marcelka76
20.02.07,08:18
Mala by som takúto otázočku... Sme veľká firma, v ktorej pôsobí odborová organizácia aj zástupcovia zamestnancov, ale náš manažment tvoria bohužiaľ cudzinci, ktorí veľmi "nectia" slovenské zákony čo je dôvodom večných sporov. Toľko na úvod. Z 20 (25) dní nároku na dovolenku máme naplánovaných každý rok určitý počet dní ako celozávodnú dovolenku, plán na kalendárny rok odsúhlasený odborovou organizáciou je známy vždy zhruba v auguste predchádzajúceho roka. Tento rok máme "zamknutých" 17 dní dovolenky. Nám mladším to veľa dispozície nedáva. Teraz však došlo k tomu, že vinou dodávateľov, ktorí neboli schopní dodať naše vstupy v požadovanom množstve a kvalite nemôžeme vyrábať. Manažment rozhodol, že zamestnancom nariadime 3 dni dovolenky budúci týždeň. Mne sa to nepáči ani ako osobe, ani z právneho hľadiska mi nepríde čisté, že zamestnancovi firma určí 20 dní čerpania dovolenky z 20 dní nároku.. Poraďte, je to možné?
Netka
20.02.07,07:33
Zákonník práce §111 a §142
Na vašej stane by som to riešila cez zástupcov zamestnancov.
marcelka76
20.02.07,07:39
Asi áno, ale ide mi aj o zákonnnú stránku veci, podľa mňa nie je možné nariadiť celú dovolenku. A hlavne sa to má udiať budúci týždeň 26.2. - 28.2.
Netka
20.02.07,07:45
Ja so opieram o §111 a tam sa píše ..... Hromadné čerpanie dovolenky nesmie byť viac ako dva týždne .....
marcelka76
20.02.07,07:54
My už aj bez toho máme viac než 3... Myslím, že v našom prípade by zamestnanci mali ostať doma a mať zaplatený priemerný zárobok (§ 142 ZP) a nie donútení vyčerpať si všetku svoju dovolenku... Len s našimi nepohneme...
Netka
20.02.07,07:58
My už aj bez toho máme viac než 3... Myslím, že v našom prípade by zamestnanci mali ostať doma a mať zaplatený priemerný zárobok (§ 142 ZP) a nie donútení vyčerpať si všetku svoju dovolenku... Len s našimi nepohneme...


Ale Zákonník práce je tu na to aby platil pre všetkých rovnako či cudzinec či domáci .... žiadne také, že "nectia" podnikajú na Slovensku majú sa riadiť našimi zákonmi.
Potom vám zostáva Inšpektorát práce.
marcelka76
20.02.07,08:04
To áno, ale ja som veľmi "malá ryba" na to, aby som ich o tom presvedčila, to by mali iní. Ja si zliznem len kopu stresu a naháňačiek, keď príde kontrola z inšpektorátu práce a mám im vysvetľovať...:mad: Potrebovala som si len overiť, či správne chápem súvislosti, ale bohužiaľ aj ja zdieľam názor, že správne.