slabikar
21.02.07,00:00
chápem správne to, že keď založím s.r.o. so základným imaním cca 500.000, som nejako "na vyššej úrovni"? týmito 500.000 ručím vlastne konkrétne za čo?
Majka
20.02.07,23:02
nie si na ziadnej vyssej urovni mozes mat zakl.imanie aj 5milionov a rucis zakladnym imanim.
slabikar
20.02.07,23:04
nie si na ziadnej vyssej urovni mozes mat zakl.imanie aj 5milionov a rucis zakladnym imanim.


ale za čo vlastne ručím? že čo? len v prípade ak by som prestal platiť svojim veriteľom? čiže by mi siahli na imanie?
j.s
21.02.07,14:49
ano, ak sa stane problem, siahnut ti mozu na tych 500 000 - to je tvoj vklad. Vtom je rozdiel, ze ako zivnostnik by si mohol prist aj o strechu nad hlavou, ale ako spolocnik s.r.o. mozes prist max. o svoj vklad. Ale ak sa ti darilo a majetok tvojej s.r.o. je uz medzicasom 5 milionov, prides aj o tie.
Anna1974
21.02.07,14:56
Samozrejme, ak má spoločnosť základné imanie vo výške 500tis.SK tak voči dodávateľom má väčšiu hodnovernosť pri uzatváraní obchodov,ako tá, ktorá má len 200 tis.Sk...v prípade,že by si bol neschopný splacať svoje záväzky, ručíš vlastne svojím základným imaním,ale aj to len do výšky jeho splatenia.
j.s
21.02.07,15:00
Samozrejme, ak má spoločnosť základné imanie vo výške 500tis.SK tak voči dodávateľom má väčšiu hodnovernosť pri uzatváraní obchodov,ako tá, ktorá má len 200 tis.Sk...v prípade,že by si bol neschopný splacať svoje záväzky, ručíš vlastne svojím základným imaním,ale aj to len do výšky jeho splatenia.

Suhlasim, ale iba ak sa jedna o vklad penazny. Je rozdiel ak da niekto 200 000 penazny vklad a niekto ma doma 3 rocne auto v hodnote 250 000Sk, ktore o dalsie 2 roky bude mat hodnotu 120 000Sk a vlozi ho ako svoj vklad. To na doveryhodnosti neprida.
adv
22.02.07,09:05
zakladne omanie sluzi iba ako zabezpeka pre tretie osoby pri zacati podnikania sro. inak, sro vzdy zodpoveda za svoje zavazky celym svojim majetkom.
Fany
22.02.07,09:12
No dajme tomu, že firma skrachovala, má ZI 500 tis., ktore ale niesu ani v majetku, ani v pokladni. Firma má dvoch konateľov, každý dal vklad 250 tis. - splatené. Na čo sa siahne? Môže sa siahnuť nejakým spôsobom na osobný majetok konateľa?
j.s
22.02.07,09:56
Nie, na osobný majetok konatela sa nesiahne. Ak to bol fiktívny vklad, jednoducho sa budete musiet s konatelom na tych 500tis. poskladat. Zmiznut to nemohlo. Bud ste za tych 500tis nieco nakupili, vyrobili...Ved predsa k navrhu na zapis bolo prilozene vyhlasenie spravcu vkladu o splateni ZI (alebo jeho casti). Ak ste aj vlozili len 250000 - cize 1/2, rucite nesplatenym vkladom cize 500 000. Casto sa robi to, ze sa vyhlasi splatenie vkladu a peniaze skutocne nie su. Ale ked nastanu problemy, jednoducho tu bolo to vyhlasenie.
Fany
22.02.07,10:19
No ale ak su tam skutočne neni, jednoducho sa minuli napr. na mzdy zamestnancov... a konatelia sa nezložia? Predpokladám, že ak je vo firme majetok napr. za 1 mil. Sk tak sa proste tých 500 tis. stiahne vlastne z toho. Je to tak? Ale ak neni ani žiadny majetok? Jednoducho išla firma do straty.
j.s
22.02.07,10:43
Ano ak ma firma majetok 1 000 000, stiahne sa to z toho majetku. V uctovnych knihach sa da vycitat kam to ZI putovalo. A ak je strata, tak si mozu veritelia hlavy buchat o beton.
Ako si pisal - ZI sa pouzilo na vyplaty zamestnancov. Teraz tie peniaze nie su, ale skutocne boli!!! Peniaze vlozene ako ZI nemusia byt na ucte a nie je zakaz s nimi hybat.
Krtko
27.10.08,20:41
Chcem sa spýtať ako je to s preukazovaním Základného imania, či sa niečo zmenilo:
ZI musí byť na účte alebo stačí prehlásenie správcu ZI (teda jedného z konateľov) o splatení vkladu? Alebo sa v súčasnosti splatenie ZI preukazuje nejako inak? Počula som, že sa to má zmeniť, ale nemôžem to nájsť ani v zákonoch ani na nete. Nezmenilo sa?
Asi sme už tak zvyknutí na neustále zmeny, že ak sa niečo nakoniec nezmení, je nám to až divné............
Ďakujem vopred za potvrdenie alebo vyvrátenie...no to je jedno, len napíšte ako to je
dík
Anna1974
27.10.08,21:17
Nie, stačí prehlásenie správcu vkladu s notársky overeným podpisom. Netreba ani výpis z účtu, ani žiadnu hotovosť..
zalobaba
27.10.08,21:38
Nie, stačí prehlásenie správcu vkladu s notársky overeným podpisom. Netreba ani výpis z účtu, ani žiadnu hotovosť..

