Jennys
19.02.07,14:02
Prosím keby mi niekto poradil ohľadom interných dokladov, či som nasledovné veci urobila dobre alebo tam treba niečo urobiť inak (účtujem v JU v Alfe neplatca DPH):

Vystavila som zákazníkovi faktúru a odoslala s tovarom, ktorý si objednal. Zásielku mi však neprevzal a vrátilo sa mi to späť. Takže som vystavila faktúru (dobropis) s mínusovými položkami. Vystavenú faktúru som cez interný doklad dala ako príjem za tovar a cez F7 spárovala interný doklad s faktúrou. Potom som cez interný doklad príjem za tovar a cez F7 spárovala dobropis, teda faktúru s mínusovou hodnotou. Zaujíma ma či som to urobila dobre a či som do účelu v peňažnom denníku v oboch prípadoch dala dobre Príjem za tovar, či tam nemalo byť napríklad VOZD alebo VNZD. Dúfam, že som to napísala dosť jasne, lepšie už neviem ako by som to opísala.
Zákazník mi chcel zaplatiť za tovar vopred prevodom na účet. Takže som vystavila predfaktúru a poslala mu ju na úhradu. Úhrada mi prišla cez banku, takže som si ju dala ako príjem z banky Príjem za tovar a cez F7 spárovala s predfaktúrou na určenú sumu. Potom som vystavila ostrú faktúru a dala tam aj preddavok, ktorý bol zaplatený, čiže úhrada bola 0. Ako postupovať ďalej? Mám si to nejako vynulovať aj cez interné doklady a ak áno tak akým spôsobom?
Ďalej dodávateľ mi poslal predfaktúru na určitú sumu, ktorú som zaplatila prevodom na účet. Tú som si normálne zapísala do evidencie záväzkov a uhradila som ju. Potom mi poslal ostrú faktúru, kde je k úhrade 0. Čo mám s tým teraz urobiť?Ďakujem už vopred za každú radu, lebo už som z toho všetkého dosť domotaná...:eek:
Zoltán Kovács
19.02.07,13:12
Prosím keby mi niekto poradil ohľadom interných dokladov, či som nasledovné veci urobila dobre alebo tam treba niečo urobiť inak (účtujem v JU v Alfe neplatca DPH):

Vystavila som zákazníkovi faktúru a odoslala s tovarom, ktorý si objednal. Zásielku mi však neprevzal a vrátilo sa mi to späť. Takže som vystavila faktúru (dobropis) s mínusovými položkami. Vystavenú faktúru som cez interný doklad dala ako príjem za tovar a cez F7 spárovala interný doklad s faktúrou. Potom som cez interný doklad príjem za tovar a cez F7 spárovala dobropis, teda faktúru s mínusovou hodnotou. Zaujíma ma či som to urobila dobre a či som do účelu v peňažnom denníku v oboch prípadoch dala dobre Príjem za tovar, či tam nemalo byť napríklad VOZD alebo VNZD. Dúfam, že som to napísala dosť jasne, lepšie už neviem ako by som to opísala.
Zákazník mi chcel zaplatiť za tovar vopred prevodom na účet. Takže som vystavila predfaktúru a poslala mu ju na úhradu. Úhrada mi prišla cez banku, takže som si ju dala ako príjem z banky Príjem za tovar a cez F7 spárovala s predfaktúrou na určenú sumu. Potom som vystavila ostrú faktúru a dala tam aj preddavok, ktorý bol zaplatený, čiže úhrada bola 0. Ako postupovať ďalej? Mám si to nejako vynulovať aj cez interné doklady a ak áno tak akým spôsobom?
Ďalej dodávateľ mi poslal predfaktúru na určitú sumu, ktorú som zaplatila prevodom na účet. Tú som si normálne zapísala do evidencie záväzkov a uhradila som ju. Potom mi poslal ostrú faktúru, kde je k úhrade 0. Čo mám s tým teraz urobiť?Ďakujem už vopred za každú radu, lebo už som z toho všetkého dosť domotaná...:eek:

