Vlasta Č.
21.02.07,08:48
Milí poraďáci,
chcem si len overiť či mám nárok na odpočet DPH z bločkov, na ktorých nie je vyčíslený základ dane, iba DPH a celková suma?
Vďaka.
Ľuba
21.02.07,07:54
Doklad nespĺňa náležitosti podľa ZoDPH, podľa mňa nemáš.
Martin Mocko
21.02.07,07:55
(2) Faktúra musí obsahovať

a) meno a adresu sídla, miesta podnikania, prípadne prevádzkarne platiteľa, ktorý dodáva tovar alebo službu, a jeho identifikačné číslo pre daň,
b) meno a adresu sídla, miesta podnikania, prípadne prevádzkarne alebo bydliska príjemcu tovaru alebo služby a jeho identifikačné číslo pre daň, ak mu je pridelené,
c) poradové číslo faktúry,
d) dátum, keď bol tovar alebo služba dodaná, alebo dátum, keď bola platba podľa odseku 1 prijatá, ak tento dátum možno určiť a ak sa odlišuje od dátumu vyhotovenia faktúry,
e) dátum vyhotovenia faktúry,
f) množstvo a druh dodaného tovaru alebo rozsah a druh dodanej služby,
g) základ dane, jednotkovú cenu bez dane a zľavy a rabaty, ak nie sú obsiahnuté v jednotkovej cene,
h) sadzbu dane alebo údaj o oslobodení od dane,
i) výšku dane spolu v slovenských korunách.

(5) Ak cena tovaru alebo služby vrátane dane nie je viac ako 50 000 Sk, za faktúru sa považuje aj doklad vyhotovený elektronickou registračnou pokladnicou, ktorý musí obsahovať údaje podľa odseku 2 s výnimkou údaja podľa odseku 2 písm. b) a s výnimkou jednotkovej ceny podľa odseku 2 písm. g).

Tu máš náležitosti daňového dokladu. Ak ich tvoj doklad nemá, požiadaj toho, kto ich vystavil o doplnenie.
Vlasta Č.
21.02.07,07:56
Tiež si myslím.
Môže mi na takýto bločik majiteľ predajne doplniť chýbajúci údaj ručne? Bude to platné?
sta
21.02.07,07:57
Milí poraďáci,
chcem si len overiť či mám nárok na odpočet DPH z bločkov, na ktorých nie je vyčíslený základ dane, iba DPH a celková suma?
Vďaka.

Ja z takýchto bločkov DPH neuznávam, ako bolo uvedené vyššie, nespĺňajú náležitosti podľa zákona o DPH a viem, že daňová kontrola takéto bloky nemilosrdne vyhadzovala. Takže pokiaľ sa nedajú doplniť, nejde z nich DPH.
Jediná výnimka je podkladová časť dialničnej nálepky, kde tiež nie je uvedený základ dane, ale iba DPH a suma spolu ;)
Ľuba
21.02.07,07:59
Ešte doplním aj cestovné lístky nemusia mať vyčíslený základ dane.
Vlasta Č.
21.02.07,09:55
Tu máš náležitosti daňového dokladu. Ak ich tvoj doklad nemá, požiadaj toho, kto ich vystavil o doplnenie.[/quote]

Môže mi to doplniť na bločik z ERP ručne?
skaspa
21.02.07,10:02
Môže mi to doplniť na bločik z ERP ručne?

ako tu už bolo uvedené: Ak cena tovaru alebo služby vrátane dane nie je viac ako 50 000 Sk, za faktúru sa považuje aj doklad vyhotovený elektronickou registračnou pokladnicou, ktorý musí obsahovať údaje podľa odseku 2 s výnimkou údaja podľa odseku 2 písm. b) a s výnimkou jednotkovej ceny podľa odseku 2 písm. g).

Je pravda, že nikde nie je napísané, či faktúra musí byť vytlačená, alebo napísaná rukou, alebo či môže byť časť napísaná a časť vytlačená, podstatné je, aby spĺňala náležitosti. Ak by si napr. na klasickú faktúru dopísala rukou DIČ odberateľa alebo dodávateľa v tom problém nevidím. Pri doklade z ERP to ale vidím ináč, ako pri klasickej faktúre, lebo keď to tam budeš mať dopísané ručne, nevyhotovila ten doklad ERP (a v zákone sa píše, doklad vyhotovený ERP), ale čiastočne aj tvoja ruka. Ale to je iba môj názor. Tvoj doklad z ERP nebol pokladnicou vyhotovený s takými náležitosťami, aké ustanovuje zákon.
Martin Mocko
21.02.07,10:03
Tu máš náležitosti daňového dokladu. Ak ich tvoj doklad nemá, požiadaj toho, kto ich vystavil o doplnenie.

Môže mi to doplniť na bločik z ERP ručne?[/quote]

Môj názor: aj ručne vypísaný doklad je doklad. V zákone sú jasne vypísané náležitosti - ak budú na doklade - tak doklad spĺňa náležitosti podľa zákona a je možné ho uplatniť podľa zákona o DPH. Podľa môjho "selského" rozumu je najdôležitejšie, aby doklad vystavil plátca DPH (čo vydokladuješ IČ DPH číslom).
Ja osobne by som to urobil takto: Upozornil by som na to vystaviteľa dokladu, že nevystavuje doklady v súlade so zákonom a viac "po pazúroch" si zaslúži on. Vráť mu doklad a vyžaduj od neho doklad, ktorý spĺňa náležitosti. O to viac by som na tom nástojil, pokiaľ by suma na doklade bola vyššia a daňový kontrolór by si na tom zgustol...
Vlasta Č.
21.02.07,17:08
Ďakujem všetkým zúčastneným.
Bločky o ktorých je reč, mám z 18.1.2007, do podania priznania k DPH mi ich určite neopravia a som presvedčená, že taká radová predavačka ani nebude vedieť čo od nej chcem. Ak z nich teda nemám nárok na odpočet DPH, celú sumu /aj s DPH/ zaúčtujem do VOZD v príslušnom členení?
Jana Acsová
21.02.07,17:13
Daň z pridanej hodnoty nie je daňovým výdavkom v prípade nesprávne vystaveného dokladu.
Jana Acsová
21.02.07,17:14
Skúste vyhľadať na Porade, s rovnakým uzáverom ako uvádza skaspa už bolo ukončených viac diskusií.

A čo sa týka DPH, tiež sme o tom už hovorili.
Monika Kováčová
21.02.07,17:15
Základ dane VOZD, daň v členení DPH, a do evidencie DPH nedávať.