silvia
14.01.05,09:12
Prosím Vás,

dnes mi zamestnanec odovzdal 2 zabudnuté bločky ešte z októbra 2004. Môžem ich zaúčtovať a uplatniť DPH v priznaní za december 2004?
bea
14.01.05,08:23
Zrejme budeš musieť podať dodatočné DP. Pozri aj príspevky na Porade

http://www.porada.sk/showthread.php?t=1686&highlight=blo%E8ky
Anonymka
14.01.05,09:06
Nám sa stalo presne to isté, len nám ich odovzdal v decembri. Bez váhania som vystavila dodatočné priznanie. ;)
Sany
14.01.05,09:39
Nám sa stalo presne to isté, len nám ich odovzdal v decembri. Bez váhania som vystavila dodatočné priznanie. ;)
Ja sa chcem opýtať, ako to robíte, keď sa tankuje na kartu a vyúčtovanie phm dostanem aj po troch, štyroch mesiacoch. Môžem uplatniť DPH v mesiaci, v ktorom to zaúčtujem? Lebo vlastne daňové doklady mi odovzdajú až s vyúčtovaním.
Luba
14.01.05,23:57
Aj keď tankujú na kartu, tak dostanú bloček z kasy, akurát úhrada nie je hotovosťou, ale kartou, či nie? Ak áno, tak tiež by trebalo dať dodatočné podľa mesiaca bločku.
Manual
16.01.05,09:22
Nám sa stalo presne to isté, len nám ich odovzdal v decembri. Bez váhania som vystavila dodatočné priznanie. ;)
My to máme vo firme dohodnuté tak, že keď je výška DPH zo zabudnutých bločkov "nezaujímavá" alebo zanedbatelná, tak sa zaúčtuje v JU len DZ ako VOD.
Treba zvážiť či robota okolo dodatočného DP DPH stojí za tých "pár" korún.
Pekný nedelný deň...
syamlee
16.01.05,10:19
...aj mne sa stalo nieco podobne... podnikatel-dopravca,spediter, pozabudol na niektore doklady z ERP a jednalo sa o dost velke ciastky, tankovanie 4 x 20000,- SK. Zauctoval som ich az po prijati, v podstate az po DPH, uplatnil som ich az v nasledujucom mesiaci. Nanestastie som mal hned danovu kontrolu. V podstate k tomu nemali ani nejake velke pripomienky. Pretoze som si narok na odpocet dane uplatnil neskor a tym som poskodil skor sam seba. Zle by to bolo v opacnom pripade.
dom
16.01.05,11:49
Prosím Vás, doplňte, či ste mal kontrolu v roku 2004 a či kontrolovali obdobie po 1.5.2004, lebo podľa mňa od 1.5.2004 platiteľovi dane vzniká právo na odpočítanie dane dňom, ktorý je zhodný s dňom vzniku daňovej povinnosti u dodávateľa tovarov alebo služieb, je to základná zásada.Potom sú daľšie podmienky, ktoré musíte mať splnené aby ste toto právo mohol uplatniť, mať fa....Pri faktúrach MF vydalo opatrenie, že DPH si môžete uplatniť aj neskôr, viď opatrenie.Toto opatrenie sa netýka
dokladov za platby v hotovosti, tam by mala byť DPH nárokovaná v tom mesiaci kedy
bol doklad za platbu v hotovosti /ERP/ vystavený. Takto si ja vysvetľujem platný zákon o DPH.
syamlee
16.01.05,18:42
.... lenze prave na zaklade tohto metodickeho usmernenia možno uplatniť aj DPH z bločkov v nasledujúcich mesiacoch pretože § 71 ods 5 Zákona č.222/2004 Z.z. o dani z pridanej hodnoty definuje aj doklad vyhotovený registračnou pokladňou ako faktúru.
Paula
17.01.05,07:11
Keby sme sa na problém pozreli takto: Zamestnanec zaplatí v hotovosti ako neplatca. Bloček mu preplatí firma ako platca. Dátum preplatenia firmou - hoci po troch mesiacoch je dátumom pre odpočet DPH :) .
dom
17.01.05,17:28
Podľa mňa, práve že sa nemôže pozerať na problém DPH a zabudnutých bločkov z hľadiska zamestnanca ako neplatcu a že vlastne úveruje firmu a vyučtováva až neskôr.Zamestanec vystupuje v mene firmy a celé sa to posudzuje že firma má bloček z reg. pokladnice už vtedy, keď bol odovzdaný zamestancovi . Pri faktúrach je dokazatelné, kedy fa prišla do firmy v knihe došlej pošty, rovnako bloček "došiel do firmy" odovzdaním zamestnancovi. Žiaľ musím ísť robiť dodatočné daň. priznanie.