Upresni prosím ťa v akom programe robíš, čí si platiteľom dph alebo nie. Bez týchto info asi ti nebude vedieť nikto kvalifikovane poradiť.
Beata
19.02.07,13:32
Upresni prosím ťa v akom programe robíš, čí si platiteľom dph alebo nie. Bez týchto info asi ti nebude vedieť nikto kvalifikovane poradiť.
Je to uvedené v prvej vete ;)


Prosím keby mi niekto poradil ohľadom interných dokladov, či som nasledovné veci urobila dobre alebo tam treba niečo urobiť inak (účtujem v JU v Alfe neplatca DPH):
Vystavila som zákazníkovi faktúru a odoslala s tovarom, ktorý si objednal. Zásielku mi však neprevzal a vrátilo sa mi to späť. Takže som vystavila faktúru (dobropis) s mínusovými položkami. Vystavenú faktúru som cez interný doklad dala ako príjem za tovar a cez F7 spárovala interný doklad s faktúrou. Potom som cez interný doklad príjem za tovar a cez F7 spárovala dobropis, teda faktúru s mínusovou hodnotou. Zaujíma ma či som to urobila dobre a či som do účelu v peňažnom denníku v oboch prípadoch dala dobre Príjem za tovar, či tam nemalo byť napríklad VOZD alebo VNZD. Dúfam, že som to napísala dosť jasne, lepšie už neviem ako by som to opísala.Píšeš, že Tvoju zásielku zákazník neprevzal. Urobila by som storno vyšlej faktúry. Zbytočne si svojím postupom zvýšila daňový základ, pritom úhrada za Tvoju faktúru vôbec nebola realizovaná.

Zákazník mi chcel zaplatiť za tovar vopred prevodom na účet. Takže som vystavila predfaktúru a poslala mu ju na úhradu. Úhrada mi prišla cez banku, takže som si ju dala ako príjem z banky Príjem za tovar a cez F7 spárovala s predfaktúrou na určenú sumu. Potom som vystavila ostrú faktúru a dala tam aj preddavok, ktorý bol zaplatený, čiže úhrada bola 0. Ako postupovať ďalej? Mám si to nejako vynulovať aj cez interné doklady a ak áno tak akým spôsobom? Už nemusíš robiť nič. Pohľadávka je uhradená, príjem máš v POZD.

Ďalej dodávateľ mi poslal predfaktúru na určitú sumu, ktorú som zaplatila prevodom na účet. Tú som si normálne zapísala do evidencie záväzkov a uhradila som ju. Potom mi poslal ostrú faktúru, kde je k úhrade 0. Čo mám s tým teraz urobiť? Tak isto je to už vysporiadané a netreba nič viac robiť.

Ďakujem už vopred za každú radu, lebo už som z toho všetkého dosť domotaná...:eek:

Odpoveď = fialový text v citáte
Zoltán Kovács
19.02.07,13:32
A čo keĎ je platiteľom dph, a z prefaktury nebolo pri úhrade dph preúčtované ako VNZD. To musí urobiť interným dokladom ako nepeňažný pohyb.

Doplnenie: Nevšimol som, že účtuje v Alfe.
Beata
19.02.07,13:33
A čo keĎ je platiteľom dph, a z prefaktury nebolo pri úhrade dph preúčtované ako VNZD. To musí urobiť interným dokladom ako nepeňažný pohyb.

Čítaj dobre prvý príspevok ;)
Zoltán Kovács
19.02.07,13:34
Čítaj dobre prvý príspevok ;)


Ospravedlňujem sa. Už zle vidím. Máš pravdu, všetky potrebné info sú tam. Ešte raz sa ospravedlňujem.:mee:
Beata
19.02.07,13:41
Ospravedlňujem sa. Už zle vidím. Máš pravdu, všetky potrebné info sú tam. Ešte raz sa ospravedlňujem.:mee:
Neva, stáva sa :)
Jennys
19.02.07,15:49
Je to uvedené v prvej vete ;)



Odpoveď = fialový text v citáte

Veď práve preto som nezrealizovanú úhradu robila cez interné doklady, teda som vystavila ten dobropis s mínusovou hodnotou a aby mi tam nesvietila faktúra a ten dobropis tak som to vynulovala vlastne tými internými dokladmi.

