Ing. Jolana Strýčková
20.02.07,13:52
Aké sú termíny a spôsob prihlasovania a odhlasovania na sociálne poistenie prostredníctvom Registračného listu fyzickej osoby?
Ing. Jolana Strýčková
20.02.07,13:55
Podľa § 231 zákona o sociálnom poistení (ďalej zákon o SP alebo ZoSP) je zamestnávateľ povinný na predpísanom tlačive, ktorým je Registračný list zamestnávateľa, prihlásiť sa do registra zamestnávateľov vedeného príslušnou pobočkou Sociálnej poisťovne /ďalej „pobočka SP“/ do 8 dní odo dňa, v ktorom začal zamestnávať aspoň jedného zamestnanca, a odhlásiť sa z tohto registra do 8 dní dní odo dňa, v ktorom nezamestnáva už žiadneho zamestnanca.
ffice:office" />http://www.porada.sk/ />

Registračný list fyzickej osoby a zmeny v jeho vyplňovaní od 1.8.2006

Na predpísanom tlačive, ktorým je Registračný list fyzickej osoby /ďalej „Registračný list FO“/ plnia poistenci a platiteľ poistného za zamestnanca, teda jeho zamestnávateľ :

- prihlasovacie,

- oznamovacie a

- odhlasovacie povinnosti.

S účinnosťou od 1.8.2006 bol zákon o SP veľmi rozsiahle novelizovaný zákonom č.310/2006 Z.z.. Zmeny, ktoré zaviedol, sú premietnuté aj do Registračného listu FO, ktorý má od 1.8.2006 rozšírený obsah.

Zamestnávateľ je povinný prihlásiť zamestnanca na Registračnom liste FO, na ktorom je povinný vyplniť jednotlivé oddiely:

§ vyznačiť, že sa jedná o prihlášku,

§ uviesť adresu a doplňujúce identifikačné údaje zamestnanca (od 1.8.2006 aj dátum od ktorého sa NP a IP neplatí, kód príslušného dôchodku ak je zamestnanec dôchodca),

§ uviesť základné identifikačné údaje zamestnávateľa,

§ uviesť dátum vzniku poistenia (od 1.8.2006 aj kód pracovného pomeru ),

§ uviesť dátum vyplnenia formulára,

§ potvrdiť RLFO podpisomm a pečiatkou.

S cieľom, aby sa v Sociálnej poisťovni v registri zamestnávateľov a registri poistencov, v ktorých sa zhromažďujú údaje potrebné na výkon sociálneho poistenia registrovali aj údaje o zamestnancoch vykonávajúcich práce na základe dohôd o prácach vykonávajúcich mimo pracovného pomeru, v § 226 ods. 1 písm. e) zákona o SP sa ustanovuje, že register poistencov a sporiteľov starobného dôchodkového sporenia zahŕňa na účely § 231 ods. 1 písm. b) aj zamestnancov podľa § 4 ods. 2 zákona o SP.

Registrovaním aj tejto skupiny zamestnancov sa zabezpečuje prehľad vykonávania prác na základe dohody o vykonaní práce a dohody o brigádnickej práci študentov. Kontrolné orgány pri svojej kontrolnej činnosti si budú môcť aj prostredníctvom údajov z tohto registra rýchlejšie overiť, či zo strany zamestnanca alebo zamestnávateľa nedošlo k porušeniu zákona o nelegálnej práci.

U zamestnancov, ktorí vykonávajú práce na základe dohôd o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru sa zamestnávateľovi ukladá povinnosť:

Prihlásiť ich do registra poistencov a sporiteľov starobného dôchodkového sporenia na účely úrazového poistenia, od 1.8.2006 aj na účely garančného poistenia a na účely zákona o nelegálnej práci a nelegálnom zamestnávaní, najneskôr pred začatím výkonu práce.

Odhlásiť ich z registra najneskôr v deň nasledujúci po skončení pracovnoprávneho vzťahu.

Ak ku vzniku poistenia nedošlo (napríklad z dôvodu odstúpenia od dohody) zamestnávateľ je povinný zrušiť prihlásenie do tohto registra. Rovnako je zamestnávateľ povinný oznámiť zmeny v údajoch taxatívne uvedených v zákone.

