adriana126
20.02.07,18:21
Neviem ako sa má posúdiť, ak si podnikateľ kúpil jednoizbový byt na podnikanie, v ktorom vykonáva konštrukčné práce a slúži len na podnikanie, zatiaľ je byt vo vlastníctve družstva ale chce ho odkúpiť, čo si môže dať do nákladov alebo ako ho má evidovať?
Halli
20.02.07,17:35
Neviem ako sa má posúdiť, ak si podnikateľ kúpil jednoizbový byt na podnikanie, v ktorom vykonáva konštrukčné práce a slúži len na podnikanie, zatiaľ je byt vo vlastníctve družstva ale chce ho odkúpiť, čo si môže dať do nákladov alebo ako ho má evidovať?

Pokial je vo vlastníctve družstva nič s tým nenarobí....keď si ho odkupi, potom si ho može odpisovať...po registácii miesta prevádzky atď...kým ho nemá na LV tak nič...
ezimova
20.02.07,17:41
pokiaľ je byt vo vlastníctve družstva má zmluvu na IČO? Potom by som dávala do nákladov nájomné. Veď by to bol prenájom ako hociaký iný, nie? Ale v takom prípade by som ešte preverila daň z nehnuteľností, pretože tú treba platiť ako z objektu na podnikanie. Ale tú platí asi družstvo?
George Michael
20.02.07,17:50
Aj podľa mňa, ak má zmluvu s BD na IČO, môže dať teraz do nákladov mesačné platby, ktoré platí družstvu. Ak duržstvo uzatvorilo zmluvu s FO alebo PO s vedomím, že byt nebude využívaný na bývanie, ale na podnikateľské účely, nie je záležitosťou nájomcu riešiť daň z nehnuteľnosti a iné platby. Všetky poplatky by mal mať predsa v nájomnej zmluve vrátane dane z nehnuteľnosti. Za tento byt platby voči ďalším subjektom platí družstvo, keďže je vlastníkom bytu zatiaľ družstvo.
Po prevedení bytu do vlastníctva sa aj tak treba novému vlastníkovi nahlásiť u správcu dane z nehnuteľnosti, potom to už bude jeho záležitosť.
Halli
20.02.07,18:09
[quote=George Michael;396166]Aj podľa mňa, ak má zmluvu s BD na IČO, môže dať teraz do nákladov mesačné platby, ktoré platí družstvu.quote]

tak to áno, jasné... nebolo to uvedené...či to má tak :o je pisane , že podnikateľ kupil... a potom, že ešte len chce kupiť..tak čo teda?
adriana126
20.02.07,18:23
kúpil ale je ešte družstevný, chce ho odkúpiť do osobného vlastníctva
Halli
20.02.07,18:42
potom nekupil, ale previedol členské práva a to je rozdiel...
adriana126
20.02.07,18:48
zle som sa vyjadrila, previedol členské práva
Halli
20.02.07,18:54
tak teraz si može dať do nákladov platby za služby spojené s užívanim tohto priestoru a potom /keď ho kupi/..aj nadobúdaciu cenu, ....len to čo zaň dal , keď prevádzal členské práva už asi tažko...a odkupná cena od OSBD je dalekoooo nižšia :rolleyes: cena predtým isto nieje v zmluve o prevode členských práv....
adriana126
21.02.07,11:48
ďakujem veľmi pekne
luba1221
22.02.07,07:28
Dobrý deň.Chcem sa vlastne spýtať.Ako to je ,ak vykonávam práce aj doma ,popritom mám kanceláriu,kde je aj miesto podnikania a zamestnanci.Môžem si uplatniť časť nákladov z domu na podnikanie?Musím uzatvoriť zmluvu o prenájme????Alebo si len určím,že 5%/trebárs podľa ozlohy domu/si dám do nákladov?Čo s DPH?
luba1221
22.02.07,07:29
Prosím,poraďte mi....
Johanka
22.02.07,15:24