eva.bb
20.02.07,12:27
SRO platiteľ DPH má prenajaté priestory od f. ABC platiteľa DPH a časť z týchto priestorov chce prenajať firme VOS, ktorá nie je platiteľ DPH, so súhlasom firmy ABC.
Faktúry z SRO na VOS v tomto prípade nesmú byť s DPH kedže VOS nie je platiteľ DPH.
1. Podľa §49 ods.3 si SRO neuplatní odpočet DPH na vstupe z faktúry za nájom od firmy ABC a vystaví faktúry bez DPH firme VOS. Týmto spôsobom sa vyhne koeficientu, nakoľko vie presne určiť, že len došlá faktúra od ABC na týka vyšlej faktúry pre VOS - ktorá bude od DPH oslobodená. Chápem to správne?!
2. Náklady súvisice s prenájmom priestorov - upratovanie, energie... už nie sú oslobodené od DPH. Firma SRO si uplatní plný nárok na odpočet DPH na vstupe z faktúr od ABC a vystaví faktúry pre VOS s DPH.
Chápem to správne?!
betka
20.02.07,11:52
Naklady suvisiace s prenajmom priestorov - DPH si moze odpocitat iba pomerne, pretoze poskytuje i sluzby (podnajom), ktora je od dane oslobodeny. Tj narok na odpocitanie nema v pripade podnajmu, ktora je oslobodeny, nemoze odpocitat energie, opravy, ani upratovacie sluzby v plnej vyske.
betka
20.02.07,11:58
Platitel nemoze odpocitat dan z tovarov a sluzieb, ktore pouzije na dodavku tovaru a sluzieb, ktore su oslobodene od DPH (par.28-41), s vynimkou pois.sluzieb a financnych sluzieb.....
t.j. nema pravo na odpocitanie DPH s, opravy, t.j.vydavkov, ktore su nevyhnutne na prevadzku nehnutelnosti, ktora je oslobodena od DPH.
s.r.o. ma narok na odpocitanie DPH s tovarov a sluzieb, ktore pouziva na na ucely svojho podnikania. Ak ma v zivnostenskom liste napr. stavebne prace, velkoobchod maloobchod, uctovnictvo vsetko mozne ......DPH si moze odpocitavat s tychto cinnosti. Vo vasom pripade iba pomerne, pretoze podnajom nehnutelnosti je oslobodeny.
Pri prenajme by si mohla odpocitavat DPH v plnom rozsahu, keby vsetkym najomcom fakturovala najom+DPH. (t.j. vsetci by boli platcovia)

Musite sa zmierit s pocitanim koeficientu, pretoze predmetom Vasho podnikania su i sluzby, ktore su od dane oslobodene.
Orsz
20.02.07,12:06
Naklady suvisiace s prenajmom priestorov - DPH si moze odpocitat iba pomerne, pretoze poskytuje i sluzby (podnajom), ktora je od dane oslobodeny. Tj narok na odpocitanie nema v pripade podnajmu, ktora je oslobodeny, nemoze odpocitat energie, opravy, ani upratovacie sluzby v plnej vyske.

Energie sa prefakturovávajú zásadne s DPH aj neplatcovi DPH - pri tomto má nárok na celý odpočet DPH. Opravy a upratovanie sa neprefakturováva, ale malo by to byť súčasťou nájmu - tu ide iba o pomerné odpočítanie, ale v prípade opravy len pre neplatiteľa VOS - ide o plnenie bez nároku na odpočet na DPH. Treba vždy vyšpecifikovať komu je takáto služba určená - ak je pre neplatiteľa ale aj pre platiteľa, tak vtedy sa prepočítava koeficientom, ak je teda len pre neplatiteľa, je to bez nároku na odpočet, ak je len pre platiteľa, je s plným nárokom na odpočet.
Milan Benka
20.02.07,12:20
Ešte doplním, že aj réžijné náklady typu kancelárske potreby a pod. je potrebné zahrnúť do skupiny s pomerným odpočítaním dane.
eva.bb
20.02.07,12:24
Energie sa prefakturovávajú zásadne s DPH aj neplatcovi DPH - pri tomto má nárok na celý odpočet DPH. Opravy a upratovanie sa neprefakturováva, ale malo by to byť súčasťou nájmu - tu ide iba o pomerné odpočítanie, ale v prípade opravy len pre neplatiteľa VOS - ide o plnenie bez nároku na odpočet na DPH. Treba vždy vyšpecifikovať komu je takáto služba určená - ak je pre neplatiteľa ale aj pre platiteľa, tak vtedy sa prepočítava koeficientom, ak je teda len pre neplatiteľa, je to bez nároku na odpočet, ak je len pre platiteľa, je s plným nárokom na odpočet.

ano, SRO bude prenajímať len jednej firme a to VOS - neplatcovi.
bude nájomné a služby s ním spojené bez nároku na odpočet DPH a oslobodené na výstupe,
energie s nárokon na odpočet a zaťažím DPH na výstupe
takto si to predstavujem, je to OK?
betka
20.02.07,12:34
[quote=Orsz;395793]Energie sa prefakturovávajú zásadne s DPH aj neplatcovi DPH - pri tomto má nárok na celý odpočet DPH.


Platitel nemoze odpocitat dan z tovarov asluzieb, ktore pouzije na dodavky a sluzby, ktore su od dane oslobodene.
Milan Benka
20.02.07,13:23
Ja by som tu nehovoril o namočení do koeficientu, ale o dodržiavaní zákona o DPH.
Milan Benka
20.02.07,13:34
Orsr. Priklad. Ja, platca DPH prenajimam nehnutelnost. 50% budovy platcovi, najom +DPH a 50% neplatcovi DPH. (tu je pre mna najom od dane oslobodeny). Pride mi FA od elektrarni 100+ 19 DPH. Prefakturujem neplatcovi 50+9.5. Ale ja ako platca DPH si nemozem uplatnit odpocitanie celej DPH, t.j.19. Uplatnim pomerne odpocitanie (koeficient), pretoze platitel n emoze odpocitat dan z tovarov a sluzieb v plnej vyske, pretoze som pouzil dodavky a sluzby, ktore su od dane oslobodene.Tento postup by som uplatnil v prípade, že spotrebované energie sú v cene nájmu. V prípade fakturácie skutočnej spotreby energie nájomcom sa jedná o plnenie s plným nárokom na odpočet (fakturácia energii je zdaniteľným plnením podľa §19/3-druhá veta-, ktoré nie je od dane oslobodené)

Tu je dolezite dohodnut sa s dodavatelmi el. energie, aby rovno posielali FA mojmu najomcovi. (vztah elektrarne-dodavatel, najomca-odberatel. Nech to nejde cezo mna, lebo ja si nemozem odpocitat celych 19 Sk)
Nesprávny záver.

Preco asi tak platcovia neradi davaju do prenajmu budovy neplatcom.
Pretože sa boja použitia koeficientu.
Ked robim najomne zmluvy, v prvom rade sa spytam, cije platca alebo neplatca. Viem, ze to je diskriminacia chudakov neplatcov.
Porušujete tým ústavné práva.
Osobne sa nechcem namocit do koeficientu.

zvýraznené
betka
20.02.07,14:04
Benka, robim prenajmy ako platca, platcom. Zmluvy su rozne, pouzivam 3 typy. Energie ako sucast najmu (1xFA), najom + energie. (FA,FA,FA ...), najom a priama fakturacia najomca a dodavatel energii (1xFA). Pouzivanie koeficientov .......... nebojime sa, ved to nie je problem, je to jednoduche ale co je s tym spojene ............
ivetkavrb
20.02.07,18:20
Je to naozaj potrebné, že keď mám s.r.o. a okrem obchodnej činnosti prenajímam nebyt. priestory aj platcom DPH aj neplatcom musím faktúrovať neplatcom bez DPH a prepočítavať koeficientom. Dnes som sa pýtala jednej poradkyne a povedala, že to vôbec nie je pravda.
Ďakujem.
Orsz
20.02.07,18:23
Benka, robim prenajmy ako platca, platcom. Zmluvy su rozne, pouzivam 3 typy. Energie ako sucast najmu (1xFA), najom + energie. (FA,FA,FA ...), najom a priama fakturacia najomca a dodavatel energii (1xFA). Pouzivanie koeficientov .......... nebojime sa, ved to nie je problem, je to jednoduche ale co je s tym spojene ............