syamlee
18.01.05,00:01
Podľa mňa, práve že sa nemôže pozerať na problém DPH a zabudnutých bločkov z hľadiska zamestnanca ako neplatcu a že vlastne úveruje firmu a vyučtováva až neskôr.Zamestanec vystupuje v mene firmy a celé sa to posudzuje že firma má bloček z reg. pokladnice už vtedy, keď bol odovzdaný zamestancovi . Pri faktúrach je dokazatelné, kedy fa prišla do firmy v knihe došlej pošty, rovnako bloček "došiel do firmy" odovzdaním zamestnancovi. Žiaľ musím ísť robiť dodatočné daň. priznanie.
este raz DOM... co je v podstate doklad z ERP? Je to faktura. Treba citovat zakon o dani z pridanej hodnoty.Takze DPH z blockov je mozne uplatniť bez problemov v nasledujúcom mesiaci......:eek:
dom
19.01.05,16:50
Pre syamlee:áno, v par. 51 zákona o DPh je uvedené, že doklad z reg. pokl. je v podstate fa. Ale túto faktúru /bloček/ má firma už vtedy, keď ho dostal zamestnanec a v tom mesiaci mala byť nárokovaná DPH, nie v nasledujúcom, kedy zamestnanec odovzdal na preplatenie. Problém v pôvodnej otázke bol neskoro predložené bločky.
Konzultovala som to s dvoma rôznymi daň. porad. a ich jednoznačné stanovisko je dodatočné daň. priznanie.
babenko1
19.01.05,16:59
Pre syamlee:áno, v par. 51 zákona o DPh je uvedené, že doklad z reg. pokl. je v podstate fa. Ale túto faktúru /bloček/ má firma už vtedy, keď ho dostal zamestnanec a v tom mesiaci mala byť nárokovaná DPH, nie v nasledujúcom, kedy zamestnanec odovzdal na preplatenie. Problém v pôvodnej otázke bol neskoro predložené bločky.
Konzultovala som to s dvoma rôznymi daň. porad. a ich jednoznačné stanovisko je dodatočné daň. priznanie.
Ja som to konzultovala s DÚ a tí mi povedali, že aj keď to bolo preplatené neskôr, môže sa to dať do toho obdobia, ked to bolo preplácané a nemusím podávať dodatočné. Poškodzujem akurát seba, lebo to uplatňujem neskôr. Nie je to nikde zakázané....
dom
19.01.05,17:06
Dnes som volala aj do Poradcu podnikateľa na poradenstvo, pani mi povedala, že v každom prípade dodatočné. Tak ako?
syamlee
19.01.05,18:36
Dnes som volala aj do Poradcu podnikateľa na poradenstvo, pani mi povedala, že v každom prípade dodatočné. Tak ako?
Ministerstvo financií Slovenskej republiky oznamuje, že bod 34. Poučenia na vyplnenie daňového priznania k dani z pridanej hodnoty podľa zákona č. 222/2004 Z. z. o dani z pridanej hodnoty publikovaného vo Finančnom spravodajcovi č. 5/2004 ako súčasť Opatrenia Ministerstva financií Slovenskej republiky z 28. apríla 2004 č. 3031/2004-73, ktorým sa ustanovuje vzor daňového priznania k dani z pridanej hodnoty, sa nahrádza týmto textom:

„34. Riadok 19 – výška odpočítateľnej dane podľa § 49 až 51 zákona. Výška odpočítateľnej dane sa určí úpravou dane uvedenej v riadkoch 15 až 18 podľa kategorizácie odpočítania dane, neodpočítania dane a pomerného odpočítania dane podľa § 49 a 50 zákona. Platiteľ dane uplatní odpočítanie dane podľa podmienok § 51 zákona v zdaňovacom období, v ktorom vznikne právo na odpočítanie dane, ak do dňa podania daňového priznania má k dispozícii doklad (faktúru alebo dovozný doklad).
Ak platiteľ dane do dňa podania daňového priznania má k dispozícii doklad (faktúru alebo dovozný doklad), ale nezahrnul ho do odpočítania dane za zdaňovacie obdobie, v ktorom vzniklo právo na odpočítanie dane, môže uplatniť právo na odpočítanie dane za zdaňovacie obdobie, v ktorom doklad (faktúru alebo dovozný doklad) obdržal. Platiteľ dane v tomto prípade nepodáva dodatočné daňové priznanie k zdaňovaciemu obdobiu, v ktorom vzniklo právo na odpočítanie dane.
Ak platiteľ dane do dňa podania daňového priznania nemá k dispozícii doklad (faktúru alebo dovozný doklad) viažuci sa k zdaniteľnému obchodu, pri ktorom vzniklo v zdaňovacom období právo na odpočítanie dane podľa § 49 ods. 1 zákona, uplatní odpočítanie dane za zdaňovacie obdobie, v ktorom obdržal doklad (faktúru alebo dovozný doklad).“
babenko1
20.01.05,17:48
Syamlee- áno.. takto presne mi na DÚ povedali :-)
Luba
21.01.05,07:01
Daňováci sami podľa mňa nemajú jasno vo viacerých veciach, o.i. aj v tejto. Zo zákona vyplýva. že aj doklad z ERP je faktúrou, DÚ povie, že netreba dodatočné, ale ja som sa tiež stretla na školeniach (ktoré robia často práve ľudia z DRSR), že áno, treba dodatočné, lebo blok firma obdržala skrze svojho zamestnanca vtedy, keď bol vydaný. Asi je to na vlastnom uvážení a na tom, či by sa človek v prípade kontroly potom hádal s daňovým kontrolórom, keby ten trval na dodatočnom DP.
Anonymka
21.01.05,07:26
Čo sa týka zabudnutých bločkov, pokiaľ ja viem (a to aj tak robím), treba podať dodatočné DP. Ale v prípade, že ide iba o jeden bloček, kde je veľmi smiešna suma DPH, strčím to do toho mesiaca, v ktorom sa ten bloček našiel, veď predsa tam o veľkú sumu neide. Ale zvyčajne robím dodatočné. Čo sa týka novely, dočítala som sa, že od 1.1.05 tie zabudnuté bločky môžme dať do toho mesiaca, v ktorom sa našli. (môžeme si vybrať z 2 riešení), a to je podľa mňa oveľa lepšie, aspoň nemusíme robiť dodatočné DP. :D
silvia
21.01.05,12:18
A môžem si rozdiel = preplatok, ktorý mi vznikol pri dodatočnom daň.priznaní za 10/04 uplatniť ako nadmerný odpočet v priznaní za 12/04?
marcelaStanakova
09.03.06,12:19
Mne majiteľ dal bločky z posledného kvartálu za naftu teraz v novom roku.
DPH za Iv.kvartálu je už odvedené dajú sa použiť a uplatniť bločky v tomto roku.
kira
13.11.06,15:49
Dnes som dostala bločky z júna 2006. Konateľ ma presviedča aby som ich zaúčtovala do 10. mesiaca, údajne im to poradila skúsená účtovníčka. Podľa mňa :1/ podať opravné DPH za 06/06- je to malá suma do 300,-sk
2/ bločky zaúčtovať ale DPH 548 nedaňový.
§ 51 odst. 2 čítam dookola, poraďte mi - sme mesačný platci
cloe
13.11.06,17:03
Prezri si príspevky na predchádzajúcej strane, tam je to rozoberané.
.lena.
14.11.06,10:33
Dnes som dostala bločky z júna 2006. Konateľ ma presviedča aby som ich zaúčtovala do 10. mesiaca, údajne im to poradila skúsená účtovníčka. Podľa mňa :1/ podať opravné DPH za 06/06- je to malá suma do 300,-sk
2/ bločky zaúčtovať ale DPH 548 nedaňový.
§ 51 odst. 2 čítam dookola, poraďte mi - sme mesačný platci
Zaúčtovala by som ich do októbra, ale bez uplatnenia dph. Je to podľa mňa malá suma na podávanie dodatočného dp.
kira
14.11.06,17:09
Zaúčtovala by som ich do októbra, ale bez uplatnenia dph. Je to podľa mňa malá suma na podávanie dodatočného dp.

Dnes 300,- zajtra to možno bude 3000,-. Ono každý podnikateľ sa drží toho ako mu to najlepšie vyhovuje. Ak sa to prepečie raz, potom to bude pravidlom. Každý si vysvetlí zákon po svojom, otázne je, či to je pochopené správne. Preto som chcela vedieť názor skúsenejších, ktorí už mali kontrolu DPH aby sa podelili ako to robia oni a my ostatní nerobili chyby.
Ďakujem za názor.
.lena.
15.11.06,10:11
Dnes 300,- zajtra to možno bude 3000,-. Ono každý podnikateľ sa drží toho ako mu to najlepšie vyhovuje. Ak sa to prepečie raz, potom to bude pravidlom. Každý si vysvetlí zákon po svojom, otázne je, či to je pochopené správne. Preto som chcela vedieť názor skúsenejších, ktorí už mali kontrolu DPH aby sa podelili ako to robia oni a my ostatní nerobili chyby.
Ďakujem za názor.
Ono sa im to v podstate neprepečie, pretože prichádzajú o peniaze ak dajú neskoro bločky. "Moji" podnikatelia už vedia, že keď dajú bloček neskôr ako v nasledujúcom zdaňovacom období, dph si neuplatníme.
A čo sa týka daňových kontrol, myslím, že jedna niečo v jednej firme "prehliadne" a iná si na tom istom v inej firme "zgustne".