brikina
20.02.07,10:08
Dobrý den,

prosím Vás poradte mi.
Firma dala postavit na našom pozemku prístrešok (železná konštrukcia a zastrešenie). Dala som to na obstaranie, cena bola asi 300 000,-. Chcem to zaradit do majetku, ale ako nehnutelnost??? Ten prístrešok nie je pripevnený k zemi napevno, to znamená dá sa presunúť na ine miesto, co aj chce firma urobit v tomto roku. Dokonca mi bolo povedane, ze pristresok sa rozoberie a material sa pouzije na vystavbu velkej vyrobnej haly. Neviem co mam robit.
Prosím skuste sa zaborit do tejto mojej problematiky a skuste mi napisat ako by ste postupovali....
andrej_rv
20.02.07,17:01
Firma dala postavit na našom pozemku prístrešok (železná konštrukcia a zastrešenie). Ten prístrešok nie je pripevnený k zemi napevno, to znamená dá sa presunúť na ine miesto, co aj chce firma urobit v tomto roku. Dokonca mi bolo povedane, ze pristresok sa rozoberie a material sa pouzije na vystavbu velkej vyrobnej haly.Posúdenie prístrešku závisí od konštrukčného riešenia, rozmerov i toho, či jeho umiestnenie podliehalo stavebnému konaniu. Zrejme nepôjde o nejaký pohyblivý prístrešok na kolieskach. Stavebné konštrukcie podobného typu a účelu zvyknú byť nejakým spôsobom pripevné k zemi - napr. prichytením o do zeme zapustené betónové pätky či stĺpiky. Čo sa má chápať pod výrazom "pevné spojenie so zemou" a čo sa považuje teda za stavbu, uvádza § 43 stavebného zákona:

§ 43
Stavba
Stavba je stavebná konštrukcia postavená stavebnými prácami zo stavebných výrobkov, ktorá je pevne spojená so zemou alebo ktorej osadenie vyžaduje úpravu podkladu. Pevným spojením so zemou sa rozumie
a) spojenie pevným základom,
b) upevnenie strojnými súčiastkami alebo zvarom o pevný základ v zemi alebo o inú stavbu,
c) ukotvenie pilótami alebo lanami s kotvou v zemi alebo na inej stavbe,
d) pripojenie na siete a zariadenia technického vybavenia územia,
e) umiestnenie pod zemou.
Predpokladám, že prístrešok asi tie atribúty stavby pravdepodobne spĺňa. A ak umiestnenie navyše aj podliehalo stavebnému konaniu (bolo vydané stavebné povolenie, kolaudačné rozhodnutie alebo sa prístrešok ohlasoval na miestne príslušný stavebný úrad), pôjde nepochybne o stavbu, ktorá sa musí zaradiť ako dlhodobý hmotný majetok.
Do akej odpisovej skupiny, závisí od rozmerov. Do 3. odpisovej skupiny (položka 3-28 prílohy ZoDP) patria tzv. drobné stavby, definované v osobitnom predpise - § 139b stavebného zákona:
(6) Drobné stavby sú stavby, ktoré majú doplnkovú funkciu pre hlavnú stavbu (napr. pre stavbu na bývanie, pre stavbu občianskeho vybavenia, pre stavbu na výrobu a skladovanie, pre stavbu na individuálnu rekreáciu) a ktoré nemôžu podstatne ovplyvniť životné prostredie, a to:
a) prízemné stavby, ak ich zastavaná plocha nepresahuje 25 m2 a výška 5 m, napríklad kôlne, práčovne, letné kuchyne, prístrešky, zariadenia na nádoby na odpadky, stavby na chov drobného zvieratstva, sauny, úschovne bicyklov a detských kočíkov, čakárne a stavby športových zariadení,
b) podzemné stavby, ak ich zastavaná plocha nepresahuje 25 m2 a hĺbka 3 m, napríklad pivnice, žumpy.

Všetky ostatné stavby (bez ohľadu na obstarávaciu cenu), teda aj prístrešky presahujúce uvedené rozmery, sa odpisujú v 4. odpisovej skupine.
Ak sa prístrešok neskôr rozoberie a použije na stavbu novej výrobnej haly, jeho zostatková cena by mala byť v zmysle § 19 ods. 3 písm. b) ZoDP súčasťou obstarávacej ceny novej haly.
betka
20.02.07,19:20
Dobrý den,

prosím Vás poradte mi.
Firma dala postavit na našom pozemku prístrešok (železná konštrukcia a zastrešenie). Dala som to na obstaranie, cena bola asi 300 000,-. Chcem to zaradit do majetku, ale ako nehnutelnost??? Ten prístrešok nie je pripevnený k zemi napevno, to znamená dá sa presunúť na ine miesto, co aj chce firma urobit v tomto roku. Dokonca mi bolo povedane, ze pristresok sa rozoberie a material sa pouzije na vystavbu velkej vyrobnej haly. Neviem co mam robit.
Prosím skuste sa zaborit do tejto mojej problematiky a skuste mi napisat ako by ste postupovali....

Pristresok, ktory ste tymto sposobom opisali, patri do 3.OS KP: 28.11.10 - montovane stavby z kovov.
Mala som tieto pripady, pricom sa pristresky rozobrali a tiez sa robili z nich haly.
brikina
21.02.07,07:18
Dakujem velmi pekne. Andrej vypisal si to super, napriek tomu mam jednu otazku:
píšeš že: Do 3. odpisovej skupiny (položka 3-28 prílohy ZoDP) patria tzv. drobné stavby, definované v osobitnom predpise - § 139b stavebného zákona
ale, ked sa pozrem na položku 3-28.11.10 tak tam nic o drobnej stavbe nie je pisane a z toho mi vypliva, ze by som ani nemusela byt obmedzena metrami štvorcovými a v prípade že je to prístrešok o 80m2 tak by som to mohla zaradit do 3. odpisovej skupiny.

Čo si o tom myslíš?
andrej_rv
21.02.07,10:22
píšeš že: Do 3. odpisovej skupiny (položka 3-28 prílohy ZoDP) patria tzv. drobné stavby, definované v osobitnom predpise - § 139b stavebného zákona ale, ked sa pozrem na položku 3-28.11.10 tak tam nic o drobnej stavbe nie je pisane a z toho mi vypliva, ze by som ani nemusela byt obmedzena metrami štvorcovými a v prípade že je to prístrešok o 80m2 tak by som to mohla zaradit do 3. odpisovej skupiny. Ja som písal o položke 3-28 prílohy ZoDP, nie o KP 28.11.10, ten je pod položkou 3-2 :) .
V prechádzajúcom príspevku Betka uviedla, že ona takéto prístrešky zaraďuje do tej položky 3-2 - montované stavby z kovov. "Spoza stola" bez poznakov o konštrukčnom prevedení a ostatných súvislostiach je dlhodobý majetok zaraďovať ťažko, ale... Presná citácia položky 3-2 je:
"Montované stavby z kovov (prefabrikované bunky plechové), ak nie sú samostatnými stavebnými objektmi....." Ja by som do tejto položky bez obáv zaraďoval naozaj len také plechové bunky, sklady a prístrešky, ktoré majú samonosnú konštrukciu, hocikedy ich možno napr. žeriavom naložiť na príves a premiestniť bez akejkoľvek úpravy na iné miesto.
Ak Tvoj prísprešok potreboval stavebné ohlásenie alebo spĺňa kritériá uvedené v § 43 stav. zákona (uchytenie o pätky, pripojenie na elektrinu, vodu, kanalizáciu a pod.), ide podľa mňa o samostatný stavebný objekt, nie o montovanú stavbu v zmysle položky 3-2. A samostatný stavebný objekt sa môže v 3. OS odpisovať len vtedy, ak patrí ako drobná stavba do položky 3-28. Všetky ostatné stavby patria do 4. OS.
Ja netvrdím, že zaradenie prístrešku do montovaných stavieb nie je priechodné, závisí to aj od subjektívnych osobností (ako každá kontrola). Možno sa Betkin názor opiera o konkrétne zaradenie takéhoto prístrešku do KP 28.11.10 štatistickým úradom, ktorý má rozhodujúce slovo v otázkach zaraďovania konkrétneho majetku do KP alebo klasifikácie stavieb. Ale podľa môjho názoru montovaný (neprenosný) prístrešok patrí bud medzi drobné stavby alebo stavby, nie montované stavby (prefabrikované bunky), pretože podľa mňa ide o samostatný stavebný objekt.
brikina
21.02.07,11:19
Ja som písal o položke 3-28 prílohy ZoDP, nie o KP 28.11.10, ten je pod položkou 3-2 :) .

Jasne, moja chyba.

