kiki
20.02.07,07:19
Ahojte,

chcem vás poprosiť o radu. Živnostník - fyzická osoba - podnikateľ (platca DPH) má príjmy a výdavky zo živnosti. Ako fyzická osoba - nepodnikateľ, teda ako súkromná osoba má príjmy z prenájmu budovy v súkromnom vlastníctve. Môžem u tohto prenájmu uplatniť výdavky percentom (40%)?
mysimis
20.02.07,06:33
Pokiaľ je platca DPH nemôže si uplatňovať paušálne výdavky pri prenájme.
Martin Mocko
20.02.07,06:35
Ahojte,

chcem vás poprosiť o radu. Živnostník - fyzická osoba - podnikateľ (platca DPH) má príjmy a výdavky zo živnosti. Ako fyzická osoba - nepodnikateľ, teda ako súkromná osoba má príjmy z prenájmu budovy v súkromnom vlastníctve. Môžem u tohto prenájmu uplatniť výdavky percentom (40%)?

Jeho príjem živnostníka je zdaňovaný podľa par. 6 Zák. o dani z príjmov. Avšak ako platca DPH nemôže uplatňovať výdavky percentom.
Jeho príjem - prenájom - je zdaňovaný podľa par. 8 - Ostatné príjmy. Pri príjmoch podľa tohoto par. nemôže byť uplatnené výdavky percentom.
blcha
20.02.07,07:45
Ak má príjem z prenájmu NEHNUTEĽNOSTI, tak je to §6 a hoci je to ten istý paragraf, ako podnikanie, môže si uplatniť kombináciu výdavkov, napríklad z ponikania preukazne podľa účtovníctva a z prenájmu 40%. Navyše má časť príjmov z prenájmu oslobodených - za rok 2006 je to suma 23 650,-. Rovnakým pomerom ako príjmy sa ale musia krátiť aj výdavky.
Pozri poučenie k DP, tiež pod tabuľkou VI. priamo v tlačive DP je celkom dobrý príklad na vysvetlenie tohto oslobodenia.

Do § 8 sa dáva iba príjem z PREVODU vlastníctva nehnuteľnosti, teda ak sa nehnuteľnosť predá a zmení sa jej vlastník.
kiki
20.02.07,12:00
Blcha, dakujem veľmi pekne
Ano je to príjem z prenájmu nehnuteľnosti.
Chcem sa spýtať či to nemá súvis s tým, či som ako podnikateľ platca alebo neplatca DPH?
ďakujem
Muška
20.02.07,12:03
podľa mňa má
a podľa mňa si mal aj prenájom nehnuteľnosti faktúrovať platiteľoviDPH - s DPH a neplatiteľovi bez DPH .....a samozrejme počítať koeficient
betka
20.02.07,12:05
Vymazany prispevok
kiki
20.02.07,12:10
Betka,
ale príjem z nehnuteľnosti sme nezinkasovali ako FO-podnikateľ ale ako FO-nepodnikateľ, súkromná osoba, teda par.6 odst.3
Muška
20.02.07,12:12
Zdaniteľná osoba podľa DPH je:
(2) Ekonomickou činnosťou (ďalej len podnikanie ) sa rozumie každá činnosť, z ktorej sa dosahuje príjem a ktorá zahŕňa činnosť výrobcov, obchodníkov a dodávateľov služieb vrátane ťažobnej, stavebnej a poľnohospodárskej činnosti, činnosť vykonávanú ako slobodné povolanie podľa osobitných predpisov, 1) duševnú tvorivú činnosť a športovú činnosť. Za podnikanie sa považuje aj využívanie hmotného majetku a nehmotného majetku na účel dosahovania príjmu z tohto majetku;ak je majetok v bezpodielovom spoluvlastníctve manželov, považuje sa jeho využívanie na účel dosahovania príjmu za podnikanie v rovnakom pomere u každého z manželov, ak sa manželia nedohodnú inak.
Muška
20.02.07,12:13
Takže FO-podnikateľ, nepodnikateľ.....pre DPH je tento príjem ako príjem zdaniteľnej osoby
Muška
20.02.07,12:14
Betka,
ale príjem z nehnuteľnosti sme nezinkasovali ako FO-podnikateľ ale ako FO-nepodnikateľ, súkromná osoba, teda par.6 odst.3
Toto máš iba správne zaradené - čo sa týka platenie dane z príjmu FO.

