slnecnicalenka
19.02.07,13:37
ahojte, co mam urobit s fa ktoru sme obdrzali az teraz (2/2007) a tyka sa plnenia 2002 (datum dodania 11/ 2002)!! na dodanie predmetu fa bola vydana zaloha z pokladne v plnej vyske v roku 2002, zistala som ze chyba fa az na zaklade toho ze som nasla taky ubytok z pokladne tak som vyzvala dodavatela o dodanie fa - dal nam opis fa, ktoru sme vsak nikdy nedostali.
mozem si z tej fa uplatnit dph na vstupe teraz???
mozem ten majetok zaradit teraz ???(doteraz nebol pouzivany)

dakujem za rady
Zoltán Kovács
19.02.07,12:39
ahojte, co mam urobit s fa ktoru sme obdrzali az teraz (2/2007) a tyka sa plnenia 2002 (datum dodania 11/ 2002)!! na dodanie predmetu fa bola vydana zaloha z pokladne v plnej vyske v roku 2002, zistala som ze chyba fa az na zaklade toho ze som nasla taky ubytok z pokladne tak som vyzvala dodavatela o dodanie fa - dal nam opis fa, ktoru sme vsak nikdy nedostali.
mozem si z tej fa uplatnit dph na vstupe teraz???
mozem ten majetok zaradit teraz ???(doteraz nebol pouzivany)

dakujem za rady

Podľa mňa dph už je v pase. Majetok zaradiť môžeš.
slnecnicalenka
19.02.07,12:44
ok, dakujem za radu, aj ja som si myslela.....:(
slnecnicalenka
19.02.07,12:55
a este ma napadlo, ze ako to zauctujem? na 042 dam len zaklad dane, alebo aj s dph?
kalkulka
19.02.07,13:00
Ak bol nárok na DPH, ale nebol uplatnený, tak podľa mňa DPH pripočítateľná položka a nejde do obstarania. Ak je to rok 2002, tak môže byť aj 428.
ALBO
19.02.07,14:57
Podľa mňa dph už je v pase. Majetok zaradiť môžeš.

Prečo nemá nárok na odpočet?
Mne vychádza, že má , ak nie zastavte ma:
kúpila v 2002, Fa nemá zaúčtovanú ale zaplatila-nemohla uplatniť. Fa dostala až teraz.
zákon z roku 2003 hovorí v prechodných §55/d/2, že má postupovať podľa zákona z roku 2003, tam už neni podmienka jedného roka možnosti uplatnenia. Podľa zákona z roku 2003 musí čakať na zaúčtovanie, to nemôže, lebo nemá ešte doklad.
No a v prechotných teraz platného zákona je v § 85/6, že má pri odpočte postupovať podľa zákona z 2003, teda keď daň zaúčtuje uplatní.
slnecnicalenka
20.02.07,08:40
Prečo nemá nárok na odpočet?
Mne vychádza, že má , ak nie zastavte ma:
kúpila v 2002, Fa nemá zaúčtovanú ale zaplatila-nemohla uplatniť. Fa dostala až teraz.
zákon z roku 2003 hovorí v prechodných §55/d/2, že má postupovať podľa zákona z roku 2003, tam už neni podmienka jedného roka možnosti uplatnenia. Podľa zákona z roku 2003 musí čakať na zaúčtovanie, to nemôže, lebo nemá ešte doklad.
No a v prechotných teraz platného zákona je v § 85/6, že má pri odpočte postupovať podľa zákona z 2003, teda keď daň zaúčtuje uplatní.