V prechádzajúcom príspevku Betka uviedla, že ona takéto prístrešky zaraďuje do tej položky 3-2 - montované stavby z kovov. "Spoza stola" bez poznakov o konštrukčnom prevedení a ostatných súvislostiach je dlhodobý majetok zaraďovať ťažko, ale... Presná citácia položky 3-2 je:
"Montované stavby z kovov (prefabrikované bunky plechové), ak nie sú samostatnými stavebnými objektmi....." Ja by som do tejto položky bez obáv zaraďoval naozaj len také plechové bunky, sklady a prístrešky, ktoré majú samonosnú konštrukciu, hocikedy ich možno napr. žeriavom naložiť na príves a premiestniť bez akejkoľvek úpravy na iné miesto.

No moj pristresok je poskladany zo zeleznych profilov, pripevneny je k zemi kotvami a navrhchu ma vlnity plech. V podstate je z kazdej strany otvoreny. Nic viac, nic menej. ziadne stavebne povolenie, ziadne pripojenie elektriny, vody, a ineho.....

Ak Tvoj prísprešok potreboval stavebné ohlásenie alebo spĺňa kritériá uvedené v § 43 stav. zákona (uchytenie o pätky, pripojenie na elektrinu, vodu, kanalizáciu a pod.), ide podľa mňa o samostatný stavebný objekt, nie o montovanú stavbu v zmysle položky 3-2. A samostatný stavebný objekt sa môže v 3. OS odpisovať len vtedy, ak patrí ako drobná stavba do položky 3-28. Všetky ostatné stavby patria do 4. OS.

Ja netvrdím, že zaradenie prístrešku do montovaných stavieb nie je priechodné, závisí to aj od subjektívnych osobností (ako každá kontrola).

to áno, verím....

Možno sa Betkin názor opiera o konkrétne zaradenie takéhoto prístrešku do KP 28.11.10 štatistickým úradom, ktorý má rozhodujúce slovo v otázkach zaraďovania konkrétneho majetku do KP alebo klasifikácie stavieb. Ale podľa môjho názoru montovaný (neprenosný) prístrešok

práveže je prenosný, len ho treba rozobrat na mensie casti, lebo je na ploche asi 80m2.


patrí bud medzi drobné stavby alebo stavby, nie montované stavby (prefabrikované bunky), pretože podľa mňa ide o samostatný stavebný objekt.

Trošku som ti ten náš pístrešok priblížila (aj ked neviem ci dostatocne....), aj tak by si ho ty dal do 4. odpisovej skupiny? Viem, je to vec pohladu a názoru, len sa pytam na tvoj nazor po tom co som uviedla vyssie
betka
21.02.07,12:57
Súhlasila som s Andrejom rv, myslí to dobre. Teraz, keď ste mu to opísali, bude si to vedieť predstaviť.

Viem, ale čo myslite, o aký pristrešok sa jedna.O "búdu" z plechu, kde nie je voda, el., plyn, súpisne číslo. Rozmontujete ju, a poskladáte na inom mieste. Ja ju mam zaradenú v 3.OS. Je na Vás ako sa rozhodnete.
(vyzerá asi ako nejaký senník, má tam prístup každý, však?)
andrej_rv
21.02.07,19:01
Trošku som ti ten náš pístrešok priblížila (aj ked neviem ci dostatocne....), aj tak by si ho ty dal do 4. odpisovej skupiny Dostatočne. Ak platí "...ziadne stavebne povolenie, ziadne pripojenie elektriny, vody, a ineho...práveže je prenosný, len ho treba rozobrat na mensie casti", na 90 % by sa to malo dať bez problémov obhájiť aj v 3. OS ako montovaná stavba (tých 10 % pochybností nechávam na to ukotvenie ;) ). Ale pri podnikaní sa bežne znáša aj vyššie riziko ako 10%, takže aj ja by som v tomto prípade po upresnení informácií zaradil prístrešok do 3. OS :).
brikina
22.02.07,08:10
Dakujem obom ze skvele rady.
10%-né riziko je prijatelne:--- . Sú aj horšie veci...:)
raya1
19.01.09,06:12
Do akej OS by sme mohli zaradiť prístrešok na auto - 4 drevené stĺpy ukotvené do zeme, strecha pokrytá šindlom.
Ďakujem !
bianka117
26.10.17,09:44
Prosím Vás účtovali ste to na učet 021 ako stavby alebo 022 stroje prístroje, myslim ten prístrešok

Dakujem