škôlka
20.02.07,20:04
Ahojte, práve som sa registrovala na tejto webovej stránke a chcela by som sa spýtať, či by ste my nevedeli poradiť, ako mám preplatiť riaditeľke ZŠ starú dovolenku z r. 2006, keď ju nemôže vyčerpať lebo cez školský rok to nejde a cez prázdniny už má 45 dní novej dovolenky. Starú dovolenku má 30 dní, ďakujem Vám
Anja111
20.02.07,19:08
Ahojte, práve som sa registrovala na tejto webovej stránke a chcela by som sa spýtať, či by ste my nevedeli poradiť, ako mám preplatiť riaditeľke ZŠ starú dovolenku z r. 2006, keď ju nemôže vyčerpať lebo cez školský rok to nejde a cez prázdniny už má 45 dní novej dovolenky. Starú dovolenku má 30 dní, ďakujem Vám
Starú dovolenku môžeš preplatiť len pri ukončení pracovného pomeru.
škôlka
20.02.07,19:18
Starú dovolenku môžeš preplatiť len pri ukončení pracovného pomeru.

To ja viem, ale potom pravdepodobne o tu starú dovolenku príde a to nie je práve najlepšie riešenie
Pepa
20.02.07,19:22
Nie pravdepodobne, ale určite.
Anja111
20.02.07,19:22
To ja viem, ale potom pravdepodobne o tu starú dovolenku príde a to nie je práve najlepšie riešenie
Žiaľbohu, máš pravdu.
škôlka
20.02.07,19:26
aj tak Vám ďakujem, ahojte
Pepa
20.02.07,19:28
Dovolenku za rok 2006 môže "dočerpať" do konca roku 2007 a .......... tak ďalej - treba ju poslať na dovolenku a je to. Každý je nahraditeľný a aj pani riaditeľka. Nech si oddýchne.
škôlka
20.02.07,19:30
je to aj môj názor, ja mám tiež starú dovolenku, veď mi mzdárky a učtovníčky nemáme nikdy čas si oddychnuť, ale ja ju určite vyčerpem, veď som nahraditeľná ........
Tweety
21.02.07,07:15
A prečo by sa nemohla preplatiť?Majú učitelia nejakú výnimku?Však zákonník práce hovorí,že náhradu mzdy nemožno poskytnúť len za dodatkovú dovolenku; táto dovolenka sa musí vyčerpať, a to prednostne.Nám zamestnávateľ preplatí dovolenku,ak si ju nevyčerpáme do konca apríla následujúceho roka.
§ 116 ZP
(2) Náhradu mzdy za nevyčerpanú dovolenku možno zamestnancovi poskytnúť len vtedy, ak nemohol vyčerpať dovolenku z dôvodu skončenia pracovného pomeru.
martinius
21.02.07,07:18
§ 116 ZP
(2) Náhradu mzdy za nevyčerpanú dovolenku možno zamestnancovi poskytnúť len vtedy, ak nemohol vyčerpať dovolenku z dôvodu skončenia pracovného pomeru.
Už som to našla v zákone,ale aj tak sa mi to zdá na hlavu.Jednoducho ak sa v kolektívnej zmluve dohodnú,zákon by to mal nechať na vec dohody,čo zatiaľ neplatí.
Chobot
21.02.07,09:50
Už som to našla v zákone,ale aj tak sa mi to zdá na hlavu.Jednoducho ak sa v kolektívnej zmluve dohodnú,zákon by to mal nechať na vec dohody,čo zatiaľ neplatí.

Nemôžu to nechať na dohodu medzi z-com a z-ľom, lebo potom by zamestnávatelia tlačili na zamestnancov, aby si nečerpali dovolenky, ale by im ich preplácali a tým by sa stratil zmysel dovolenky (oddýchnuť si a regenerovať sa).
Majka
21.02.07,09:58
ja som v 5/2006 nastupila na MD a po skonceni MD teraz pracujem externe na 4hod. doma, mam narok na dovolenku no asi si ju nevycerpam, ako je to s prenasanim dovolenky v tomto pripade?
Tweety
21.02.07,10:00
ja som v 5/2006 nastupila na MD a po skonceni MD teraz pracujem externe na 4hod. doma, mam narok na dovolenku no asi si ju nevycerpam, ako je to s prenasanim dovolenky v tomto pripade?
Nevyčerpanú dovolenku z roku 2006 si budeš môcť vyčerpať po návrate do práce z RD.
Chobot
21.02.07,10:39
ja som v 5/2006 nastupila na MD a po skonceni MD teraz pracujem externe na 4hod. doma, mam narok na dovolenku no asi si ju nevycerpam, ako je to s prenasanim dovolenky v tomto pripade?

V zadaní si uviedla málo informácií. Pár vecí mi je nejasných.
Teraz si na RD?
Tú externú prácu vykonávaš na základe dohody alebo riadnej pracovnej zmluvy? A uzavrela si ju po skončení MD, alebo si nastúpila k zamestnávateľovi, od ktorého si nastupovala na MD?

Tá dovolenka Ti vznikla ešte z toho pracovného pomeru spred nástupu na MD. Pokračuješ ďalej v tom prac. pomere?

Pokiaľ Ti dovolenka vznikla v tom pôvodnom PP a teraz si na RD, tak si dovolenku vyčerpáš po návrate z RD. Ak Ti dovolenka vznikla z tohto skráteného uväzku, tak si ju musíš vyčerpať najneskôr v nasledujúcom roku, kedy Ti vznikla.
martinius
21.02.07,12:13
Nemôžu to nechať na dohodu medzi z-com a z-ľom, lebo potom by zamestnávatelia tlačili na zamestnancov, aby si nečerpali dovolenky, ale by im ich preplácali a tým by sa stratil zmysel dovolenky (oddýchnuť si a regenerovať sa).
Ale nemaľovala by som čerta na stenu:-) Podľa by sa nič strašné nestalo:-)
fileva
21.02.07,14:53
To ja viem, ale potom pravdepodobne o tu starú dovolenku príde a to nie je práve najlepšie riešenie

O starú dovolenku nemôže prísť, pretože si ju bude čerpať v nasledujúcom kalendárnom roku, t.j. najprv čerpá nevyčerpanú dovolenku z predchádzajúceho roka a potom novú dovolenku. V školstve je dostatočný počet prázdninových dní, kedy učitelia môžu, alebo čerpajú dovolenku. Aj riaditeľ školy je učiteľ a môže si čerpať dovolenku v čase prázdnin, nielen hlavných (myslím letných) prázdnin. Dovolenka je na oddych a treba ju využiť. Nech si aj pani riaditeľka odpočinie.
jamis
21.02.07,15:17
lenže pani riaditeľka si asi myslí, že je nenahraditeľná. Všetci sme nahraditeľní.
fileva
21.02.07,15:36
lenže pani riaditeľka si asi myslí, že je nenahraditeľná. Všetci sme nahraditeľní.

Všetci, respek. mnohí riaditelia alebo vedúci zamestnanci, teda aj v školstve, si myslia, že sú nenahraditeľní. Aj mňa to kedysi postihlo. Treba však využívať kooperatívne metódy riadenia a presunúť kompetencie aj na iných riadiacich zamestnancov, veď aj oni berú funkčné príplatky. Potom bude dosť času aj na čerpanie dovolenky, hlavne tej starej, nevyčerpanej.