aňuci
21.02.07,09:13
Viem, že o paušálnych výdajoch sa už veľa popísalo, ale aj tak sa pýtam. Ak SZČO sa stal plátcom dph v oktobri 2006 môže si uplatniť paušálne výdaje? Vopred diki
evina
21.02.07,08:17
Viem, že o paušálnych výdajoch sa už veľa popísalo, ale aj tak sa pýtam. Ak SZČO sa stal plátcom dph v oktobri 2006 môže si uplatniť paušálne výdaje? Vopred diki
Áno, lebo bol platiteľom DPH len časť zdaňovacieho obdobia...
Martin Mocko
21.02.07,08:18
Viem, že o paušálnych výdajoch sa už veľa popísalo, ale aj tak sa pýtam. Ak SZČO sa stal plátcom dph v oktobri 2006 môže si uplatniť paušálne výdaje? Vopred diki

Podľa zákona o dani z príjmov - plátca DPH nemôže uplatňovať paušálne výdaje. Takže ak sa stane v priebehu roka 2006 plátcom DPH - nemal by za celý rok 2006 uplatniť paužálne výdaje.
evina
21.02.07,08:21
Podľa zákona o dani z príjmov - plátca DPH nemôže uplatňovať paušálne výdaje. Takže ak sa stane v priebehu roka 2006 plátcom DPH - nemôže si za rok 2006 uplatniť paužálne výdaje.

Môže:
paragraf 6 odst. 10:

10/ Ak daňovník, ktorý nie je platiteľom dane z pridanej hodnoty, alebo daňovník, ktorý je platiteľom dane z pridanej hodnoty len časť zdaňovacieho obdobia, neuplatní preukázateľné daňové výdavky, môže uplatniť výdavky vo výške 40 % z úhrnu príjmov uvedených v odsekoch 1 a 2
otázka
21.02.07,08:22
Paušálne výdaje si môže uplatniť len za obdobie roka, kedy platcom DPH nebol.
Martin Mocko
21.02.07,08:25
Môže:
paragraf 6 odst. 10:

10/ Ak daňovník, ktorý nie je platiteľom dane z pridanej hodnoty, alebo daňovník, ktorý je platiteľom dane z pridanej hodnoty len časť zdaňovacieho obdobia, neuplatní preukázateľné daňové výdavky, môže uplatniť výdavky vo výške 40 % z úhrnu príjmov uvedených v odsekoch 1 a 2

Si ma predbehla...skôr, ako som to stihol opraviť. http://www.porada.sk/images/icons/icon14.gif
evina
21.02.07,08:25
Paušálne výdaje si môže uplatniť len za obdobie roka, kedy platcom DPH nebol.

Nie, uplatní si paušál za celý rok 2006, lebo nebol platiteľom dane po celé zdaňovacie obdobie..
otázka
21.02.07,08:28
Nie, uplatní si paušál za celý rok 2006, lebo nebol platiteľom dane po celé zdaňovacie obdobie..

Doteraz som to chápala z Porady takto, stále sa máme čo učiť...
apo
21.02.07,08:41
Nie, uplatní si paušál za celý rok 2006, lebo nebol platiteľom dane po celé zdaňovacie obdobie..

Mám klienta, ktorému v roku 2005 nastal obrat 1,5 mil SK.
V roku 2005 sme urobili paušálne výdavky.
V roku 2006 sme urobili účtovníctvo a bola to daňová katastrofa, skoro žiadne výdavky lebo zarába doma pri internete.

v roku 2006 zmenili podmienky pre obraty na registráciu pre DPH a keďže robí služby s miestom dodania v zahraničí tak v roku 2007 zrušíme registráciu na DPH.

A v roku 2007 opäť budeme robiť paušálne výdavky.

Pri zmene metódy dať pozor na to, aby sa výpočet základu dane v tom roku keď došlo k prechdu na paušálne výdavky, alebo po zrušení paušálnych výdavkov dodanil rok predtým ako keby sa ukončilo podnikanie.

Z toho vyplýva, že za rok 2006 budeme musieť dať ešte opravné daňové priznanie pre daň z príjmu za pohľadávku, ktorá bude uhradená v roku 2007. Daňová katastrofa ešte narastie.

Pýtam sa, ak sa niekto rozhodne pre zmenu metódy neskôr ako podal daňové priznanie za predchádzajúci rok musí podať dodatočné daňové priznanie za predchádzajúci rok so všetkými negatívnymi dôsledkami z dodatočného daňového priznania?

apo
evina
21.02.07,08:47
Pýtam sa, ak sa niekto rozhodne pre zmenu metódy neskôr ako podal daňové priznanie za predchádzajúci rok musí podať dodatočné daňové priznanie za predchádzajúci rok so všetkými negatívnymi dôsledkami z dodatočného daňového priznania?

apo

Bohužiaľ áno...
aňuci
21.02.07,09:06
Tahže si môže uplatniť 40% , žiadne rozdelenie obdobia na kedy bol akedy nebol platca. Potom by som z toho nevedela výjsť Ako potom z daňovým priznaním a výkazmi
apo
21.02.07,09:58
Tahže si môže uplatniť 40% , žiadne rozdelenie obdobia na kedy bol akedy nebol platca. Potom by som z toho nevedela výjsť Ako potom z daňovým priznaním a výkazmi


Áno, ale prečítaj si môj príspevok myslím, že je č. 9 kde je uvedené načo sa nesmie zabudnúť pri prechode na paušálne výdavky a ukončení uplatňovania paušálnych výdavkov.

Čo sa týka výkazov tak pri paušálnych výdavkoch sa výkazy nepredkladajú a je to zrejmé z toho, že v daňovom priznaní sa musí označiť uplatnenie paušálnych výdavkov. Po tomto označení DÚ vie, že nemá požadovať výkazy.

apo
aňuci
21.02.07,12:06
Áno, ale prečítaj si môj príspevok myslím, že je č. 9 kde je uvedené načo sa nesmie zabudnúť pri prechode na paušálne výdavky a ukončení uplatňovania paušálnych výdavkov.

Čo sa týka výkazov tak pri paušálnych výdavkoch sa výkazy nepredkladajú a je to zrejmé z toho, že v daňovom priznaní sa musí označiť uplatnenie paušálnych výdavkov. Po tomto označení DÚ vie, že nemá požadovať výkazy.

apo


ďakujem , je mi to jasné
Marína
21.02.07,13:10
Doporučujem tému Živnostník a DPH (http://www.porada.sk/t34471-ivnostnik-a-dph.html)