Tu je zásadný rozdiel. Ak raz použiješ typ fakturácie, že energie sú u nejakého neplatcu v cene nájmu, tým pádom treba aj energie prepočítavať koeficientom. Inak ten príklad čo sme tu rozoberali - je tak ako sme napísali - teda podľa zákona ide o tovar, ktorý sa prefaktúrováva s DPH, ak sú energie účtované osobitne. A je teda nárok na plný odpočet DPH na vstupe, pretože táto DPH je aj na výstupe.
Orsz
20.02.07,18:26
Je to naozaj potrebné, že keď mám s.r.o. a okrem obchodnej činnosti prenajímam nebyt. priestory aj platcom DPH aj neplatcom musím faktúrovať neplatcom bez DPH a prepočítavať koeficientom. Dnes som sa pýtala jednej poradkyne a povedala, že to vôbec nie je pravda.
Ďakujem.

No, asi to nie je poradkyňa v pravom slova zmysle, ale bez urážky. Prečítaj si §38 ods.3 a ods.5 zákona o DPH. Ja tam inú možnosť nevidím - ak sa faktúruje neplatcovi DPH nájom s DPH, je to porušenie tohto paragrafu.
ivetkavrb
20.02.07,18:31
A ja som sa tak potešila, že má pravdu.
Ďakujem. Idem si pozrieť ten paragraf.
ivetkavrb
20.02.07,18:36
Ak viete o nejakej blizšej špecifikácii, kde je uvedené konkrétne, že neplatcovi DPH sa musí faktúrovať bez DPH tak mi prosím poradte, lebo v § 38 ods. 3 a 5 to nevidím.
§38 ods.(5) Platiteľ, ktorý prenajíma nehnuteľnosť alebo jej časť inému platiteľovi, sa môže rozhodnúť, že nájom nebude oslobodený od dane.
Orsz
20.02.07,18:51
Ak viete o nejakej blizšej špecifikácii, kde je uvedené konkrétne, že neplatcovi DPH sa musí faktúrovať bez DPH tak mi prosím poradte, lebo v § 38 ods. 3 a 5 to nevidím.
§38 ods.(5) Platiteľ, ktorý prenajíma nehnuteľnosť alebo jej časť inému platiteľovi, sa môže rozhodnúť, že nájom nebude oslobodený od dane.

Áno - presne z tejto vety je to jasné: Ide o to, že nájom je podľa §38 ods.3 oslobodený a to pre platcov aj neplatcov, ale podľa § 38 ods.5 - je možnosť, ak sa fakturuje nájom platiteľovi ( pozor iba platiteľovi), rozhodnúť sa faktúrovať mu to s DPH. Teda že iba v tomto prípade nemusí byť nájom oslobodený.
betka
20.02.07,18:57
Tu je zásadný rozdiel. Ak raz použiješ typ fakturácie, že energie sú u nejakého neplatcu v cene nájmu, tým pádom treba aj energie prepočítavať koeficientom. Inak ten príklad čo sme tu rozoberali - je tak ako sme napísali - teda podľa zákona ide o tovar, ktorý sa prefaktúrováva s DPH, ak sú energie účtované osobitne. A je teda nárok na plný odpočet DPH na vstupe, pretože táto DPH je aj na výstupe.


Ak sa jedna o priklad o ktorom sme sa cely cas v prispevku bavili:
1. energie sucastou NZ, samozrejme, koeficient, to je uplne jasne.
2. Ano Fa pre najomcu za energie: energia+ DPH. a teraz som uz v pomykove, ci pri energiach plne odpocitanie DPH.(toto je mimo, ale uvaha spravna - opravim nehnutelnost, ktoru prenajimam, FA za opravu + DPH, ale tu mozem uplatnit iba pomerne odpocitanie, koeficient. toto vsak najomcovi fa nemozem) ... Mate pravdu. Vztah prenajimatela k ŠR 0:0. Najomca je "konecny spotrebitel" DPH, ŠR prijem z DPH.
3. (mozny sposob dohody prenajimatel-najomca)V zmluve o najme, mam dohodnute ze SPP, energetika robi FA priamo na najomcu. ( vo vacsine prenajmov, co robim, pozivam tento sposob, co davam i do zmluv). Tu uz nie je problem)
betka
20.02.07,19:00
A ja som sa tak potešila, že má pravdu.
Ďakujem. Idem si pozrieť ten paragraf.

Neteste sa, nema, aj ked Vas bude o tom presviedcat, aj tak ju nema a nikdy mat v konkretnom pripade nebude.
Orsz
20.02.07,19:11
[quote=betka;396268]Pisem platca, platcovi, v tomto konkretnom prispevku, ktory mi vytykate (ale to je jedno, to bolo mimo temy.)


Ak platca platcovi - tak konkrétne v tomto prípade sa nejedná o oslobodené plnenie (teda neposkytuje sa neplatiteľovi), a nájom je teda s DPH - na energie mi vychádza, že by mal byť plný nárok na odpočet. A nič nevytýkam, ale snažím sa objasniť, keďže danú problematiku účtujem už viac rokov.
Johanka
20.02.07,19:25
Ak som platiteľ DPH a refakturujem nájomcom spotrebované energie, nerozlišujem, či refaktúrujem platiteľovi alebo neplatiteľovi. Obom faktúrujem s DPH a mám nárok na odpočet DPH , nielen na pomernú časť.
Refakturácia energií nemá nič s oslobodenými plneniami.
betka
20.02.07,19:27
Suhlasim orsz. Skocila som z prispevku do prispevku. Ten platca platcovi je jasny. JA ju tiez robim, ale len s platcami. Tak viem, co to obnasa. (hlavne zmluvy s bankami)
betka
20.02.07,20:33
Dovolila som si urobiť zobar uprav vo svojich prispevkoch ohľadne uvedenej temy. Nakoľko som v predošlých príspevkoch mala mylnú predstavu o:
pomernom odpočítania DPH z energií.
Poučenie:
Fa za energie vystavujem neplatcom DPH: energie+DPH, a možem si uplatniť odpočitanie DPH v plnej výške (nie pomerne-koeficientom, ako som sa domnievala).
Evana
22.02.07,22:02
SRO platiteľ DPH má prenajaté priestory od f. ABC platiteľa DPH a časť z týchto priestorov chce prenajať firme VOS, ktorá nie je platiteľ DPH, so súhlasom firmy ABC.
Faktúry z SRO na VOS v tomto prípade nesmú byť s DPH kedže VOS nie je platiteľ DPH.
1. Podľa §49 ods.3 si SRO neuplatní odpočet DPH na vstupe z faktúry za nájom od firmy ABC a vystaví faktúry bez DPH firme VOS.

Som v rovnakej situácii ako firma SRO a potrebovala by som poradiť, čo s neuplatnenou DPH-čkou z faktúry za nájom od firmy ABC. Stretla som sa totiž s dvoma názormi. Podľa jedného túto DPH vôbec neevidujem a celá fakturovaná suma (vrátane DPH) mi ide rovno do nákladov. Podľa druhého ju evidovať musím a v daňovom priznaní je v riadku 14, no v riadku 18 už nie. Môj softver však takúto možnosť nepripúšťa. Poradíte? Ďakujem.
Milan Benka
23.02.07,05:49
Som v rovnakej situácii ako firma SRO a potrebovala by som poradiť, čo s neuplatnenou DPH-čkou z faktúry za nájom od firmy ABC. Stretla som sa totiž s dvoma názormi. Podľa jedného túto DPH vôbec neevidujem a celá fakturovaná suma (vrátane DPH) mi ide rovno do nákladov. Podľa druhého ju evidovať musím a v daňovom priznaní je v riadku 14, no v riadku 18 už nie. Môj softver však takúto možnosť nepripúšťa. Poradíte? Ďakujem.

Máš fa za nájom na vstupe? Aké činnosti uskutočňuješ, že nemáš nárok na odpočet?
Evana
23.02.07,06:32
Máš fa za nájom na vstupe? Aké činnosti uskutočňuješ, že nemáš nárok na odpočet?

