.
JajaFabša
28.10.08,12:56
Vklady v podielovych fondoch a zivotnych poistkach nespadaju pod ochranu vkladov.
Spadajú do toho aj vklady v DDS, t.j. v III. pilieri?
olga88
03.11.08,07:09
Nespadaju do toho ani vklady DS a ani DDS.
JajaFabša
05.11.08,07:34
olga88, vďaka za odpoveď.
apo
05.01.09,11:50
Prosím o informáciu od znalých Poraďákov.

OTP banka Slovensko požaduje v oznámení podľa zákona o ochrane vkladov dať informáciu o tom či spoločnosť-družstvo má povinnosť overiť účtovnú závierku audítorom a za ďalšie deň skončenia účtovného obdobia.

Otázka:
Ako ovplývňuje povinnosť auditu ochranu vkladov.

Ďakujem.

apo
beroun
06.01.09,16:44
Obchodné spoločnosti s výnimkou akciových spoločností majú vklady na účtoch chránené len vtedy, keď nemajú povinnosť overenia účtovnej závierky audítorom.
Túto skutočnosť však musia oznámiť svojej banke do 15-tich dní po skončení účtovného obdobia (banky majú na to tlačivá). Ak sa tento termín nestihne ochrana vkladov potom trvá od nasledujúceho štvrťroka po doručení oznámenia.
apo
06.01.09,18:15
Ďakujem.

To je nepríjemné pre firmy podliehajúce auditu. Tieto spoločnosti majú teda len jednu možnosť a to používať účty vo viacerých bankách aby znížili riziko, že pri krachu ich banky prídu do problémov.

apo
daja
07.01.09,12:05
Ahojte, nemáte niekto skúsenosti s ČSOB - či majú svoje tlačivo na ohlásenie povinnosti auditu? Na stránke som nič nenašla. Dakujem
liba2
07.01.09,15:21
Ahojte, nemáte niekto skúsenosti s ČSOB - či majú svoje tlačivo na ohlásenie povinnosti auditu? Na stránke som nič nenašla. Dakujemmajú, vlani som ho vyplňovala, dali mi ho na pobočke :)
Braňo
11.01.10,13:59
Tlačivo som konvertoval do wordu. :cool:
apo
11.01.10,18:34
Ahojte, nemáte niekto skúsenosti s ČSOB - či majú svoje tlačivo na ohlásenie povinnosti auditu? Na stránke som nič nenašla. Dakujem

:)Ďakujem za pripomenutie, že treba bankám dať oznámenie.

Tento rok by som bol celkom určite nato zabudol.

apo
truch
04.01.11,08:18
Upozorňujem na novelu zákona, ktorou sa stanovil limit 100.000€ !
http://www.fovsr.sk/sk/aktualne-informacie/
apo
04.01.11,13:00
Ochrana vkladov sa naďalej vzťahuje aj na podnikateľské subjekty, vrátane právnických osôb?

Ak áno, potom má zmysel aj v roku 2011 oznamovať skutočnosť, že ako klient banky nepodliehame povinnosti mať účtovnú závierku overenú audítorom.

Prosím ako je to.

Ďakujem.

apo
truch
04.01.11,17:06
V príspevku č.40 máš vzor tlačiva, poprípade ti banka dá vlastné tlačivo, stačí vyplniť a zaslať /ak spĺňaš podmienky dané zákonom, tak ako píšeš,vtedy keď nepodliehaš auditu/.
Ochrana bola na celú sumu uloženú na účte, od r.2011 je to do
100 000€. Ak má firma na účte viac finančných prostriedkov odporúčam otvoriť ďaľší účet v inej banke.
ErikaDP
13.01.12,08:38
Neviem, či ste postrehli informáciu o tom, že k 1.1.2005 vstupuje do účinnosti novela zákona o ochrane vkladov, v zmysle ktorej budú mať obchodné spoločnosti s výnimkou akciových spoločností chránené vklady iba v tom prípade, ak písomne oznámia banke, že nemusia mať účtovnú závierku overenú audítorom do 15 dní po uplynutí účtovného obdobia, t.j. zajtra.
Vzor oznámenia má napr. Tatra banka na svojej internetovej stránke.
POZOR tento zákon stále platí, NEZABUDNITE do 15.1.2012 ( dnes?) oznámiť do banky za právnické osoby nepodliehajuce auditu, že auditu za rok 2011 nepodliehaju inak sa na ne nebude vsťahovať zákon o ochrane vkladov.
ErikaDP
12.01.13,16:51
Nemá niekto link na tlačivo na ochranu vkladov pre Unicredit bank ?
Anja111
13.01.13,07:53
Ani ja som ho nenašla...
Použila som toto:
ErikaDP
13.01.13,09:25
Ani ja som ho nenašla...
Použila som toto:
Anja, ďakujem,
myslela som že sa len neviem zorientovať na webe Unicredit bank, lebo všetky ostatne banky to maju - t.j. viem že nie je pedpisany vzor, ale každa banka to ma mierne modifikované,
ale keďže si to ani ty nenašla, tak zrejme Unicredit to nema.
Vďaka