renatan
20.02.07,05:20
Môže zamestnávateľ požadovať podpísanie hmotnej zodpovednosti od zamestnanca s ktorým má uzatvorenú dohodu o vykonaní práce?
Martin Mocko
20.02.07,04:32
Môže. I dohoda je v určitom slova zmysle pracovný pomer. A pokiaľ zamestnanec prichádza do styku s peniazmi, ceninami alebo má pridelený majetok (auto, stroj...) má možnosť zamstnávateľ s ním uzatvoriť hmotnú zodpovednosť.
renatan
20.02.07,04:47
Ďakujem pekne.
petruka
20.02.07,06:46
Po podpísaní dohody sa osoba stáva zamestnancom ( i keď len na určitý čas ).
Takže dohodda o hmotnej zodpovednosti sa podpísať môže. A len taký detail:
Uzatvoriť dohodu o hmotnej zodpovednosti môže zamestnancec najskôr v deň keď dovŕši 18 rokov.
Katarína Kolarčíková
08.01.08,15:50
Moze podpisat hmotnu zodpovednost student, ktory ma podpisanu dohodu o brigadnickej praci studenta a ma 15 rokov?
mladymuz
08.01.08,15:53
myslim, ze ked je hranica trestnopravnosti od 15 rokov, vratane tak sa ta vekova hranica tyka potom vsetkych oblasti, kde nie je zakonne vek 15 r. obmedzovany.
durisovad
08.01.08,16:21
Mam dojem ze hranica zodpovednosti je 14 rokov. Ale ci sa to tyka aj hmotnopravnej zodpovednosti, som si nie ista
JankaO
08.01.08,16:32
Moze podpisat hmotnu zodpovednost student, ktory ma podpisanu dohodu o brigadnickej praci studenta a ma 15 rokov?

Zamestnanec môže uzatvoriť dohodu o hmotnej zodpovednosti najskôr v deň, keď dovŕši 18 rokov veku. U takéhoto zamestnanca - 15 rokov, ale môže podpísať dohodu o hmotnej zodpovednosti zákonný zástupca (rodič), s následnou zodpovednosťou. To som sa ale sekla.:confused:
Zoltán Kovács
08.01.08,16:36
Zamestnanec môže uzatvoriť dohodu o hmotnej zodpovednosti najskôr v deň, keď dovŕši 18 rokov veku. U takéhoto zamestnanca - 15 rokov, ale môže podpísať dohodu o hmotnej zodpovednosti zákonný zástupca (rodič), s následnou zodpovednosťou.

Tiež to viem takto, len som nebol istý, a ani v zákone som to nenašiel. Prosím hoď sem aj § zákona.
Katarína Kolarčíková
08.01.08,16:37
Zamestnanec môže uzatvoriť dohodu o hmotnej zodpovednosti najskôr v deň, keď dovŕši 18 rokov veku. U takéhoto zamestnanca - 15 rokov, ale môže podpísať dohodu o hmotnej zodpovednosti zákonný zástupca (rodič), s následnou zodpovednosťou.

Takze hmotnu zodpovednost napisem na zamestnanca a len podpis bude napriklad vz a podpis rodica?
JankaO
08.01.08,16:45
Tiež to viem takto, len som nebol istý, a ani v zákone som to nenašiel. Prosím hoď sem aj § zákona.

§ 11 odst. 3 ZP:)
Infarkt
08.01.08,16:47
Zákonník práce neupravuje možnosť uzavretia Dohody o hmotnej zodpovednosti zákonným zástupcom (rodičom), takže si myslím, že to nie je možné...budem rád nejakému podloženiu §§§ ;)


Zamestnanec
§ 11

(1) Zamestnanec je fyzická osoba, ktorá v pracovnoprávnych vzťahoch, a ak to ustanovuje osobitný predpis, aj v obdobných pracovných vzťahoch vykonáva pre zamestnávateľa závislú prácu .

(2) Spôsobilosť fyzickej osoby mať v pracovnoprávnych vzťahoch práva a povinnosti ako zamestnanec a spôsobilosť vlastnými právnymi úkonmi nadobúdať tieto práva a brať na seba tieto povinnosti vzniká, ak ďalej nie je ustanovené inak, dňom, keď fyzická osoba dovŕši 15 rokov veku; zamestnávateľ však nesmie dohodnúť ako deň nástupu do práce deň, ktorý by predchádzal dňu, keď fyzická osoba skončí povinnú školskú dochádzku.

(3) Zamestnanec môže uzatvoriť dohodu o hmotnej zodpovednosti najskôr v deň, keď dovŕši 18 rokov veku.

(4) Práca fyzickej osoby vo veku do 15 rokov alebo práca fyzickej osoby staršej ako 15 rokov do skončenia povinnej školskej dochádzky je zakázaná. Tieto fyzické osoby môžu vykonávať ľahké práce, ktoré svojím charakterom a rozsahom neohrozujú ich zdravie, bezpečnosť, ich ďalší vývoj alebo školskú dochádzku len pri

a) účinkovaní alebo spoluúčinkovaní na kultúrnych predstaveniach a umeleckých predstaveniach,

b) športových podujatiach,

c) reklamných činnostiach.

(5) Výkon ľahkých prác uvedených v odseku 4 povoľuje na žiadosť zamestnávateľa príslušný inšpektorát práce po dohode s príslušným orgánom verejného zdravotníctva. V povolení sa určí počet hodín a podmienky, za ktorých sa ľahké práce môžu vykonávať. Príslušný inšpektorát práce odoberie povolenie, ak podmienky povolenia nie sú dodržiavané.
Zoltán Kovács
08.01.08,16:48
§ 11 odst. 3 ZP:)

No priznám sa, že ani vo sne by ma nenapadlo toto hladať v §, kde je definícia pojmu zamestnanec.
Infarkt
08.01.08,16:53
No priznám sa, že ani vo sne by ma nenapadlo toto hladať v §, kde je definícia pojmu zamestnanec.

mimotemy mno vidíííš :confused: Zasik ti stúplo IQ :D
JankaO
08.01.08,17:01
Zákonník práce neupravuje možnosť uzavretia Dohody o hmotnej zodpovednosti zákonným zástupcom (rodičom), takže si myslím, že to nie je možné...budem rád nejakému podloženiu §§§ ;)

Ďakujem, už som príspevok opravila - ale odkiaľ som to mala neviem. Asi to bolo v starom zákone....