Martin Mocko
20.02.07,12:20
SZČO pracuje v obore účtovníctva a zároveň študuje diaľkovou formou na VŠ smer účtovníctvo. Je možné toto pokladať za rozširovanie kvalifikácie a výdavky spojené so štúdiom uznávať do nákladov? (Ročné výdavky - školné 15tis SKK, literatúra cca 3tis Skk, cestovné..)

Má s týmto niekto skúsenosti?
betka
20.02.07,11:39
Danovym vydavkom je vydavok na dosiahnutie, zabez. a udrzanie prijmov preukazatelne vynalozenych danovnikom, zauct. v uctovnictve, resp. zaevid.
Myslim si, ze ano.
Tym, ze studujete chcete naozaj dosiahnut kvalifikaciu v odbore, a tym zvysit svoje prijmy ako kvalifikovany uctovnik.
Dana K.
20.02.07,11:49
No ako tu už raz bolo spomenuté, do nákladov si môžeš dať všetko, čo vieš pri daňovej kontrole obhájiť. Ale problém je v tom, že čo daňovák, to iný výklad zákona.
Ja osobne by som bola dosť na pochybách, či je to daňový náklad, hoci napr.také školenie (napr.1-dňové) nákladom je.
MANAGERIA
20.02.07,11:52
No ako tu už raz bolo spomenuté, do nákladov si môžeš dať všetko, čo vieš pri daňovej kontrole obhájiť. Ale problém je v tom, že čo daňovák, to iný výklad zákona.
Ja osobne by som bola dosť na pochybách, či je to daňový náklad, hoci napr.také školenie (napr.1-dňové) nákladom je.
Ja osobne som účtovník živnostník ale keďže robím aj konzultanta a školiteľa školné na VŠ si do nákladov dávam ajkeď umňa to nie je účto, ale fin. manažment, čo s mojou prácou tiež súvisí.
Dana K.
20.02.07,11:59
Ja osobne som účtovník živnostník ale keďže robím aj konzultanta a školiteľa školné na VŠ si do nákladov dávam ajkeď umňa to nie je účto, ale fin. manažment, čo s mojou prácou tiež súvisí.

Veď ja nechcem tvrdiť, že to do nákladov ísť nemôže, ale bude to treba dosť dobre obkecať, že sú to náklady nevyhnutné na dosahovanie zdaniteľných príjmov, fakt záleží na daňovákovi. To je ako napr.s okuliarmi. Niektorí ľudia bez nich nenapíšu ani čiarku a predsa si ich človek nemôže dať do nákladov. :confused:
betka
20.02.07,12:02
Naklady by si zadavatelka otazky nemohla uplatnit do N, keby studovala napr. na strojnickej VS a v ZL ma vedenie uctovnictva.
Vsetky kurzy, ziskanie certifikatov z uctovnictva, skolenia veducich smerom k uctovnictvu je vydavkom OZD.
Dana K.
20.02.07,12:07
Naklady by si zadavatelka otazky nemohla uplatnit do N, keby studovala napr. na strojnickej VS a v ZL ma vedenie uctovnictva.
Vsetky kurzy, ziskanie certifikatov z uctovnictva, skolenia veducich smerom k uctovnictvu je vydavkom OZD.

Súhlasím, len ide o to, že na tej VŠ pravdepodobne neštuduje iba čiste účtovníctvo, pokiaľ viem majú tam aj matiku, alebo napr. cudzí jazyk, tak toto vo mne vyvoláva pochybnosti, či celé štúdium je potrebné k vedeniu účtovníctva.
betka
20.02.07,12:11
Súhlasím, len ide o to, že na tej VŠ pravdepodobne neštuduje iba čiste účtovníctvo, pokiaľ viem majú tam aj matiku, alebo napr. cudzí jazyk, tak toto vo mne vyvoláva pochybnosti, či celé štúdium je potrebné k vedeniu účtovníctva.

A matiku pri uctovnictve nepouziva? A ked jej pride FA z cudziny, kto jej ju prelozi. Ak ked tam studuje ludske zdroje, ci mikro, makro, analyzy,... vsetko potrebuje...
Zita5
20.02.07,12:13
Skúste pozrieť tu :
Dana K.
20.02.07,12:18
A matiku pri uctovnictve nepouziva? A ked jej pride FA z cudziny, kto jej ju prelozi. Ak ked tam studuje ludske zdroje, ci mikro, makro, analyzy,... vsetko potrebuje...


