Miriam555
21.02.07,08:39
prosim, neviete mi niekto preposlat presne znenie vykladu tohoto paragrafu ? Ide mi hlavne o vyklad. Dakujem.
josh
21.02.07,07:57
(toto nie je ziadny vyklad univerzitneho docenta, iba moj osobny):
Ak nezaplatis prve poistne do troch mesiacov od jeho splatnosti, alebo niektoru splatku poistneho (tak ako je v ods. 2), tak automaticky, bez vsetkeho zanika poistenie.
Chobot
21.02.07,08:43
prosim, neviete mi niekto preposlat presne znenie vykladu tohoto paragrafu ? Ide mi hlavne o vyklad. Dakujem.

Tak najprv si to odcitujeme:

"(1) Poistenie zanikne aj tak, že poistné za prvé poistné obdobie alebo jednorazové poistné nebolo zaplatené do troch mesiacov odo dňa jeho splatnosti.

(2) Poistenie zanikne aj tak, že poistné za ďalšie poistné obdobie nebolo zaplatené do jedného mesiaca odo dňa doručenia výzvy poisťovateľa na jeho zaplatenie, ak nebolo poistné zaplatené pred doručením tejto výzvy. Výzva poisťovateľa obsahuje upozornenie, že poistenie zanikne, ak nebude zaplatené. To isté platí, ak bola zaplatená len časť poistného.

(3) Lehoty podľa odsekov 1 a 2 možno dohodou predĺžiť."

K bodu 1 - Poisťovňa po 2 mesiacoch od uzatvorenie zmluvy nemôže vypovedať poistnú zmluvu. Preto jej dáva Obč. zákonník možnosť zrušiť poistenie, ak prvé alebo jednorazové poistné nebolo uhradené do 3 mesiacov. Poisťovňa nie je povinná zaslať výzvu.

K bodu 2 - AK sa v priebehu platenia poistného stane, že poistený prestane platiť poistné (ktoré je splatné najneskôr deň pred začiatkom poistného obdobia - napr. poistné za mesiac marec musí byť uhradené do konca februára), tak poisťovňa zašle výzvu na uhradenie dlžného poistného. Ak poistený neuhradí dlžné poistné, tak poistku poisťovňa zruší mesiac po doručení výzvy. Stáva sa, že klienti dostanú výzvu, zahodia ju a potom tvrdia, že žiadnu výzvu nedostali. Ale majú smolu, poistka sa zruší aj tak, lebo zo zákona nevyplýva jednoznačne, že výzva musí byť zaslaná doporučene.

Tretí bod len hovorí, že poisťovňa si môže určiť, že zmluvy napr. nebude rušiť mesiac po zaslaní výzv, ale počká napr. 2 mesiace. ALebo že počká napr. 4 mesiace, kým klient uhradí prvé poistné. Niekedy je to v neprospech klienta, lebo čím dlhšie poistenie trvá, tým viac dlh v prípade jeho neuhradenia narastá. Ten dlh potom bude poisťovňa od klienta vymáhať.
josh
21.02.07,09:33
Tak najprv si to odcitujeme:
Preto jej dáva Obč. zákonník možnosť zrušiť poistenie, ak prvé alebo jednorazové poistné nebolo uhradené do 3 mesiacov. Poisťovňa nie je povinná zaslať výzvu.

Osobne si myslim, ze poistovna tu nema moznost vyberu. Je to prejav vole poisteneho opomenutim a tym padom zanika poistenie zo zakona. Bez vyziev, dodatkov, cohokolvek. Zanika a viac nie je.
Miriam555
21.02.07,09:59
Velmi pekne dakujem za odpovede. Ako tak citam, vsetci si vykladame §801 jednoznacne. Ja som uzavrela v roku 09/2003 hav.poistku na auto, ktoru som neuhradila a od 01/2004 som sa poistila v inej poistovni, kde som vlastne doteraz. Ironia vsetkeho je, ze poistovna, ktorej som nezaplatila dala navrh platobneho rozkazu / odvolava sa na 801 / a ziada zaplatenie celeho / rocneho / poistenia..... Ja som podala odpor, taktiez sa odvolavajuc na 801, tak som velmi zvedava ako to cele dopadne. Pretoze si osobne myslim, ze obč.zakonnik plati pre vsetkych, aj pre poistovne. Vo vseobecnych podmienkach maju taktiez zmienku o 3 mes./nezapl. = vypoved zmluvy. Za tie tri mesiace som im to doplatila a pre mna to bolo skoncene. Velka chyba.... Tak preto som zhanala vyklad k 801.... Ale aj tak Vam vsetkym velmi pekne dakujem.
josh
21.02.07,10:17
Poisteniam zase az tak nerozumiem, to tu zvykne radit vzdy niekto iny kvalitne a fundovane.
Treba si ale precitat aj zmluvu, ktoru ste uzatvorili, mozno si tam toto ustanovenie menite (ak sa od jeho znenia zmluvou da odchylit). A preto maju narok na plataky a pod.
Miriam555
21.02.07,10:27
v zmluve nic nie je a vo vseobecnych podmienkach je 3/mesiace prva splatka nezaplatena, zmluva zanika.....
Uvedena poistovna sa nebrani nejakymi inymi dohodnutymi zmluvnymi dojednaniami.... odvolavaju sa iba na 801..... a to mi celkom nesedi, lebo ta 801 je jednoznacna, hm....... Keby islo o zakonne poistenie, tak to beriem, tam to uklada zakonna povinnost, ale havrijna ? Este by som vedela pochopit, ak by vznikla skodova udalost, tak snad.....
Chobot
21.02.07,10:37
v zmluve nic nie je a vo vseobecnych podmienkach je 3/mesiace prva splatka nezaplatena, zmluva zanika.....
Uvedena poistovna sa nebrani nejakymi inymi dohodnutymi zmluvnymi dojednaniami.... odvolavaju sa iba na 801..... a to mi celkom nesedi, lebo ta 801 je jednoznacna, hm....... Keby islo o zakonne poistenie, tak to beriem, tam to uklada zakonna povinnost, ale havrijna ? Este by som vedela pochopit, ak by vznikla skodova udalost, tak snad.....

Myslím, že by si nemali uplatňovať nárok na celoročné poistné, ale iba alikvótnu časť, kým nezaniklo poistenie. Mali poistku zrušiť v súlade s ich VPP po 3 mesiacoch.
rada
21.02.07,14:37
Velmi pekne dakujem za odpovede. Ako tak citam, vsetci si vykladame §801 jednoznacne. Ja som uzavrela v roku 09/2003 hav.poistku na auto, ktoru som neuhradila a od 01/2004 som sa poistila v inej poistovni, kde som vlastne doteraz. Ironia vsetkeho je, ze poistovna, ktorej som nezaplatila dala navrh platobneho rozkazu / odvolava sa na 801 / a ziada zaplatenie celeho / rocneho / poistenia..... Ja som podala odpor, taktiez sa odvolavajuc na 801, tak som velmi zvedava ako to cele dopadne. Pretoze si osobne myslim, ze obč.zakonnik plati pre vsetkych, aj pre poistovne. Vo vseobecnych podmienkach maju taktiez zmienku o 3 mes./nezapl. = vypoved zmluvy. Za tie tri mesiace som im to doplatila a pre mna to bolo skoncene. Velka chyba.... Tak preto som zhanala vyklad k 801.... Ale aj tak Vam vsetkym velmi pekne dakujem.
Odvolávanie sa poisťovne na §801 OZ môže byť z dôvodu - iba to konštatujem nakoľko nemám presnú vedomosť o danej veci - splatnosti poistného. To znamená, že ak sa strany nedohodnú inak je bežné poistné splatné prvým dňom poistného obdobia. Poistné obdobie je uvedené v poistnej zmluve a je to obdobie na ktoré sa poistník zaväzuje platiť poistné. Spravidla poistným obdobím býva jeden rok. To znamená, že ak sa poistná zmluva uzavrela napr. 01.09.2003 prvým poistným obdobím je obdobie od 01.09.2003 do 01.09.2004. Dôležité je či bolo dohodnuté platenie poistného na celý rok alebo v splátkach. Pretože ak bolo dohodnuté napr. v štyroch splátkach nedochádza tým k zmene poistného obdobia. Teda k nezaplateniu poistného dochádza až momentom nezaplatenia poslednej splátky a nie už nezaplatením niektorej skoršej splátky.
Napr. PZ bola uzavretá 01.09.2003 na poistné za ročné poistné obdobie x-korún v štyroch štvrťročných splátkach s termínom splatnosti do 01.09.2003; 01.12.2003; 01.03.2004 a 01.06.2004. Keďže ide o nezaplatenie poistného za prvé poistné obdobie poistná zmluva zanikne do troch mesiacov od jej nezaplatenia.Posledná splátka prvého poistného obdobia bola zročná až 01.03.2004 k nezaplateniu poistného za prvé poistné obdobie došlo až v uvedený deň. Poistná zmluva teda zanikla po troch mesiacoch od uvedenej skutočnosti t.j. 01.09.2004.
quickeasy
04.03.10,09:55
Dobry den. Mam takyto problem. Otec ma havarijnu poistku od roku 25.4.2005.Platil ju na dve polrocne splatky. Rok po roku sa automaticky predlzovala a mi sme ju platili. Az pred rokom sa otec rozhodol,ze ju zrusi. Bol sa spytat v poistovni. Tam mu povedali,ze ked nezaplati tak sa zmluva automaticky zrusi. Ale tak sa nestalo a pozaduju zaplatit za obdobie od 25.4.2009- 25.10.2009 a 25.10.2009-25.4.2010. Myslel som,ze sa odvolam na paragraf 801 - Poistenie zanikne aj tak, že poistné za prvé poistné obdobie alebo jednorazové poistné nebolo zaplatené do troch mesiacov odo dňa jeho splatnosti. Chcem sa spytat ci prve poiste obdobie je len pri uzavreti zmluvy a nie je aj pri jej predlzovani. Mozu poslat vyzvu az po 10 mesiacoch od nezaplatenia zmluvy cize 3.2.2010? Dakujem
Chobot
04.03.10,10:54
Dobry den. Mam takyto problem. Otec ma havarijnu poistku od roku 25.4.2005.Platil ju na dve polrocne splatky. Rok po roku sa automaticky predlzovala a mi sme ju platili. Az pred rokom sa otec rozhodol,ze ju zrusi. Bol sa spytat v poistovni. Tam mu povedali,ze ked nezaplati tak sa zmluva automaticky zrusi. Ale tak sa nestalo a pozaduju zaplatit za obdobie od 25.4.2009- 25.10.2009 a 25.10.2009-25.4.2010. Myslel som,ze sa odvolam na paragraf 801 - Poistenie zanikne aj tak, že poistné za prvé poistné obdobie alebo jednorazové poistné nebolo zaplatené do troch mesiacov odo dňa jeho splatnosti. Chcem sa spytat ci prve poiste obdobie je len pri uzavreti zmluvy a nie je aj pri jej predlzovani. Mozu poslat vyzvu az po 10 mesiacoch od nezaplatenia zmluvy cize 3.2.2010? Dakujem

Na úvod si len upresním, či skutočne ide o havarijné poistenie a nie o PZP.

Ak je to tak, tak potom sa nemôžeš odvolať na odsek 1, lebo to nie je prvé poistné. Tvoj otec platil poistné za ďalšie obdobie a na to sa vzťahuje ustanovenie ods. 2. Bolo chybou domnievať sa, že nezaplatením poistného automaticky poistenie zanikne. Mali ste dať riadnu výpoveď.

Takto poisťovňa poistku ani nemohla zrušiť 25.4.2009, aj keď nebolo zaplatené poistné k tomuto dňu, lebo poisťovňa nemôže vedieť, či poistený nezaplatí náhodou neskôr. Poistka trvá naďalej a poistnený je povinný platiť poistné až do zániku poistky. A tu je otázne, kedy zanikne poistka.

V zmysle ust. ods. 2 poisťovňa by mala poslať výzvu a až 30 dní po doručení výzvy poistka zaniká. Nikde ale nie je určené, kedy má poisťovňa výzvu zaslať. Tým by teoreticky mohla naťahovať poistenie a nechať narastať dlh na poistnom donekonečna, keby nikdy nezaslala výzvu. Ak ste nedostali žiadnu výzvu na uhradenie dlžného poistného, tak v zmysle §801 OZ poistka stále trvá, nezanikla, aj keď poistné nebolo platené.

Jedinou možnosťou pre vás teraz je, ak nechcete platiť poistné, riešiť to súdnou cestou. Práve nedávno som niekde čítal prípad, podobný tomuto tvojmu. Tiež klient nezaplatil poistné (bolo to ale životné poistné), poisťovňa vymáhala od neho ročné poistné. Dali to na súd a súd rozhodol, že poistka mala zaniknúť skôr a priznala poisťovni len nárok na primerané poistné za dobu pár mesiacov. Takže šanca uspieť na súde je, ale nie je to isté. Za pokus to ale v každom prípade stojí, ak poistné bola vyššia suma.

Ak to nechá tak, tak ste povinní platiť to vymáhané poistné.
Grincho
19.11.12,16:05
...Tretí bod len hovorí, že poisťovňa si môže určiť, že zmluvy napr. nebude rušiť mesiac po zaslaní výzv, ale počká napr. 2 mesiace. ALebo že počká napr. 4 mesiace, kým klient uhradí prvé poistné. Niekedy je to v neprospech klienta, lebo čím dlhšie poistenie trvá, tým viac dlh v prípade jeho neuhradenia narastá. Ten dlh potom bude poisťovňa od klienta vymáhať.

Ahoj Chobot,

chcem sa opytat rychlu otazku ohladom ods. 3

(3) Lehoty podla odsekov 1 a 2 mozno dohodou predllzit

"Dohodou predlzit" znamena musi to byt zakotvene v zmluve o poisteni, alebo musi byt spisany dodatok? Alebo si to poistovna moze sama dodatocne urcit bez potvrdenia strany poisteneho?

Vopred dakujem.
Mária27
20.11.12,15:34
Podľa § 791 ods. 1 OZ musí mať dohoda písomnú formu. Môžete sa dohodnúť skôr alebo neskôr dodatkom, ale najneskôr takú dohodu musíte uzavrieť v posledný deň zákonom ustanovenej lehotyna zaplatenie dlžného poistného, lebo potom poistenie zanikne (musela sa uzavrieť úplne nová poistná zmluva).
Dohoda znamená súhlas aspoň dvoch.
Grincho
20.11.12,18:08
Podľa § 791 ods. 1 OZ musí mať dohoda písomnú formu. Môžete sa dohodnúť skôr alebo neskôr dodatkom, ale najneskôr takú dohodu musíte uzavrieť v posledný deň zákonom ustanovenej lehotyna zaplatenie dlžného poistného, lebo potom poistenie zanikne (musela sa uzavrieť úplne nová poistná zmluva).
Dohoda znamená súhlas aspoň dvoch.

Maria, dakujem velmi pekne za odpoved.

Moj problem je, ze mam uzavrete zivotne poistenie od 1.2. Chcel som tuto zmluvu zrusit uz v juni (dovtedy som mal vsetko riadne zaplatene) a upovedomil som ustne svojho sprostredkovatela, ze ju uz nebudem platit a chcem zrusit. Ten povedal, ze je to poriadku a ze pripravi podklady, co sa do dnesneho dna nestalo. Svojim nedopatrenim a na moje nestastie som to uz dalej nesledoval v domneni, ze zmluva po nezaplateni zanikne sama (Viem, mozem si za to sam...).

Momentalne odo mna poistovna ziadala dlzne poistne za posl. 4 mesiace vo vyzve k uhrade dlzneho poistneho. A je tam uvedene, ze poistitel ma pravo na poistne za dobu do zaniku poistenia podla § 801 ods. 1 OZ.

Po kontaktovani poistovne emailom som pred chvilou dostal odpoved, ze:

"V pripade, ze dlzna suma nebude uhradena do 30 dni od datumu dorucenia vyzvy, zmluva bude zrusena z dovodu neplatenia poistneho. V tomto pripade nebude potrebne zaplatit cele dlzne poistne ale dlh na poplatkoch za poistne krytie. Vyska tohto dlhu bude presne vycislena v liste o zruseni poistnej zmluvy"

V zmluve o poisteni som nenasiel ziadne lehoty o zaniku poistenia, ked klient prestane platit, iba ze sa tato zmluva riadi platnymi pravnymi predpismi.

Cize podla postu od Marie sa nazdavam, ze "dlh na poplatkoch za poistne krytie" nemoze poistovna ziadat za 4 mesiace, ale iba za mesiac, kedy som prvy krat nezaplatil, kedze sme sa nedohodli inak. Len neviem, co v pripade ak to ziadat bude. Ale to sa dozviem az za cca 30 dni.

Za akekolvek nazory som vopred povdacny.