zuzikacigi
19.02.07,15:27
Ahoj poraďáci.

Robím DP živnostníkovi, ktorý má autobazár. Môže si dať do nákladov benzín, naftu alebo LPG? Na firmu žiadne auto nemá, cestnú daň neplatí...

Ďakujem
Zuzika
AHA
19.02.07,14:40
Môžeš ale tiež musí viesť evidenciu jázd so zákazníkmi (tam nemusí byť zaplatená cestná daň len to musí byť v únosnej miere).
betka
19.02.07,14:42
Myslim si, ze moze, ale iba tie vydavky na naftu, benzin, LPG, ktoru tankuje do automobilov, ktore predava, aby si mohli zakaznici preskusat jazdu. Viedla by som ale poriadnu evidenciu o tom, do ktoreho auta, kedy, kolko km. Tieto vydavku sluzia na zab, udr, dos. prijmov z podnikania.
Len nech su to nie nejake abnormalne nakupy, pretoze pri tomto sposobe podnikania sa mozu robit i nekale ......
zuzikacigi
19.02.07,14:45
Prečo so zákazníkmi? On práve jazdí s tými autami len dovtedy, kým ho predá - keď ho dovezie, keď ide na STK a pod. A čo reflexná vesta - v prípade, že ju predáva s autom?
Chobot
19.02.07,15:03
Prečo so zákazníkmi? On práve jazdí s tými autami len dovtedy, kým ho predá - keď ho dovezie, keď ide na STK a pod. A čo reflexná vesta - v prípade, že ju predáva s autom?

Aj to môže byť považované za oprávnenú jazdu, ktorú je tiež dobré zdokumentovať (kedy, kam a koľko km s ktorým autom).

Ak ju kúpil a predal ako súčasť auta, myslím že je to pre neho oprávnený náklad.
zuzikacigi
19.02.07,16:49
Aj to môže byť považované za oprávnenú jazdu, ktorú je tiež dobré zdokumentovať (kedy, kam a koľko km s ktorým autom).


Poraďte teda, prosím, ako to zdokladovať, keď jazdí len po meste?
Chobot
20.02.07,06:46
Poraďte teda, prosím, ako to zdokladovať, keď jazdí len po meste?

Na jeho mieste by som zaviedol nejakú knihu, kde by si evidoval s ktorým autom, kde bol, koľko km prešiel a ktorý deň to bolo. Aby mal aspoň nejakú evidenciu jázd.

Prípadne nech to spraví v elektronickej forme, ak je mu to šikovnejšie.
korduľa
12.09.07,06:40
mam podobny pripad, autobazar, nema v majetku ziadne auto, ale robi predvadzacie jazdy a auta sa pouzivaju ked sa ide robit - prepis auta, leasingovka a podobne veci suvisiace s dalsim predajom auta, nema zaplatenu cestnu dan, nema evidenciu. co s benzin. blokmi, predpokladam, ze ich odpoved na to, aby si robili evidenciu bude uskrn a nebudu robit nic. ako to robit, mozem teda ten benzin davat do nakladov. lebo natahovat sa s nimi nebudem a zauctovat to musim.dakujem
Chobot
12.09.07,10:10
mam podobny pripad, autobazar, nema v majetku ziadne auto, ale robi predvadzacie jazdy a auta sa pouzivaju ked sa ide robit - prepis auta, leasingovka a podobne veci suvisiace s dalsim predajom auta, nema zaplatenu cestnu dan, nema evidenciu. co s benzin. blokmi, predpokladam, ze ich odpoved na to, aby si robili evidenciu bude uskrn a nebudu robit nic. ako to robit, mozem teda ten benzin davat do nakladov. lebo natahovat sa s nimi nebudem a zauctovat to musim.dakujem

Keď nie sú ochotní viesť žiadnu evidenciu, daj inm to do nedaňových nákladov. Povedz, že inak to nejde.
korduľa
12.09.07,13:47
to je sice pekne, ale ja nie som v pozicii, aby som si to takto rozhodla, asi to bude na vzajomnej dohode, inac to nevidim. ale urcite je vela takych ludi, ktori maju taki pohlad, ze uctovnik to nejak urobi
duficek
12.09.07,14:22
snaz sa im vysvetlit, ze bez aspon zakladnej evidencie to nemoze ist do nakladov. ak nebudu suhlasit s evidenciou a budu nadalej trvat aby to bolo v nakladoch upozorni ich, ze pri pripadnej danovej kontrole im mozu byt tieto vydaje vyhodene, s naslednou pokutou a dodanenim.
dalsia moznost je, ze si tu evidenciu budes "cucat z prsta" a budes tusit kedy idu na STK a na DI a kedy si zakaznik auto skusa.....ale do toho by som sa nenamacal....zalezi aky dobry zakaznik to pre teba je.
korduľa
12.09.07,14:27
dik, my sme to prebrali po jednej panej, ta to hadzala do nakladov, danovych kontrol mali zopar a vzdy "kesovali" len taky rachot. neviem, ci im to nevadi, alebo co..