Ale čo sa týka DPH - pozri moje predchádzajúce príspevky
Muška
20.02.07,12:17
Malo by to suvis s platcom DPH, ak by ste na ZL mali prenajom nehnutelnosti, resp. tuto budovu by ste mali zaradenu do OM.

Betka, ak si raz platiteľ DPH.....musíš sa na všetky svoje ekonomické činnosti /a je jedno, či sú v živnosti/ pozerať už "očami" platiteľa DPH
betka
20.02.07,12:57
Ahojte,

chcem vás poprosiť o radu. Živnostník - fyzická osoba - podnikateľ (platca DPH) má príjmy a výdavky zo živnosti. Ako fyzická osoba - nepodnikateľ, teda ako súkromná osoba má príjmy z prenájmu budovy v súkromnom vlastníctve. Môžem u tohto prenájmu uplatniť výdavky percentom (40%)?

mozete uplatnit pri prenajme nehnutelnosti vydavky vo vyske 40% par. 6 odst. 3), aj ked vediete uctovnictvo, t.j. prijmy a vydavky zo zivnosti (par.6 odst.1 a 2) ale len v pripade, ak nie ste platca DPH.
betka
20.02.07,13:08
Vydavky suvisiace s prjmami podla par. 6 odst.1 a 2 nie je mozne kombinovat. Bud sa uplatnia skutocne preukazatelne vydavky, alebo u vsetkych druhov tychto prijmov sa uplatnia vydavky percentom z prijmov.

Pri prijmoch z prenajmu nehnutelnost par.6 odst. 3 danovnik nie je VIAZANY sposobom uplatnovania vydavkov pri prijmoch podla par. 6 odst.1 a 2 ZDP. To znamena, ze ako pri prijmoch podla par. 6 odst.1 a 2 uplatnil skutocne vydavky, moze pri prijmoch podla par.6 odst.3 uplatnit vydavky z prijmov 40% alebo preukazatelne vydavky.
Ak si danovnik pri prijmoch podla par.6 odst.1 a2 ZDP uplatnil vydavky percentom z prijmov, potom pri prijmoch z prenajmu nehnut. podla par 6 odst. 3 ZDP si moze uplatnit pausalne vydavky alebo preukazatelne vydavky.

Uvedene plati pre neplatcov DPH
money
20.02.07,13:11
prijmy z prenajmu nehnutelnosti sa od r.2004 zaraduju do §6 v zavislosti z coho su dosahovane, dovtedy sa zaradovali do § 9 stareho zakona,
prenajom z nehnutelnosti je ako jedna z mala cinnost ktora sa nepovazuje za zivnost /§4 zivnostenskeho zakona/,
ak sa teda prenajom nepovazuje za zivnost, spada to do §6 ods.3,
ak sa to povazuje za zivnost, malo by to spadat do prijmov zo zivnosti a teda do § 6 ods.1-b,
podla uvedeneho by sa podla mojho nazoru mali nasledne uplatnovat vydavky a to v zavislosti od toho ci bol platca DPH a do ktoreho odstavca patria,
a pokial je ako kiki uvadza platca DPH, tak si myslim ze nema pravo uplatnovat pausalne vydavky, moze uplatnit preukazatelne vydavky a vyuzit este oslobodenie do 5-nasobku ZM /§9 ods.1-h ako uz bolo vyssie spomenute/ pokial vsak bude prijem zaradeny do §6 ods. 3
Milan Benka
20.02.07,13:16
Ano, mozete uplatnit pri prenajme nehnutelnosti vydavky vo vyske 40% par. 6 odst. 3), aj ked vediete uctovnictvo, t.j. prijmy a vydavky zo zivnosti (par.6 odst.1 a 2) ako platca DPH.

