Marianna01
20.02.07,15:46
Chcem sa opýtať na správnosť mojej úvahy:
SZČO, ktorá vykonáva tlmočnícke, prekladateľské práce na základe živnosti, získala počas min. roka oficiálnu guľatú pečiatku - evidovaná na nejakom ministerstve ako prekladateľ a súdny tlmočník. Vykonáva obe činnosti - pri účtovaní budem ale účtovať len o príjmoch, ktoré nesúviasia s výkonom, kde je guľatá pečiatka, ale kde má uvedené IČO. Do DP budem zahŕňať príjmy zo živnosti a príjmy z "guľatej pečiatky" -budú príjmy znalcov a tlmočníkov podľa osobitného predpisu, kde môžem počítať 40% výdavky, pričom pri príjmoch zo živnosti budem uplatňovať skutočne vynaložené výdavky.
Je to tak OK?
Marianna01
20.02.07,15:28
...........posúvam
Johanka
20.02.07,15:35
Nemôžeš kombinovať spôsob uplatňovania výdavkov v príjmoch podľa § 6 ods.1 a 2. Príjmy tlmočníkov sú príjmami podľa § 6 ods.2 písm.c/. Aj pri tejto činnosti je povinný viesť JÚ .
Marianna01
20.02.07,15:48
Aj pri tejto činnosti je povinný viesť JÚ .

Toto je dôležitá informácia - ako potom tieto príjmy dostanem do r.7? alebo budem viesť dve oddelené účtovníctva?:eek: To už bude čo? Pretože ak budem viesť účtovníctvo na tlmočníka, potom mi to soft zahrnie do príjmov zo živnosti - nemám na výber.


Nemôžeš kombinovať spôsob uplatňovania výdavkov v príjmoch podľa § 6 ods.1 a 2.
Neuvedomila som si to... vďaka za upozornenie
Marianna01
20.02.07,15:59
OK, účtovanie nejak vyriešim - riadim sa aj tu zásadami vedenia JU, čiže neuhr. pohľadávky nepôjdu do príjmu, až po úhrade, ano?
Johanka
20.02.07,16:07
Učtuješ ho ako "normálneho":) živnostníka. Všetky pravidlá sú rovnaké. Iba jeho príjem je zaradený do iného ods. a písmenka;) .
Marianna01
20.02.07,16:23
Ďakujem Johanka, ďalší bod Ti, žiaľ, momentálne nemôžem pridať, aj keď si mi fakt pomohla...:mee: Ak nezabudnem :rolleyes:, pridelím dodatočne...:)
Ešte raz dík
andrej_rv
20.02.07,18:30
Toto je dôležitá informácia - ako potom tieto príjmy dostanem do r.7? alebo budem viesť dve oddelené účtovníctva? Nemal by to byť až taký strašný problém. Dnes už každý slušnejší soft umožňuje sledovať príjmy a výdavky za odddelené prevádzky alebo činnosti (nákladové a výnosové strediská). Náklady a príjmy z posudkov za činnosť konanú pred štátnymi orgánmi, ktoré sa majú sledovať oddelene, si vyčleň ako takéto samostatné stredisko. Druhý spôsob zabezpečenia oddelenej evidencie je cez vytvorenie samostatného kódu v číselníku účtovných pohybov pre príjmy i pre výdavky za takéto posudky, pokiaľ to programátorské riešenie softu umožňuje.
Marianna01
20.02.07,19:15
dorý nápad, ale stále viem odsledovať len príjmy - výdavky ani srnka netuší, ktoré má spojené s ktorou činnosťou...:cool: Takže riešim výdavky všetky na živnosť, z tlmočenia výdavky nebudú... :eek:
andrej_rv
20.02.07,19:53
dorý nápad, ale stále viem odsledovať len príjmy - výdavky ani srnka netuší, ktoré má spojené s ktorou činnosťou...:cool: Takže riešim výdavky všetky na živnosť, z tlmočenia výdavky nebudú... :eek: Časť výdavkov je viazaná na konkrétny posudok (napr. cestovné náhrady, prepísanie a zviazanie posudku, kopírovanie podkladov, poštovné, faktúry za poskytnuie údajov pri niektorých činnostiach). Aj keď "vychovať" znalca, aby Ti ich nejako dopredu označil, bude asi dosť ťažké :) . A na rozčlenenie nešpecifikovaných nákladov na posudky v konaní pred štátnymi orgánmi a ostatné posudky sa má použiť kvalifikovaný odhad. Toto vyjadrenie či stanovisko som čítal buď na stránke Sociálnej poisťovne alebo medzi oznamami SP na nástenke v našej pobočke, už si presne nepamätám. Na webe som to zatiaľ narýchlo nenašiel, ak natrafím, pripnem. Ale myslím si, že aj v duchu tohoto stanoviska nič nepokazíš, ak náklady medzi obe činnosti rozdelíš v rovnakom pomere ako dosahované príjmy.
P.S. Vidím, že v Tvojom prípade ide asi o tlmočenie a problém je skôr podchytiť výdavky súvisiace s tlmočením vôbec, nie v ich rozdelení na konanie pred št. orgánmi a ostatné. Výdavok súvisiaci len s tlmočením je povinné poistenie znalca a tlmočníka, poplatky a vložné na povinné a dobrovoľné školenia, možno nejaké cestovné, kancelárske potreby. A určite by som tam zahrnul pomernú časť z odvodov (podľa podielu tlmočníckych príjmov na celkových príjmoch).
sta
15.01.08,12:50
Ak mám s.r.o., kde konateľ je aj jej jediný zamestnanec a zabezpečuje prekladateľské a tlmočnícke práce - vediem tu normálne PÚ tak ako u každej inej s.r.o.

A čo ak tento konateľ má zároveň aj "okrúhlu" pečiatku ako súdny prekladateľ a robí preklady ako FO? Musím preňho viesť zvlášť JÚ? Alebo stačí mu spraviť DP FO, kde uvediem príjmy zo zamestnania a príjmy z prekladateľskej činnosti?
+ môže si na tieto súdne preklady uplatniť v DP 40% výdavky? :confused: