Stanka
14.01.05,10:20
Viete mi poradit:
Kupili sme budovu resp. vyrobnu halu s pozemkom teraz prechadza kompletnou rekonstrukciou a neviem ci ju mam odpisovat hned ako sme ju kupili alebo az po skonceni rekonstrukcnych prac a zaroven v niektorych castiach prebieha vyroba a fakturujeme najom tej budovy firme ktora tam je v podnajme.Je spravne ze ju zacnem odpisovat az po skonceni prac alebo uz pri jej kupe?
Dakujem.
Molnárová
14.01.05,12:43
Podľa mojho názoru odpisovat hned, lebo ju zaradujes do majetku a mas z nej uz aj prijem. Samozrejme, ze podla zakona odpisovat nemusis. Ale mozes. Rekonstrukcia bude technicke zhodnotenie. Eva
Molnárová
14.01.05,12:44
Odpisovat hned a rekonstrukcia je technické zhodnotenie-
mimi
14.01.05,13:13
Dobry den,


a ked v jednoduchom učtovníctve živnostník kupil budovu, zatial ju neodpisujem lebo nemá kolaudáciu. Ale náklady na opravy..napríklad výmena kachličiek v kuchyni som dala do nákladov ..to je v poriadku?
Stanka
14.01.05,14:56
Prave ze sa chcem tomu vyhnut aby bolo technicke zhodnotenie neda sa to obist?
Yvvetta
14.01.05,15:01
Stanka mali sme niečo podobné v r. 2003. Dali sme si vypracovať posudok, v ktorom bolo uvedené, že v budove je kotol, radiátory, podlaha, svietidlá a pod. Potom všetko čo sme opravovali sme dali do prev. réžie a hodnotili sme to ako opravu a nie tech. zhodnotenie. Všetko sme vymenili za lepšie. Nové veci nám nezhodnotili budovu, pretože išlo len o výmenu - opravu.

Bolo nám to tak poradené, tak dúfam, že ja teraz dobre radím tebe.
adam
14.01.05,15:31
Pre Stanku, my sme tiež takéto prerábky dali do réžií ako píše Yvvetta, mala som i kontrolu a bolo to dobre.
Pre Mimi, výmena kachličiek tiež do prev.réžie.
Hanka
14.01.05,17:15
Ked kupim budovu, ktora ma strechu v katastrofalnom stave- je tam treba urychlene urobit novu strechu, bude to technicke zhodnotenie, alebo iba oprava strechy?
Daska
14.01.05,18:17
strecha tam uz bola, treba ju len opravit, tak preco tech. zhodnotenie?
Zlatica
14.01.05,19:47
Ked kupim budovu, ktora ma strechu v katastrofalnom stave- je tam treba urychlene urobit novu strechu, bude to technicke zhodnotenie, alebo iba oprava strechy?Len ak firma má povolenie na rekonštrukciu, tak až do kolaudácie/samozrejme, že budova nie je zaradená do užívania/ je všetko účet 042 v PU, alebo nedaňový výdavok v JU. Ak je budova v užívaní, nejde o rekonštrukciu, ale jednoznačne opravu / strechy/. TZ sa menia aj parametre, kvalita atď. Oprava je výmena pôvodného na približne rovnakej úrovni.
Yvvetta
15.01.05,07:37
Oprava strechy - je oprava a nie tech. zhodnotenie. Strecha ostane strechou aj po výmene, len s použitím nového a kvalitnejšieho materiálu.

Presne tak ako píše Dáška. Strecha tam už bola. Iba len keď by ste robili nadstavbu a pod. tak by to bolo tech. zhodnotenie.
Zuzy
22.04.08,13:41
Mala by som nasledovnú otázku: živnostník /syn/ má v prenájme budovu od svojho otca /vlastník/. Teraz vymenili strechu. moja otázka je , či živnostník /syn/ môže cenu strechy odpisovať? ďakujem za odpovede
Marína
22.04.08,14:40
Nájomca je oprávnený technické zhodnotenie(TZ) na prenajatom majetku vykonať len so súhlasom prenajímateľa(vlastníka) a len s jeho písomným súhlasom(ZoDP §24/2) môže TZ odpisovať. TZ zaradí do tej istej odpisovej skupiny, do ktorej je zaradený prenajatý majetok. Nájomnca si môže zvoliť hociktorú z dvoch metód odpisovania.