Percentuálne výdavky pri príjmoch podľa § 6/3 si môže uplatniť iba neplatiteľ DPH, alebo ten, kto bol platiteľom iba časť zdaňovacieho obdobia. Prečítajte si pozorne §6/10 zákona o dani z príjmu.
money
20.02.07,13:19
Betka mas pravdu ale to plati len v pripade ze danovnik nie je platitelom dane alebo je platitelom len cast zdanovacieho obdobia,
§ 6 ods. 10 druha veta: "Ak daňovník s príjmami podľa odseku 3 nie je platiteľom dane z pridanej hodnoty alebo je platiteľom dane z pridanej hodnoty len časť zdaňovacieho obdobia, neuplatní preukázateľné daňové výdavky, môže uplatniť výdavky vo výške 40 % z týchto príjmov."
Milan Benka
20.02.07,13:19
Už som raz niečo podobné napísal:

Ak som ako SZČO úplatiteľ DPH, som platiteľom DPH aj ako daňovník s príjmami podľa §6/3. Inak by som asi musel trpieť rozdvojením osobnosti.
evina
20.02.07,13:21
Chcela som citovať jeden príspevok a pridelila som Blche bod-kltorý je správny v prípade neplatiteľa DPH:) , tak sa vyjadrím podporou príspevkov uvedených Muškou.
Problémy tohoto druhu sú vtedy, ak nevieme posudzovať jednotlivé druhy dane zvlášť a v súvislosti. FO je len jedna. Stala sa plaiteľom DPH a z tohto titulu ani podľa mňa nemôže uplatňovať kombináciu výdavkov, ale musí viesť preukázateľné ....nakoľko je platiteľom DPH.

Príklad: Z paragrafu, ktorý Muška citovala je jasné, že ak dosiahnem z prenáhmu nehnuteľnosti v osobnom vlastníctve obrat 1 500 000 musím sa zaregistrovať za platiteľa DPH a uznáte , že ja ako Evina sa nemôžem registrovať 2x, raz ako SZČO a raz ako súkromná osoba prenajímajúca nehnuteľnosť.
betka
20.02.07,13:26
Betka , nemáš pravdu....a čo
Ak daňovník s príjmami podľa odseku 3 nie je platiteľom dane z pridanej
hodnoty alebo je platiteľom dane z pridanej hodnoty len časť zdaňovacieho obdobia, neuplatní preukázateľné
daňové výdavky, môže uplatniť výdavky vo výške 40 % z týchto príjmov.

Precitajte si dane a uctovnictvo 2/2007.

Uvedene plati pre neplatcu.
Muška
20.02.07,13:30
Betka, ale vidíš, že aj podľa odst. 3 môžeš byť platiteľom DPH /a to je odstavec pre prenájom nepodnikateľských objektov/.
evina
20.02.07,13:31
Betka, kde to je v tom Dane a účtovníctvo, mám doma pozriem sa...lebo otázka nie je odpoveďou?
Muška
20.02.07,13:32
Mate zivnost a ste platca DPH. Vediete uctovnictvo.
S manzelom - môže si uvedený príjem priznať manžel, ktorý je neplatiteľ DPH sa rozdodnete prenajat napr. tu chatku a co si uplatnite do vydavkov? Alebo cely prijem zdanite? Ved mate narok na nejaky vydavok. Chatku si predsa nedate do OM.
Napr..........
Milan Benka
20.02.07,13:38
Benka, to je fakt, Precitajte si dane a uctovnictvo 2/2007.
Podnikam som platca DPH. Vediem JU.
Prenajimam chatu ako FO nepodnikatel. Uplatnim si z prenajmu vydavky vo vyske 40%. Ved je to jednoduche, ako by som si nemohla uplatnit vydavky vo vyske 40%.
Vyssie uvedeny prispevok o tom jasne hovori, co sa moze a co nie.

Benka. Mate zivnost a ste platca DPH. Vediete uctovnictvo.
S manzelom sa rozdodnete prenajat napr. tu chatku a co si uplatnite do vydavkov? Alebo cely prijem zdanite? Ved mate narok na nejaky vydavok. Chatku si predsa nedate do OM.

Nebudem čítať dane a účtovníctvo, stačí si prečítať zákon. Je to v ňom jasne uvedené.
Ináč ďakujem za odporúčanú literatúru, sem tam si ju pozriem.
Milan Benka
20.02.07,13:50
Dal som si tú námahu a pozrel som spomínanú literatúru. Podľa môjho názoru sú moje a Muškine príspevky v súlade aj so závermi uvedenými v nej (str. 44).
betka
20.02.07,13:52
Betka, kde to je v tom Dane a účtovníctvo, mám doma pozriem sa...lebo otázka nie je odpoveďou?

Evina - str.44.

Benka:
V oblasti prenajmu si musime hlavne uvedomit to, ci je prenajom mojim par.6 odsek. 1 - mam ho v ZL ako predmet mojho podnikania.