čo sa týka tej preddavkovej faktúry zaplatenej cez banku tak neviem ako to mám urobiť lebo keď vystavím ostrú faktúru a hoci tam napíšem aj ten preddavok a vytlačím faktúru s nulovou hodnotou automaticky sa mi zapíše do pohľadávok, takže v pohľadávkach mám aj tú preddavkovú faktúru aj tú ostrú s rovnakou hodnotou a tú ostrú mi nenapíše s nulovou. Takže neviem čo s tým robiť ako ju vynulovať.

A ešte sa chcem spýtať či tú faktúru s nulovou hodnotou čo mi poslal dodávateľ mám si zapísať tiež s nulou alebo ako to mám dať do záväzkov? Mám tam už tú predfaktúru ale tú ostrú faktúru neviem čo s tým.
renča1
19.02.07,16:54
Prosím keby mi niekto poradil ohľadom interných dokladov, či som nasledovné veci urobila dobre alebo tam treba niečo urobiť inak (účtujem v JU v Alfe neplatca DPH):

Vystavila som zákazníkovi faktúru a odoslala s tovarom, ktorý si objednal. Zásielku mi však neprevzal a vrátilo sa mi to späť. Takže som vystavila faktúru (dobropis) s mínusovými položkami. Vystavenú faktúru som cez interný doklad dala ako príjem za tovar a cez F7 spárovala interný doklad s faktúrou. Potom som cez interný doklad príjem za tovar a cez F7 spárovala dobropis, teda faktúru s mínusovou hodnotou. Zaujíma ma či som to urobila dobre a či som do účelu v peňažnom denníku v oboch prípadoch dala dobre Príjem za tovar, či tam nemalo byť napríklad VOZD alebo VNZD. Dúfam, že som to napísala dosť jasne, lepšie už neviem ako by som to opísala.Podľa môjho názoru pri párovaní by sa nemalo účtovať o príjmu ovplyv.základ dane, pretože v skutočnosti pohľadávka nebola uspokojená, nedošlo k inkasu. To je len na okraj vychádzajúc z postupov účtovania v JÚ. Po priradení dobropisu k fa by ti v denníku pohľadávok nemali svietiť, ak ti nesvietia je to v poriadku.



Zákazník mi chcel zaplatiť za tovar vopred prevodom na účet. Takže som vystavila predfaktúru a poslala mu ju na úhradu. Úhrada mi prišla cez banku, takže som si ju dala ako príjem z banky Príjem za tovar a cez F7 spárovala s predfaktúrou na určenú sumu. Potom som vystavila ostrú faktúru a dala tam aj preddavok, ktorý bol zaplatený, čiže úhrada bola 0. Ako postupovať ďalej? Mám si to nejako vynulovať aj cez interné doklady a ak áno tak akým spôsobom?Ďalej treba zasa spárovať Pf k fa v knihe pohľadávok a to tak, že vstúpiš do pohľ. a stlačiš tlačítko oprav , pridáš úhradu a vpíšeš uhr.sumu. Neúčtuješ do PD, pretože v PD to už raz naúčtované máš.

Ďalej dodávateľ mi poslal predfaktúru na určitú sumu, ktorú som zaplatila prevodom na účet. Tú som si normálne zapísala do evidencie záväzkov a uhradila som ju. Potom mi poslal ostrú faktúru, kde je k úhrade 0. Čo mám s tým teraz urobiť?PF zaeviduješ do knihy závazkov a úhradu naúčtuješ ako výd.ovplyv.základ dane (aj ked podľa správnosti by to mal byť VNZD a až pri preúčtovaní úhrady k fa by sa účtovalo do VOZD). Došlú fa zaeviduješ do knihy závazkov a cez ID preúčtuješ úhradu v PD k faktúre. Chýbajúca úhrada ktorá ti bude chýbať k PF v knihe závazkov cez oprav , pridáš úhradu - len ručne. Neviem či si ma pochopila a či som sa dobre vyjadrila.

Ďakujem už vopred za každú radu, lebo už som z toho všetkého dosť domotaná...:eek:

Súhlasím s predchádzajúcou odpovedou len som chcela doplniť postup účtovania v ALFE.:)
Beata
19.02.07,21:03
Veď práve preto som nezrealizovanú úhradu robila cez interné doklady, teda som vystavila ten dobropis s mínusovou hodnotou a aby mi tam nesvietila faktúra a ten dobropis tak som to vynulovala vlastne tými internými dokladmi.

čo sa týka tej preddavkovej faktúry zaplatenej cez banku tak neviem ako to mám urobiť lebo keď vystavím ostrú faktúru a hoci tam napíšem aj ten preddavok a vytlačím faktúru s nulovou hodnotou automaticky sa mi zapíše do pohľadávok, takže v pohľadávkach mám aj tú preddavkovú faktúru aj tú ostrú s rovnakou hodnotou a tú ostrú mi nenapíše s nulovou. Takže neviem čo s tým robiť ako ju vynulovať.

A ešte sa chcem spýtať či tú faktúru s nulovou hodnotou čo mi poslal dodávateľ mám si zapísať tiež s nulou alebo ako to mám dať do záväzkov? Mám tam už tú predfaktúru ale tú ostrú faktúru neviem čo s tým.
Nedá mi, musím znova zareagovať>>>

K vystavenej faktúre, ktorú neprevzal Tvoj klient:
Tak, ako som písala vyššie, vystavila by som storno faktúru. Tzn. postupovala by som v Alfe nasledovne:

Otvorím si Evidenciu => Pohľadávky.
Stlačím tlačidlo "Pridaj" čím pridám novú pohľadávku.
V časti "Typ dokladu" si vyberiem "Storno" a natipujem presne tú istú faktúru, ktorú som poslala klientovi a ktorý moju zásielku neprevzal, avšak so znamienkom mínus.
Potvrdím OK a mám natipovanú storno faktúru k pôvodne vystavenej VFA.Výsledok = v knihe pohľadávok mám riadnu faktúru a k nej sa priradila storno faktúra s mínusovou hodnotou. Ak si vytlačíš Evidenciu pohľadávok uvidíš, že Ti sedia pohľadávky.

K preddavkovej faktúre vystavenej klientovi:
V časti Fakturácia => Preddavkové faktúry vystavím preddavkovú faktúru.
Do banky mi príde úhrada. V peňažnom denníku zaúčtujem dátumom z bankového výpisu úhradu, čiže príjem do banky, stlačím F7 a spárujem úhradu s preddavkovou faktúrou.
Tým istým dátumom vystavím v časti Fakturácia => Faktúry riadnu faktúru a to nasledovne:

Pridaj
Kópia z preddavkovej faktúry - nahodí sa Ti tá istá faktúra ako bola preddavková, ale ak si všimneš v liste "Preddav." budeš mať už sumu preddavku, čiže k úhrade zostáva 0
Potvrdím OKA to je celé. Už nikde nič neopravujem, nedohadzujem... Preddavková faktúra je uhradená, príjem je priznaný, v riadnej faktúre zostáva uhradiť 0,- Sk, to je celé! Znova si vytlač evidenciu faktúr a budeš vidieť, ako pekne Ti všetko sedí.

K preddavkovej faktúre - došlej:
Ak Ti došla preddavková faktúra, zaeviduješ ju do knihy záväzkov. Úhradu pekne spáruješ tlačidlom F7.
Na základe Tvojej úhrady Ti dojde riadna faktúra. Túto zaeviduješ do knihy záväzkov s nulovou hodnotou, s poznámkou že je to riadna faktúra k číslu DFA xy.
Znova už nič viac nerobíš! Tvoja úhrada je zaúčtovaná podľa typu výdavku (buď VOZD, alebo VNZD), záväzky máš vysporiadané.



