sueek
20.02.07,08:35
Ahojte,zaujímalo by ma. Ako zdokladovať príjem z automatu na nápoje, ktorý je v našom vlastníctve. Ako postupovať pri uzatvorení mesiaca. Či na konci mesiaca to treba nablokovať na pokladňu?Dúfam, že som sa vyjadrila dobre.
andrej_rv
20.02.07,12:07
Ahojte,zaujímalo by ma. Ako zdokladovať príjem z automatu na nápoje, ktorý je v našom vlastníctve. Ako postupovať pri uzatvorení mesiaca. Či na konci mesiaca to treba nablokovať na pokladňu?Dúfam, že som sa vyjadrila dobre.
Podľa vyhlášky č. 55/1994 Z.z. o spôsobe vedenia tržieb ERP sa pre účely tejto vyhlášky rozumie podľa § 2 písh. t) bod 3.:
"t) predajom tovaru predaj, ktorý sa vykonáva na základe oprávnenia na podnikateľskú činnosť,5) s výnimkou predaja
1. cenín, lístkov mestskej hromadnej dopravy, telefónnych kariet, dennej a periodickej tlače,
2. pamätných a príležitostných mincí v bankách a na filatelistických a numizmatických burzách,
3. tovaru prostredníctvom automatov"

Z hľadiska určenia dňa dodania pre účely DPH - § 13 od.2 ZDPH:
2) Zdaniteľné plnenie uskutočňované prostredníctvom predajných automatov, prípadne iných obdobných prístrojov uvádzaných do chodu mincami, bankovkami, známkami alebo inými platobnými prostriedkami nahrádzajúcimi peniaze a v prípadoch, keď sa úhrada za zdaniteľné plnenie uskutočňuje platobnými kartami alebo inými platobnými prostriedkami nahrádzajúcimi peniaze, je uskutočnené dňom, keď platiteľ vyberie peniaze alebo známky z prístroja alebo iným spôsobom zistí výšku obratu.
V zmysle uvedeného účtovná jednotka nemá povinnosť evidovať tržby z predaja v automatoch cez ERP. Pre zdokladovanie tržieb podľa mňa postačuje vyhotovenie príjmového pokladničného dokladu za príslušné obdobie (týždeň, mdekáda, mesiac..) s vyčíslením prijatej tržby (u platcov DPH aj v členení na základ dane a DPH). Najlepšie aj s doložením evidencie počtu vydaných nápojov.