Anonymka
14.01.05,10:13
Ahojte.

Ako je to s daňovým bonusom pri zamestnancovi, ktorý mal v r. 2004 trvalý pobyť v NEMECKU? Mal nárok (potom by som to upravila pri ročnom zúčtovaní). A ako je to po novom od r. 2005?

Vďaka.
vladan
14.01.05,09:28
je to Slovák alebo Nemec?
Anonymka
14.01.05,09:41
Predovšetkým Ti ďakujem za rady.

No on má aj nemeckú aj slovenskú štátnu príslušnosť. V r. 2004 mal ešte trvalý pobyt v Nemecku, ale v dec.2004 sa presťahoval na Slovensko a už tu má trvalý pobyt. :confused:
vladan
14.01.05,10:23
pozerám do zákona o dani z príjmov a zisťujem, že na občianstve, resp. štátnej príslušnosti vzhľadom na uplatnenie daňového bonusu nezáleží. Ale mám ďalšie otázky:
- mal tento človek v roku 2004 dostačujúce príjmy na uplatnenie daňového bonusu?
- mal tento človek príjmy zo závislej činnosti iba na Slovensku a žiadne iné príjmy?
Skús trošku priblížiť.
Zmeny v roku 2005 som zatiaľ žiadne postrehla

odkaz pre čitateľov: TIETO RIADKY NIE SÚ PRAVDIVÉ!!!
Anonymka
14.01.05,11:15
Samozrejme mal dostačujúce príjmy v r. 2004, v tom by problém nebol, totiž je jeden zo spoločníkov (súčasne aj zamestnanec) a dostáva mesačne mzdu (príjem zo závislej činnosti). To, či mal príjem iba od 1 zamestnávateľa, to neviem zatiaľ, on totiž mal firmu v Nemecku, ktorá už zanikla. Ako zamestnanec podľa mojich info nikde inde nie je, možno má nejaký podiel v nejakej firme ako spoločník, ale tam mzdu nedostáva. Zatiaľ sa mu vždy robilo ročné zúčtovanie (je zamestnancom od r. 2002 - uplatňoval si len NZČ na daňovníka, na deti nie). Pomohla som trochu? :confused:
vladan
14.01.05,11:20
ak ti na žiadosti o vykonanie ročného zúčtovania dane prehlási, že iné príjmy nemal, tak je to myslím OK. Ak by aj mal iné príjmy - to už nie je tvoja starosť, lebo tebe podpísal prehlásenie, že nemá.
Ak má dostačujúce príjmy, tak ja by som daňový bonus priznala, resp. zohľadnila pri ročnom zúčtovaní dane.

Skúste sa ešte niekto k tomu vyjadriť
Anonymka
14.01.05,11:54
:) :) :) Díky moc
Molnárová
14.01.05,12:05
SZČO má dieťa zdravotne ťažko postihnuté. Na aký daňový bonus má v daňovom priznaní nárok. Na dvojnásobok?
vladan
14.01.05,12:50
ľudia, prečo na nezdrbete, ha????
chcem rýchlo poradiť, a potom toto!!!
Anonymka, upravujem svoju "výpoveď": v § 33 zákona o dani z príjmov sa píše toto: Daňový bonus si môže uplatniť len daňovník s neobmedzenou daňovou povinnosťou s trvalým pobytom na území SR!!! A ten daňovník s tou neobmedzenou daňovou povinnosťou = má na území trvalý pobyt alebo sa tu zdržiava aspoň 183 dní v kal. roku.
... ak toto tvoj šuhaj z Nemecka v roku 2004 spĺňal, daňový bonus môže nárokovať

prepáč za dezinformáciu, ešte uvádzam § 33, § 2 písm. d) - kukni nech to máš čárne na bielom :D
Anonymka
14.01.05,13:01
Vladan, SI JEDNODUCHO SUPPER. :D

VĎAKA TI MOC.

:) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :)
Jozef Mihál
14.01.05,14:34
Vlaďa, neviem či to z Tvojho príspevku je skutočne jasné každému,
ja to poviem vlastnými slovami.

Daňový bonus si môže uplatniť len daňovník s neobmedzenou daňovou povinnosťou s trvalým pobytom na území SR -to znamená, že musí spĺňať obe tieto podmienky súčasne. Ak si to dáme dokopy - viď § 2 písmeno d) ZDP - vyjde nám, že je to len a len osoba, ktorá má trvalý pobyt na území SR. Povedzme Nemec, ktorý má trvalý pobyt v Nemecku a na Slovensku sa zdržiava aspoň 183 dní, je síce daňovník s neobmedzenou daňovou povinnosťou - ale nemá trvalý pobyt tu, nebude mať nárok na daňový bonus.

..takže ten pán z príspevku č.1. nemá nárok na daňový bonus.
vladan
14.01.05,14:39
no veď jasné, vo svojej odpovedi toto nevyvraciam, len som to nenapísala celkom polopatisticky ako ty :D
ja som tam vysvetlila iba pojem "s neobmedzenou daňovou povinnosťou" ... na spojenie tých dvoch som nepoukázala ... mne to prijde zrozumiteľné, tak som si "asi" myslela, že aj ostatným :D
vladan
14.01.05,14:42
Jožko, ale v prípade, že ten Nemec bol daňovníkom s neobmedzenou daňovou povinnosťou a nadobudol trvalý pobyt v decembri, tak ja by som mu ten daňový bonus v decembri priznala, či nie?
Anonymka
14.01.05,14:43
Vďaka pán Mihál za vysvetlenie.
Jozef Mihál
14.01.05,14:55
Vladi, aj ja by som mu to za ten december priznal.
Jozef Mihál
14.01.05,14:55
Anonymka, tak ako sa Vám páči na Porade?