eva.bb
20.02.07,09:55
Zamestnanec na HPP má v PZ dohodnuté preplácanie cestovných nákladov do práce (MHD). Ide o daňovo uznateľný náklad?! Ide o príjem zamestnanca, ktorý podlieha dani zo závislej činnosti? t.j., že sa mu pripočíta táto suma ku hrubej mzde a zdani? dakujem za rady
Martin Mocko
20.02.07,09:03
Presne toto chcel kedysi zaviest u náš šéf. Ibaže som ho presvedčil, nech to zbytočne nekombinuje ale aby sme cestovné preplácali v rámci prémiovej časti mzdy.
Keď bude suma určená v hrubom..je to v pohode a nič tým nepokazíš. Vyhni sa však tomu, aby mu bola určené cestovné "v čistom". To budeš mať iba kopec prepočítavania.
eva.bb
20.02.07,09:13
tak som to chcela riešiť aj ja, no prevzala som to po predchadzajucej "uctovnicke" okrem ineho. vdaka za príspevok
chiron
10.03.08,10:43
rad by som dostal radu ci mi je mozne preplacat cestovne pri zabezpeceni vyroby formou pohotovosti cez vikendy a tie travim 30km od prace a ked mi zavolaju tak pridem na vlastom aute do prace a pri tom mi vznika narok na uhradu cestovneho.Je to mozne a je to aj v zakone?dakujem
Chobot
10.03.08,11:14
rad by som dostal radu ci mi je mozne preplacat cestovne pri zabezpeceni vyroby formou pohotovosti cez vikendy a tie travim 30km od prace a ked mi zavolaju tak pridem na vlastom aute do prace a pri tom mi vznika narok na uhradu cestovneho.Je to mozne a je to aj v zakone?dakujem

V tvojom prípade ide o cestu z domu (alebo z iného miesta, kde sa práve zdržiavaš) do práce, čo nie je v zmysle zákona považované za služobnú cestu, takže nárok na náhradu nemáš. Môžeš sa dohodnúť so zamestnávateľom, že by ti pridal do mimoriadnych odmien nejakú pevne stanovenú čiastku za takýto mimoriadny príchod do práce.
chiron
12.03.08,00:59
no len nam preplacaju tieto cesty z miesta bydliska a je to vedene ako sluzobna cesta a ked dopredu ohlasim ze idem prec 30 km a som ochotny prist ked treba a som na telefone tak neviem ci tam tiez vznika narok a mam to aj v zmluve
liba2
12.03.08,01:13
no len nam preplacaju tieto cesty z miesta bydliska a je to vedene ako sluzobna cesta a ked dopredu ohlasim ze idem prec 30 km a som ochotny prist ked treba a som na telefone tak neviem ci tam tiez vznika narok a mam to aj v zmluvemôžeš upresniť čo je to "to" v zmluve ? čo konkrétne v súvislosti s pohotovosťou a cest. náhradami.
Chobot
12.03.08,06:11
no len nam preplacaju tieto cesty z miesta bydliska a je to vedene ako sluzobna cesta a ked dopredu ohlasim ze idem prec 30 km a som ochotny prist ked treba a som na telefone tak neviem ci tam tiez vznika narok a mam to aj v zmluve

Tak potom zamestnávateľ ide nad rámec zákonníka práce (v prospech zamestnanca). Nie je to síce úplne správne, lebo v zmysle ZP to nie je pracovná cesta, ale pokiaľ má zamestnávateľ vôľu vám to preplatiť, budiž. Preto je aj na jeho rozhodnutí, akú cestu preplatí, či len z domu, alebo aj z iného miesta, než bydlisko. Nárok na to nie je, treba sa dohodnúť so zamestnávateľom.

Tiež neviem, v akej zmluve to máš zakotvené, trebalo by uviesť.
miro_l
17.03.08,12:55
Dobrý deň.
Majiteľ stavebnej firmy má sídlo (kanceláriu) obvykle mimo výkonu stavebných prác. Zamestnanec sa dopraví do zamestnania ( do kancelárie firmy, kde sa rozdeľuje práca) na vlastnom aute. Potom sa odoberá na stavbu, odvezie aj kolegov na vlastnom aute.
Môže zamestnávateľ preplácať zamestnancovi dopravu zo sídla firmy na stavbu a späť na vlastnom aute a dať výdaje do doňovo uznateľných nákladov?
Ďakujem.
Chobot
17.03.08,13:35
Dobrý deň.
Majiteľ stavebnej firmy má sídlo (kanceláriu) obvykle mimo výkonu stavebných prác. Zamestnanec sa dopraví do zamestnania ( do kancelárie firmy, kde sa rozdeľuje práca) na vlastnom aute. Potom sa odoberá na stavbu, odvezie aj kolegov na vlastnom aute.
Môže zamestnávateľ preplácať zamestnancovi dopravu zo sídla firmy na stavbu a späť na vlastnom aute a dať výdaje do doňovo uznateľných nákladov?
Ďakujem.

Áno, môže. Zamestnanec má nárok na 6,20 SKK / km plus náhradu PHM. Zamestnávateľ musí ale tiež uhradiť za to auto zamestnanca daň z motorových vozidiel.
miro_l
17.03.08,15:10
Áno, môže. Zamestnanec má nárok na 6,20 SKK / km plus náhradu PHM. Zamestnávateľ musí ale tiež uhradiť za to auto zamestnanca daň z motorových vozidiel.

Nebude tento výdaj považovaný za cestu do zamestnania?
V prípade že si môže uplatniť náhrady 6,20SK/Km je treba vypisovať aj cestovné príkazy?
Ďakujem
Chobot
17.03.08,15:31
Nebude tento výdaj považovaný za cestu do zamestnania?

Za cestu do zamestnania ja považujem tú cestu, ktorú absolvuje z domu do sídla firmy.


V prípade že si môže uplatniť náhrady 6,20SK/Km je treba vypisovať aj cestovné príkazy?
Ďakujem

Áno, vychádzal som z toho, že tá cesta zo sídla firmy do miesta výkonu práce iného než je sídlo firmy je služobná cesta. Preto treba vypisovať cestovný príkaz a vyúčtovanie prac. cesty za každý takýto deň.

Pokiaľ sa z vášho pohľadu nejedná o služobnú cestu, tak nemôže si uplatňovať cestovné náhrady.