McMarti
13.05.04,11:55
Potrebujem poradiť nakoľko nie som mzdárka, viem že ak sa narodí zamstnacovi dieťa donesie rodný list a dopíše do vyhlasenia zmenu uplatnuje si bonus za dieťa, ešte niekde sa prejavuje tato zmena? Neni som si istá s 1% odpočtu pri poistnom.Poradi mi niekto?
Chudíková Katarína
13.05.04,12:32
Máš to urobené dobre,pracovník nemá žiaden iný nárok iba bonus a 1% na odvodoch. Kaťa
bea
13.05.04,12:59
Nie je to 1 %, ale len o 0,5 % sa znižuje sadzba poistného na dôchodkové starobné poistenie.
McMarti
13.05.04,14:39
Vdaka nasla som sina stranke soc. poistovne aj vyhlasenie ktoré musi zamestnanec podpísať. zaleží od počtu deti za každé dieťa je 0,5%
Jozef Mihál
15.05.04,19:25
Hm, dovolím si poznamenať, že nie za každé dieťa je zníženie o 0,5%. Za deviate, desiate, jedenáste atď. nie je žiaľ už žiadne zníženie - aspoň podľa výkladu Sociálnej poisťovne.:mad:

Ale ak sa pri tomto počte detí v rodine nájdu dvaja zamestnaní rodičia, tak pozor, môžu si na tento účel deti "rozdeliť".:D
zuzana11
17.05.04,07:15
A ešte jedna dôležitá poznámka : podľa zákona 461/2003 §9 je nezaopatrené dieťa do dovŕšenia 26 roku veku ( na rozdiel od zákona 600/2003, kde je do 25 rokov veku - táto hranica zasa platí pre účely daň. bonusu)
zuzana11
15.07.04,16:05
A ešte niečo k tejto téme.Ako je to ak sa zamestnancovi narodí dieťa 15.6.2004. Samozrejme zabudne to nahlásiť do konca júna. V júli požiada o DB a aj úľavu na st. poistení. Je to možné vyrovnať aj spätne? DB by som ja osobne nechala až na koniec roka a 0,5% - na začiatku roka bol výklad soc. poisťovne taký, že sa spätne nárokovať nedá. Ale niekde som už počula aj o niečom takom. Vie mi niekto poradiť? Aký je váš názor ? A ak sa dajú doplatiť tieto položky spätne ako ? Čo treba urobiť ? Hlavne čo sa týka odvodu na starobné poistenie.

Ďakujem.
Veva
16.07.04,15:56
Aj ja som skúmala čo v takomto prípade,ak sa pozabudne uplatniť 0,5% zatiaľ len na konci rokaje možná oprava, lebo oni to ešte musia doriešiť.Ja som osobne nemala tento prípad ,ale skúsila by som to opraviť - dala by som o jedno dieťa viac za daný mesiac a počkala by či mi vyhodia chybu. Čo keď zabudne účtovníčka ako opraviť.
ivab
02.08.04,13:17
Dňa 18.07.2004 sa zamestnancovi narodilo dieťa, môžem mu uplatniť daňový bonus a zníženie odvodu do SP o 0,5% už za 7/2004?
ZuzanaA
02.08.04,13:19
Podľa mňa áno. Nášmu zamestnancovi sa narodilo dieťa 30. 6. 2004 a ja som mu bonus a zníženie odvodu uplatnila už za jún.
McMarti
02.08.04,13:20
aj ja som to tak urobila ale mne narodenie dieťaťa nahlasil o mesiac neskor.. bonus mu pootom vyrovnam v ročnom zučtovani
vladan
02.08.04,13:21
áno môžeš, len by ti mal do dňa výpočtu výplaty doniesť rodný list dieťaťa a zároveň vyplniť vyhlásenie k zdaneniu príjmov a vyhlásenie na zníženie sadzby poistného do SP. Pekný deň
ZuzanaA
02.08.04,13:22
Píše sa to v par. 33 odst. 5 zákona o dani z príjmov
ivab
02.08.04,13:30
Dakujem veľmi pekne a prajem krásny zvyšok dňa.
milanr
17.07.09,08:37
Zamestnancovi sa narodilo dieťa koncom júna. Oznámil mi to až 15.07. t.j. po spracovaní výplat za jún. Nárok na DB má už za jún a splnil aj podmienku v zmysle zákon o DzP § 36 ods. 2. Začnem mu DB uplatňovať od mzdy za 07/2009 a ten DB za jún mu doplatím v mzde za 07/2009 alebo až pri RZD za r.2009 ? Ďakujem
Tweety
17.07.09,08:39
Zamestnancovi sa narodilo dieťa koncom júna. Oznámil mi to až 15.07. t.j. po spracovaní výplat za jún. Nárok na DB má už za jún a splnil aj podmienku v zmysle zákon o DzP § 36 ods. 2. Začnem mu DB uplatňovať od mzdy za 07/2009 a ten DB za jún mu doplatím v mzde za 07/2009 alebo až pri RZD za r.2009 ? Ďakujem
Áno, nárok mu vznikol už v júni. Kedže si ho neuplatnil, dorovná sa to až pri RZD, alebo v DP zamestnanca.