Priestory prenajímam ďalej neplatiteľovi DPH a preto nemám nárok na odpočet DPH na vstupe.
ALBO
23.02.07,07:28
Máš fa za nájom na vstupe? Aké činnosti uskutočňuješ, že nemáš nárok na odpočet?
Sami ste v prenájme, nájomca vám fakturuje s DPH, Vy ten istý priestor prenajímate neplatitelovi oslobodený= bez DPH. Je tak?
Potom nemáte nárok na odpočet zo vstupnej Fa a nájomné účtujete do nákladov. Súčasne však máte povinnosť evidovať sumu dane na r. 14,ako píšete, to vám vyplýva z poučenia k vyplneniu DP, kde máte evidovať všetku daň, ktorú máte na prijatých Fa.
Napr. aj z kúpeného osobného auta, resp. všetkých došlých Fa, ktoré budú súvisieť napr. z opravy tej vašej budovy, atď.
Takže programátorovi ukážte poučenie, nech vám na to napasuje program.
Evana
23.02.07,07:44
Ďakujem, Albo,
je to tam čierne na bielom. Mám čím argumentovať.
Maaaria
21.09.08,13:43
táto z časti odpovedala na moju otázku.
v budove mame prijmy podliehajuce aj oslobodene od DPH.
Ked pri pride faktura za elektriku tak pouzivam pomerne odpocitanie DPH.v tej iste budove sme teraz prenajali miestnost neplatcovi DPH. budeme mu mesacne refakturovat podla skutocnej spotreby elektriku. Moja otazka znie, ci fakturu budem vystavovat s DPH. a potom tuto DPH v dan.priznani na vystupe odvediem v plnej vyske????
Maaaria
22.09.08,10:12
skúste sa mi pozrieť na predošlý príspevok.
ďakujem
Milan Benka
22.09.08,10:41
táto z časti odpovedala na moju otázku.
v budove mame prijmy podliehajuce aj oslobodene od DPH.
Ked pri pride faktura za elektriku tak pouzivam pomerne odpocitanie DPH.v tej iste budove sme teraz prenajali miestnost neplatcovi DPH. budeme mu mesacne refakturovat podla skutocnej spotreby elektriku. Moja otazka znie, ci fakturu budem vystavovat s DPH. a potom tuto DPH v dan.priznani na vystupe odvediem v plnej vyske????

S DPH .
ekovm
22.09.08,11:54
A ako budem fakturovať odvoz kom.odpadu, upratovanie spoločných priestorov, ktoré sú bez DPH. Ja tieto služby spolu s el.eneg a vod a stoč. budem fakturovať k 31.12.
Anja111
22.01.09,06:37
SZČO, platiteľ DPH, nadobudol nehnuteľnosť 2.2.1995. Zaradil ju do OM a využíval ju na svoju podnikateľskú činnosť. Uplatnil si odpočet DPH z TZ budovy.
V roku 2006 prestal vykonávať túto podnikateľskú činnosť a tak budovu prenajal jednému platiteľovi DPH a jednému neplatiteľovi DPH. Nájomné fakturoval v zmysle zákona, platiteľovi s DPH a neplatiteľovi ako oslobodené. Energie prefakturovával obidvom nájomcom s DPH. Počítal koeficient.
Úpravu dane odpočítanej pri IM, podľa § 54 Zákona o DPH, neurobil, nakoľko zmena účelu nastala až po jedenástich rokoch.
Dňa 31.1.2009 však SZČO ukončí živnosť, nehnuteľnosť preradí do osobného vlastníctva a bude ju naďalej prenajímať ako súkromná osoba. Nájomníci si prepíšu energie na seba a budú si ich uhrádzať dodávateľom sami. Prenajímateľovi budú platiť iba nájomné.
Prenajímateľ, ako súkromná osoba, môže nehnuteľnosť, na základe zmluvy, prenajímať ako oslobodenú od DPH platiteľovi aj neplatiteľovi DPH. Platí to aj v období, kedy mu DU určí posledné zdaňovacie obdobie, (teda, keď on bude ešte platiteľom DPH).
Uvažujem správne? Alebo som niečo nedomyslela? Vopred ďakujem za každý názor.
ekovm
23.01.09,06:02
Len nahlas budem uvažovať:
Dňom preradenie nehnuteľnosti do osobného vlastníctva ako súkromná osoba sa musím zaregistrovať na DÚ ako prenajímateľ. Obdržím DIČ, ale nie som plátca DPH. čiže prenájom bude oslobodený od DPH.
Anja111
08.02.09,16:47
SZČO, platiteľ DPH, nadobudol nehnuteľnosť 2.2.1995. Zaradil ju do OM a využíval ju na svoju podnikateľskú činnosť. Uplatnil si odpočet DPH z TZ budovy.
V roku 2006 prestal vykonávať túto podnikateľskú činnosť a tak budovu prenajal jednému platiteľovi DPH a jednému neplatiteľovi DPH. Nájomné fakturoval v zmysle zákona, platiteľovi s DPH a neplatiteľovi ako oslobodené. Energie prefakturovával obidvom nájomcom s DPH. Počítal koeficient.
Úpravu dane odpočítanej pri IM, podľa § 54 Zákona o DPH, neurobil, nakoľko zmena účelu nastala až po jedenástich rokoch.
Dňa 31.1.2009 však SZČO ukončí živnosť, nehnuteľnosť preradí do osobného vlastníctva a bude ju naďalej prenajímať ako súkromná osoba. Nájomníci si prepíšu energie na seba a budú si ich uhrádzať dodávateľom sami. Prenajímateľovi budú platiť iba nájomné.
Prenajímateľ, ako súkromná osoba, môže nehnuteľnosť, na základe zmluvy, prenajímať ako oslobodenú od DPH platiteľovi aj neplatiteľovi DPH. Platí to aj v období, kedy mu DU určí posledné zdaňovacie obdobie, (teda, keď on bude ešte platiteľom DPH).
Uvažujem správne? Alebo som niečo nedomyslela? Vopred ďakujem za každý názor.



Len nahlas budem uvažovať:
Dňom preradenie nehnuteľnosti do osobného vlastníctva ako súkromná osoba sa musím zaregistrovať na DÚ ako prenajímateľ. Obdržím DIČ, ale nie som plátca DPH. čiže prenájom bude oslobodený od DPH.
ekovm, ďakujem za reakciu...
Stále som si však neni istá, ako treba postupovať počas posledného zdaňovacieho obdobia...
azla
14.02.09,13:37
Ak pri obstraraní budovy (TZ) bol uplatnený odpočet na vstupe, domnievam sa, že v poslednom zdaňovacom období budeš postupovať podľa § 81, odst. 6 a vzniká Ti daňová povinnosť vzťahujúca sa na majetok, pri ktorého nadobudnutí bola daň odpočítana. Daň počítaš zo zostatkovej ceny majetku.
Túto úpravu urobíš ako SZČO.
Súkromá osoba je už mimo režimu Dph (čiže to nie je oslobodené, nie je to predmetom dane.)
Anja111
14.02.09,14:19
Ak pri obstraraní budovy (TZ) bol uplatnený odpočet na vstupe, domnievam sa, že v poslednom zdaňovacom období budeš postupovať podľa § 81, odst. 6 a vzniká Ti daňová povinnosť vzťahujúca sa na majetok, pri ktorého nadobudnutí bola daň odpočítana. Daň počítaš zo zostatkovej ceny majetku.
Túto úpravu urobíš ako SZČO.
Súkromá osoba je už mimo režimu Dph (čiže to nie je oslobodené, nie je to predmetom dane.)


SZČO, platiteľ DPH, nadobudol nehnuteľnosť 2.2.1995. Zaradil ju do OM a využíval ju na svoju podnikateľskú činnosť. Uplatnil si odpočet DPH z TZ budovy.
V roku 2006 prestal vykonávať túto podnikateľskú činnosť a tak budovu prenajal jednému platiteľovi DPH a jednému neplatiteľovi DPH. Nájomné fakturoval v zmysle zákona, platiteľovi s DPH a neplatiteľovi ako oslobodené. Energie prefakturovával obidvom nájomcom s DPH. Počítal koeficient.
Úpravu dane odpočítanej pri IM, podľa § 54 Zákona o DPH, neurobil, nakoľko zmena účelu nastala až po jedenástich rokoch.

Uvedené mi je jasné... Ide mi len o nasledovné:
Dňa 31.1.2009 SZČO ukončil živnosť, nehnuteľnosť preradil do osobného vlastníctva a bude ju naďalej prenajímať ako súkromná osoba. Nájomníci si prepíšu energie na seba a budú si ich uhrádzať dodávateľom sami. Prenajímateľovi budú platiť iba nájomné.
Prenajímateľ, ako súkromná osoba, môže nehnuteľnosť, na základe zmluvy, prenajímať ako oslobodenú od DPH platiteľovi aj neplatiteľovi DPH. Platí to aj v období, kedy mu DU určí posledné zdaňovacie obdobie, (teda, keď on bude ešte platiteľom DPH)?
Anja111
14.02.09,14:23
Prenajímateľ, ako súkromná osoba, môže nehnuteľnosť, na základe zmluvy, prenajímať ako oslobodenú od DPH platiteľovi aj neplatiteľovi DPH.
Platí to aj v období, kedy mu DU určí posledné zdaňovacie obdobie, (teda, keď on bude ešte platiteľom DPH)?

