janaGT
21.02.07,09:45
ahojte,
cez víkend som kúpila silikónovú formu na bábovku zn. Tescoma.
Po upečení mi v nej polovica bábovky zostala tak, že som ju musela vyberať lyžicou.
Pred prvým použítím som formu poriadne umyla, vysušila. Potom som ju vymastila olejom a vliala cesto. Upiekla som a bábovka sa vyklopila len z polovice.
Ako používate takéto formy?
janaGT
21.02.07,12:44
nikto nepečiete v takejto forme?
Ľuba
21.02.07,15:29
Ja mám takú starohriešnu sklenenú, vždy ju najprv vytriem tukom a vysypem múkou.
Halli
21.02.07,15:39
ahojte,
cez víkend som kúpila silikónovú formu na bábovku zn. Fackelmann.
Po upečení mi v nej polovica bábovky zostala tak, že som ju musela vyberať lyžicou.
Pred prvým použítím som formu poriadne umyla, vysušila. Potom som ju vymastila olejom a vliala cesto. Upiekla som a bábovka sa vyklopila len z polovice.
Ako používate takéto formy?

No tá forma je asi najlepšia na toto :D :D
Halli
21.02.07,16:18
no čo? nepáči sa Vám tá čiapka? jedno viem isto, že tá hlava sa v nej citi tak isto ako to cesto, ktorému sa nechcelo upiecť...:D
DanielaSL
21.02.07,16:22
Ja som dostala nedávno od dcéry..vyzerá tak isto ako tá na hlave....len moja je svetložltá. Silikónovú formu netreba ničím mastiť ani sypať, len jednoducho do nej vliať cesto a dať piecť. Mne sa prvá skúšobná vydarila. Nič sa neprichytilo. Akurát povrch bábovky vyzerá trochu ináč ako takej , čo sa pečie vo vysypanej a vymastenej forme.
janaGT
22.02.07,11:17
Takúto odpoveď som dostala priamo z firmy Tescoma:
"Formy na pečenie Top Silicone sú vyrobené zo špeciálneho silikónového
materiálu, vďaka ktorému majú celý rad jedinečných vlastností - sú odolné
teplotám od -40°C do + 230°C a vhodné do plynovej, elektrickej,
teplovzdušnej aj mikrovlnnej rúry a mrazničky, vhodné do umývačky riadu. Ich
použitie je jednoduché, pri pečení nepripaľujú a nelepia. Flexibilný
materiál umožňuje jednoduché vyklápanie obsahu formy a veľkú úsporu miesta
pri skladovaní.
Pred prvým použitím formu dôkladne umyte, vytrite dosucha a vymažte -
najlepšie bielym pokrmovým tukom, pri ďalšom použití už ju netreba
vymazávať. Znovu vymažte len vtedy, ak dôjde k silnému odmasteniu formy -
napr. pri opakovanom umývaní v umývačke riadu. Formu nemusíte vysypávať.
Ak sa rozhodnete pre kúpu niektorej formy z radu Top Silicone, návod na
použitie nájdete na obale výrobku."

Ja som ju potrela obyčajným olejom, takže zrada bola asi v tom.
DanielaSL
22.02.07,11:35
Mne ju dcéra doniesla z Anglicka a bábovku sme piekli , kým bola doma, lebo mi to prekladala z návodu a tam bolo, že netreba ničím mastiť. Po pečení som ju umývala v myčke a nebol problém. Prajem ti , aby sa ti nabudúce vydarila...;) :)
Chobot
22.02.07,11:59
MY robíme muffiny v silikónovej forme a pri každom pečení formu vytrieme tukom (napr. Ramou). Nič sa nelepí.
Dada
22.02.07,12:03
MY robíme muffiny v silikónovej forme a pri každom pečení formu vytrieme tukom (napr. Ramou). Nič sa nelepí.

Muffiny milujem, nemáš nejaký dobrý recept? mimotemy
Nika
22.02.07,12:04
Neviem či to bude formou, lebo mne sa lepí cesto v každej. Silikónová-nesiliónová. Skúšala som aj sklenenú.
Chobot
22.02.07,13:06
Muffiny milujem, nemáš nejaký dobrý recept? mimotemy

Veď tu na porade je receptov na muffiny neúrekom.

http://www.porada.sk/t25120-mafinky.html
DanielaSL
09.04.07,10:45
Chválim si tu na porade silikóvú formu a práve teraz na sviatky ma tá moja zradila.:mee: Cesto sa prilepilo, pri pokuse dostať ho von, sa mi priečne zlomila....potom po položení mokrej studenej utierky sa mi podarilo dostať von aj zbytok....nejako som ju pozliepala a už je zjedená. Mojim chlapom to absolútne nevadilo.:) ;) Ale neviem či si v nej ešte trúfnem piecť ďaľšiu.....
M0NIKA
21.09.07,06:01
Ja mám rôzne skúsenosti s bábovkovými formami:
moja mama pečie v starej - plechovej a je spokojná,
ja mám doma sklenenú a nedám na ňu dopustiť a
dostala som aj silikónovú (do záhrady) a z tej nie som veľmi nadšená. Okrem toho, že som na ňu čítala dosť negatívnych ohlasov (vplyv na zdravie) sa mi tiež pri prvom pečení rozpadla.
Ale už viem ako ju z formy vyberať... bábovku postavím na dosku a formu z nej "zvlečiem".