ZoDP §22 ods.6 písm. d)
(6) Iným majetkom na účely tohto zákona

d) technické zhodnotenie prenajatého majetku vyššie ako 30 000 Sk vykonané a odpisované nájomcom,

ZoDP §24 ods.2
(2) Technické zhodnotenie prenajatého hmotného majetku uhradené nájomcom môže odpisovať nájomca na základe písomnej zmluvy s vlastníkom, ak vlastník nezvýšil vstupnú cenu hmotného majetku o tieto výdavky. Pri odpisovaní technického zhodnotenia postupuje nájomca spôsobom ustanoveným pre hmotný majetok. Nájomca zaradí technické zhodnotenie do odpisovej skupiny, v ktorej je zaradený prenajatý hmotný majetok. Rovnakým spôsobom sa odpisuje iný majetok uvedený v § 22 ods. 6 písm. e).
Soňula
23.05.08,06:28
Rada by som sa vrátila k príspevku č.11. Momentálne máme takýto istý prípad. Kupili sme budovu-sklad, ktorú zatiaľ využívame na parkovanie nákl. vozidiel. Strecha je v dezolátnom stave, treba ju opraviť. Z toho , čo som si prečítala v tomto príspevku/ je už 3 roky starý/ som pochopila, že náklady na túto strechu si môžeme dať priamo do prev.réžie./ vediem JÚ/. Nakoľko tieto náklady predstavujú sumu asi 100-200 000 Sk, v prípade daňovej kontroly ako mám obhájiť tento výdavok? / napr. niake foto ako to vyzeralo predtým/ Nerada by som, keby som spätne zistila, že náklady za materiál a opravu mali predsa len ísť " na odpis" ako modernizácia. Vopred ďakujem za pomoc.
betka
23.05.08,10:32
Rada by som sa vrátila k príspevku č.11. Momentálne máme takýto istý prípad. Kupili sme budovu-sklad, ktorú zatiaľ využívame na parkovanie nákl. vozidiel. Strecha je v dezolátnom stave, treba ju opraviť. Z toho , čo som si prečítala v tomto príspevku/ je už 3 roky starý/ som pochopila, že náklady na túto strechu si môžeme dať priamo do prev.réžie./ vediem JÚ/. Nakoľko tieto náklady predstavujú sumu asi 100-200 000 Sk, v prípade daňovej kontroly ako mám obhájiť tento výdavok? / napr. niake foto ako to vyzeralo predtým/ Nerada by som, keby som spätne zistila, že náklady za materiál a opravu mali predsa len ísť " na odpis" ako modernizácia. Vopred ďakujem za pomoc.

Ano je to oprava, výdavok 100-200 tis. nie je taký vysoký výdavok na opravu strechy. Možno by sme sa zamysleli, že by bol výdavok 1 mil. Sk (ale to tiež závisí od rozmerov skladov, t.j aj milion by bola možno čiastka zanedbateľná.....).

Osobne všetko, čo sa opravujem dokumentujem-fotím.

Modernizácia-čo to vlastne je: je to rozšírenie vybavenosti alebo použiteľnosti o súčasti, kt. pôvodný majetok neobsahoval a tvorí jeho neoddelitelnú súčasť. Napr. by ste do stechy namontovali strešné okno, čím by ste rozšírili výbavenosť strechy o práve toto okno a použiteľnosť (lepšie vetranie, viac svetlosti .....)
Soňula
23.05.08,20:17
Betka, nie, jedná sa čísto o strechu, bez žiadnej " vybavenosti". Proste chcem mať to "dobre zaučtovane", a istá, že tie náklady si môžem dať do prev.režie. Proste mám pocit, že tá strecha by mala ísť dom nákladov, len ten zákon sa mi zdá taký " na pováženie". Aj tak som rada, že si reagovala, pretože táto témá má 3 roky.
erika_H
25.11.08,19:13
Dobry večer prajem,chcela by som vas poprosit o odpoved:
budovu odpisujem 20 rokov.
Bola obstarana v r.2006.V 2/2007 bola technicky zhodnotena.
Tzn. že sumu z techn.zhodnotenia pripocitam k OC budovy a odpisujem už vo vyššej cenne
Len ma teraz zaujima,budem pokracovat v odpisovani do r.2026 pocitami odpisov z vyssej cenny a budovu doodpisujem v 12/2026 a bude to vsetko v poriadku?
Ďakujem
evuša
25.11.08,19:21
Áno, bude to v poriadku.Pokiaľ však nevyužiješ možnosť zákona o pozastavení daňových odpisov. V tom prípade bude účtovne budova odpísaná, ale daňové odpisy budeš využívať vtedy, keď ich budeš potrebovať.
marjankaj
25.11.08,20:27
Dobry večer prajem,chcela by som vas poprosit o odpoved:
budovu odpisujem 20 rokov.
Bola obstarana v r.2006.V 2/2007 bola technicky zhodnotena.
Tzn. že sumu z techn.zhodnotenia pripocitam k OC budovy a odpisujem už vo vyššej cenne
Len ma teraz zaujima,budem pokracovat v odpisovani do r.2026 pocitami odpisov z vyssej cenny a budovu doodpisujem v 12/2026 a bude to vsetko v poriadku?
Ďakujem

