BAMAR
19.02.07,19:46
Chcem zaplatiť daň z príjmu, lebo chcem zobrať pôžičku a potrebujem poriadný príjem. V účtovníctve mi vychádza daňová strata. Čo urobiť, aby som dosiahla zisk. Uvažovala som, či nie je možné preúčtovať nákup materálu do nezdaniteľnej položky. Napr. v účtovnom teddíku by bolo uvedené, že je to nákup materiálu, ale suma by bola v stlpci nepodliehajúcej dani. Je to umelé znížovanie nákladov. Ako by to posudzovali daňovaci. Poraďte
Monika Kováčová
19.02.07,18:57
Prečítaj si etiketu porady bod č. 14
Účtovníctvo je skutočný stav hospodárenia účtovnej jednotky.
Nie hausnumerá od brucha do brucha len za cenu získania úveru...
Johanka
19.02.07,19:03
Chcem zaplatiť daň z príjmu, lebo chcem zobrať pôžičku a potrebujem poriadný príjem. V účtovníctve mi vychádza daňová strata. Čo urobiť, aby som dosiahla zisk. Uvažovala som, či nie je možné preúčtovať nákup materálu do nezdaniteľnej položky. Napr. v účtovnom teddíku by bolo uvedené, že je to nákup materiálu, ale suma by bola v stlpci nepodliehajúcej dani. Je to umelé znížovanie nákladov. Ako by to posudzovali daňovaci. Poraďte
Prepáč, ale rozmýšľaš úplne od veci. Za vysokým základom dane nasledujú vysoké odvody do poisťovní a preddavky na daň. Kým sa pustíš do takéhoto šialenstva, dobre si prepočítaj dôsledky!
Okrem toho máme aj Zákon o účtovníctve a s ním aj právomoc správcu dane ukladať pokuty za nesprávne vedenie účtovníctva ....
koňo
19.02.07,19:09
Ak chceš naozaj vykázať základ a platiť daň (pritom vykázať zisk z podnikania) tak je naozaj najlepším riešením neuznať niektoré výdavky ako daňové, hoci by za normálnych okolností boli. Preúčtuj ich na nedaňové s argumentáciou, že si to zle pochopila a posúdila. Táto argumentácia ti pomôže, ak by daniari pri kontrole našli iné "prešľapy" a týmito výdavkami, ktoré si neuznala, by si mohla negatívny dopad kontorly eliminovať. Ináč daniarom nevadí, ak si nejaké výdavky, na ktoré máš nárok, neuznáš daňovo.
Monika Kováčová
19.02.07,19:11
koňo a čo s uplatnenou DPH napr.?
BAMAR
19.02.07,19:23
NIE SOM PLATCA DPH
Monika Kováčová
19.02.07,19:24
NIE SOM PLATCA DPH

neskresľuj účtovníctvo, radšej použi paušálne výdavky.
blcha
20.02.07,09:53
Ja neviem zistiť, či sa bavíte o JÚ alebo PÚ ?

V JÚ - a ešte k tomu neplatiteľ DPH - si jednoducho nezaúčtuje výdavkové doklady a je to.
V PÚ je teoreticky možné nákup materiálu nechať na sklade a tým pádom ho nemať v nákladoch. Zrejme toto chce BAMAR urobiť. Ale (nevieme, v čom podnikáš), z čoho sú potom príjmy? A ako vysvetlíš rozdiel pri skutočnej inventúre materiálu? Tento "trik" je ľahko odhaliteľný a preto nedoporučujem.

Porozmýšľaj o tom, že k úveru nemusíš ručiť iba príjmom podľa DP, môžeš založiť nehnuteľnosť alebo - v extrémnom prípade - preukázať potrebnú hotovosť na nejakom vkladovom účte. Mysli na to, že banka jednoducho potrebuje vopred vedieť, kde budeš brať peniaze na splátky. Aj spoločnosť, ktorá je v strate môže mať slušný tok peňazí a spoľahlivý zdroj splátok. Keby som ja bola bankový pracovník a dozvedela sa o tom, že si si umelo navýšil základ dane, považovala by som ťa za zlého hospodára !!
eva.bb
20.02.07,10:10
a čo keby si prerušil uplatňovanie daňových odpisov hmotného majetku? účtovný hospodársky výsledok by bol sice strata, ale daňový HV by bol zisk, mal by si základ dane a z toho 19% dan. Neviem či je to správne, len ma to napadlo, možno sa k tomu vyjadria zdatnejší poradaci.
No tiez si myslím, že by som to na tvojom mieste nerobila. Mozno bude treba zdokladovať nielen "prijem a úhradu dane" ale množstvo iného.