božena24
20.02.07,21:10
Dobrý deň,
poraďte mi prosím Vás aká vypovedná lehota sa uplatňuje pri výpovedi podľa par.63 odst 1 a). Zákonník práce (aspoň teda ten, ktorý mám k dispozícii) uvádza síce v par.62 odst.1 výpovednú lehotu 2 mesiace ale pre tento prípad výpovednú lehotu 3 mesiace, ale stretla som sa aj s názorom, že trojmesačná výpovedná lehota platí len u zamestnancov, ktorý odpracovali u zamestnávateľa viac ako 5 rokov. Čo tu má teda prednosť?
15Mária
20.02.07,20:22
Rieši to § 62 ods. 1: "Ak je daná výpoveď, pracovný pomer sa skončí uply-
nutím výpovednej doby. Výpovedná doba je rovnaká pre zamestnávateľa
aj pre zamestnanca a je najmenej dva mesiace. Ak je daná výpoveď za-
mestnancovi, ktorý odpracoval u zamestnávateľa najmenej päť rokov, je
výpoveďná doba najmenej tri mesiace."
Pozor však na kolektívne zmluvy, platia nad ZP.
božena24
20.02.07,20:39
Ďakujem za odpoveď. Tak tú knihu, ktorú mám teraz poruke asi vyhodím. Píše sa v nej totiž v paragrafe 62 odst. 1 okrem už odcitovaného aj toto: Pri výpovedi z dôvodov ustanovených v par. 63 odst. 1 písm.a) a b) je výpovedná doba 3 mesiace. Toto ma zmiatlo.
fileva
20.02.07,20:46
Rieši to § 62 ods. 1: "Ak je daná výpoveď, pracovný pomer sa skončí uply-
nutím výpovednej doby. Výpovedná doba je rovnaká pre zamestnávateľa
aj pre zamestnanca a je najmenej dva mesiace. Ak je daná výpoveď za-
mestnancovi, ktorý odpracoval u zamestnávateľa najmenej päť rokov, je
výpoveďná doba najmenej tri mesiace."
Pozor však na kolektívne zmluvy, platia nad ZP.
To by som tak jednoznačne netvrdila, lebo KZ nesmú byť v rozpore so ZP.
j.s
20.02.07,20:53
KZ nesmú byť v rozpore so zákonom.
Chobot
21.02.07,09:06
To by som tak jednoznačne netvrdila, lebo KZ nesmú byť v rozpore so ZP.

Myslím, že mária nemala na mysli presne to, čo naformulovala. Ja som to pochopil tak, že chcela povedať, že pokiaľ je v KZ dohodnutá výpovedná doba 4 mesiace, tak platí pre tú firmu 4 mesiace, hoci sú v ZP uvedené iba 2resp 3 mesiace. Čiže v takomto prípade KZ neoporuje ZP, ale jej ustanovenia sú vo firme nadradené ZP (platí výpovedná doba 4 mesiace a nikto nemôže požadovať 2 mesiace).
fileva
21.02.07,20:43
Ďakujem za odpoveď. Tak tú knihu, ktorú mám teraz poruke asi vyhodím. Píše sa v nej totiž v paragrafe 62 odst. 1 okrem už odcitovaného aj toto: Pri výpovedi z dôvodov ustanovených v par. 63 odst. 1 písm.a) a b) je výpovedná doba 3 mesiace. Toto ma zmiatlo.

Božena24, knihu nevyhadzuj, ešte ti môže pomôcť. Je to tak, ako je uvedené v tebou citovaných paragrafoch.
fileva
21.02.07,20:48
Myslím, že mária nemala na mysli presne to, čo naformulovala. Ja som to pochopil tak, že chcela povedať, že pokiaľ je v KZ dohodnutá výpovedná doba 4 mesiace, tak platí pre tú firmu 4 mesiace, hoci sú v ZP uvedené iba 2resp 3 mesiace. Čiže v takomto prípade KZ neoporuje ZP, ale jej ustanovenia sú vo firme nadradené ZP (platí výpovedná doba 4 mesiace a nikto nemôže požadovať 2 mesiace).

KZ môže vo svojich ustanoveniach ísť nad rámec ZP, ale nikdy nie pod jeho rámec. Vtedy by bola v rozpore so ZP. Ja som zas mala na mysli toto.
Chobot
22.02.07,08:21
Božena24, knihu nevyhadzuj, ešte ti môže pomôcť. Je to tak, ako je uvedené v tebou citovaných paragrafoch.

Toto Tvoje tvrdenie musím uviesť na správnu mieru, aby iní neboli závadzaní protichodmými tvrdeniami.

Zákonník práce č. 311/2002 bol prijatý s účinnosťou od 1.4.2002. V jeho prvej verzii bolo znenie § 62 ods. 1 nasledovné:

"(1) Ak je daná výpoveď, pracovný pomer sa skončí uplynutím výpovednej doby. Výpovedná doba je rovnaká pre zamestnávateľa aj zamestnanca a je dva mesiace. Pri výpovedi z dôvodov ustanovených v § 63 ods. 1 písm. a) a b) je výpovedná doba tri mesiace."

V roku 2003 bola prijatá novela ZP č. 210/2003, ktorá s účinnosťou od 1.7.2003 zmenila znenie § 62 ods. 1 nasledovne:

"(1) Ak je daná výpoveď, pracovný pomer sa skončí uplynutím výpovednej doby. Výpovedná doba je rovnaká pre zamestnávateľa aj zamestnanca a je najmenej dva mesiace. Ak je daná výpoveď zamestnancovi, ktorý odpracoval u zamestnávateľa najmenej päť rokov, je výpovedná doba najmenej tri mesiace."

Takže kniha, ktorú má božena24 k dispozícii vychádza zo znenia ZP niekedy spred 1.7.2003. Myslím, že odvtedy nastalo toľko zmien v ZP, že nemá význam sa pridŕžať vysvetlení uvedených v tej knihe, skôr by jej mohla uškodiť (viď aj tento konkrétny príklad). Radšej nech si zoženie nejakú aktuálnejšiu publikáciu o Zákonníku práce.

Alebo ešte lepšie bude počkať, ako nám "uvarí" p. Fico nový ZP, aby za pol roka nemusela kupovať znovu novú knihu.