BOBY
20.02.07,10:34
1. Zamestnávateľ posiela pracovníčku na vzdelávací kurz NJ do jazykovej školy.Chce, aby sa tento kurz uhradil zo sociálneho fondu. Mám to zohľadniť vo výplate danej pracovníčky ako jej nepeňažný príjem a zdaniť ho? Alebo zaúčtovať ako náklad zamestnávateľa?
2. Zamestnávateľ presťahoval firmu do iného okresu a v snahe o udržanie si kvalifikovaných pracovníkom chce niektorým zamestnancom prispievať na zvýšené náklady spojené s cestovaním opakovane, mesačne vo výške 1.000,- Sk aj keď ich zárobok je vyšší ako dvojnásobok životného minima. Myslíte si, že je to v poriadku? Na tieto účely chce doplniť sociálny fond zvýšeným podielom z nerozdeleného zisku minulých rokov.
Chobot
20.02.07,12:42
1. Zamestnávateľ posiela pracovníčku na vzdelávací kurz NJ do jazykovej školy.Chce, aby sa tento kurz uhradil zo sociálneho fondu. Mám to zohľadniť vo výplate danej pracovníčky ako jej nepeňažný príjem a zdaniť ho? Alebo zaúčtovať ako náklad zamestnávateľa?

Ak to je v záujme firmy, aby absolvovala jazykový kurz, tak by som jej to uhradil ako prehlbovanie si kvalifikácie a dal by som to do nákladov firmy. Potom by to mala zadarmo, nemusela by nič dodaňovať. Ak je to pre ňu iba benefit, ktorý je nad rámec činnosti firmy, tak potom môžete cez soc. find a jej to dodaníte ako nepeňažný príjem.


2. Zamestnávateľ presťahoval firmu do iného okresu a v snahe o udržanie si kvalifikovaných pracovníkom chce niektorým zamestnancom prispievať na zvýšené náklady spojené s cestovaním opakovane, mesačne vo výške 1.000,- Sk aj keď ich zárobok je vyšší ako dvojnásobok životného minima. Myslíte si, že je to v poriadku? Na tieto účely chce doplniť sociálny fond zvýšeným podielom z nerozdeleného zisku minulých rokov.

Keďže to je príspevok nad zákonný rámec, nie je možné dať to do daňových nákaldov firmy. Rovnako aj zamestnanci to musia zdaniť ako príjem.

Priechodnejšie by som to videl, keby im dali nejakú paušálnu mesačnú mimoriadnu odmenu vo výške 1000 SKK. Pre firmu by to potom boli mzdové náklady a pre zamestnancov by sa nič nemenilo.
BOBY
20.02.07,13:47
Ďakujem za odpoveď. Na kurz som dala vystaviť faktúru z jazykovej školy a dávam celé do nákladov. V druhom prípade sme chceli obísť zbytočné odvody z navyšovanej mzdy, ale nakoniec to asi vyriešim šalamúnsky. Budem to dávať ako odmenu zo zisku (urobím si za spoločníkov novú zápisnicu z VZ, kde to odobrím) a tá je od dane oslobodená a vstupuje len na odvody ZP, takže to vyjde zamestnanca na 4 a zamestnávateľa na 10% a to je všetko. Myslíte, že je to tak OK?
Ešte raz vďaka za konzultáciu, posielam bodík