JDM
20.02.07,17:49
Máme zamestnanca,ktorému som urobila ročnézúčtovanie dane. Priniesol si DP"A", ale po vyplnení mi oznámil, že už asi 5 rokov má živnosť. Len ju má, nepodniká, príjmy má len zo závislej činnosti. Navrhla som mu ako prílohu do DP Čestné prehlásenie, že nemá príjmy z podnikania. Stačí tak? A ako to bude mať s odvodmi zo živnosti? Podľa mňa si mal platiť minimálne zdravotné. Chcem mu navrhnúť pozastavenie živnosti. Je to správne? /nehodlá podnikať, má to len v zálohe - to sú jeho slová/
Pepa
20.02.07,16:53
SP - neplatí odvody - nedosiahol zákonom stanovenú hranicu.
ZP - neplatí - je SZČO popri zamestnaní.
Melnick
20.02.07,17:01
V každom prípade mal robiť DP "B" a uviesť nulové príjmy zo živnosti ,má pochopiteľne povinnosť voči ZP. Mal robiť RZZP.
Doporučujem urobiť si poriadok v živnosti-prerušiť,alebo ukončiť.
Pepa
20.02.07,17:18
Prečo mal podať béčko ak nemal žiadne príjmy ako SZČO?
Melnick
20.02.07,17:41
Ja viem,že tu je vždy veľa diskusie ohľadne toho či živnostník ,ktorý dosiahol zdaniteľné príjmy nepresahujúce 45408 v danom roku, je povinný podať DP. Ale teraz neriešime túto povinnosť,ale to,že on sám si podáva DP typu "A". Ja tvrdím,že keď má pridelené DIČ a sám ,neviem z akého dôvodu podáva DP a je zároveň zamestnancom a aj živnostníkom hoci bez príjmu ,má povinnosť toto urobiť na tlačive typu "B".
JDM
20.02.07,19:26
Teraz, keď to spätne hodnotím, tak zákonite ak má živnosť by automaticky robiť DP"B". A určite by mal mať pridelené DIČ, takže uvažujem o tom, že mi musí vypátrať to svoje DIČ a vypíšeme DP"B". Ďakujem za príspevky.
Jozef Mihál
21.02.07,07:06
DP musí podávať len vtedy, ak zo živnosti dosiahol príjmy alebo vykazuje stratu. § 32 ods.1 až 4.
Miriam555
21.02.07,07:26
nemusi podavat ani cestne prehlasenie na DU, ani nulove DP. Co sa tyka odvodov do ZP nevznika mu povinnost, pokial nemal z podnikania ziadny prijem a bol riadne zamestnany. V tomto pripade porusil ohlasovaciu povinnost a mal podavat rocne zuctovanie do ZP / zo zivnosti, samozrejme nulove /+ roc.zuctovanie od zamestnavatela.
Melnick
21.02.07,11:22
Ja viem,že tu je vždy veľa diskusie ohľadne toho či živnostník ,ktorý dosiahol zdaniteľné príjmy nepresahujúce 45408 v danom roku, je povinný podať DP. Ale teraz neriešime túto povinnosť,ale to,že on sám si podáva DP typu "A". Ja tvrdím,že keď má pridelené DIČ a sám ,neviem z akého dôvodu podáva DP a je zároveň zamestnancom a aj živnostníkom hoci bez príjmu ,má povinnosť toto urobiť na tlačive typu "B".
Ešte raz: pýtam sa ,ak je FO zároveň živnostníkom a vzniká jej povinnosť neviem z akého titulu,že podáva sám DP má ho robiť na tlačive "A"????
Tak je to totiž v otázke od zadávateľa,že si DP ide robiť sám.
Beata
21.02.07,11:27
Ešte raz: pýtam sa ,ak je FO zároveň živnostníkom a vzniká jej povinnosť neviem z akého titulu,že podáva sám DP má ho robiť na tlačive "A"????
Tak je to totiž v otázke od zadávateľa,že si DP ide robiť sám.

Ak je FO živnostníkom, jeho povinnosťou je podať DP typu B.
Na tlačive typu A podáva len ten, kto mal príjmy len zo závislej činnosti, podľa §5 ZoDP.
Jozef Mihál
21.02.07,11:32
Ak FO mala príjmy zo živnosti (presnejšie príjmy zdaňované podľa § 6), alebo príjmy zdaňované podľa § 7 alebo podľa § 8, podáva DP typu B.

DP typu B podáva aj vtedy, ak príjmy podľa § 6 nemala, ale vykazuje stratu.

Ak FO nemala príjmy zdaňované podľa § 6 ani podľa § 7 ani podľa § 7, tak ak musí/chce podať DP, podáva DP typu A.

Nie je podstatné, či niekto má DIČ ale podstatné je, či dosahuje príjmy.
JDM
21.02.07,11:56
Ďakujem pán Mihál, už mám v tom jasno.
Melnick
21.02.07,12:00
Ďakujem vyjasnilo sa nám viacerým.:)
misok
22.02.07,07:24
Dobrý deň,

chcel by som sa opýtať: prijímame nové ho zamestnanca do hlavného PP. Dozvedel som sa, že má živnosť.
Mám ho prihlásiť do SP, ZP.
Ako to bude s platením jeho odvodov????
Neviem, ako postupovať, skúste mi poradiť
Ďakujem
katkaj
22.02.07,07:26
Dobrý deň,

chcel by som sa opýtať: prijímame nové ho zamestnanca do hlavného PP. Dozvedel som sa, že má živnosť.
Mám ho prihlásiť do SP, ZP.
Ako to bude s platením jeho odvodov????
Neviem, ako postupovať, skúste mi poradiť
Ďakujem


Áno treba zamestnanca prihlásiť do SP aj ZP. A treba zaňho riadne platiť všetky odvody ;)
misok
22.02.07,07:33
Ďakujem veľmi pekne.