dalilada
19.02.07,18:12
Je tu o cestovných náhradách príšerne veľa, ale potrebovala by som vedieť, či si môže cestovné náhrady uplatniť SZČO (stravné, cestovné, ubytovanie), ak vykonáva stavebné práce (http://www.porada.sk/autolink.php?id=10&script=showthread&forumid=2) v Čechách. Na jednej stavbe robí aj niekoľko mesiacov, s tým, že sem tam príde do SR. Je tu na to veľa názorov a žiadny jednoznačný záver - teda aspoň som sa pri tom množstve nedočítala. Ja osobne sa prikláňam k názoru, že ide o pravidelne vykonávanú činnosť a nemá nárok na cestovné náhrady. Nedá sa však dať do nákladov nejakým spôsobom aspoň ubytovanie? Ďakujem
martina 11
20.02.07,06:51
Ja som túto tému taktiež nekonečne študovala a prišla som jedine na to, že na túto otázku, ti nikto nedá presnú odpoveď, a to z toho dôvodu, že každý to robí tak, ako si to vie obhájiť pri daňovej kontrole. Na jednej strane je pravda, že v každom meste ale už aj v tom istom meste ak ti príde iný kontrolór na kontrolu, má iný názor. Je to naozaj len o tom, presvedčiť ich, že mam pravdu ja.

Napr. Bydlisko a miesto podnikania v ŽL sú rovnaké - samozrejme, veď taký murár určite nemá iné miesto podnikania, lebo to by bol potom v podstate zamestnanecký pomer.
Čiže stále vykonáva prácu niekde inde, napr. ČR, lenže tam môže vykonávať činnosť aj celý rok alebo dva. Lenže po dvoch rokoch sa stavba ukonči a ide inde - no a teraz náš problém: berie sa stále miesto vykonávania činnosti činnosť v rámci jedného roka? Alebo postupne počas celej živnosti? A ak mu príde kontrola po začatí živnosti hneď o rok, a on mal zatiaľ len jednu stavbu? Takže tu je toľko možných otázok, ktoré by zákon mal zodpovedať, že ani mňa všetky nenapadnú.

Takže suma sumárum: Povedať o tejto medzeri v zákone zákaznikovi a nech sa rozhodne on, či si to obháji alebo nie. No ja pri mojom dare reči, by som ich asi presvedčila, samozrejme, pokiaľ by našli niečo iné v čom by sa mohli rýpať - pretože niečo chcú stále nájsť.
Nie som síce ešte dlhoročná účtovníčka, ale baví ma to dosť a čakám na reakcie skúsených účtovničiek (Aj keď verím tomu, že aj na túto tému sa budú názory líšiť, pretože každý má iné skúsenosti a o tom je účto)
Ďakujem
dalilada
20.02.07,09:37
Ďakujem za názor. Tiež sa tu už na to pýtam v každej možnej téme a mohla som dospieť len k rovnakému názoru ako Ty. Držme si palce pri obhájení.