Teraz som si kúpila kovovú formu na muffiny a v návode ma prekvapilo, že na prvé vymastenie sa má použiť masť, určite nie olej!!!
Podľa receptu na forme muffiny nestáli za veľa, ale z formy sa vyberali "samé" ;) .
chemicka
21.09.07,17:27
Ahojte, gazdinky! Ja mam silikonove formy z tupperware a funguju bezchybne, iba ich vyoplachujem studenou vodou a dam cesto a peciem. Este mi nic neprihorelo, vrelo odporucam, hlavne ked su v akcii. Inac su dost drahe. Najlepsie sa mi v nich pecie domaci chlieb
katarina53
22.09.07,17:21
MONIKA, keby si bola napísala skôr bola by som Ti napísala, že formu na muffiny nekupuj. Ja pečiem muffiny bez formy a to tak, že krabičky od malých paštét vysteliem papierovými košíčkmi, nalejem do dvoch tretín cesto, poukladám na plech na pečenie trošku ďalej od seba, pečiem ich v teplovzdušnej rúre na 160 stupňoch asi 20 - 25 minút. Ak budeš chcieť, "nahodím" sem aj recept. Moji "chlapci" ich chvália.
pwerka
23.09.07,04:58
Kludne mozes piect aj bez formy, stacia len papierove kosicky. Ja mam na nich napisane, ze vydrzia teplotu do 220 stupnov.
chiarca
28.09.07,07:16
Ahojte poradaci. Neviem či sa nepiekla tá bábovka veľmi rýchlo? Možno sa preto nechcela poriadne vyklopit. Netreba hned chybu hladat v silikonovej forme. Alebo nebola poriadne rozohriata rúra. Ja nemám žiadny problém s formov.
Sofiasona
28.09.07,10:07
okrem vymastenia formy ju musis aj vysypat mukou. Potom sa Ti vyklopi pekna babovka.
janaGT
28.09.07,10:25
mne sa bábovky v silikónovej forme už daria ( nie ako prvý krát, to zostala polovica vo vnútri ) - prvý raz treba vymazať tuhým bielym tukom, nie olejom, ja som dala Ceru. Potom klasicky upiecť a po vytiahnutí z trúby položím na mriežku a nechám cca 0,5 hod. vychladnúť. Prevrátiť a bábovka vylezie sama.
Potom formu umyť klasicky saponátom, ona zostane trošku mastná, ale na ďalší raz už nepotierať.
Martina Kisacova
01.10.07,11:17
Ahojte.

Ja mam presne ten isty problem s formou zn. Tescoma. Babovku som piekla 2x a vzdy sa stalo to iste - nedala sa vybrat, zvliect akurat tak vyjedat lyzicou... napisala som do Tescomy a ponukli mi vymenu. Tak to idem este s nimi skusit. Ta pani s ktoru som komunikovala bola velmi mila - mam jej dat adresu bud predajne kde som formu kupila alebo moju a zaslu mi novu formu na babovku. Predtym som mala obycajnu "neznackovu" silikonovu formu a bola super len ked sme boli na chate nacali mi ju mysi, tak bolo po forme.

Martina
jarena
26.03.08,06:45
ahoj, kúp si silikónové formy od Tupperware, ja ich používam už 9 rokov a sú fantastické, ešte sa mi v živote nič neprilepilo a pečiem aj sladké aj slané, dajú sa použiť aj do mrazáku a okrem toho prešla som aj na varenie v pare, nádoby Ultra plus a Micro plus mi šetria čas i zdravie, dajú sa použiť do MW a Ultra plus aj do rúry (upečie sa v ňom výborný chlebík a aj iné).
srdečne zdravím, Jarena
daria29
26.03.08,09:22
dobry den damy,citam o silik.forme,jasne ze sa musim zapojit,neda mi to ,vedela som chned pri prvom citanom prispevku,ze su to formy inej znacky nez tupperware!,preco lebo je to gumeny silikon,nie 100percent.silikon!to je hned rozpoznat na omak!neviem preco sa predava od tescomy silik, raz ho inspekcie zakazali aj predavat!raz som bola u jednej dochodk ,dala mi silik formu na ukazku,aby som damam na prezent ukazala,co jej urobila po prvom raze.Bola cela leptava, cesto sa jej lepilo,nechcela ju ani vidiet.Je pravda ,prvy krat sa sil ma namastit,malo, potom uz sa nemusi,ked sa umyva v mycke,treba velmi malo urobit mastny film, je velmi dolezite po vytiahnuti formy z rury,nechat babovku ,aj ine veci vo forme odstat, cesto pride k sebe!a potom sa to samo vyklopi.ak sa vam cesto pretrhlo, neslo von,mozno bolo treba viacej upiect!silikon.for,mam 10 rokov,a su stale jednake,.vela uspechu.
cukorkava
10.03.09,15:20
:)ja peciem- je super, nikdy sa mi zatilanic nezalepilo,ani pred prvym pouzitim som nevymastila a to mam tvar kvetin,takze su tam aj mensie zarezy.
staci,ked das stipku/kvapku oleja do cesta a je to,parada a vyklapam samozrejme hned ako vyberiem z truby-kym je makka:---
Sharon
26.09.09,11:46
Práve včera som si kúpila okrúhlu silikónovú formu, lebo starú plechovú mám už dosť v zlom stave. Už 2-3 roky mám bábovkovú formu od Tescomy a nejakú neznačkovú hranatú na biskupský chlebík. S obidvoma som veľmi spokojná, nikdy sa nič neprilepilo, vymastila som olejom len pred prvým použitím. Hoci ich umývame v umývačke nič im nie je a stále sa v nich pečie dobre. Mám tiež silikónový plech a neviem si ho vynachváliť, už viac nemusím natierať plechy a potom z nich pracne umývať pripálené cesto.
martulienka67
12.03.10,08:07
Prajem krásny deň. Chcem poprosiť o radu majiteľky a majiteľov silikónových foriem na pečenie o ich skúsenosti a rady. Chcela by som si kúpiť formu na bábovku, ale v mojom okolí ma kamarátky odrádzajú. Preto prosím poraďte, či sa oplatí takú formu kupovať, prípadne aj o recepty a návody ako v nej piecť. Vopred ďakujem.
daria29
12.03.10,10:13
martulienka z Martina , ked prečítaš stanky ,su tu 3 , nebuď lenivá, tak najdeš toľko rád a skuseností, a rozhodneš sa sama. silik formy su dobré- ale musíš mať kvalitnu. čo sa týka foriem s Teskomy, mali ich aj jednu dobu zakázané! treba pozerať , či kupuješ silik gumenný alebo 100 percentný. Tupperware má sil 100 perc. ale rozhodnuť sa musíš sama.
martulienka67
13.03.10,10:18
Ahoj. Ďakujem za radu a nie som lenivá.
KATA50
10.04.10,18:00
Mám silikónovú formu na bábovku od Tescomy-červenú. Nikdy som neskúmala pravosť silikónu. Vždy ju pred pečením namastím olejom a po upečení nechám chvíľu cca 5 minút "spariť" vo forme . Sama sa od formy odlepí a formu vytiahnem. Veľmi rada ju používam aj na tzv. vaječnú tlačenku. Vyzerá veľmi efektne na mise. Je to všetko o skúsenostiach. Tak sa ešte nevzdávajte.:)
Kandrea
11.04.10,19:06
Ja mám silikónovú bábovkovú formu od Tuperware, je super. V obyčajnej forme sa mi nikdy bábovka nevydarila tak ako v tejto a už na prvý krát. Len ju vypláchnem vodou, vôbec nemastím ani nevysýpam múkou a bez problémov krásnu bábovku po odstátí cca 2-3 min. vyklopím. :)
tmavovlaska
19.03.12,12:21
Ahojte. Piekla som 2x bananovu babovku v silikonovej forme (1x sa nic nestalo), tentokrat som ju nicim nevymastila, vyklopila sa lahko, ale zostali na nej take hnede flaky na spodu (trochu prihorela na spodu) a pri vrchu, kde bolo frcknuteho trochu cesta. Je to tym, ze som formu nevymastila? alebo to sposobil banan? Myslite, ze ju mozem taku bezpecne pouzivat?
tatranka3725
14.07.14,13:49
Som spokojná so silikónovými formami. Pred pečením nemastím. Po upečení sa mafíny pekne vyklopia.
Alanya2
14.07.14,14:35
ja som mala ten isty problem..tiez ta ista forma a nedala sa vyklopit..ale vyskusala som vymastit a vysypat preosiatou struhankou a pekne vypadla von.
huttovab
14.12.17,07:26
ja ju mám tiež a pred pečením ju len vypláchnem studenou vodou , nalejem cesto a po upečení nechám trochu vychladnut, a formu stiahnem z cesta a je krásné, nikdy sa mi doteraz nepodarili také krásné bábovky.