mariana11
20.02.07,13:34
Prosim o radu.Viem ze je tu toho strasne vela ohladom koeficientu,ale v niecom nemám uplne jasno. Výh.automat mame v pohostinstve a dostavame za neho prijem v percentach za najom priestorov.Firma ma toto pohostinstvo len od tohto roku.Nie som si uplne ista, ake výnosy si mam dat do výpoctu koeficienta.Výnosy len co sa tyka prevadzky kde je umiestneny automat,alebo vsetky vynosy firmy aj z inych cinnosti? Ak by to bolo zo vsetkych vynosov tak by mi koef.vysiel 0,998 -zaokruhlene 1. Ale aj keby vysiel 1,asi aj tak musim delit vydavky,aby som na konci roka mohla prepocitat,kedze teraz je to len odhadom.

A co sa týka nákladov: Výdavky ako su energie,rezijný material ,telefony to vsetko dam cez koeficient. Nemala by som tam dávat aj náklady na nákup PHM ked sa vozi tovar do pohostinstva?
mariana11
20.02.07,15:33
prosim....nikto mi neporadi?
mudroš
20.02.07,15:48
Ak máte zmluvu na prenájom priestoru na umiestnenie automatov, tak by bolo najlepšie, aby ste sa dohodli s nájomcom, že budete fakturovať s DPH. Ak je aj nájomca platiteľ, tak sa to dá.
Inak prenájom časti nehnuteľnosti je oslobodené plnenie. to znamená, že musíte členiť všetky prijaté zdaniteľné plnenia ktoré sa k nehnuteľnosti vzťahujú (napríklad el., voda, opravy, ...). DPH z týchto budete prepočítavať koeficientom.
tanmat
01.03.07,23:35
Pri prevadzkovani vyhernych hracich automatov su vacsinou podpisane dve zmluvy - jedna mandatna ( aby ste mohli fakturovat odmenu ) a druha - Zmluva o podnajme hnutelnych veci. A je to kvoli vyplacaniu podielov na danych prevadzkach a pre potreby oslobodenej cinnosti podla §41 ods. 2 zakona o DPH, nakolko medzi podnikatelmi su aj podnikatelia, ktori nie su platcami DPH.

Pri uvedenom treba skumat:
- c i ide iba o prenajom VP (vyhernych pristrojov v zmysle zakona c. 171/2005 Z.z, o hazardnych hrach
- alebo o prenajom TZ (technickych zariadeni - ruliet v zmysle citovaneho zakona)
- co je napisane v zmluvach
- co je predmetom dane DPH, ake plnenie je oslobodene a pod.
- ako je dohodnuty podiel (percentualne, pausalne)

a z uvedenych skutocnosti je nutne preskumat zmluvy a navrhnut riesenie z hladiska dane a z hladiska uctovania, na danu otazku sa jendoznacne odpovedat neda.
tanmat
01.03.07,23:38
Myslim si ze v uvdenom zrejme nepojde o podnajo nehnutelnosti, ako odpovedal mudros, pretoze uvedena cinnost je v praxi riesena trocha inak a riadi sa vacsinou zakonom c. 171/2005 Z.z, o hazardnych hrach, a preto si myslim ze skor pojde o oslobodene plnenie ktore suvisi s prevadzkovanim loterii a inych podobnych hier, ale ako som uz povedala v predchadzajucom clanku, treba skumat, ake zmluvne vztahy medzi podnikatelmi vobec su, a ak nie su z hladiska daneho predmetu podnikania spravne treba hladat nove riesenia a vychodiska.
tanmat
01.03.07,23:43
k vseobecnemu vypoctu a k listu na DU pripajam nasledovne vzory
tanmat
01.03.07,23:43
ziadost o odsuhlasenie koeficientu DPH v prikklade
victoria
12.04.07,17:24
Prosím vás,pokiaľ mi vyšiel po zúčtovaní koeficientu za minulý rok koeficient na rok 2007 vo výške 0,000685 môžem ho považovať za nulový a DPH uplatňovať normálne ?