peromat
19.02.07,22:15
Hodne som to tu prelustroval, ale na môj prípad som odpoveď nenašiel. Som SZČO dlhodobo, dobrovoľný platca DPH. Teraz vo feb. 2007 si syn /študent VŠ/založil živnosť.Žijeme v spol. domácnosti.Doteraz nikde nepracoval ani nemal žiaden príjem /obrat/. Na DÚ požiadal o registráciu dobr. platcu DPH. Žiadosť mu neschválili pretože vraj nie je zdaniteľná osoba podľa §3 zákona 222/2004 Z.z. Mám to pochopiť, že sa u neho nejedná o nezávislú ekonomickú činnosť? Že sa vzhľadom na to, že je môj syn a žije so mnou v spol. domácnosti jedná o vzťah podriadenosti ? A že DÚ zisťuje i tieto skutočnosti ?Vysvetlite nám to prosím. Ďakujeme
Monika Kováčová
19.02.07,21:22
nerozumiem, prečo ho DÚ nezaregistroval:
Zákon o DPH:§ 4
(5) Daňový úrad je povinný zdaniteľnú osobu podľa odsekov 1 až 4 registrovať pre daň, vydať jej osvedčenie o registrácii pre daň a prideliť jej identifikačné číslo pre daň najneskôr do 30 dní odo dňa doručenia žiadosti o registráciu pre daň. Dňom uvedeným v osvedčení o registrácii pre daň sa zdaniteľná osoba stáva platiteľom dane (ďalej len platiteľ ); tento deň nesmie byť neskorší ako 31. deň po doručení žiadosti o registráciu pre daň.

pričom zdaniteľná osoba podľa odseku 4 je:
(4) Žiadosť o registráciu pre daň môže podať aj zdaniteľná osoba, ktorá nedosiahla obrat podľa odseku 1 alebo 2. Ak sa jeden z účastníkov združenia, ktorý podniká spoločne na základe zmluvy o združení, rozhodne registrovať pre daň pred dosiahnutím obratu podľa odseku 2, sú povinní podať žiadosť o registráciu pre daň všetci účastníci tohto združenia k rovnakému dňu.

:eek:
Monika Kováčová
19.02.07,21:25
Možno odveci, ale ak ho DÚ nezaregistroval z dôvodu, že ho nepovažuje za zdaniteľnú osobu, - priložil k svojej registrácii ŽL a je už zaregistrovaný na daň z príjmov FO???
ALBO
20.02.07,06:52
Hodne som to tu prelustroval, ale na môj prípad som odpoveď nenašiel. Som SZČO dlhodobo, dobrovoľný platca DPH. Teraz vo feb. 2007 si syn /študent VŠ/založil živnosť.Žijeme v spol. domácnosti.Doteraz nikde nepracoval ani nemal žiaden príjem /obrat/. Na DÚ požiadal o registráciu dobr. platcu DPH. Žiadosť mu neschválili pretože vraj nie je zdaniteľná osoba podľa §3 zákona 222/2004 Z.z. Mám to pochopiť, že sa u neho nejedná o nezávislú ekonomickú činnosť? Že sa vzhľadom na to, že je môj syn a žije so mnou v spol. domácnosti jedná o vzťah podriadenosti ? A že DÚ zisťuje i tieto skutočnosti ?Vysvetlite nám to prosím. Ďakujeme

Z § 3 vyplýva, že zd. osoba je osoba, ktora dosahuje príjem a vykonáva ek. činnosť. Váš syn to nesplnil.-zatial. No a podľa § 4 má DU zaregistrovať zdanitelnú osobu.
peromat
20.02.07,08:00
Zatiaľ Vám veľmi pekne ďakujem. Aby splnil podmienku ekonomickej aktivity - musí urobiť prvý obchod /tržba/ a zaregistrovať sa ako platca dane z príjmu.Ale DIČ už má.
Chcem ale upozorniť na §3 zákona 222/2004 kde sa uvádza stav podriadenosti, závislosti,obdobný stav. Pripadá mi to veľmi vágne pre splnenie podmienky zdaniteľnej osoby.
evina
20.02.07,08:15
Zatiaľ Vám veľmi pekne ďakujem. Aby splnil podmienku ekonomickej aktivity - musí urobiť prvý obchod /tržba/ a zaregistrovať sa ako platca dane z príjmu.Ale DIČ už má.
Chcem ale upozorniť na §3 zákona 222/2004 kde sa uvádza stav podriadenosti, závislosti,obdobný stav. Pripadá mi to veľmi vágne pre splnenie podmienky zdaniteľnej osoby.