dakujem za radu :-)
slnecnicalenka
26.02.07,14:07
pripajam stanovisko drsr :-)
Podľa § 85 ods. 6 zákona č. 222/2004 Z.z. o dani z pridanej hodnoty v znení neskorších predpisov /ďalej len zákon o DPH/ ) na odpočítanie dane, ktorá sa vzťahuje na zdaniteľné plnenia uskutočnené do 30. apríla 2004 vrátane a ktorá sa vzťahuje na tovar dovezený do 30. apríla 2004 vrátane, sa vzťahujú doterajšie predpisy s výnimkou odpočítania dane viažucej sa k majetku, ktorú platiteľ môže odpočítať pri registrácii pre daň.
Z uvedeného vyplýva, že pri zdaniteľnom plnení uskutočnenom v roku 2002 je potrebné skúmať, či boli splnené podmienky na odpočítanie dane podľa zákona č. 289/1995 Z.z. o dani z pridanej hodnoty v znení neskorších predpisov, ktorý bol platný v danom období /ďalej len zákon č. 289/1995 Z.z./.
Podľa § 20 ods. 2 zákona č. 289/1995 Z.z. účinného k 31.decembru 2002 platiteľ má nárok na odpočet dane, ak
a/ sa zdaniteľné plnenie uskutočnilo (§13)
b/ daň na vstupe zaúčtoval,
c/ daň zaplatil platiteľovi, ktorý uskutočnil zdaniteľné plnenie,
d/ má daňový doklad alebo zjednodušený daňový doklad, ktoré vyhotovil platiteľ, a doklad o zaplatení dane, v prípade, že daň na vstupe je 200 000 Sk a viac, je len doklad o bezhotovostnej platbe uskutočnenej prostredníctvom banky alebo doklad o platbe na pošte poštovou poukážkou.
Platiteľ uplatňuje nárok na odpočet dane v daňovom priznaní za zdaňovacie obdobie, v ktorom sú splnené podmienky uvedené v odseku 2 písm. a/ a c/ a ku dňu podania daňového priznania má daň na vstupe zaúčtovanú, má daňový doklad alebo zjednodušený daňový doklad a doklad o zaplatení dane.
Z citovaného ustanovenia vyplýva, že ak pri zdaniteľnom plnení uskutočnenom v roku 2002 bola jedna z podmienok uvedených v odseku 2 ustanovenia § 20 zákona 289/1995 Z.z. platiteľom splnená až v roku 2007, odpočítanie dane je možné vykonať v daňovom priznaní za zdaňovacie obdobie, v ktorom bola táto podmienka splnená.
:) :) :)
kalkulka
27.02.07,05:37
Fa bola zaplatená v roku 2002, tak to by som netvrdila, že nebola možnosť odpočítať si DPH vtedy. Nemyslím si, aby toto obstálo na daňovom úrada, ak by ste si teraz odpočítali DPH. Veď ako ste odsúhlasovali pohľadávky? V tom najhoršom prípade ste na to mali prísť v r. 2003, tak pochybujem, aby vám pri kontrole prešlo uplatnenie v r. 2007. A majetok bol kde? Nebol náhodou vo firme? Tak ako ste urobili inventúru k 31.12.2002? V tomto prípade by som nárok na DPH neuplatňovala. Narobila by som asi viac zla ako dobrého. Jedná sa o veľkú sumu?
slnecnicalenka
28.02.07,11:07
Fa bola zaplatená v roku 2002, tak to by som netvrdila, že nebola možnosť odpočítať si DPH vtedy. Nemyslím si, aby toto obstálo na daňovom úrada, ak by ste si teraz odpočítali DPH. Veď ako ste odsúhlasovali pohľadávky? V tom najhoršom prípade ste na to mali prísť v r. 2003, tak pochybujem, aby vám pri kontrole prešlo uplatnenie v r. 2007. A majetok bol kde? Nebol náhodou vo firme? Tak ako ste urobili inventúru k 31.12.2002? V tomto prípade by som nárok na DPH neuplatňovala. Narobila by som asi viac zla ako dobrého. Jedná sa o veľkú sumu?


nebola zaplatena fa v roku 2002!,,, bol vydany preddavok na dodavku hmotneho majetku- ktory sa doteraz nepouziva, zevraj islo o dobru kupu do zasoby keby sa nas im pokazil, takze nikomu nechybal ani nezavadzal. preddavok nebol naparovany na dodavatela, takze v salde to nevyskakovalo. ide o 40.000,- sk
?
kalkulka
28.02.07,12:34
Veď práve, že vám visel preddavok. Takže nechýbala vám fa? A dodací list alebo nejaký preberací protokol od spomínaného majetku nemáte? A s akým dátumom je?
Vladimír Ozimý
28.02.07,13:22
jedná vec je účtovné hladisko druhá hľadisko DPH...takže z pohľadu to vychádza že si môžu uplatniť druhá vec ide o zlé vedenie účtovníctva a tam môžu napadnúť veci podľa mňa
kalkulka
28.02.07,13:43
Áno, správne povedal si to presne. Tak celkom netvrdím, že nie je nárok na DPH. V tomto prípade boli splnené dve podmienky uplatnenia nároku na DPH vlastne až teraz, ale pokuta za UCT môže byť možno vyššia ako vrátená DPH.
Nuž je to na rozhodnutí účtovnej jednotky, čo je lepšie. Niekdedy sa možno oplatí aj riskovať, ale čert nikdy nespí. Z vlastných skúseností totiž viem, že kontrolóri špŕtajú do takýchto starých faktúr pri uplatnení odpočtu a pýtajú dôkazy, prečo tak neskoro si uplatňujeme odpočet atď. Ak kontrolujú DPH majú právo dať podnet aj na kontrolu dane z príjmov a to je už druhá kapusta.
momaria
12.07.07,10:01
Prosím o radu , alebo keby bol niekto taký dobrý a priložil mi link na daný problém. Firma účtujúca v JÚ, toho času platca DPH prijal 31.1.2007 platbu za FA / pohľadávku/- tovar z roku 2005, kedy ešte nebol platca DPH.Fa v roku 2005 bola tedy vystavená bez DPH. Ako je zaúčtovať do príjmu v tomto roku? Oddeliť cenu bez dane a DPH, alebo ju dať celú do príjmu OZD? Som toho názoru, že by mala ísť do príjmu celá suma na akú bola vystavená FA v roku 2005. Vopred ďakujem
Vladimír Ozimý
12.07.07,10:16
veď jasnéé je vám uhrádzaná pohľadávka z roku 2005 nič nerobíte z dph v celej výške to dáte do daňových príjmov
momaria
12.07.07,11:15
Dikes. Myslela som si to. Preberám účto a bývala účtovníčka to oddelila. Základ dane a DPH.Ostala som v neistote.