V § 231 ods. 1 písm. b) zákona o SP sa ustanovuje zamestnávateľovi povinnosť:

Prihlásiť do registra poistencov a sporiteľov starobného dôchodkového sporenia zamestnanca na nemocenské poistenie, na dôchodkové poistenie a na poistenie v nezamestnanosti pred vznikom týchto poistení najneskôr pred začatím výkonu činnosti,

Odhlásiť ich z registra poistencov a sporiteľov starobného dôchodkového sporenia, najneskôr v deň nasledujúci po zániku týchto poistení.

Ak ku vzniku poistenia nedošlo (napríklad z dôvodu odstúpenia od pracovnej zmluvy) zamestnávateľ je povinný zrušiť prihlásenie do tohto registra. Rovnako je zamestnávateľ povinný oznámiť zmeny v údajoch taxatívne uvedených v zákone.

V § 231 ods. 3 zákona o SP sa ustanovenie dopĺňa tak, že zamestnávateľ si splní zákonom uloženú povinnosť podľa § 231 ods.1 písm. b) a to:

pred začatím výkonu činnosti výlučne len faxom, elektronickou poštou alebo aj prostredníctvom krátkej textovej správy, nakoľko oznámenie tejto skutočnosti písomnou zásielkou odoslanou prostredníctvom pošty by bolo nielen zdĺhavé, ale tiež by sa nedalo zistiť, či táto oznamovacia povinnosť bola skutočne splnená pred začatím výkonu činnosti zamestnanca.

Informáciu odoslanú prostredníctvom krátkej textovej správy je zamestnávateľ povinný potvrdiť na tlačive určenom Sociálnou poisťovňou, naRegistračnom liste FO najneskôr v lehote troch dní od jej odoslania.




Najčastejšie chyby a omyly :

Príklad 1
Spoločnosť XYZ, s. r.o., nebola v príslušnej pobočke SP do 5.1.2007 registrovaná v registri zamestnávateľov, pretože nebola zamestnávateľom. Dňa 6.1.2007 podpísal konateľ v zastúpení s.r.o. dohodu o vykonaní práce s osobou, ktorá bude pre spoločnosť plniť dohodnutú úlohu. Konateľ, štatutárny zástupca spoločnosti neprihlásil spoločnosť XYZ, s.r.o. do registra zamestnávateľov do príslušnej pobočky SP.

Každý zamestnávateľ je povinný na predpísanom tlačive, ktorým je Registračný list zamestnávateľa prihlásiť sa do registra zamestnávateľov vedeného príslušnou pobočkou SP do 8 dní odo dňa, v ktorom začal zamestnávať aspoň jedného zamestnanca. Týka sa to aj takého zamestnávateľa, ktorý začne zamestnávať osobu na dohodu o vykonaní práce alebo dohodu o brigádnickej práci študentov.


Príklad 2
V rámci predzmluvných vzťahov zamestnávateľ podpísal so zamestnancom pracovnú zmluvu. Pred začatím výkonu činnosti zamestnanca ho podľa § 231 ods. 1 písm. b)zákona o SP prihlásil do registra poistencov a sporiteľov starobného dôchodkového sporenia SP na nemocenské poistenie, na dôchodkové poistenie a na poistenie v nezamestnanosti. Prihlásenie potvrdil aj na Registračnom liste FO. Zamestnanec v určený deň nenastúpil do práce ani sa počas ďalších 5 dní neospravedlnil. Zamestnávateľ nezrušil prihlásenie tohoto zamestnaca.

Zamestnávateľ mal povinnosť postupovať takto:
Keďže došlo k situácii, keď pracovný pomer nevznikol, zamestnávateľ mal v tomto prípade povinnosť tohto zamestnanca odhlásiť z registra poistencov a sporiteľov starobného dôchodkového sporenia, najneskôr v deň nasledujúci po zániku týchto poistení, teda zrušiť prihlásenie do tohto registra.

Ak bolo prihlásenie realizované cez Registračný list FO, tak bolo potrebné opäť vystaviť Registračný list FO – odhlášku a vyplniť dátum zániku poistenia. V tomto prípade dátum vzniku pracovného pomeru na prihláške a dátum skončenia pracovného pomeru na odhláške je rovnaký.


Príklad 3
Zamestnávateľ prijal do pracovného pomeru zamestnanca, ktorý je poberateľom starobného dôchodku od 15.6.2006. Zamestnanca prihlásil do príslušnej pobočky SP na pôvodnom Registračnom liste FO, nepoužil nový Registračný list FO, platný od 1.8.2006, takže nevyplnil údaje, ktoré je potrebné u poberateľov dôchodkov vyplniť, pretože tieto údaje obsahuje nový Registračný list FO.

Zamestnávateľ je povinný na Reistračný list FO s účinnosťou od 1.8.2006 u poberateľov dôchodkov v oddiely 3 vyznačiť do príslušnej rubriky tieto údaje:
- príslušný kód dôchodku, ktorého je zamestnanec poberateľom
( v tomto prípade kód 1- starobný dôchodok )
- dátum – poistné na NP neplatí ( v tomto prípade je to 01082006)
- dátum – poistné na IP neplatí ( v tomto prípade je to 01082006).

Povinnosť vyplýva z toho, že je potrebné príslušnej pobočke SP oznámiť poistencov, ktorí sús účinnosťou od 1. 8. 2006 z povinného nemocenského poistenia vylúčení. Sú to fyzické osoby, ktorým bol priznaný:
§ starobný dôchodok,
§ predčasný starobný dôchodok alebo
§ invalidný dôchodok z dôvodu poklesu schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť o viac ako 70 %.
Ak bol týmto osobám jeden z uvedených dôchodkov priznaný pred 1.8.2006, tak je potrebné v Registračnom liste FO uviesť najskôr dátum 01082006. Ak im bol jeden z uvedených dôchodkov priznaný po 1.8.2006, tak je potrebné uviesť dátum odkedy sú vylúčený z povinnosti platiť nemocenské poistenie a invalidné poistenie. Je to odo dňa, kedy im bola priznaná dôchodková dávka.


Oznamovacie povinnosti voči Sociálnej poisťovni

Prerušenie sociálneho poistenia

Tento inštitút bol do právneho stavu zavedený 1.1.2004 zákonom o SP. Od roku 2004 boli ustanovenia súvisiace s prerušením sociálneho poistenia niekoľkokrát novelizované, naposledy s účinnnosťou od 1.8.2006 zákonom o SP č. 310/2006 Z.z.
Zamestnávateľ zamestnanca z povinného poistenia neodhlasuje. Prerušenie poistenia má právne účinky zániku poistenia iba vo vzťahu k plneniu odvodových povinností. Počas prerušenia poistenia zamestnancovi nezaniká pracovný pomer. Poistné na sociálne poistenie sa počas doby prerušenia poistenia neplatí.
Podľa § 20 ods. a) zákona o SPpovinné nemocenské poistenie, povinné dôchodkové poistenie a povinné poistenie v nezamestnanosti zamestnanca vzniká odo dňa vzniku pracovného pomeru a zaniká dňom skončenia pracovného pomeru.
Podľa § 26 ods. 5 zákona o SP sa vznik prerušenia povinného nemocenského poistenia, povinného dôchodkového poistenia a povinného poistenia v nezamestnanosti posudzuje rovnako ako zánik povinného nemocenského poistenia, povinného dôchodkového poistenia a povinného poistenia v nezamestnanosti a skončenie prerušenia týchto poistení sa posudzuje rovnako ako vznik týchto poistení.
Poistenie sa prerušuje z dôvodov taxatívne ustanovených v zákone. Viaže sa na situácie, v ktorých nie je odôvodnené, aby Sociálna poisťovňa vyžadovala povinnosť platiť poistné, pri jeho uplatnení sa nevyžaduje podanie prihlášky na poistenie a odhlášky z poistenia.


Zmeny od 1.8.2006:

Zamestnávateľ je povinný prerušenie povinného poistenia do 8 dní oznámiť Sociálnej poisťovni na RLFO,na ktorom je povinný uviesť:
§ adresu a doplňujúce identifikačné údaje zamestnanca
§ základné identifikačné údaje zamestnávateľa
§ dátum vzniku prerušenia,
§ dátum zániku prerušenia (ak je v dobe vzniku prerušenia známy)
§ dôvod prerušenia,
§ uviesť dátum vyplnenia formulára,
§ potvrdiť Registračný list FO podpisoma pečiatkou.

Kódy, pod ktorými sa na Registračnom liste FO uvedú dôvody prerušenia sociálneho poistenia sú od 1.8.2006 nasledovné:
1. čerpanie pracovného voľna bez náhrady mzdy alebo služobného voľna bez nároku na plat alebo služobný príjem,
2. dlhodobé uvoľnenie z pracovného pomeru, štátnozamestnaneckého pomeru alebo zo služobného pomeru na výkon verejnej funkcie alebo na výkon odborovej funkcie podľa osobitných predpisov,
3. neospravedlnená neprítomnosť v práci,
4. prerušenie od 11. dňa potreby ošetrovania fyzickej osoby uvedenej v § 39 ods. 1 písm. a) zákona o SP alebo prerušenie od 11. dňa starostlivosti o dieťa uvedené v § 39 ods. 1 písm. b) zákona o SP,
5. väzba alebo výkon trestu odňatia slobody,
6. zamestnanec čerpá rodičovskú dovolenku,
7. SZČO má nárok na rodičovský príspevok,
8. trvanie dočasnej pracovnej neschopnosti odo dňa nasledujúceho po uplynutí 52 týždňov.

Najčastejšie chyby a omyly:

Príklad 1
Zamestnanec po dohode so zamestnávateľom čerpal neplatené voľno od 15.2.2007 do 22.2.2007.

Zamestnávateľ si nesplnil povinnosť, na Registračnom liste FO do 8 dní neoznámil príslušnej pobočke SP prerušenie sociálneho poistenia tomuto zamestnancovi.


Príklad 2
Dňa 13.2.2007 skončí zamestnankyni rodičovská dovolenka. 14.2.2007 zamestnankyňa opäť nastúpi do práce, skončí sa jej prekážka v práci, ktorá trvala z dôvodu čerpania rodičovskej dovolenky.
Zamestnávateľ si nesplnil oznamovaciu povinnosť. Po skončení čerpania rodičovskej dovolenky bol zamestnávateľ povinný do 8 dní oznámiť pobočke SP na tlačive Registračný list FO skončenie čerpania rodičovskej dovolenky a tým aj skončenie prerušenia povinného sociálneho poistenia zamestnankyne z dôvodu čerpania rodičovskej dovolenky. Zamestnávateľ v takomto prípade uvedie v oddieli 10 v príslušnej rubrike
§ dátum skončenia MD, RD
§ dôvod prerušenia – kód 6.

Poznámka:
Rovnako má zamestnávateľ povinnosť skončenie rodičovskej dovolenky oznámiť príslušnej zdravotnej poisťovni na tlačive „Oznámenie zamestnávateľa o poistencoch pri zmene platiteľa poistného na verejné zdravotné poistenie“.




ZoSP_§4_ods.2

ZoSP_§20_ods.a)
ZoSP_§26_ods.5
ZoSP_§39_ods.1_písm.a)
ZoSP_§39_ods.1_písm.b)
ZoSP_§231


ZoSP_§231_ods.1_písm.b)

ZoSP_§231_ods.3

reindl
07.03.07,09:48
Dobry den,
chcem sa spytat ci je nutne do SP prihlasit aj zamestnanca ktory pracuje na pracovnu zmluvu napr. od 1.1.07 a 1.3.07 sa u toho isteho zamestnavatela zamestna na dohodu o vykonani prace.
Ak ano od kedy je povinnost nahlasovat tychto dohodarov pracujucich aj na TPP.

Dakujem.

Reindl
supinka
09.04.10,08:14
Dobry den,
mam otazku ohladne nahlasovania zmeny v RLFO + vykon v inom state pre SP ak zamestnanec ide na sluzobnu cestu do zahranica. Robite to niekto? Ake tam platia pravidla? Staci nahlasit zaciatok SC v den zaciatku nastupu na SC? Dakujem za odpoved.
Jozef Mihál
09.04.10,18:49
supinka
08.05.10,05:26
Tuto stranku mam prestudovanu, ale mam pocit, ze to firmy aj tak nerobia a neviem, ci sa mam do toho pustat aj ja alebo nie. Ked som volala do SP ohladne nejakych praktickych veci pracovnicky mi sami poriadne nevedeli poradit..zda sa mi tato agenda prilis byrokraticka :/
IVEB
08.05.10,09:01
Ani mne vôbec tento spôsob nevonia, ale ja to praktizujem od minulého roka pravidelne . Nahlasujem aj odhlasujem zamestnancov cez registračné listy a taktiež nosím do SP formuláre E101.
ľuba
15.10.13,10:42
Dobrý deň,
potrebujem poradiť, aký termín výplaty mám stanoviť v našom prípade:
Práve u nás prebieha kontrola zo SP. V dodatkoch pracovných zmlúv mám stanovené, že: výplatným termínom je prvý pracovný deň v mesiaci, v prípade čerpania celozávodnej dovolenky sa výplatný termín posúva na prvý pracovný deň po jej ukončení.
Každý mesiac výplaty urobím, do výkazu dám aktuálny deň / napr. teraz to bolo 2.9./, hneď v ten deň odošlem výkaz a zaplatím odvody.
Oficiálne v SP máme nahlásený termín výplaty na posledný deň v mesiaci.
Kontrolórka hovorí, že dátum výplaty nahlásený v SP musí byť totožný s dátumom vyplácania mzdy. Kde v zákone je stanovená takáta povinnosť? Keď mám v SP nahlásený posledný deň v mesiaci, nemôžem výplaty robiť skôr?
Výplatu za december 2013 som robila dňa 7.1.2013, ten deň som odoslala výkaz aj zaplatila odvody. Vraj mám teraz spätne urobiť RL zamestnávateľa - zmenu a stanoviť termín decembrovej výplaty na 7.1.2013 a nasledne znovu urobiť RL - zmenu a od februára 2013 nahlásiť termín výplaty 1. deň v mesiaci. Je to tak správne? Nemôžem potom dostať pokutu za oneskorené zaslanie RL?
Jana Motyčková
15.10.13,12:18
Zákon o SP v §143 ods. 2 hovorí o splatnosti poistného - v deň určený na výplatu príjmov, s niekoľkými výnimkami. Jednou z výnimiek je, že ak deň určený na výplatu nie je určený, splatnosť poistného je v posledný deň nasledujúceho mesiaca. Vo Vašom prípade ale výplatný termín je určený, čiže nemôže to byť posledný deň nasledujúceho mesiaca.
Výplatný termín je zamestnávateľ povinný oznámiť (oznamuje sa pri prihláške zamestnávateľa a podľa §231 ods.1 písm. m) je povinný oznámiť aj zmenu výplatného termínu - do 8 dní od zmeny.
Problém je možno aj na strane SP, že nemáte možnosť nahlásiť výplatný termín takou definíciou, ako to máte vy zadefinované. Ale určite by ste nemali mať nahlásený posledný deň v mesiaci. Vo Vašom prípade s prihliadnutím na možnosti určenia dátumu v SP to vyzerá tak, že by ste mali často oznamovať zmenu výpaltného termínu, tak ako píšete v poslednom odseku.
Mila123
13.01.21,21:22
Ospravedlňujem sa, nenašla som nič vhodnejšie, chcela by som sa opýtať, novelizáciou zákona o sociálnom poistení sa od 01 01 2021 nehlási zmena, resp. prerušenie poistného, zrušenie prerušenia poistného a pod. keď zamestnanec v mojom prípade matka dieťaťa sa vracia do zamestnania po RD. Dieťa malo 26 10 2020 2 roky a matka sa včera vrátila do zamestnania , na svoje pôvodné pracovné miesto. Mňa ale zaujíma, keď nemusíme (ale môžeme?) ohlásiť návrat zamestnanca do zamestnania podaním RL FO? odkiaľ to SP bude vedieť? iba na základe podaného mesačného výkazu? V ZP sa nič ohľadom návratu po RD nemení (prihlasujeme 2Z dátum a 1CK dátum -1). Ďakujem
Jana Motyčková
14.01.21,06:46
Ospravedlňujem sa, nenašla som nič vhodnejšie, chcela by som sa opýtať, novelizáciou zákona o sociálnom poistení sa od 01 01 2021 nehlási zmena, resp. prerušenie poistného, zrušenie prerušenia poistného a pod. keď zamestnanec v mojom prípade matka dieťaťa sa vracia do zamestnania po RD. Dieťa malo 26 10 2020 2 roky a matka sa včera vrátila do zamestnania , na svoje pôvodné pracovné miesto. Mňa ale zaujíma, keď nemusíme (ale môžeme?) ohlásiť návrat zamestnanca do zamestnania podaním RL FO? odkiaľ to SP bude vedieť? iba na základe podaného mesačného výkazu? V ZP sa nič ohľadom návratu po RD nemení (prihlasujeme 2Z dátum a 1CK dátum -1). Ďakujem

Asi som k tomu ešte nedala tému (čo som prekvapená), lebo som to tiež tu nenašla - napravím to večer. Ruší sa len oznamovacia povinnosť "zmena" pri MD a RD, povinnosť oznámiť vznik a skončenie prerušenia poistenia aj z dôvodu rodičovskej dovolenky ostáva. Ak sa matka z RD vrátila do práce oznámite ukončenie prerušenia do SP, neoznamujete zmenu. V ZP sa nič nemení.
dogicka
14.11.22,12:59
Dobrý deň prajem, chcela by som sa poradiť v prípade kontroly zo Sociálnej poisťovne...a takémuto vydanému rozhodnutiu.


Kontrolu som mala dňa 25.10.2022, kontrolované obdobie od 05/2020-08/2022 , všetky odvody platené včas /iba jeden mesiac bol o 2 dni neskôr/, pracovné zmluvy v poriadku, dohody o brig. práci študentov v poriadku, na jednom mesačnom výkaze bol deň výplaty iný ako posl.deň nasl. mesiaca/ako je uvedené v prac. zmluvách/, všetky odhlášky a prihlášky včas, len mi vytkli u jedného zamestnanca, ktorý bol vo firme zamestnaný od 30.05.2020 do 13.08.2021 /PN OD 02.06.2020-10.08.2021 nepodaný registračný list FO - prerušenie do 52 týždňoch čiže od 01.06.2021-10.08.2021, ktorý som podala 28.10.2022-nakoľko som nevedela o tejto povinnosti. Čiže pokuta za tento dokument vo výške 282.90€.

ROZHODNUTIE:

Sociálna poisťovňa, pobočka Dolný Kubín, podľa § 178 ods. 1 písm. a) deviaty bod zákona
č. 461/2003 Z. z. o sociálnom poistení (ďalej len "zákon") a § 239 zákona v znení neskorších
predpisov, Vám ukladá
pokutu v sume 282,90 eur,
za porušenie povinnosti ustanovenej v § 231 ods. 1 písm. c) zákona.


Podľa § 231 ods. 1 písm. c) zákona zamestnávateľ je povinný oznámiť pobočke
Sociálnej poisťovne prerušenie nemocenského poistenia, dôchodkového poistenia, poistenia
v nezamestnanosti zamestnanca do ôsmich dní od tohto prerušenia; splnenie povinnosti podľa
písmena b) sa nevyžaduje.
Na základe § 239 zákona v znení neskorších predpisov môže Sociálna poisťovňa za porušenie
povinnosti ustanovenej v § 231 ods. 1 písm. c) zákona uložiť zamestnávateľovi pokutu až
do 16 596,96 eur. Pri ukladaní pokuty Sociálna poisťovňa zohľadní závažnosť porušenia povinnosti
ustanovenej týmto zákonom.


Vzhľadom na skutočnosť, že ste pobočke Sociálnej poisťovne, oznámili prerušenie
nemocenského poistenia, dôchodkového poistenia a poistenia v nezamestnanosti Vášho
zamestnanca uvedeného v prílohe z dôvodu trvania dočasnej pracovnej neschopnosti odo dňa
nasledujúceho po uplynutí 52 týždňov trvania dočasnej pracovnej neschopnosti, po lehote
ustanovenej zákonom a túto povinnosť ste nesplnili ani do siedmich dní od uplynutia lehoty ustanovenej týmto zákonom, bolo rozhodnuté tak, ako je uvedené vo výrokovej časti tohto
rozhodnutia.


Prosím Vás nezdá sa Vám táto pokuta príliš vysoká, keďže sme zamestnávateľ, ktorý platí odvody načas a plní si všetky oznamovacie povinnosti voči úradom a síce sme pozabudli na túto oznam.skutočnosť, chceli by sme sa odvolať.
Ďakujem za názor.
Jana Motyčková
14.11.22,18:39
Neviem, či je toto aktuálny sadzobník pokút
file:///C:/Users/Dell-Motyckova/Downloads/20052022-VP-Sadzobn%C3%ADk+pok%C3%BAt.pdf
Ale vy ste vlastne nedali 2 RL - vznik prerušenia a skončenie prerušenia, omeškanie je približne 440 a 500 dní (nepočítam presne), to po 30 centov za deň by bolo cca 282 €. Príde mi to, že Vám dali minimálnu pokutu podľa sadzobníka.
Dalo by sa odvolať, aby Vám SP pokutu nedala vôbec, že inak máte všetko v poriadku a ešte to nejako odôvodniť. SP pokutu môže a nemusí dať. Ale ja pokuty SP neriešim, možno niekto, kto má s tým prax, poradí.