Alebo bude musieť počas posledného zdaňovacieho obdobia prenajímať nehnuteľnosť aj s DPH, napriek tomu, že už nie je SZČO, ale len súkromná osoba?
betka
14.02.09,16:01
Ak pri obstraraní budovy (TZ) bol uplatnený odpočet na vstupe, domnievam sa, že v poslednom zdaňovacom období budeš postupovať podľa § 81, odst. 6 a vzniká Ti daňová povinnosť vzťahujúca sa na majetok, pri ktorého nadobudnutí bola daň odpočítana. Daň počítaš zo zostatkovej ceny majetku.
Túto úpravu urobíš ako SZČO.
Súkromá osoba je už mimo režimu Dph (čiže to nie je oslobodené, nie je to predmetom dane.)

Nevzniká. Ak správne čítam zákon.
Treba pozrieť. par.85-prechodné a záver.ustanovenia 85/8-...na IM podľa par. 54, pri kt. platiteľ daň odpočítal po 31.12.2002 vzťahuje sa úprava podľa tohto zákona.
Platiteľ odpočítal daň v roku 1995, čo znamená, že sa nań uplatňuje úprava, kt. hovorila že (par.21/a starý zákon) tam bola lehota 4 roky, ak správne čítam.

Anja, či s DPH, alebo bez, závisí od zmluvy, kedy bol určený dodatok, že bude prenájom od dane oslobodený. Ak bude prenajímať ako oslobodený, potom tak či onak vyplňuje DP-oslobodený.
Zmluvné strany sa môžu dohodnúť od kedy je prenájom oslobodený, a tak treba postupovať podľa zmluvy, pretože i voči platiteľom DPH-nájomcom môžem uplatniť par. 38 z o DPH.

(môj názor, opravte ma, ak sa mýlim, pretože mi vôbec nemyslí, a začínam mať chaos a mišmaš vo všetkom)
JankaO
14.02.09,16:18
Uvedené mi je jasné... Ide mi len o nasledovné:
Dňa 31.1.2009 SZČO ukončil živnosť, nehnuteľnosť preradil do osobného vlastníctva a bude ju naďalej prenajímať ako súkromná osoba. Nájomníci si prepíšu energie na seba a budú si ich uhrádzať dodávateľom sami. Prenajímateľovi budú platiť iba nájomné.
Prenajímateľ, ako súkromná osoba, môže nehnuteľnosť, na základe zmluvy, prenajímať ako oslobodenú od DPH platiteľovi aj neplatiteľovi DPH. Platí to aj v období, kedy mu DU určí posledné zdaňovacie obdobie, (teda, keď on bude ešte platiteľom DPH)?

Je jedno, či platiteľ je SZČO alebo súkromná osoba. Pokiaľ je registrovaný na DPH je stále platiteľom DPH. t.j. aj v poslednom zdaňovacom období. Nájom podľa § 38 je oslobodený od DPH,( okrem - ak prenajíma platcovi a sa rozhodne, že nebude oslobodený). Z toho mi vyplýva, že treba spraviť dodatok k nájomnej zmluve a nájom oslobodiť.
Anja111
14.02.09,16:21
Anja, či s DPH, alebo bez, závisí od zmluvy, kedy bol určený dodatok, že bude prenájom od dane oslobodený. Ak bude prenajímať ako oslobodený, potom tak či onak vyplňuje DP-oslobodený.
Zmluvné strany sa môžu dohodnúť od kedy je prenájom oslobodený, a tak treba postupovať podľa zmluvy, pretože i voči platiteľom DPH-nájomcom môžem uplatniť par. 38 z o DPH.

(môj názor, opravte ma, ak sa mýlim, pretože mi vôbec nemyslí, a začínam mať chaos a mišmaš vo všetkom)
Betka, ďakujem veľmi pekne...
V zmluve nie je zmienka o DPH, (robil im ju nejaký právnik), a už vôbec nie, že sa jedná o nájom oslobodený od DPH, ale uvádza sa, že predmetom zmluvy je nájom nehnuteľnosti v osobnom vlastníctve... Viem, že u platiteľa DPH je takýto nájom dôvodom pre používanie koeficientu...
Práve kvôli tomu sa pýtam na názor.
Takže mi z toho vychádza, že nájom bude bez DPH a počas posledného zdaňovacieho obdobia, až do zrušenia registrácie platiteľa DPH, ho budem uvádzať v r. 13 DP k DPH.
Anja111
14.02.09,16:26
Je jedno, či platiteľ je SZČO alebo súkromná osoba. Pokiaľ je registrovaný na DPH je stále platiteľom DPH. t.j. aj v poslednom zdaňovacom období. Nájom podľa § 38 je oslobodený od DPH,( okrem - ak prenajíma platcovi a sa rozhodne, že nebude oslobodený). Z toho mi vyplýva, že treba spraviť dodatok k nájomnej zmluve a nájom oslobodiť.
Zrejme im urobím dodatok k zmluve...
Anja111
28.03.09,16:01
SZČO, platiteľ DPH, nadobudol nehnuteľnosť 2.2.1995. Zaradil ju do OM a využíval ju na svoju podnikateľskú činnosť. Uplatnil si odpočet DPH z TZ budovy.
V roku 2006 prestal vykonávať túto podnikateľskú činnosť a tak budovu prenajal jednému platiteľovi DPH a jednému neplatiteľovi DPH. Nájomné fakturoval v zmysle zákona, platiteľovi s DPH a neplatiteľovi ako oslobodené. Energie prefakturovával obidvom nájomcom s DPH. Počítal koeficient.
Úpravu dane odpočítanej pri IM, podľa § 54 Zákona o DPH, neurobil, nakoľko zmena účelu nastala až po jedenástich rokoch.
Dňa 31.1.2009 však SZČO ukončí živnosť, nehnuteľnosť preradí do osobného vlastníctva a bude ju naďalej prenajímať ako súkromná osoba. Nájomníci si prepíšu energie na seba a budú si ich uhrádzať dodávateľom sami. Prenajímateľovi budú platiť iba nájomné.
Prenajímateľ, ako súkromná osoba, môže nehnuteľnosť, na základe zmluvy, prenajímať ako oslobodenú od DPH platiteľovi aj neplatiteľovi DPH. Platí to aj v období, kedy mu DU určí posledné zdaňovacie obdobie, (teda, keď on bude ešte platiteľom DPH).
Uvažujem správne? Alebo som niečo nedomyslela? Vopred ďakujem za každý názor.



Ak pri obstraraní budovy (TZ) bol uplatnený odpočet na vstupe, domnievam sa, že v poslednom zdaňovacom období budeš postupovať podľa § 81, odst. 6 a vzniká Ti daňová povinnosť vzťahujúca sa na majetok, pri ktorého nadobudnutí bola daň odpočítana. Daň počítaš zo zostatkovej ceny majetku.
Túto úpravu urobíš ako SZČO.
Súkromá osoba je už mimo režimu Dph (čiže to nie je oslobodené, nie je to predmetom dane.)
Vraciam sa k téme, lebo je pre mňa znovu aktuálna. Teraz sa potrebujem len uistiť, že nakoľko na túto budovu nebol uplatnený odpočet DPH pri jej nadobudnutí, ale bol uplatnený odpočet pri jej technickom zhodnotení vo výške 138.767 Sk v roku 2002, tak vzniká povinnosť odviesť DPH len zo ZC technického zhodnotenia.
Vopred ďakujem za reakcie.
azla
28.03.09,16:28
V príspevku č. 38 betka napísala svoj názor aj s odvolávkou na paragrafy.
Skús si to prejsť.
Asi budeš postupovať podľa starého zákona, ak to bolo do 31.12.2002.
Anja111
28.03.09,16:37
V príspevku č. 38 betka napísala svoj názor aj s odvolávkou na paragrafy.
Skús si to prejsť.
Asi budeš postupovať podľa starého zákona, ak to bolo do 31.12.2002.
Práve preto som sa k tomu vrátila, lebo mám dojem, že to sa týka iba odpočítanej dane pri zmene účelu stavby. Alebo to zle chápem? Týka sa to aj TZ do 31.12.2002???
azla
28.03.09,17:30
Práve preto som sa k tomu vrátila, lebo mám dojem, že to sa týka iba odpočítanej dane pri zmene účelu stavby. Alebo to zle chápem? Týka sa to aj TZ do 31.12.2002???

Rozumiem tomu takto. (môžem sa aj mýliť.:confused:)

V roku 2002 si si odpočítala Dph z technického zhodnotenia.
Teraz meníš účel (zo zdaňovaných na oslobodené). Aj technické zhodnotenie je predmetom § 54.
Avšak, v prechodných ustanoveniach §85/8 sa píše:
Na investičný majetok podľa § 54, pri ktorom platiteľ odpočítal daň po 31.12.2002 sa vzťahuje úprava odpočítanej dane podľa tohto zákona.

Ty si si odpočítala daň do 31.12.2002.
Úprava odpočítanej dane sa zaviedla od 1.1.2003. Pri nehnuteľnostiach bolo obdobie 5 rokov.
V novom zákone je obdobie na úpravu 10 rokov.

Mám pocit, že ak TZ bolo v roku 2002, tak nič neriešiš.:D
(v mojom pôvodnom príspevku č.35 som nebrala do úvahy prechodné ustanovenia.)
Anja111
28.03.09,17:42
Rozumiem tomu takto. (môžem sa aj mýliť.:confused:)

V roku 2002 si si odpočítala Dph z technického zhodnotenia.
Teraz meníš účel (zo zdaňovaných na oslobodené). Aj technické zhodnotenie je predmetom § 54.
Avšak, v prechodných ustanoveniach §85/8 sa píše:
Na investičný majetok podľa § 54, pri ktorom platiteľ odpočítal daň po 31.12.2002 sa vzťahuje úprava odpočítanej dane podľa tohto zákona.

Ty si si odpočítala daň do 31.12.2002.
Úprava odpočítanej dane sa zaviedla od 1.1.2003. Pri nehnuteľnostiach bolo obdobie 5 rokov.
V novom zákone je obdobie na úpravu 10 rokov.

Mám pocit, že ak TZ bolo v roku 2002, tak nič neriešiš.:D
(v mojom pôvodnom príspevku č.35 som nebrala do úvahy prechodné ustanovenia.)
Vlastne máš pravdu. A dokonca mi takéto vysvetlenie aj najlepšie vyhovuje... Moc, moc ďakujem. Potešila si ma.
Zacharova
07.04.09,07:24
Dobrý deň! Mala by som otázku. S.r.o. platiteľ dph dal do prenájmu priestor neplatiteľovi dph. Musí prepočítavať koeficientom dph aj vtedy keď nemá náklady súvisiace s prenájmom na vstupe? Ak ano ako treba vypočítať koeficient? Ďakujem.
azla
07.04.09,07:46
Dobrý deň! Mala by som otázku. S.r.o. platiteľ dph dal do prenájmu priestor neplatiteľovi dph. Musí prepočítavať koeficientom dph aj vtedy keď nemá náklady súvisiace s prenájmom na vstupe? Ak ano ako treba vypočítať koeficient? Ďakujem.

Od kedy prenajímate a ako ste sa dohodli ?
Lebo od 1.4.2009 môžete najom zdaňovať aj neplatiteľovi Dph - stačí aby išlo o zdaniteľnú osobu.

Vypočítaným koeficientom sa prepočítava Dph na vstupe. Ak nemáte nič na vstupe, tak nič neprepočítavate.
Ale to naozaj nemáte nič na vstupe čo sa nájmu týka ?
dalilada
07.04.09,12:05
Naša s.r.o. - platca DPH prenajíma od 1.1.09 nebytový priestor neplatcovi DPH. Je možné využiť nové znenie zákona o DPH od 1.4. a fakturovať neplatcovi s DPH za obdobie od 1.1.09 do 30.6.09 už s DPH? Ide o dohodnuté polročné platby, fakturovať sa bude 30.6.09. Ďakujem
azla
07.04.09,12:59
Naša s.r.o. - platca DPH prenajíma od 1.1.09 nebytový priestor neplatcovi DPH. Je možné využiť nové znenie zákona o DPH od 1.4. a fakturovať neplatcovi s DPH za obdobie od 1.1.09 do 30.6.09 už s DPH? Ide o dohodnuté polročné platby, fakturovať sa bude 30.6.09. Ďakujem

Fakturujete podľa zmluvy.
Predpokladám, že fakturáciu v zmluve mate dohodnutú bez Dph. (inač to ani nešlo).
Ak chcete nájom zdaňovať, potrebujete si to ošetriť dodatkom k zmluve.
dalilada
08.04.09,05:22
Ďakujem krásne. Ešte sa chcem uistiť, ak sa urobí dodatok od 1.4.09, že sa bude fakturovať s DPH, môžeme 30.6. vyfakturovať s DPH komplet polročné nájomné?
azla
08.04.09,06:56
Ďakujem krásne. Ešte sa chcem uistiť, ak sa urobí dodatok od 1.4.09, že sa bude fakturovať s DPH, môžeme 30.6. vyfakturovať s DPH komplet polročné nájomné?

Domnievam sa, že z pohľadu zákona o Dph by faktúrácia k 30.6.2008 za obdobie pol roka mohla byť s Dph (záleží, ako bude znieť dodatok).

Na druhej strane, ak by som bola odberateľ, tak by som s takým dodatkom veľmi nesúhlasila, lebo sa mi predraží nájomné o výšku Dph, ktorú ako neplatiteľ si nemôžem odpočítať.

Ak by nebola iná možnosť, tak dodatok (o zdaňovaní nájmu) by som podpísala v takom znení, že najom sa môže zdaňovať až za obdobie od podpísania dodatku. :D (určite nie za mesiace 1-3).
Zacharova
08.04.09,08:42
Nájomnú zmluvu máme uzavretú od 1.10.2008 s neplatiteľom DPH. Urobili sme takú chybu, že sme im fakturovali nájomné s DPH. Teraz to chceme opraviť, (aj 1.2.3./2009 ). V minulom roku ešte nepoužívali prenajatý priestor, preto sme im nefakturovali ani za elektrinu, ani za kúrenie. To znamená, že sme nemali vstupy ktoré sa týkali nájmu, t.j. nemusím krátiť koeficientom DPH, veď vstupy za služby nepoužívam na kombinované plnenia. Dobre rozumiem zákon? To znamená, že nájomné bude len oslobodené, /r.15/a nemusím nič prepočítať koeficientom, kým nepoužívajú prenajatý priestor.????????????
Zacharova
08.04.09,09:45
Nikto mi nevie pomôcť?
azla
08.04.09,09:56
Nájomnú zmluvu máme uzavretú od 1.10.2008 s neplatiteľom DPH. Urobili sme takú chybu, že sme im fakturovali nájomné s DPH. Teraz to chceme opraviť, (aj 1.2.3./2009 ). V minulom roku ešte nepoužívali prenajatý priestor, preto sme im nefakturovali ani za elektrinu, ani za kúrenie. To znamená, že sme nemali vstupy ktoré sa týkali nájmu, t.j. nemusím krátiť koeficientom DPH, veď vstupy za služby nepoužívam na kombinované plnenia. Dobre rozumiem zákon? To znamená, že nájomné bude len oslobodené, /r.15/a nemusím nič prepočítať koeficientom, kým nepoužívajú prenajatý priestor.????????????

Za obdobie od 10/2008 - 3/2009 podľa zákona o dph nájomné mate faktúrovať oslobodené. Píšeš, že chybu opravite.
Ak si nemala žiadne vstupy, ktoré sa týkali oslobodených plnení - nájmu, tak koeficientom nič nekrátiš.
Čo sa týka energii, tak Ti odporúčam pri oslobodených plneniach faktúrovať samostatnou položkou a zdaňovať a v tom prípade sa vyhneš kráteniu energii.
Je to pre Vás ako dodávateľa výhodnejšie.
Od 1.4.2009 už môžeš zdaňovať nájom aj zdaniteľným osobam .(zmena - do 31.3.2008 sa mohol zdaňovať iba platiteľom Dph).
Treba to však dojednať v zmluve.
Zacharova
08.04.09,10:47
Ďakujem.
Ivenka
14.04.09,11:02
Priznám sa, že som nečítala ešte zmenu DPH, ale viete mi poradiť?
Sme firma, ktorá prenajíma byty-klasické družstvo. Viem dať zmenu v zmluve, že najomne bude fakturované s DPH a to aj napriek tomu, že im cenu za najom nezvýšim? Samozrejme média budem fakturovať osobitne.Ďakujem.
erika_H
15.04.09,03:19
Dobrý deň prajem.
Prosím Vás,Takže od 1.4.2009 môžeme fakturovať za nájom aj neplatcovi DPh s DPH?teda ak s tým bude súhlasiť..

Treba koeficient predtým,ako ho začneme používať,nahlásiť na DÚ?

My máme budovu vo svojom vlastníctve.v Budove je naša predajňa a 1 miestnosť sa bude prenajímať neplatcovi DPH.Predpokladám,že sa mu bude fakturovať bez DPH,aby sa nepredražil nájom.

Môžeme to robiť takto?:
mesačné faktúry iba za nájom-bez DPH
štvrťročné fa za energie-plyn,voda,el.energia - po odčítaní spotreby prefakturovanie s DPH (tzn. že máme nárok na odpočet DPH z energií na vstupe)
v takomto prípade nám vyjde koeficient k DPH 1 (si myslím)


Budova bola kúpená v r.2006,v r.2007 bolo aj technické zhodnotenie
treba nejako spätne upraviť odpočítanú DPH??

Ďakujem moc moc za odpoveď.
erika_H
15.04.09,10:42
Dobrý deň prajem.
Prosím Vás,Takže od 1.4.2009 môžeme fakturovať za nájom aj neplatcovi DPh s DPH?teda ak s tým bude súhlasiť..

Treba koeficient predtým,ako ho začneme používať,nahlásiť na DÚ?

My máme budovu vo svojom vlastníctve.v Budove je naša predajňa a 1 miestnosť sa bude prenajímať neplatcovi DPH.Predpokladám,že sa mu bude fakturovať bez DPH,aby sa nepredražil nájom.

Môžeme to robiť takto?:
mesačné faktúry iba za nájom-bez DPH
štvrťročné fa za energie-plyn,voda,el.energia - po odčítaní spotreby prefakturovanie s DPH (tzn. že máme nárok na odpočet DPH z energií na vstupe)
v takomto prípade nám vyjde koeficient k DPH 1 (si myslím)


Budova bola kúpená v r.2006,v r.2007 bolo aj technické zhodnotenie
treba nejako spätne upraviť odpočítanú DPH??

Ďakujem moc moc za odpoveď.

poradíte mi prosím?:mee:
azla
17.04.09,16:12
Dobrý deň prajem.
Prosím Vás,Takže od 1.4.2009 môžeme fakturovať za nájom aj neplatcovi DPh s DPH?teda ak s tým bude súhlasiť..

Treba koeficient predtým,ako ho začneme používať,nahlásiť na DÚ?

My máme budovu vo svojom vlastníctve.v Budove je naša predajňa a 1 miestnosť sa bude prenajímať neplatcovi DPH.Predpokladám,že sa mu bude fakturovať bez DPH,aby sa nepredražil nájom.

Môžeme to robiť takto?:
mesačné faktúry iba za nájom-bez DPH
štvrťročné fa za energie-plyn,voda,el.energia - po odčítaní spotreby prefakturovanie s DPH (tzn. že máme nárok na odpočet DPH z energií na vstupe)
v takomto prípade nám vyjde koeficient k DPH 1 (si myslím)


Budova bola kúpená v r.2006,v r.2007 bolo aj technické zhodnotenie
treba nejako spätne upraviť odpočítanú DPH??

Ďakujem moc moc za odpoveď.

Ak si koeficient nepouživala, tak si určiš predbežný a odsúhlasiš so správcom dane.
Či ti vyjde koeficient 1 alebo menší, to zistíš zo svojich podkladov. Ak sú Tvoje oslobodené plnenia oproti ostatným "zanedbateľné", tak sa môže stáť, že po zaokrúhlení Ti vyjde koeficient 1 - t. zn. že nič nekrátiš.

Úprava odpočítanej dane sa nekoná ak je zmena v koeficiente 0,10 a menej.
Pozri si podrobne § 54 zákona o Dph.
Úprava by sa ťa podľa môjho názoru týkala, ak by si dosiahla koef. 0,89 a nižší.
lydinka
18.04.09,20:07
Dobry večer, chcela by som si ujasnit niekolko otázok ohladne nájomného a dph, potrebujem si to ešte potvrdit

FO platca dph, fakturuje nájomníkom - neplatcom dph nájomné bez dph toto mi je jasne, ale učtujem v programe money s3 a ten mi ponuka typy dph:

1: 07U R14 Oslobod. dod. tov. a služieb s možnos. odpočí.dane
kolonka v priznani k dph - dodávky tovarov a služieb s oslobodením §28
až §41 §43
2: 07U R13 Oslobod. dod. tov. a služieb bez možn. odpočí.dane
kolonka v priz. k dph - dodávky tovarov a služieb s oslob. ô28 a §41 a43

teda nie som si istá, ktorý z týchto typov dph mám použit ked vystavujem fakturu za prenájom neplatcovi, teda fa bez dph

Platcovi dph vystavujem fakturu normalne s dph, teda typ dph bude :
07P R20_21 Daň z tovarov a služieb z tuzemska, kolonka v prizn k dph - dan z tovarov a služieb z tuzemska

a teraz neviem čo s tým koeficientom, ešte som to nikdy nerobila, nemam s tým koeficientom skusenosti, a dost surne by som to potrebovala vediet, prebrala som účto od januara, takže neviem či prve dve dph-ačky nemám zle, fnuk, a predtym učtovničky tejto firmy, no nevidim že by niečo prepočítavali nejakym koeficientom, robili chybu????
Prosím vás , viete mi toto niekto ešte raz vysvetlit po lopate????
ĎAKUJEM
lydinka
19.04.09,06:08
Dobry večer, chcela by som si ujasnit niekolko otázok ohladne nájomného a dph, potrebujem si to ešte potvrdit

FO platca dph, fakturuje nájomníkom - neplatcom dph nájomné bez dph toto mi je jasne, ale učtujem v programe money s3 a ten mi ponuka typy dph:

1: 07U R14 Oslobod. dod. tov. a služieb s možnos. odpočí.dane
kolonka v priznani k dph - dodávky tovarov a služieb s oslobodením §28
až §41 §43
2: 07U R13 Oslobod. dod. tov. a služieb bez možn. odpočí.dane
kolonka v priz. k dph - dodávky tovarov a služieb s oslob. ô28 a §41 a43

teda nie som si istá, ktorý z týchto typov dph mám použit ked vystavujem fakturu za prenájom neplatcovi, teda fa bez dph

Platcovi dph vystavujem fakturu normalne s dph, teda typ dph bude :
07P R20_21 Daň z tovarov a služieb z tuzemska, kolonka v prizn k dph - dan z tovarov a služieb z tuzemska

a teraz neviem čo s tým koeficientom, ešte som to nikdy nerobila, nemam s tým koeficientom skusenosti, a dost surne by som to potrebovala vediet, prebrala som účto od januara, takže neviem či prve dve dph-ačky nemám zle, fnuk, a predtym učtovničky tejto firmy, no nevidim že by niečo prepočítavali nejakym koeficientom, robili chybu????
Prosím vás , viete mi toto niekto ešte raz vysvetlit po lopate????
ĎAKUJEM


PROSIIIIIIM, vie niekto poradit<<
erika_H
19.04.09,09:10
Ak si koeficient nepouživala, tak si určiš predbežný a odsúhlasiš so správcom dane.
Či ti vyjde koeficient 1 alebo menší, to zistíš zo svojich podkladov. Ak sú Tvoje oslobodené plnenia oproti ostatným "zanedbateľné", tak sa môže stáť, že po zaokrúhlení Ti vyjde koeficient 1 - t. zn. že nič nekrátiš.