To renča1 >
Prepáč, ale s Tvojím postupom nesúhlasím. Vidím tam zbytočné kroky a tuším by som z toho zostala domotaná.
adrika
19.02.07,21:47
ahoj, prosím o radu. prišla nám preddavk. fa , ktorú sme zaplatili cez banku, t.j. 314/221. Služba sa však nakoniec neuskutočnila. Môžem to "storno" preddavku zaúčtovať znova cez účet 314 ? v hotovosti, t.j. 211/314 ? ďakujem
evina
19.02.07,21:49
ahoj, prosím o radu. prišla nám preddavk. fa , ktorú sme zaplatili cez banku, t.j. 314/221. Služba sa však nakoniec neuskutočnila. Môžem to "storno" preddavku zaúčtovať znova cez účet 314 ? v hotovosti, t.j. 211/314 ? ďakujem

Ide o vrátenie zálohy, môžeš tak účtovať...
adrika
19.02.07,21:50
Oceňujem rýchlosť a ďakujem....
Jennys
20.02.07,10:23
Nedá mi, musím znova zareagovať>>>

K vystavenej faktúre, ktorú neprevzal Tvoj klient:
Tak, ako som písala vyššie, vystavila by som storno faktúru. Tzn. postupovala by som v Alfe nasledovne:

Otvorím si Evidenciu => Pohľadávky.
Stlačím tlačidlo "Pridaj" čím pridám novú pohľadávku.
V časti "Typ dokladu" si vyberiem "Storno" a natipujem presne tú istú faktúru, ktorú som poslala klientovi a ktorý moju zásielku neprevzal, avšak so znamienkom mínus.
Potvrdím OK a mám natipovanú storno faktúru k pôvodne vystavenej VFA.Výsledok = v knihe pohľadávok mám riadnu faktúru a k nej sa priradila storno faktúra s mínusovou hodnotou. Ak si vytlačíš Evidenciu pohľadávok uvidíš, že Ti sedia pohľadávky.


Beatka tak som si zatiaľ toto pozrela. Urobila som presne ako si mi napísala, lenže teraz mi v pohľadávkach obidve faktúry, aj normálna aj stornovaná s mínusom svietia ako neuhradené. A teraz mám s tým čo prosím ťa urobiť?:confused:
Beata
20.02.07,10:40
Beatka tak som si zatiaľ toto pozrela. Urobila som presne ako si mi napísala, lenže teraz mi v pohľadávkach obidve faktúry, aj normálna aj stornovaná s mínusom svietia ako neuhradené. A teraz mám s tým čo prosím ťa urobiť?:confused:
Už s tým nič nerob. Hoci Ti obe faktúry svietia, ak si vytlačíš evidenciu pohľadávok, budeš vidieť, že nemáš žiadne neuhradené faktúry.
Ak by si silou - mocou chcela, aby Ti tieto faktúry nesvietili, v tom prípade by si mohla vstúpiť do Evidencie => Pohľadávky - dvakrát klikneš na tú pohľadávku, alebo stlačíš tlačidlo "Oprav", otvorí sa Ti doklad a dolu dáš pridať, tu natipuješ úhradu, akoby Ti túto VFA uhradili. V peňažnom denníku sa to neobjaví a táto VFA Ti viac nebude svietiť ako neuhradená. To isté urobíš aj so storno faktúrou.
Jennys
20.02.07,18:26
Nedá mi, musím znova zareagovať>>>


K preddavkovej faktúre vystavenej klientovi:
V časti Fakturácia => Preddavkové faktúry vystavím preddavkovú faktúru.
Do banky mi príde úhrada. V peňažnom denníku zaúčtujem dátumom z bankového výpisu úhradu, čiže príjem do banky, stlačím F7 a spárujem úhradu s preddavkovou faktúrou.
Tým istým dátumom vystavím v časti Fakturácia => Faktúry riadnu faktúru a to nasledovne:

Pridaj
Kópia z preddavkovej faktúry - nahodí sa Ti tá istá faktúra ako bola preddavková, ale ak si všimneš v liste "Preddav." budeš mať už sumu preddavku, čiže k úhrade zostáva 0
Potvrdím OKA to je celé. Už nikde nič neopravujem, nedohadzujem... Preddavková faktúra je uhradená, príjem je priznaný, v riadnej faktúre zostáva uhradiť 0,- Sk, to je celé! Znova si vytlač evidenciu faktúr a budeš vidieť, ako pekne Ti všetko sedí.

To renča1 >
Prepáč, ale s Tvojím postupom nesúhlasím. Vidím tam zbytočné kroky a tuším by som z toho zostala domotaná.


Beatka ahoj, tak prvé som už zvládla hádam dobre. Tie interné doklady som si teda všetky vymazala a urobila tak ako si mi poradila doplnila som sumy ručne ako keby boli zaplatené. Takže mi to tam nesvieti, len neviem či to tak teda môže byť, aby potom nebol nejaký problém

Pozrela som sa na druhý prípad, preddavkové faktúry a som z toho jeleň. Urobila som presne tak ako si to opísala. Lenže v riadnej faktúre mi nesvieti 0 (hoci je tam ten preddavok) ale suma, ktorú treba uhradiť. Takže keď si to dám vytlačiť nezaplatené faktúry tak sa mi tam tieto tiež zobrazia. Napíšeš mi prosím čo s tým? Nechápem prečo tam nie je 0 keď vlastne tam je ten preddavok zapísaný...:confused:
Beata
20.02.07,20:44
Beatka ahoj, tak prvé som už zvládla hádam dobre. Tie interné doklady som si teda všetky vymazala a urobila tak ako si mi poradila doplnila som sumy ručne ako keby boli zaplatené. Takže mi to tam nesvieti, len neviem či to tak teda môže byť, aby potom nebol nejaký problém - Nemá byť aký problém. Skontroluj si všetky výstupy, že Ti to nikde nešarapatí. V peňažnom denníku sa to neobjavilo, lebo príjem nebol, pohľadávky sú vynulované... nemám čo dodať

Pozrela som sa na druhý prípad, preddavkové faktúry a som z toho jeleň. Urobila som presne tak ako si to opísala. Lenže v riadnej faktúre mi nesvieti 0 (hoci je tam ten preddavok) ale suma, ktorú treba uhradiť. Takže keď si to dám vytlačiť nezaplatené faktúry tak sa mi tam tieto tiež zobrazia. Napíšeš mi prosím čo s tým? Nechápem prečo tam nie je 0 keď vlastne tam je ten preddavok zapísaný...:confused:

Ahojky Jennys,
postupovala si v tomto poradí?


vystavenie preddavkovej faktúry
natipovanie úhrady z BV, spárovanie F7 s preddavkovou fa
vystavenie riadnej faktúry - Fakturácia => Faktúry => Pridaj => Kópia z preddavkovej faktúryAk si takto postupovala, v tom prípade Ti muselo nahodiť v riadnej faktúre, na liste "Preddav." úhradu, ktorú si natipovala na základe BV. Keď si dáš na obrazovku vytlačiť túto faktúru, všimni si dolu, k úhrade 0,- Sk.
Jennys
20.02.07,21:44
No veď áno robila som to presne tak ako si mi napísala a tak isto keď si pozriem na vytlačenie tak mi tam je úhrada 0, len ide o to, že v pohľadávkach mi stále svieti ako neuhradená, takže toto nechápem a neviem čo s tým mám robiť...:confused:
Beata
20.02.07,21:50
No veď áno robila som to presne tak ako si mi napísala a tak isto keď si pozriem na vytlačenie tak mi tam je úhrada 0, len ide o to, že v pohľadávkach mi stále svieti ako neuhradená, takže toto nechápem a neviem čo s tým mám robiť...:confused:

No Jennys, tak ja teda nechápem, ako je to možné. Fakt je, že ak postupuješ presne podľa tých bodov, tak musíš mať všetko OK. V opačnom prípade máš asi chybu v softe a budeš sa musieť obrátiť na Kros :(
Ale pre istotu si to ešte skontroluj, prípadne vymaž a nahoď znova a presne tak ako som popísala. A daj vedieť, som zvedavá.
Jennys
21.02.07,07:28
Dobre ešte sa v tom pohrabem a ešte raz to vyskúšam ak mi to nepôjde tak neviem ako to urobím či cez interné doklady alebo ako...
IVEB
23.03.07,10:07
Ak vyhotovujem interné doklady v ALFE , koho mám uviesť v časti Vyplatené komu?