Ak ho nemam ako predmet mojho podnikania povazujem tento prijem Par.6 odsek. 3.

Preco tieto prijmy z podnikania su asi tak rozdelene?
Zhrnutie:
Par. 6 odsek. 1 - prenajom mam uvedeny v ZL.... Z tohto prijmu sa ma tyka i platba odvodov do poistovni
Par.6 odsek.3 - nemam v ZL, netyka sa ma platba odvodov do poistovni.
Preco si tolko ludi radsej neda do ZL aj predmet svojho podnikania prenajom nehnutelnosti?
Preco si tieto prijmy radsej zaradim do odst.3 A vediem radsej pausal 40% alebo ak chcem viest skutocne vydavky par.6 odst.11 a NECHCEM TO MAT V odsek.1 ako sucast ZL.

Predstave si situaciu:
Mam prijmy zo zivnosti napr. 400 tis za uctovnictvo + 1 mil prenajom, k nemu prislusne vydavky par.6 odsek. 1. Viete ake odvody mi vzniknu v buducom roku?
Mam prijmy 4OO tis. z ucta. A prenajom 1 ml. mam v odst. 3. Neplatim odvody z prenajmu.
To je len ten najzakladnejsi rozdiel.
Muška
20.02.07,14:05
Betka, to je všetko pravda, pokiaľ sa nestaneš platiteľom DPH.
Muška
20.02.07,14:10
prijem Par.6 odst. 3.

Preco tieto prijmy z podnikania su asi tak rozdelene?
Zhrnutie:
Par. 6 odst. 1 - prenajom mam uvedeny v ZL.... Z tohto prijmu sa ma tyka i platba odvodov do poistovni
Par.6 odst.3 - nemam v ZL, netyka sa ma platba odvodov do poistovni.
toto platí aj keď je platiteľ DPH

v texte ....
evina
20.02.07,14:11
Dal som si tú námahu a pozrel som spomínanú literatúru. Podľa môjho názoru sú moje a Muškine príspevky v súlade aj so závermi uvedenými v nej (str. 44).
A ja som s Vami súhlasila :mee:

A teraz vážne. Betka, v príspevku , ktorý píšeš nad mojím rozoberáš problematiku dane z príjmu. Nebudem ja rozoberať to teraz neriešime. Takže z hľadiska dane z príjmu je výhodnejšie urobiť nejaké rozdelenie atď atď.

Teraz nastupuje druhý aspekt - daň z pridanej hodnoty. Registrácia na DPH sa vzťahuje na ekonomické činnosti danej FO vymenované v zákone, kde patrí aj prenájom /zákon o DPH nerieši a ani ho nezaujíma, podľa ktorého paragrafu si si zaradila príjem z nehnuteľnosti/, jeho zaujíma, či spĺňaš podmienky pre platiteľa DPH ako taká FO a ak si už platiteľom DPH z Tvojej ekonomickej činnosti a prenajímaš nehnuteľnosť, táto tam podľa spomínaného § 3 zákona o DPH potom patrí tiež.
Na str. 44 máš tiež práve uvedenú vetu /a Dane a účtoivníctvo na str. 44 rieši daň z príjmu nie DPH/ , že spomínané paušálne výdavky si môže uplatniť len neplatiteľ DPH, alebo platiteľ len časť zdaňovacieho obdobia.
Dane rozdvojiť musíš ale osobu nie.

Len na záver: ako daňovník priznať príjmy máš povinnosť, uplatniť si náklady v zmysle zákona máš nárok, ale ak tie náklady nemáš, nemáš nárok si ich uplatňovať....-to k tomu, že by musel daňovník napr. priznávať príjem z nehnuteľnosti celý, ak je platiteľom a nemá náklady. No má smolu, ale preto je nutné, aby takúto nehnuteľnosť zdaňovala napr. manželka...
betka
20.02.07,14:14
Betka, to je všetko pravda, pokiaľ sa nestaneš platiteľom DPH.