Dokonca ani ten notársky overený podpis....:D
Dana7
23.02.09,12:44
chápem správne to, že keď založím s.r.o. so základným imaním cca 500.000, som nejako "na vyššej úrovni"? týmito 500.000 ručím vlastne konkrétne za čo?

Dobrý deň,

chcem sa spýtať ako postupovať, ak som SZČO. Živnosť chcem zrušiť a chcem založiť sro. Základné imanie však chcem čiastočne splatiť finančne a čiastočne aj vkladom majetku, ktorý som kúpila ako SZČO / napr. PC, software a pod./ Ako ale tento majetok vyradiť zo živnosti a akou cenou ho vlastne oceniť ako vklad do s.r.o. Je nutný napr. znalecký posudok a pod?

Ďakujem
jopo.home
23.02.09,18:38
Prosím vie mi niekdo poradiť, dá sa platiť nejaké výdavky zo základného imania keď na pokladni je počiatočný stav nulový, kedže počiatočný stav bol O na pokladni mi vzniklo mínus 45 000,-, je to novo založená firma, taktiež aj výdavky so založením platil majiteľ so svojho a nechce zatiaľ dávať vklad do pokladne. Ďakujem
azla
23.02.09,18:44
Prosím vie mi niekdo poradiť, dá sa platiť nejaké výdavky zo základného imania keď na pokladni je počiatočný stav nulový, kedže počiatočný stav bol O na pokladni mi vzniklo mínus 45 000,-, je to novo založená firma, taktiež aj výdavky so založením platil majiteľ so svojho a nechce zatiaľ dávať vklad do pokladne. Ďakujem

A ako bolo vytvorené ZI ?
Bolo vytvorené peňažnými alebo nepeňažnými vkladmi ?
jopo.home
23.02.09,18:48
Nepeňažný vklad to bol, neviem ako mám teda vyriešiť teda platby z pokladne keď v nej nebola žiadna hotovosť a asi to zo základného imania nepôjde však?
azla
23.02.09,19:09
Ak ZI bolo vytvorené nepeňažným vkladom, tak na začiatku nemate žiadnu "disponibilnú hotovosť".
Ak neboli peniaze v poklanici, nemáte ani čo z pokladnice "vyberať". Čiže teoretický pokladnica nemôže byť mínusová.

Máte možnosti : (napríklad)
A)
1. vklad do pokladnice 211/365
2. ..... mate hotovosť a máte z čoho míňať.

alebo

B)
výdavky, ktoré hradil majiteľ budete učtovať cez ID do nákladov oproti záväzku voči spoločníkovi

501,518, atď /365
Dana7
24.02.09,07:03
Dobrý deň,

chcem sa spýtať ako postupovať, ak som SZČO. Živnosť chcem zrušiť a chcem založiť sro. Základné imanie však chcem čiastočne splatiť finančne a čiastočne aj vkladom majetku, ktorý som kúpila ako SZČO / napr. PC, software a pod./ Ako ale tento majetok vyradiť zo živnosti a akou cenou ho vlastne oceniť ako vklad do s.r.o. Je nutný napr. znalecký posudok a pod?

