Stefi
20.02.07,22:00
Dobrý deň, prosím skúsi mi niekto poradiť? Za r.2006 mám príjem zo živnosti, kde si uplatňujem preukázateľné výdavky, ale dosiahol som aj príjem z honorára za umelecký výkon podľa § 6 ods.2 písm.a/. Môžem si k tomuto príjmu upaltniť paušálne výdavky vo výške 40%?
Ďakujem za pomoc.
Milan Benka
20.02.07,21:03
Dobrý deň, prosím skúsi mi niekto poradiť? Za r.2006 mám príjem zo živnosti, kde si uplatňujem preukázateľné výdavky, ale dosiahol som aj príjem z honorára za umelecký výkon podľa § 6 ods.2 písm.a/. Môžem si k tomuto príjmu upaltniť paušálne výdavky vo výške 40%?
Ďakujem za pomoc.


Ľutujem, ale nie.
Stefi
20.02.07,21:10
Ďakujem. A ešte jedna otázka, ak by som mal príjmy, len zo závislej činnosti a príjem z honorára za umelecký výkon, v tom prípade si môžem uplatniť paušálne výdavky vo výške 40%?
Milan Benka
20.02.07,21:20
Ďakujem. A ešte jedna otázka, ak by som mal príjmy, len zo závislej činnosti a príjem z honorára za umelecký výkon, v tom prípade si môžem uplatniť paušálne výdavky vo výške 40%?

V takomto prípade áno.
Stefi
20.02.07,21:22
Ďakujem za rýchlu a jasnú odpoveď, tak som to pochopil aj ja.
perigeus
22.02.07,07:51
Dobry den. A co v pripade, ze v prvej polovici roka som mal prijmy len na zaklade autorskeho zakona a v druhej prijmy zo zivnosti, pri ktorych uplatnujem pausalne vydavky?
Milan Benka
22.02.07,09:21
Uplatnite si paušálne výdavky v jednom aj druhom prípade.
perigeus
22.02.07,09:24
Vdaka, Benka. Uz ma chytali mrakoty :-)
zuhl
02.02.08,16:36
Ahojte, ja mám takýto problém a už som to tu niekde v inej téme zadávala, ale nikto mi neodpovedal:podnikateľ okrem podnikania hrá v hudobnej skupine. Na základe jednorázovej zmluvy dostal vyplatený honorár za hudobnú produkciu asi 3krát za rok. Agentúra si tie 2percentá zaplatila. Mám mu tento príjem dať do par.6 odst. 2 písm. a alebo par. 6 odst. 2 písm. b? A nemusí mať k tomu výdavky?
victoria
28.02.08,17:35
Mozem sa aj ja opytat k tejto teme prosim ? Ked ma klientka prijmy na Slovensku na zaklade dohody o vykonani prace a z tantiem a z ciech ma zdanene prijmy za umelecke vykony v televizii a filme moze si uplatnit pausalne vydavky vo vyske 40% ? Mozem to zaradit pod prijem podla § 6, ods. 2 pism a) alebo b) ?
Robina
15.03.08,10:05
Mám problém pri ktorom som si nie celkom istá - známa je zamestnaná - má potvrdenie o príjme od zamestnávateľa, ale ešte na dohodu vykonáva prekladateľské služby /na základe povolenia Ministerstva/. Môže si pri tomto príjme z dohody uplatniť 40 % výdavky? Bola som toho názoru, že áno, ale ona ma tak zpochybnila, že ..neviem.. ďakujem
Muška
15.03.08,11:39
Mám problém pri ktorom som si nie celkom istá - známa je zamestnaná - má potvrdenie o príjme od zamestnávateľa, ale ešte na dohodu vykonáva prekladateľské služby /na základe povolenia Ministerstva/. Môže si pri tomto príjme z dohody uplatniť 40 % výdavky? Bola som toho názoru, že áno, ale ona ma tak zpochybnila, že ..neviem.. ďakujem
Robina,
málo informácii

-vykonáva na základe akej dohody?
-zdaňujú jej túto dohodu?
-táto dohoda je uzatvorená ako Autorská zmluva?
Robina
15.03.08,14:16
ona je zaevidovaná na Du - má pridelené DIČ, ale nemá živnosť a príjmy jej vyplácajú na základe nejakého denníka, kde to eviduje. Ja si myslím, že asi by si mohla uplatniť aj skutočné výdavky, lebo hlavne na začiatku má dosť výdavkov /slovníky, kolky a pod./
Muška
15.03.08,14:24
ona je zaevidovaná na Du - má pridelené DIČ, ale nemá živnosť a príjmy jej vyplácajú na základe nejakého denníka, kde to eviduje. Ja si myslím, že asi by si mohla uplatniť aj skutočné výdavky, lebo hlavne na začiatku má dosť výdavkov /slovníky, kolky a pod./
Robina,
nie každá SZČO má živnosť.
Niektorí podnikajú
-iba na základe začatia poberania príjmov /autori, umelci, športovci/
-na základe vydania rôznych licencii.