Muska som platcom DPH.
Chcem prenajat nehnutelnost ako FO nepodnikatel (napr. chatku o ktorej pisem), cely prijem si mam dat do prijmov, a nemozem k nemu uplatnit ziadne vydavky? (par. 6 odst.3) Ved tento prijem nie je zo zivnosti. (uplatnila by som si 40%, ved horeuvedene kombinacie o ktorych som pisala su mozne).
Ako budete postupovat v DP? Co si uplatnite ako vydavok k prenajmu?
Muška
20.02.07,14:16
Ako celoročný platiteľ DPH prenajíma nehnuteľnosť ako FO-občan, môže si uplatniť iba preukazateľné výdavky
evina
20.02.07,14:17
Muska som platcom DPH.
Chcem prenajat nehnutelnost ako FO nepodnikatel (napr. chatku o ktorej pisem), cely prijem si mam dat do prijmov, a nemozem k nemu uplatnit ziadne vydavky? (par. 6 odst.3) Ved tento prijem nie je zo zivnosti. (uplatnila by som si 40%, ved horeuvedene kombinacie o ktorych som pisala su mozne).
Ako budete postupovat v DP? Co si uplatnite ako vydavok k prenajmu?

betka, ak nemá výdavky má smolu, vyššie spomínam, že "náklad" nie je povinný v zmysle zákona. No , ale aspoň daň z nehnuteľnosti si upalatní:)

Horeuvdeené kombinácie dovoľuje zákon iba v prípade neplatiteľa DPH, alebo platiteľa DPH časť zdaňovacieho obdobia.
betka
20.02.07,14:23
Dakujem vsetkym. Konecne sa to vysvetlilo. Pomocou prikladov.
Milan Benka
20.02.07,16:43
A ja som s Vami súhlasila :mee:



Aj ty evina, prepáč, že som ťa vynechal
betka
20.02.07,17:36
Dievcata, platca DPH a pausal u FO a podnikatela, to naozaj dokopy nejde. Suhlasim uz s VAmi.
Ak danovnik, kt. nie je platitelom DPH............moze uplatnit vydavky vo vyske 40% z uhrnu prijmov uvedenych v odsekoch 1 a 2 okrem danovnika, okrem danovnika, ktory ma z tychto prijmov len prijmy z vykovania remeselnych zivnosti podla osobitneho predpisu.,
Ak danovnik s prijmami podla odseku 3 nie je platitelom DPH alebo je platitelom DPH len cast ZO neuplatni preukazatelne danove vydavky, moze uplatnit 40%.....
Je to tak a inac to uz nebude. Tak radsej naozaj prenajom na manzela. Uz som in v probleme najmu a DPH, dakujem dievcata a chlapec? (benka?)
Milan Benka
20.02.07,19:32
Dievcata, platca DPH a pausal u FO a podnikatela, to naozaj dokopy nejde. Suhlasim uz s VAmi.
Ak danovnik, kt. nie je platitelom DPH............moze uplatnit vydavky vo vyske 40% z uhrnu prijmov uvedenych v odsekoch 1 a 2 okrem danovnika, okrem danovnika, ktory ma z tychto prijmov len prijmy z vykovania remeselnych zivnosti podla osobitneho predpisu.,
Ak danovnik s prijmami podla odseku 3 nie je platitelom DPH alebo je platitelom DPH len cast ZO neuplatni preukazatelne danove vydavky, moze uplatnit 40%.....
Je to tak a inac to uz nebude. Tak radsej naozaj prenajom na manzela. Uz som in v probleme najmu a DPH, dakujem dievcata a chlapec? (benka?)


Naozaj som on :D ale pre istotu sa pozriem dole :D :D :D
betka
20.02.07,20:40
Dovolila som si upraviť svoje príspevky k sledovanej téme, nakoľko sam mala mylný názor na uplatňovanie paušálnych výdavkov vo výške 40% u daňovníkov, ktorí sú plátcami DPH.
Poučenie:
Plátcovia DPH si nemožu uplatniť paušálne výdavky vo výške 40% podľa par. 6 odst.3 - z prenájmu nehnuteľností.
Muška
20.02.07,22:52
Malo by to suvis s platcom DPH, ak by ste na ZL mali prenajom nehnutelnosti, resp. tuto budovu by ste mali zaradenu do OM.