Ak ti ide o daňové odpisy skús použiť túto tabuľku. OR -rovnomerné odpisy, OZ - zrýchlené odpisy. Údaje v zeleno podfarbených bunkách môžeš meniť. Odpisy môžeš počítať od roku 1993.

P.S. V téme http://www.porada.sk/91096-uctovne-odpisy-post882932.html#post882932 je v príspevku č.27 tabuľka už s účtovnými odpismi.
Manual
25.11.08,20:46
Ak ti ide o daňové odpisy skús použiť túto tabuľku. OR -rovnomerné odpisy, OZ - zrýchlené odpisy. Údaje v zeleno podfarbených bunkách môžeš meniť.
A nemáš niečo takéto aj na účtovné odpisy ? :);)
Libi
26.11.08,12:55
aj ja by som veľmi uvítala také účtovné odpisy, nie z lenivosti ale fakt už neviem, dlho sa trápim so svojím TZ. Skúsim načrtnúť, snáď mi niekto poradí. 1.11.2004 sme obstarala server (server, monitory, kabeláž, terminály) v hodnote 1 365 150,- Sk. V 12/2007 sme vykonali TZ na serveri vo výške 193 800,- Sk. Daňovo (rovnomerné, 4 roky) myslím, že by to malo vyzerať nasledovne(odpis, ZC):
r.2004 -341 288,1 023 862
r.2005-341 288, 682 574
r.2006-341 288, 341 286
r.2007-341 288+48450?=389 738, 145 348
r.2008-145 348?,0
(stále nechápem prečo sa odpisovanie posunie o jeden rok, najčastejší bol takýto názor)
a účtovne neviem absolútne vôbec, mám stanovené odpisovanie na 5 rokov:
r.2004- 45 505
r.2005- 273 036
r.2006-273 036
r.2007-273 036+3230?
r.2008- ?
fakt neviem, všade hľadám ako besná, kľudne by mi stačil odkaz na nejaké príklady. Prosím kto vie nech poradí. ďakujem
Marína
26.11.08,14:43
§26 ZoDP
(5) Pri vykonaní technického zhodnotenia alebo skrátení doby odpisovania sa hmotný majetok doodpisuje do výšky vstupnej ceny, prípadne zvýšenej o vykonané technické zhodnotenie platnou ročnou odpisovou sadzbou alebo do výšky zostatkovej ceny alebo zvýšenej zostatkovej ceny koeficientom pre príslušnú odpisovú skupinu. Vykonaním technického zhodnotenia sa doba odpisovania predĺži o dobu vyplývajúcu zo spôsobu výpočtu podľa § 27 alebo § 28.


Pozri si priloženú zostavu odpisov.
Libi
26.11.08,17:11
veľmi som potrebovala pomoc a naozaj som veľmi vďačná, takúto obrovskú pomoc som nečakala...teraz mi je všetko jasné....slová sú zbytočné, vďaka Maríne sa teraz môžem venovať vkľude svojmu synčekovi:)
marjankaj
26.11.08,21:50
A nemáš niečo takéto aj na účtovné odpisy ? :);)

Zatiaľ nemám, možno cez víkend to dám dohromady. Treba to robiť mesačne a k technickému zhodnoteniu treba tiež doplniť dátum. Napíš, čo by si tam chcel doplniť.
Manual
27.11.08,06:25
Zatiaľ nemám, možno cez víkend to dám dohromady. Treba to robiť mesačne a k technickému zhodnoteniu treba tiež doplniť dátum. Napíš, čo by si tam chcel doplniť.
Myslím že jej nič nechýba, špeciálne požiadavky nemám :)
marjankaj
27.11.08,23:58
Ak ti ide o daňové odpisy skús použiť túto tabuľku. OR -rovnomerné odpisy, OZ - zrýchlené odpisy. Údaje v zeleno podfarbených bunkách môžeš meniť. Odpisy môžeš počítať od roku 1993.

tabuľka v prílohe je opravená, odpisy sa zaokrúhľujú na celé €. Príspevok č.19