vanilka
21.02.07,10:06
Ahojte vsetci temu s odpismi som tu uz neraz nacrtla. Akosi som sa z toho vymotala vdaka vam a mam ich uz takmer hotove okrem jedneho s ktorym by som sa chcela poradit. Jedna sa o majetok, ktoreho Zar. cena je 67 094,- , odpis 16 774, a zost. cena 50 320 a ktory sa zacal odpisovat este v roku 2005, pricom doslo k zvyseniu technickeho zhodnotenia v sume 9 248,-. V zakone som citala ze zvysenie technickeho hodnotena sa premietne do Zost. ceny a odpisovanie majetku sa tak predlzi o dobu odpisovania podla sadzby odpisovania v danej skupine. Ide o 1 skupinu a rovnomerne odpisovanie. To znamena ze za rok 2006 vypocitam odpis tak ze zost. cenu z roku 2005 navysim o sumu 9248,- a pouzijem odpisovu sadzbu pre rovnomerne odpisovanie v prvej odpisovej skupine?
Tak mi odpis vychadza 14 892,- a doba odpisovania sa predlzi o rok ak tomu spravne rozumiem.

dakujem za pomoc
Aknazuz
21.02.07,12:07
zakon hovori aj to, ze technicke zhodnotenie do 30.000,- za danovy rok sa moze odpisat jednorazovo. Ja uctujem taketo technicke zhodnotenie priamo do nakladov /VOZD/.
betka
21.02.07,14:11
§ 29
Technické zhodnotenie hmotného majetku a nehmotného majetku

(1) Technickým zhodnotením hmotného majetku a nehmotného majetku sa na účely tohto zákona rozumejú výdavky na dokončené nadstavby, prístavby a stavebné úpravy, 107) rekonštrukcie a modernizácie prevyšujúce pri jednotlivom hmotnom majetku a nehmotnom majetku 30 000 Sk v úhrne za zdaňovacie obdobie.

(2) Za technické zhodnotenie hmotného majetku a nehmotného majetku podľa odseku 1 sa považuje aj technické zhodnotenie neprevyšujúce v úhrne za zdaňovacie obdobie 30 000 Sk, ak sa daňovník rozhodne takéto výdavky považovať za výdavky na technické zhodnotenie. V tomto prípade sa takéto výdavky odpisujú ako súčasť vstupnej ceny, zvýšenej vstupnej ceny alebo zvýšenej zostatkovej ceny hmotného majetku a nehmotného majetku.

(3) Za technické zhodnotenie sa považuje aj technické zhodnotenie v sume vyššej ako 30 000 Sk za zdaňovacie obdobie vykonané na dlhodobom hmotnom majetku, 1) ktorého obstarávacia cena bola 30 000 Sk a menej. Takéto technické zhodnotenie sa pripočíta k obstarávacej cene dlhodobého hmotného majetku a uplatní sa ročný odpis vypočítaný podľa § 26.

Môžete sa rozhodnúť, že to tieto Vaše výdavky nebudú TZ, ale ich budete považovať ako VOZD a zaúčtujete ho do pr. réžie.
betka
21.02.07,14:32
Este dodám, ak by ste v priebehu roka mali ďalšie výdavky na HM.

napr. január 9248, Sk a zaúčtovali by ste tieto výdavky do VOZD, vo februári by ste sa rozhodli urobiť ďalšie úpravy na HM napr. v sume 20 000, sk , tiež možete zaúčtovať do VOZD. Ak však v marci budete mať výdavky na tomto HM, už nemôžete účtovať ako VOZD, pretože súčet týchto výdavkov na konkrétnom HM je vyšší ako 30 tis. Sk.
Musíte zvýšit ZC HM o toto TZ (súčet jan,feb,mar) pri zrýchlenom odpisovaní, alebo pri rovnomernom odpisovaní VC o toto TZ.
Na konci roka pri uzávierkových úpravách účtovania znízite znamienkom mínus prevádzkovú réžiu o výdavky za mesiac január, február, kt. súviseli s týmto HM.
Peter_B
21.02.07,20:13
Myslim ze by to malo byt takto:

Citat zo zakona o DzP - § 26
(5) Pri vykonaní technického zhodnotenia alebo skrátení doby odpisovania sa hmotný majetok doodpisuje do výšky vstupnej ceny, prípadne zvýšenej o vykonané technické zhodnotenie platnou ročnou odpisovou sadzbou alebo do výšky zostatkovej ceny alebo zvýšenej zostatkovej ceny koeficientom pre príslušnú odpisovú skupinu. Vykonaním technického zhodnotenia sa doba odpisovania predĺži o dobu vyplývajúcu zo spôsobu výpočtu podľa § 27 alebo § 28.

Z toho mne vyplyva a aj som to tak uz uctoval, ze:
- Vstupnu cenu zvysite o technicke zhodnotenie
- podla prislusnej odpisovej skupiny vypocitate z tejto zvysenej vstupnej ceny rovnomerny odpis a z tejto zvysenej vstupnej ceny budete odpisovat aj v dalsich rokoch, ak bude dalsie TZ tak postup bude rovnaky, samozrejme, odpisovat budete iba do vysky vstupnej ceny - tej zvysenej

Pri rovnomernych odpisoch vzdy "delite" tu vstupnu cenu prislusnou sadzbou, to predlzenie doby odpisovania je v tom, ze ak daco stoji 1000 a je to v 1. skupine, tak 1/4 = 250/rok, ak je v druhom roku TZ 500, tak v prvom to bude 250, v druhom to bude 375 v tretom 375 v stvrtom 375 v piatom 125...takze namiesto 4 rokov to musite odpisovat 5 rokov aby ste to doodpisovali do vysky vstupnej ceny.