A na tento si zabudla, tak ho tam nechaj len ho preškrtni :)

Betka,
vo svojich príspevkoch "opravy" po našej diskusii musíš výrazne vyznačiť, že si to opravila, aby naše ďalšie odpovede nevyzerali........tak, trošku "od veci" .
jana2
28.02.07,10:19
podľa mňa má
a podľa mňa si mal aj prenájom nehnuteľnosti faktúrovať platiteľoviDPH - s DPH a neplatiteľovi bez DPH .....a samozrejme počítať koeficient

Podľa § 38 zákona o DPH sa platitel, ktorý prenajíma nehnuteľnosť inému platiteľovi môže rozhodnúť , že nájom nebude oslobodený od dane, ale môže ho faktúrovať platiteľovi aj bez dane.
Viete mi niekto poradiť, ako to je s koeficientom, či musím v každom prípade požiadať správcu dane o súhlas - § 50, ods. 3. Za rok 2006 som nájomné neuvádzala vôbec do dań.priznania DPH, už viem že to je zlé, a musím podať dodatočné dań.priznanie, ale čo s koeficientom, ked som ho nemala odsúhlasený s DÚ?
Vie mi niekto poradiť? Ďakujem
Milan Benka
28.02.07,10:30
Podľa § 38 zákona o DPH sa platitel, ktorý prenajíma nehnuteľnosť inému platiteľovi môže rozhodnúť , že nájom nebude oslobodený od dane, ale môže ho faktúrovať platiteľovi aj bez dane.
Viete mi niekto poradiť, ako to je s koeficientom, či musím v každom prípade požiadať správcu dane o súhlas - § 50, ods. 3. Za rok 2006 som nájomné neuvádzala vôbec do dań.priznania DPH, už viem že to je zlé, a musím podať dodatočné dań.priznanie, ale čo s koeficientom, ked som ho nemala odsúhlasený s DÚ?
Vie mi niekto poradiť? Ďakujem

V tomto prípade by som použil skutočný koeficient, kt. za rok 2006 vyšiel.
dlhá
19.03.07,17:57
Prosím Vás o radu:
platiteľ DPH prenajíma nehnuteľnosť (ako FO) nezapísanú v majetku, nemá na prenájom predmetnej nehnuteľnosti žiadne výdavky, môže postupovať podľa §9 ods.1)písm h), t.j. príjem do výšky 5 násobku životného minima oslobodený od dane?
Ďakujem
renča1
20.03.07,04:56
Prosím Vás o radu:
platiteľ DPH prenajíma nehnuteľnosť (ako FO) nezapísanú v majetku, nemá na prenájom predmetnej nehnuteľnosti žiadne výdavky, môže postupovať podľa §9 ods.1)písm h), t.j. príjem do výšky 5 násobku životného minima oslobodený od dane?
Ďakujem

Áno, postupuje podľa § 9 a má nárok si odpočítať 5 násobok život.minima.
jana32
20.03.07,07:24
Prosím Vás a ako to je u študenta VŠ, ktorý prenajíma nehnuteľnosť, nie je platca DPH a nie je podnikateľ. U neho môžem uplatniť 40% výdavky paušálom? Môže prenajímať nehnuteľnosť, na ktorú má vlastnícke právo iná osoba ( rodičia )
Janiča
20.03.07,08:35
[quote=evina;395958]A ja som s Vami súhlasila :mee:


Teraz nastupuje druhý aspekt - daň z pridanej hodnoty. Registrácia na DPH sa vzťahuje na ekonomické činnosti danej FO vymenované v zákone, kde patrí aj prenájom /zákon o DPH nerieši a ani ho nezaujíma, podľa ktorého paragrafu si si zaradila príjem z nehnuteľnosti/, jeho zaujíma, či spĺňaš podmienky pre platiteľa DPH ako taká FO a ak si už platiteľom DPH z Tvojej ekonomickej činnosti a prenajímaš nehnuteľnosť, táto tam podľa spomínaného § 3 zákona o DPH potom patrí tiež.

-tu končí výber z citátu-

Moja otázka:
Podľa § 38 ods 3 Zák. o DPH je nájom nehnuteľnosti oslobodený od dane. Teraz tomu nerozumiem, lebo podľa tvojho príspevku v súlade s § 3 Zák. o DZP sa za podnikanie považuje aj využívanie hmotného majetku na účel dosahovania príjmu z tohto majetku a ak zdaniteľná osoba dosiahla obrat 1,5 mil. má povinnosť sa registrovať za platiteľa DPH(§ 4). Tak ako je to potom s tým oslobodením od dane???
Torhorc
06.08.07,08:33
Podľa môjho názoru je povinný sa registrovať ako platiteľ DPH ale faktúrovať nájom bude bez DPH. Samozrejme sa môže rozhodnúť pre faktúrovanie nájmu s DPH podľa §38 ods. 5.