Úprava odpočítanej dane sa nekoná ak je zmena v koeficiente 0,10 a menej.
Pozri si podrobne § 54 zákona o Dph.
Úprava by sa ťa podľa môjho názoru týkala, ak by si dosiahla koef. 0,89 a nižší.
Dik moc Anka.Krásny víkendik:rolleyes:
abel
19.04.09,10:00
Dobry večer, chcela by som si ujasnit niekolko otázok ohladne nájomného a dph, potrebujem si to ešte potvrdit

FO platca dph, fakturuje nájomníkom - neplatcom dph nájomné bez dph toto mi je jasne, ale učtujem v programe money s3 a ten mi ponuka typy dph:

1: 07U R14 Oslobod. dod. tov. a služieb s možnos. odpočí.dane
kolonka v priznani k dph - dodávky tovarov a služieb s oslobodením §28
až §41 §43
2: 07U R13 Oslobod. dod. tov. a služieb bez možn. odpočí.dane
kolonka v priz. k dph - dodávky tovarov a služieb s oslob. ô28 a §41 a43

teda nie som si istá, ktorý z týchto typov dph mám použit ked vystavujem fakturu za prenájom neplatcovi, teda fa bez dph

Platcovi dph vystavujem fakturu normalne s dph, teda typ dph bude :
07P R20_21 Daň z tovarov a služieb z tuzemska, kolonka v prizn k dph - dan z tovarov a služieb z tuzemska

a teraz neviem čo s tým koeficientom, ešte som to nikdy nerobila, nemam s tým koeficientom skusenosti, a dost surne by som to potrebovala vediet, prebrala som účto od januara, takže neviem či prve dve dph-ačky nemám zle, fnuk, a predtym učtovničky tejto firmy, no nevidim že by niečo prepočítavali nejakym koeficientom, robili chybu????
Prosím vás , viete mi toto niekto ešte raz vysvetlit po lopate????
ĎAKUJEM
Nepoznám money s3, ale ak vystavuješ faktúry za nájom pre neplatiteľov DPH, túto sumu uvádzaš v riadku 13 daňového priznania pre DPH - §38 ods. 3 zákona o DPH.
Ak platiteľom dane fakturuješ nájom s DPH, tieto čiastky uvádzaš v riadkoch 3 a 4 daňového priznania.
Koeficient si musíš vypočítať podľa príjmov z minulého roka, je tu o tom veľa príspevkov, skús napr. http://www.porada.sk/t99706-koeficient-vypocet.html alebo si daj vo vyhľadávači výpočet koeficientu, v prípade ak ti to ešte nebude jasné, ozvi sa.
Lydinka, upresni ešte, či dosahuješ aj iné príjmy z podnikania, alebo len z prenájmu, podľa toho upresním odpoveď.
Rozalka
19.04.09,11:21
Rada by som vás v tejto súvislosti upozornila na novelu Zákona o DPH v znení platnom od 1.4.2009:


V § 38 ods. 5 sa slová „inému platiteľovi“ nahrádzajú slovami „zdaniteľnej osobe“.

Doteraz:
§ 38
Dodanie a nájom nehnuteľnosti
(5) Platiteľ, ktorý prenajíma nehnuteľnosť alebo jej časť inému platiteľovi, sa môže rozhodnúť, že nájom nebude oslobodený od dane.

Takže nové znenie:
§ 38
Dodanie a nájom nehnuteľnosti
(5) Platiteľ, ktorý prenajíma nehnuteľnosť alebo jej časť zdaniteľnej osobe, sa môže rozhodnúť, že nájom nebude oslobodený od dane.

Pre vysvetlenie:
Zdaniteľnou osobou je každá osoba, ktorá vykonáva nezávisle akúkoľvek ekonomickú činnosť podľa odseku 2 bez ohľadu na účel alebo výsledky tejto činnosti. (§ 3, odst. 1)
Ekonomickou činnosťou (ďalej len podnikanie ) sa rozumie každá činnosť, z ktorej sa dosahuje príjem a ktorá zahŕňa činnosť výrobcov, obchodníkov a dodávateľov služieb vrátane ťažobnej, stavebnej a poľnohospodárskej činnosti, činnosť vykonávanú ako slobodné povolanie podľa osobitných predpisov, 1) duševnú tvorivú činnosť a športovú činnosť. Za podnikanie sa považuje aj využívanie hmotného majetku a nehmotného majetku na účel dosahovania príjmu z tohto majetku;ak je majetok v bezpodielovom spoluvlastníctve manželov, považuje sa jeho využívanie na účel dosahovania príjmu za podnikanie v rovnakom pomere u každého z manželov, ak sa manželia nedohodnú inak. (§ 3 odst. 2)
lydinka
20.04.09,11:59
Ďakujem, konkretne tato firma len prenajima priestory a zaroven refakturuje energie spojene s prenájmom.
Tinika
22.04.09,04:49
Dobrý deň, ak s.r.o. dostane faktúru za nájom nebyt. priestorov bez dph a prefakturuje čast tohto najmu dalsej FO tiez bez dph, je to ok? Dakujem
azla
22.04.09,04:59
Dobrý deň, ak s.r.o. dostane faktúru za nájom nebyt. priestorov bez dph a prefakturuje čast tohto najmu dalsej FO tiez bez dph, je to ok? Dakujem

Nájom aj podnájom nehnuteľnosti je od dane oslobodený ( §38, odst.3).

Vaša fakturácia (podnájmu) ak je bez dph - čiže je oslobodená - je v poriadku.
optimistka
28.05.09,07:03
ahojte
chcem nadviazať na túto tému v súvislosti s novelou zákona o dph od 01.04.2009 konkrétne § 38 ods.5
platiteľ ktorý prenajíma nehnuteľnosť alebo jej časť inému platiteľovi /od 01.04.2009 inej zdaniteľnej osobe/ sa môže rozhodnúť, že nájom nebude oslobodený od dane
tzn. ak fakturujem nájom neplatiteľovi dph, kľudne mu tam môžem po novom hodiť dph /samozrejme upravím aj zmluvu/ ??
mala som taký prípad že platiteľ odpočítal plnú dph z obstarania nehnuteľnosti a prenajal ju neplatiteľovi, dohodli si ročné platenie nájmu pozadu, tak sme "dokopali" neplatiteľa aby sa stal platiteľom od 01.02.2009 /je to v rámci rodiny/, aby sme nemuseli vracať dph cez § 54
tzn. že sa tento platiteľ z donútenia môže odregistrovať napr. po roku ?? obrat nedosahuje pre povinnú registráciu
Vladimír Ozimý
28.05.09,09:02
ahojte
chcem nadviazať na túto tému v súvislosti s novelou zákona o dph od 01.04.2009 konkrétne § 38 ods.5
platiteľ ktorý prenajíma nehnuteľnosť alebo jej časť inému platiteľovi /od 01.04.2009 inej zdaniteľnej osobe/ sa môže rozhodnúť, že nájom nebude oslobodený od dane
tzn. ak fakturujem nájom neplatiteľovi dph, kľudne mu tam môžem po novom hodiť dph /samozrejme upravím aj zmluvu/ ??
mala som taký prípad že platiteľ odpočítal plnú dph z obstarania nehnuteľnosti a prenajal ju neplatiteľovi, dohodli si ročné platenie nájmu pozadu, tak sme "dokopali" neplatiteľa aby sa stal platiteľom od 01.02.2009 /je to v rámci rodiny/, aby sme nemuseli vracať dph cez § 54
tzn. že sa tento platiteľ z donútenia môže odregistrovať napr. po roku ?? obrat nedosahuje pre povinnú registráciu

uvažujete správne. Na to aby som mohol pýtať daň od osoby, stačí aby bol zdaniteľnou osobou, t.j. osobou ktorá vykonáva ekonomickú činnosť, t.j. podniká. Okruh sa rozšíril z platiteľa na zdaniteľnú osobu. Ak prejde novelizácia zákona o DPH bude sa môcť odregistrovať aj skôr. Zatiaľ ale platí to čo píšeš t.j. po 12 mesiacoch od registrácie...
Katka2
25.01.10,07:05
Ahojte, ako je to s nájmom a dátumom dodania DPH?

Teda ak sa fakturuje nájom osobitne /opakované plnenia/, považuje sa služba za dodanú posledným dňom obdobia, na ktoré sa platba za opakovane alebo čiastkovo dodávaný tovar alebo službu vzťahuje. §19 ods. 3
Ak sa osobitne prefakturujú energie, považujú sa tieto tovary za dodané dňom vyhotovenia faktúry, ktorou platiteľ požaduje platbu za tieto tovary. §19 ods. 3 písm. c

A ak sa fakturuje spolu nájom a energie? Dátum dodania bude aký?

Ďakujem za vaše odpovede.
Katka2
25.01.10,07:29
posúvam...
azla
25.01.10,07:37
Ahojte, ako je to s nájmom a dátumom dodania DPH?