1.Ak má DIČ, tak je zaregistrovaný na daň z príjmu
2. Ak platí bod jedna a je novovzniknutou SZČO znamená to, že vykonáva /bude vykonávať/ činnosť z ktorej sa dosahuje príjem..
Takže aj s prihliadnutím na vyššie príspevky od Ermon nechápem ani ja prečo ho nezaregistrovali ako dobrovoľného platiteľa a či ste uviedli všetky okolnosti.

Odsek 3- a teda stav podriadenosti sa týka pracovnoprévneho vzťahu, resp. iného zamestnaneckého a tam nemôže byť FO platiteľom DPH -to je samozrejmé nie vágne...

Je Tvoj syn naozaj samostatná SZČO? Trochu rozmýšľam prečo si spomínal skutočnosti, že žije s Tebou v domácnoti a pod....

P.s. Mám dobrovoľných platiteľov DPH, ktorí dostali registráciu bez ohľadu na to, či v danom období už dosahovali príjem alebo nie...
Milan Benka
20.02.07,08:30
Hodne som to tu prelustroval, ale na môj prípad som odpoveď nenašiel. Som SZČO dlhodobo, dobrovoľný platca DPH. Teraz vo feb. 2007 si syn /študent VŠ/založil živnosť.Žijeme v spol. domácnosti.Doteraz nikde nepracoval ani nemal žiaden príjem /obrat/.
V zmysle § 3 sa ešte nestal zdaniteľnou osobou. Pri žiadosti o dobrovoľného platiteľa sa skúma, či je zdaniteľnou osobou. To, že má živnostenské oprávnenie ešte nedokazuje, že sa jedná o zdaniteľnú osobu. Preukázať, že je zdaniteľnou osobou je na ňom. Podľa mňa by stačilo na preukázanie, že vykonáva nezávislú ekonomickú činnosť, doložiť k žiadosti o registráciu zmluvy (o dielo, o poskytovaní služieb a pod.)
Na DÚ požiadal o registráciu dobr. platcu DPH. Žiadosť mu neschválili pretože vraj nie je zdaniteľná osoba podľa §3 zákona 222/2004 Z.z.
Mám to pochopiť, že sa u neho nejedná o nezávislú ekonomickú činnosť? Že sa vzhľadom na to, že je môj syn a žije so mnou v spol. domácnosti jedná o vzťah podriadenosti ? V zmysle § 3/3 sa neskúmajú rodinné vzťahy, ale vylučujú sa činnosti, ktoré sa nepovažujú za "nezávislé vykonávanie činnosti". Jedná sa napr. o klasický zamestnanecký pomer.
A že DÚ zisťuje i tieto skutočnosti ?
DU je povinný preskúmať aj v prípade, že sa jedná o dobrovoľnú registráciu podmienku, či je žiadateľ zdaniteľnou osobou.
Vysvetlite nám to prosím. Ďakujeme


zvýraznené
Monika Kováčová
20.02.07,08:55
Nové fóry na DÚ. Snáď si nezaložím živnosť aby som nepodnikal... a nebol zdaniteľnou osobou, ktorá nevyvýja ekonomickú činnosť.
evina
20.02.07,09:14
V zmysle § 3 sa ešte nestal zdaniteľnou osobou. Pri žiadosti o dobrovoľného platiteľa sa skúma, či je zdaniteľnou osobou. To, že má živnostenské oprávnenie ešte nedokazuje, že sa jedná o zdaniteľnú osobu. Preukázať, že je zdaniteľnou osobou je na ňom. Podľa mňa by stačilo na preukázanie, že vykonáva nezávislú ekonomickú činnosť, doložiť k žiadosti o registráciu zmluvy (o dielo, o poskytovaní služieb a pod.)

O tomto by sme mohli polemizovať, ovšem môj osobný názor je, že mu to jednoducho "nechceli" povoliť kvôli odpočtu ... Opakujem a mám konkrétne firmy, ktoré jeden až jeden a pol roka nemali žiadny príjemy, kvôli tomu, že išlo vlastne o vybudovanie prevádzky a povolenie k registrácii dostali...
Je samozrejmé, čo píše Ermon, že živnosť si zakladám za účelom dosahovať príjmy.....To, aby som ich mohol dosiahnuť vykonávam činnosť, napr. pri zriaďovaní prevádzky a pod. /a nejde vždy len o to, čo si môžem odpočítať dodatočne/....

ale ako vravím, to nie je k vyriešeniu , len k polemizovaniu :). Jeden dostane druhý nie...
bepo
20.02.07,12:50
O tomto by sme mohli polemizovať, ovšem môj osobný názor je, že mu to jednoducho "nechceli" povoliť kvôli odpočtu ... Opakujem a mám konkrétne firmy, ktoré jeden až jeden a pol roka nemali žiadny príjemy, kvôli tomu, že išlo vlastne o vybudovanie prevádzky a povolenie k registrácii dostali...
ale ako vravím, to nie je k vyriešeniu , len k polemizovaniu :). Jeden dostane druhý nie...
Bratislavčan by to určite dostal :D
Johanka
20.02.07,16:17
No, ktovie ,čo do žiadosti , resp. do jej príloh, uviedli ....
matusserdula
10.05.12,11:36
Dakujem za pomoc pani Nemkyovej:


Žiadosť o registráciu pre daň môže podať aj zdaniteľná osoba, ktorá nedosiahla zákonom stanovený obrat 49 790 eur za najviac 12 predchádzajúcich po sebe idúcich kalendárnych mesiacov (tzv. dobrovoľná registrácia). Po podaní žiadosti o registráciu pre daň z pridanej hodnoty daňový úrad preveruje najmä či osoba , ktorá žiada o registráciu pre daň z pridanej hodnoty spĺňa kritéria zdaniteľnej osoby podľa § 3 zákona o DPH. Zdaniteľnou osobou pre účely DPH je každá osoba, ktorá vykonáva nezávisle akúkoľvek ekonomickú činnosť podľa § 3 ods. (2) zákona o DPH. Podľa niektorých rozhodnutí Európskeho súdneho dvora (C-110/94 INZO, C-268/83 Rompelman) postavenie platiteľa dane DPH môže získať aj osoba, ktorá v čase podania žiadosti o registráciu pre DPH ešte nevykonáva ekonomickú činnosť, ale prehlási zámer vykonávania ekonomickej činnosti. Daňový úrad pri posudzovaní žiadosti o registráciu pre DPH od osoby, ktorá v čase podania žiadosti o registráciu nevykonáva žiadnu ekonomickú činnosť, a ktorá len prehlási zámer vykonávania ekonomickej činnosti, aby tento zámer predložil objektívnymi dôkazmi ( či vykazuje prvé investičné náklady vynaložené za účelom podnikania, príp. preukázať ako inak sa pripravuje na podnikanie, príp. ak žiadateľ obchoduje s platiteľmi dane a tým , že by nemal postavenie platiteľa dane by utrpel nevýhodu vo vzťahu k svojím obchodným partnerom, aby DÚ vedel posúdiť, či ide o zdaniteľnú osobu, nakoľko registrovať môže DÚ len zdaniteľnú osobu. DÚ nemusí vyhovieť každej žiadosti o dobrovoľnú registráciu. Žiadosti o dobrovoľnú registráciu nemusí správca dane vyhovieť vtedy, ak bude mať dôkazy o tom, že žiadateľ nemá zámer uskutočňovať v budúcnosti zdaniteľné obchody, t.j. má dôkazy o tom, že táto osoba nie je zdaniteľná osoba.


Ing. Eva Nemkyová
KCFO
Odbor služieb pre verejnosť