No ja fakt do toho nechcem vŕtať, ale hádam na spočítavanie a odčítavanie a počítanie % netreba vysokú školu a iné využitie matiky pri účtovníctve, hmm, nenapadá mi žiadne (napr. geometria). A čo sa týka prekladov FA, pre daňovú kontrolu potrebuje aj tak úradný preklad a keď študuje angličtinu a príde jej faktúra v nemčine, tak jej to tiež nepomôže.
Opakujem ešte raz, nie som proti tomu, aby si to podnikateľ do nákladov dal, iba sa možno nájde taký podpichovačný daňovák ako teraz ja :D a bude mu klásť také isté otázky. A môže sa stať, že to vezmú ako samozrejmosť a všetky moje dnešné úvahy sú nanič. Ale aspoň vie, načo sa pripraviť. :) ;)
betka
20.02.07,12:19
Zoberme si napr. Certifikaciu uctovnictva. Mozem si povedat naco mi budu nejake kvantitativne metody? Financne analyzy, to tiez potrebuje ten uctovnik, toto si uctujem ako VOZD. A zadavatelka otazky ma zameranie uctovnictvo. Nebudu ju tam ucit vysivanie obrusov.....
Martin Mocko
20.02.07,12:38
Najprv trošku mimotemy:

Škoda, že tu na porade nie je niekde pri nicku i identifikácia pohlavia zadávateľa príspevku. I ja sám niekedy mám problém odhadnúť podľa nicku, či ide o ženu alebo muža. (to len preto, lebo som v zopár osôb označený ako zadávateľka otázky... :D

Ďalej: Je mi úplne jasné, že 80% výdavkov nie sú zakotvené v zákone a viac-menej závisia od "normálnosti" rozmýšlania daňového kontrolóra a "ukecanosti" daňového subjektu. (a je mi takmer smiešne, že takúto otázku som položil práve ja, keďže som ako daňový kontrolór istého času pôsobil:D)

V podstate moja otázka smerovala tým smerom, či s tým už niekto prišiel do kontaktu. A hlavne..akým smerom mám postupovať pri tom "ukecávaní"...
Dana K.
20.02.07,12:47
Najprv trošku mimotemy:

Škoda, že tu na porade nie je niekde pri nicku i identifikácia pohlavia zadávateľa príspevku. I ja sám niekedy mám problém odhadnúť podľa nicku, či ide o ženu alebo muža. (to len preto, lebo som v zopár osôb označený ako zadávateľka otázky... :D
Súhlasím aj ja s tou identifikáciou

Ďalej: Je mi úplne jasné, že 80% výdavkov nie sú zakotvené v zákone a viac-menej závisia od "normálnosti" rozmýšlania daňového kontrolóra a "ukecanosti" daňového subjektu. (a je mi takmer smiešne, že takúto otázku som položil práve ja, keďže som ako daňový kontrolór istého času pôsobil:D) Svätá pravda

V podstate moja otázka smerovala tým smerom, či s tým už niekto prišiel do kontaktu. A hlavne..akým smerom mám postupovať pri tom "ukecávaní"... Hádam tým smerom, že toto vzdelanie je pre teba nevyhnutné k vykonávaniu činnosti?

Držím palce, nech to ukecáš...;)
vikinka
20.02.07,12:57
Zákonným podkladom na uplatnenie nákladov podnikateľa súvisiacich s ich vzdelávaním a rekvalifikáciou je ustanovenie §2 písm.i.)ZDP.T.z.,že ako daňovo uznateľné možno uplatniť iba výdavky na vzdelávanie a rekvalifikáciu,ktoré súvisia s predmetom činnosti alebo s výkonom jednotlivých dielčích podnikateľských činností.Podmienkou je ,aby podnikateľ využíval zvýšenú kvalifikáciu pri doahovaní svojich zdaniteľných príjmov.Je potrebné každý takýto výdavok posudzovať individuálne,práve v súvislosti s tým či nesúvisí viac s osobnou potrebou ako s podnikateľskou činnosťou.Takže určite je to na obhájiteľnosti daň.subjektu,pokiaĺ bude robiť účto a do nákladov dávať napr.práv.školu,tak to určite neobháji.:rolleyes:
fileva
20.02.07,14:12
Súhlasím, len ide o to, že na tej VŠ pravdepodobne neštuduje iba čiste účtovníctvo, pokiaľ viem majú tam aj matiku, alebo napr. cudzí jazyk, tak toto vo mne vyvoláva pochybnosti, či celé štúdium je potrebné k vedeniu účtovníctva.

Danka K., s tvojím názorom tak celkom nesúhlasím, pretože VŠ nie je iba o tom, či potrebuje všetky predmety v rámci študovaného odboru, ale o zvyšovaní kvalifikácie a tým aj odbornosti pre výkon svojej práce.
Ja mám tiež vyštudovanú VŠ a absolvovala som mnohé predmety, ktoré pre moju prax neboli až také potrebné.
betka
20.02.07,17:49
Ziskavanie vzdelania formou skolskej dochadzky, aj ked sukromnej externej skoly je prinosom osobnej potreby konkretnej FO. Ak si podnikajuca osoba alebo zamestnanec podnikatela nadobuda vzdelanie formou studia na strednej alebo VS a plati si jednotlive rocniky alebo skusky na zaklade vystavenych FA skolou, nepojde o danovy vydavok v sulade s par.21 odst.1 i ZDP. aky zamestnavatel uhradzal taketo vydavky zamestnancovi, islo by u zamestnanca o prijem suvisiaci so zavislou cinnostou, ktory nie je oslobodeny od dane z prijmov a vydavok by mal u zamestnavatela charakter nedanovych vydavkov.

