kofko
19.02.07,20:35
Som zivnostnik na Slovensku a vykonavam marketingove poradenstvo pre Spanielsku firmu na americkom trhu. To znamena, ze sa dlhodobo zdrziavam v USA.
Spanielskeho zakaznika fakturujem v USD a peniaze mi posielaju na moj Slovensky ucet vedeny v USD.

Ake naklady si mozem uplatnovat pocas mojho pobytu v USA? ubytovanie, strava, cestovne (cast mojej prace je cestovanie), atd?
budem vdacny za akekolvek rady alebo odporucania na zakony, web-stranky, atd.
Johanka
19.02.07,20:05
§ 19 ods.2 Zákona o dani z príjmov:
e) výdavky (náklady) daňovníka s príjmami podľa § 6 ods. 1 a2 vynaložené v súvislosti s činnosťou vykonávanou v inom mieste, ako je miesto, v ktorom činnosť pravidelne vykonáva, najviac vo výške, aká je ustanovená pre zamestnancov podľa osobitného predpisu, 87) a to na stravovanie, ubytovanie, cestovné dopravnými prostriedkami, nevyhnutné výdavky spojené s pobytom v tomto mieste a v súvislosti s činnosťou vykonávanou v zahraničí aj suma do výšky 40 % nároku na stravné podľa osobitného predpisu;87) ak daňovník na cestovanie využije vlastné osobné motorové vozidlo nezahrnuté do obchodného majetku, uplatní výdavky (náklady) do výšky náhrady za spotrebované pohonné látky a základnej náhrady za každý jeden km jazdy podľa osobitného predpisu, 87]Odkaz 87 je na Zákon o cestovných náhradách
http://www.porada.sk/f103-zakon-o-cestovnych-nahradach.html
dalilada
20.02.07,07:30
A čo §*2 Z. o cestovných náhradách? Nebude to pravidelná činnosť, ak je tam dlhodobo a má dohodnuté miesto výkonu práce v USA?

§ 2

(1) Pracovná cesta podľa tohto zákona je čas od nástupu zamestnanca na cestu na výkon práce do iného miesta, ako je jeho pravidelné pracovisko (odsek 3), vrátane výkonu práce v*tomto mieste do skončenia tejto cesty. Pracovná cesta podľa tohto zákona je aj cesta, ktorá trvá od nástupu osoby uvedenej v*§*1 ods.*2 na cestu na plnenie činností pre ňu vyplývajúcich z*osobitného postavenia vrátane výkonu činností do skončenia tejto cesty.

(2) Zahraničná pracovná cesta podľa tohto zákona je čas pracovnej cesty (odsek 1) v*zahraničí vrátane výkonu práce v*zahraničí do skončenia tejto cesty.

(3) Pravidelné pracovisko podľa tohto zákona je miesto písomne dohodnuté so zamestnancom. Ak také miesto nie je dohodnuté, je pravidelným pracoviskom miesto výkonu práce dohodnuté v*pracovnej zmluve alebo v*dohodách o*prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru. Ak ide o*zamestnancov, ktorým častá zmena pracoviska vyplýva z*osobitnej povahy povolania, možno ako pravidelné pracovisko dohodnúť aj miesto pobytu.3) Ak má zamestnanec na základe dohody o*vykonaní práce výkon práce v*mieste mimo miesta pobytu, môže s*ním zamestnávateľ v*tejto dohode dohodnúť, že mu poskytne i*pri ceste z*miesta pobytu do miesta výkonu práce a*späť náhrady ako pri pracovnej ceste.

Pýtam sa, lebo mám podobný problém a stretla som sa s názorom, že nemôže ísť do nákladov ani cestovné, ani ubytovanie, ani doprava. Díky.