Ďakujem

Prosím,nevie mi niekto poradiť? Ďakujem
montecristo
24.02.09,08:39
Nepeňažným vkladom môže byť len majetok, ktorého hospodárska hodnota sa dá určiť. Hodnota nepeňažného vkladu sa určí znaleckým posudkom. V prípade PC alebo software je zbytočne nákladné vystavovať znalecké posudky za účelom splatenia vkladu. Je jednoduchšie splatiť vklad v hotovosti a následne odkúpiť tento majetok od SZČO (napríklad).
U živnosti je potrebné, aby tento majetok bol vyradený z používania (napr. majetok už bol daňovo aj účtovne odpísaný)
ptbll
22.06.11,07:58
mozem sa opytat jednu otazku ?
nie je mi dost jasne, na co vlastne sluzi zakladne imanie...
teda rozumiem tomu, ze zakladne imanie sluzi na krytie platobnej neschopnosti.
ale moj aotazk aznie takto :

je firma, imanie je 5 000 e. z tohto imania, moze firma napriklad kupit na podnikanie pocitace ? dajme tomu ze ano.. kupi dv apocitace v hodnote 2000e spolu. takze imanie je uz len 3 000e plus majetok spolocnosti su dva pocitace.. o tri roky zistia ze sa moc nedari a to co zarobili sluzi len na benzin. spolocnost zrusia, imanie, teda 3000e si rozdelia a nechaju si pocitace... je to takto spravne ?
ako by to bolo v pripade, keby sa im po troch rokoch nedarilo natolko, ze by mali vyplatit veritelovi fakturu vo vyske 6 000 e , no imanie je na ucte len 3000e plus dva pocitace, ktore stratili hodnotu a dajme tomu maju teraz hodnotu 600e spolu.

ma veritel smolu ?
ma dlznik nejak doplnit to imanie ?

co v pripade ze by si okrem dvoch pocitacov kupl este auto za 3000e (hypoteticky), ktore by taktiez stratilo hodnotu...

aky je postup ? je mozne pouzit imanie na takyto ucel ? nakup veci pre firmu ? nemusia tie peniaze fyzicky byt stale na nejakom ucte ? DAKUJEM
jesenka
24.08.11,05:33
ja by som si potrebovala overit tiez jednu vec - mam s.r.o., 2 spolocnici - navysuju ZI - jeden pen.vkladom 2000, druhy vklada do spolocnosti zariadenie ocenene znalcom na 50 000 ako vklad do ZI v sume 2000.

Ide mi o to, ze ci existuje nejaky sposob, ako dat toto zariadenie do majetku v sume 50 000 podla znaleckeho posudku?
Economic
24.08.11,06:28
ja by som si potrebovala overit tiez jednu vec - mam s.r.o., 2 spolocnici - navysuju ZI - jeden pen.vkladom 2000, druhy vklada do spolocnosti zariadenie ocenene znalcom na 50 000 ako vklad do ZI v sume 2000.

Ide mi o to, ze ci existuje nejaky sposob, ako dat toto zariadenie do majetku v sume 50 000 podla znaleckeho posudku?


Neviem v akom zmysle sa pýtaš, či pri zápise do OR alebo z účtovného hľadiska ? Troška to treba spresniť.
KEJKA
24.08.11,06:41
účtovne:
nedá sa, resp. k rozdielu sa účtuje OP, takže prípadné odpisy následne aj tak budú max. do 2000, ak ti ide o to.
A ešte existuje ustanovenie, ktoré rieši zdaňovanie medzi uznanou hodnotou vkladu a jeho ocenením v účtovníctve, takže pozor na tieto veci.
Je to pomerne zložitá problematika, odporúčam veľmi citlivo zvážiť aj právne kroky /50000 vs 2000/, a následne účtovné.
jesenka
24.08.11,08:48
economic - praveze uctovne, zapis do OR uz prebehol

kejka - si skvela ako vzdy, dakujem. do majetku som to dala teda v hodnote 2000. Ale teraz, ak uznana hodnota majetku je vacsia, moze byt v niecom problem? nevies nieco blizsie o tom ustanoveni?
(- ide o obycajnu sro, ucto vedene podla slov.prav.predpisov)
KEJKA
24.08.11,13:01
mne to vychádza tak, že uznaná hodnota je práveže menšia.
Economic
24.08.11,13:04
economic - praveze uctovne, zapis do OR uz prebehol

kejka - si skvela ako vzdy, dakujem. do majetku som to dala teda v hodnote 2000. Ale teraz, ak uznana hodnota majetku je vacsia, moze byt v niecom problem? nevies nieco blizsie o tom ustanoveni?
(- ide o obycajnu sro, ucto vedene podla slov.prav.predpisov)


Jasné v tomto je KEJKA ozaj jednička ! Uznávam.
jesenka
24.08.11,13:10
myslela som vyssiu hodnotu podla znaleckeho posudku
KEJKA
24.08.11,18:20
tú neriešiš.