Ak si vsak podnikatel doplna specializaciu, resp. svoje nadobudnute vzdelanie formou seminarov, kurzov aktualnych pre tuto podnik cinn., alebo ak mu to vyplyva z osobitnych predpisov, potom pojde o danovy vydavok. Predpokladom pre ziskanie zivnostenskeho opravnenia je odborna znalost a pozadujuce vedomosti zacinajucej podnikajucej osoby, co nemozno zamienat s doplnkovym kurzom, resp. skolenim o aktualnych zmenach.
Dana K.
21.02.07,06:05
Danka K., s tvojím názorom tak celkom nesúhlasím, pretože VŠ nie je iba o tom, či potrebuje všetky predmety v rámci študovaného odboru, ale o zvyšovaní kvalifikácie a tým aj odbornosti pre výkon svojej práce.
Ja mám tiež vyštudovanú VŠ a absolvovala som mnohé predmety, ktoré pre moju prax neboli až také potrebné.

Ja viem, že v škole sa človek nemôže učiť iba to,čo potrebuje pre prax, lebo málokedy vie, kde nakoniec skončí. A je jedno, či ide o školu vysokú alebo strednú.
V tomto prípade ide o to, že on už niečo robí a jasné, že vysokou školou si zvyšuje kvalifikáciu. Len ide o to, či toto zvyšovanie kvalifikácie je pre jeho podnikanie nevyhnutné a bez neho by nedosahoval zdaniteľné príjmy. V podstate by účtovníctvo robiť nemal, kým ho nevie. Alebo sa opýtam čo ho môže vysoká škola konkrétne v oblasti účtovníctva ešte naučiť? Ak chce rozšíriť svoju živnosť ja neviem o nejaké odborné ekonomické poradenstvo, alebo chce podnikať v niečom, k čomu je VŠ vzdelanie nevyhnutné, tak to beriem, nech si to dá nákladov celé.
Budem sa opakovať, ja nie som v zásade proti tomu, aby si to do nákladov dal, len bude musieť vedieť zdôvodniť, či toto štúdium bolo ozaj potrebné k získavaniu príjmov. To je ako s autom - človek ho používa na podnikanie, samozrejme popri tom aj na súkromné účely, tým pádom by si mal do daňových výdavkov dávať iba pomernú časť nákladov napr.na opravy. Ale kto to tak robi? Asi málokto. Tak ja by som aj na autorovom mieste pouvažovala, či to dať do nákladov celé, alebo iba časť.
Ale je to iba môj osobný, možno neobjektívny názor. Tak prajem nech sa dobre rozhodne ;)
Laura1
13.03.07,18:52
Podľa Vás môžem dať do nákladov náklady na vzdelávanie v prípade, keď konateľ chodí na kurz angličtiny - anglický jazyk konkrétne nepotrebuje k vykonávaniu činnosti.
Sú to náklady za rok 2006 - t.j. trochu súrna otázka.
Ďakujem.
vikinka
13.03.07,19:07
Základným podkladom na uplatnenie nákladov FO súvisiacich s ich vzdelávaním je § 2 písm.i.)ZDP.Výdavky možno uplatniť na také vzdelávanie,ktoré súvisí s predmetom činnosti FO alebo s jeho činnosťou.Podmienkou je,aby využíval zvýšenú kvalifikáciu pri dosahovaní a udržaní svojich príjmov.
Laura1
13.03.07,19:14
Veď práve preto som to nechcela dať do nákladov, ale konateľ má iný názor. Ak si to pred daňovníkmi obháji - je to jeho problém, ja som ho na to upozornila...
jojko19
26.05.09,13:09
Ahojte. Sú nejaké zmeny v tejto téme? Mám sro-čku a som v nej zamestnancom. Chcel by som si spraviť výšku, ktorá súvisí s mojím podnikaním. Dalo by sa to dať do nákladov? Prevládal tu názor, že áno. Príspevky sú dosť staré, tak som si nie istý.
Natty
20.12.13,20:06
Neviem, či sa vzhľadom na dátum posledného príspevku dočkám odpovede, ale risknem to, lebo nechcem otvárať novú tému. Ide o to, že szčo má v predmete podnikania zámočnícke práce, pod ktoré spadá zváranie. V rámci zvárania musí absolvovať každé 2 roky periodické úradné skúšky. Prvé osvedčenie má z čias, keď ešte nebol szčo, teda je vystavené na fo. Odvtedy absolvoval preskúšanie už aj ako szčo, lenže osvedčenie je stále vystavené iba na meno, nie na firmu a následne aj faktúra. Ide mi o to, že keď som to zaúčtovala v JÚ ako VOZD, či musím trvať na vystavení faktúry na IČO? Jedná sa totiž o staršiu záležitosť a ja som to s hrôzou zistila až teraz...:eek: