ivab
20.02.07,09:27
Dostala sa mi do rúk lízingová zmluva uzatvorená v roku 2005 na výrobník ľadu, kde splátky sú vyčíslené na 12 mesiacov rozvrhnuté na istinu+DPH+poistné. V lízingovej zmluve je však uvedené, že "doba užívania predmetu lízingu - doba lízingu bude trvať 44 mesiacov.Po uplynutí tejto doby je nájomca povinný odkúpiť predmet lízingu za dohodnutú kúpnu cenu."
Podľa môjho názoru ide o lízing spĺňajúci §2 písm. s zákona o DzP, teda splátky účtujem do výdavkov OZD a odpisy z OC rozdelím rovnomerne na 44 mesiacov a účtujem vrámci uzávierkových operácii ako výdavky OZD.
Prosím napíšte svoj názor. ďakujem.
ivab
20.02.07,12:58
Skúste niekto vyjadriť názor. Prosím.
Ľuba
20.02.07,13:26
Ak budeš aj splátky účtovať ako VOZD aj odpisy, tak to budeš mať v nákladoch 2 x !
Zo splátok by som účtovala do nákladov len poistné, splátku istiny určite ako VNZD. Táto sa premietne do VOZD vo forme odpisov.
ivab
20.02.07,13:47
To je jasné, len som asi zle vyjadrila. Ide mi hlavne o to, či to chápať ako "klasický" lízing, kde v podstate splátky sú rozpočítané na napr. 36 mesiacov a v lízingovej zmluve je tak isto napísané doba užívania je tiež 36 mesiacov.