Najskôr musíš zistiť pod ktorý § ju priradíš do DP.

Ale samozrejme je "SZČO" podľa § 6 a preto má všetky výhody a nevýhody ako každý iný živnostník.
tzn., že môže viesť účtovníctvo, alebo použije paušálne výdavky.
Katija
15.03.08,14:59
Mám problém pri ktorom som si nie celkom istá - známa je zamestnaná - má potvrdenie o príjme od zamestnávateľa, ale ešte na dohodu vykonáva prekladateľské služby /na základe povolenia Ministerstva/. Môže si pri tomto príjme z dohody uplatniť 40 % výdavky? Bola som toho názoru, že áno, ale ona ma tak zpochybnila, že ..neviem.. ďakujem


ona je zaevidovaná na Du - má pridelené DIČ, ale nemá živnosť a príjmy jej vyplácajú na základe nejakého denníka, kde to eviduje. Ja si myslím, že asi by si mohla uplatniť aj skutočné výdavky, lebo hlavne na začiatku má dosť výdavkov /slovníky, kolky a pod./
Napoviem ti - podľa toho čo píšeš mohlo by ísť o príjmy podľa § 6 ods. 2 písm. c) - znalcov a tlmočníkov za činnosť podľa osobitného predpisu.29). Zisti si to.
Robina
15.03.08,21:21
tam som to aj chcela uviesť, len som bola na pochybách s tými výdavkami, takže ak si bude viesť účtovníctvo, tak môže mať aj skutočné výdavky. Veľmi pekne ďakujem
Muška
15.03.08,22:02
tam som to aj chcela uviesť, len som bola na pochybách s tými výdavkami, takže ak si bude viesť účtovníctvo, tak môže mať aj skutočné výdavky. Veľmi pekne ďakujem
Robinka,
všetko čo patrí do § 6 je vlastne "podnikateľ" - patrí tam AJ "klasický" živnostník, ale je tam spomenutých množstvo iných podnikateľov.
A až na určite obmedzenia /alebo zvýhodnenia/ môžu /alebo musia/ viesť účtovníctvo.
Muška
15.03.08,22:03
erika_H
12.03.09,14:46
Ahojte prosím Vás,a umelci nie sú povinní platiť sociálne odvody (aj keď teda dosiahnu zákonom stanovený príjem??a zdravotné odvody sú povinní platiť?Ďakujem za odpoveď
Muška
12.03.09,15:33
Ahojte prosím Vás,a umelci nie sú povinní platiť sociálne odvody (aj keď teda dosiahnu zákonom stanovený príjem??a zdravotné odvody sú povinní platiť?Ďakujem za odpoveď
Erika,
ak má daňovník príjem podľa § 6 odst. 2 písm. a) a popritom nevlastní živnostenský list, tak áno, nie je povinný platiť sociálne odvody.

Ak by ale vlastnil ŽL, tak sa mu k príjmu zo živnosti nasčítavajú aj príjmy z § 6 odst. 2 písm. a)....a platí SP

ZP - samozrejme - klasika - RZZP
erika_H
12.03.09,15:50
Erika,
ak má daňovník príjem podľa § 6 odst. 2 písm. a) a popritom nevlastní živnostenský list, tak áno, nie je povinný platiť sociálne odvody.

Ak by ale vlastnil ŽL, tak sa mu k príjmu zo živnosti nasčítavajú aj príjmy z § 6 odst. 2 písm. a)....a platí SP

ZP - samozrejme - klasika - RZZP

Ďakujem Ti pekne Muška:rolleyes:
erika_H
25.03.09,14:05
Ahojte,prosím Vás,keď mám slobodného umelca - reštaurátor umeleckých diel, to bude §6 ods. 2 písm.B prosím.Ďakujem moc
mzdarka renca
25.03.09,14:14
Ahojte,prosím Vás,keď mám slobodného umelca - reštaurátor umeleckých diel, to bude §6 ods. 2 písm.B prosím.Ďakujem moc

ja takých dávam podľa §6 odst.a)
erika_H
25.03.09,19:02
ja takých dávam podľa §6 odst.a)
ahoj renča
prosim ťa,myslíš §6 odst.2 a)?
"z použitia alebo z poskytnutia práv z priemyselného alebo z iného duševného vlastníctva"?
mzdarka renca
25.03.09,19:09
ahoj renča
prosim ťa,myslíš §6 odst.2 a)?
"z použitia alebo z poskytnutia práv z priemyselného alebo z iného duševného vlastníctva"?

Prepáč, nie. Dávam ich podľa § 6 odst. 2 b). Sekla som sa. lebo som dnes robila aj takých, ako ty a aj kurátorov a tí su podľa §6 odst.2 a).
erika_H
26.03.09,09:01
Prepáč, nie. Dávam ich podľa § 6 odst. 2 b). Sekla som sa. lebo som dnes robila aj takých, ako ty a aj kurátorov a tí su podľa §6 odst.2 a).

OK ;) dik renča.
pekný deň:)