Teda ak sa fakturuje nájom osobitne /opakované plnenia/, považuje sa služba za dodanú posledným dňom obdobia, na ktoré sa platba za opakovane alebo čiastkovo dodávaný tovar alebo službu vzťahuje. §19 ods. 3
Ak sa osobitne prefakturujú energie, považujú sa tieto tovary za dodané dňom vyhotovenia faktúry, ktorou platiteľ požaduje platbu za tieto tovary. §19 ods. 3 písm. c

A ak sa fakturuje spolu nájom a energie? Dátum dodania bude aký?

Ďakujem za vaše odpovede.

Správne si si určila dátum dodania pri obidvoch plneniach, už len to správne vyfaktúrovať.:)

Ak tie dátumy dodania sú rôzné, nemôžeš to faktúrovať jednou faktúrou.
Musíš to rozdeliť na dve faktúry a každej dať správny dátum dodania.
Katka2
25.01.10,07:39
Ďakujem veľmi pekne.:)
nejde pridať bodík...
Ivenka
24.10.10,14:00
Chcela by som nadviazať ďalej na túto tému resp. opýtať sa. Ako písala Azla, dostanem FA za nájom bez DPH a budem ďalej fakturovať bez DPh- nájom. Následne mi budú tieto oslobodené plnenia vstupovať do koeficientu ? Žiadné iné dodávky súvisiace s nájom ani média nemám fakturované s DPH. Ďakujem.
azla
25.10.10,07:20
...a potrebuješ počítať koeficient ?

Lebo ten nepoužívaš vždy.
Ak aj poskytuješ oslobodené plnenia, ale koeficient počítaš a používaš iba vtedy, ak prijaté plnenia (na vstupe - čiže zdaňované) používaš na kombinované plnenia na výstupe.
Kombinované - t.j oslobodené aj zdaňované.

Ak na vstupe nemaš žiaden nákup, ktorý by si označila pri odpočte Dph "krátiť", tak potom nemáš ani čo krátiť a preto ani nepotrebuješ koeficient.
silvia
26.07.11,10:10
Prosím Vás, jeden z vlastníkov-prenajímateľov nehnuteľnosti je fyzická osoba-nepodnikateľ, neplatca DPH, v zmluve je uvedená iba mesačná suma za nájom s DPH. Bude mu nájomca platiť sumu uvedenú v zmluve, aj keď je to suma s DPH, alebo si automaticky DPH odpočíta a zaplatí prenajímateľovi sumu zníženú o DPH?
Vďaka!
Katarina
26.07.11,12:55
Nerozumie tomu, FO nepodnikateľ, neplatca DPH prenajíma s DPH ?
silvia
27.07.11,09:03
Vlastníkov je viac, podnikatelia aj nepodnikatelia, platcovia aj neplatcovia DPH. Spoločne prenajímajú priestory s.r.o.-čke, v zmluve je uvedená jediná suma = mesačné nájomné xy EUR s DPH. Podnikatelia majú mesačne vystavovať faktúry, nepodnikatelia budú dostávať nájomné pravidelne na účet (len zo zmluvy nie je jasné, či sumu uvedenú v zmluve ktorá je aj s DPH, alebo zníženú o DPH...?)
Katarina
27.07.11,10:18
Nepodnikatelia, neplatcovia DPH v zmluve mali uviesť len sumu xy bez uvednia s DPH, a túto uvedenú sumu xy v plnej výške im má uhrádzať s.r.o. na účet.
Zoltán Kovács
14.09.11,13:22
Prosím o uistenie, resp. potvrdenie: Platiteľ DPH ide prenajať nebytové priestory neplatiteľovi DPH. Nájom bude bez DPH (oslobodený) podľa § 38 ods. 3, že?

Ďakujem.
srska
14.09.11,14:21
Prosím o uistenie, resp. potvrdenie: Platiteľ DPH ide prenajať nebytové priestory neplatiteľovi DPH. Nájom bude bez DPH (oslobodený) podľa § 38 ods. 3, že?

Ďakujem.môže byť oslobodený podľa § 38/3, lebo môže použiť aj §38/5
Zoltán Kovács
14.09.11,15:46
môže byť oslobodený podľa § 38/3, lebo môže použiť aj §38/5


Takže sa môže rozhodnúť, že prenájom nebude oslobodený od DPH, aj keď nájomca (podnikateľský subjekt) nie je platiteľom DPH?
srska
14.09.11,16:37
Takže sa môže rozhodnúť, že prenájom nebude oslobodený od DPH, aj keď nájomca (podnikateľský subjekt) nie je platiteľom DPH?áno
srska
14.09.11,18:16
zoli od 01.04.2009 platí § 38/5 v znení:

platiteľ, ktorý prenajíma nehnuteľnosť alebo jej časť zdaniteľnej osobe, sa môže rozhodnúť, že nájom nebude oslobodený od dane.
(predtým platilo: platiteľ - platiteľovi)
Zoltán Kovács
15.09.11,04:51
zoli od 01.04.2009 platí § 38/5 v znení:

platiteľ, ktorý prenajíma nehnuteľnosť alebo jej časť zdaniteľnej osobe, sa môže rozhodnúť, že nájom nebude oslobodený od dane.
(predtým platilo: platiteľ - platiteľovi)

Srska, ďakujem. Prečítal som nové znenie, a nad touto zmenou som nejak prebehol... :(
Ivenka
15.09.11,05:51
.... ale platí aj naďalej, že potom toto dodanie oslobodené od DPH vstupuje do koeficientu ?
srska
15.09.11,08:34
.... ale platí aj naďalej, že potom toto dodanie oslobodené od DPH vstupuje do koeficientu ?
platí § 50, ktorý je treba použiť ak vstupy použije platiteľ na zdaniteľné obchody s dph + ktoré sú oslobodené poľa §28 - §41
Tatikat
12.10.11,12:23
Prosim Vas o radu - ked firma pravnicka osoba platitel DPH vlastni stavebne pozemky (ktore aj ako stavebne pozemky nadobudol s DPH) a prenajima ich dlhodobo s moznostou vystavby fyzickym osobam nepodnikatelom, vztahuje sa na tento prenajom §38 a je to oslobodene alebo by som stavebne pozemky do toho nemohla zaclenit a normalne by som ich prenajom zdanila? vopred dakujem za rady, ak by boli s odkazanim na konkr.§ bola by som vdacna - pri § 38 polemizujeme s terminom "prenajom nehnutelnosti", ci sa rovna aj prenajmu pozemkov.
Adiks
13.10.11,11:22
Fyzické osoby nepodnikatelia podľa všetkého nie sú zdaniteľnými osobami (definícia zdaniteľnej osoby je v § 3 zákona o DPH), takže prenájom je oslobodený od DPH. K otázke v poslednej vete, ak by pozemok nebol nehnuteľnosťou, tak by sa daň z nehnuteľností týkala iba stavieb a bytov. Ale daň z nehnuteľností sa týka aj pozemkov, čiže pozemok jednoznačne je nehnuteľnosťou a ak zákon o DPH hovorí o prenájme nehnuteľností, myslia sa tým aj pozemky.
Tatikat
13.10.11,13:23
Dakujem, nasla som medzicasom k tomu metodicke usmernenie k definicii pojmov, ktora sa odvolava na definiciu v Obcianskom zakonniku § 119 - " Nehnuteľnosťami sú pozemky a stavby spojené so zemou pevným základom."
Katarina
01.06.12,11:35
Slovenský podnikateľ, platiteľ DPH začne prenajímať prevádzkové priestory pre maďarského podnikateľa, tiež platiteľa DPH. Prevádzkové priestory na nachádzajú na území SR. Prosím o udobrenie, faktúry za prenájom bude vystavovať s DPH ? /§ 38 ods.5/
SilMar Group
01.06.12,16:02
Slovenský podnikateľ, platiteľ DPH začne prenajímať prevádzkové priestory pre maďarského podnikateľa, tiež platiteľa DPH. Prevádzkové priestory na nachádzajú na území SR. Prosím o udobrenie, faktúry za prenájom bude vystavovať s DPH ? /§ 38 ods.5/

Keďže nehnuteľnosť sa nachádza na území SR, miesto dodania je SR - §16/1, takže slovenský podnikateľ vystaví faktúru so slovenskou DPH a maďarský podnikateľ má právo požiadať o jej vrátenie.