staankaa
21.02.07,10:22
ahojte chcem sa opytat ze ako zistim kurzovy rozdiel k 31.12.2006 este nikdy som to nerobila dakujem..
Tweety
21.02.07,09:23
ahojte chcem sa opytat ze ako zistim kurzovy rozdiel k 31.12.2006 este nikdy som to nerobila dakujem..
[http://www.nbs.sk/
staankaa
21.02.07,09:31
ale tam zistim len kurz a som to teraz pozerala a 31.12. sa mi neda otvorit lebo to bol sviatok tak mozem dat kurz ktory bol 29.12.2006 a ked som mala faktury aj v EUR a aj v USD tak mam pouzit dva kurzy alebo ako to je a tu sumu -kurzovy rozdiel zistim ako ze ci je to zisk alebo strata?
Vianocka
21.02.07,10:10
Pre každú menu, v ktorej vykážeš zostatok k 31.12.2006 si v kurzovom lístku NBS nájdeš kurz posledného dňa v roku, ktorý tam je uvedený. V tvojom prípade, ktorý uvádzaš, je kurz EUR zo dňa 29.12.2006 vo výške 34,573 a USD je 26,246. Všetky položky, ktoré vykazujú zostatok k 31.12.2006 v cudzej mene, zistíš z inventúry majetku a záväzkov. Tento zostatok mal v čase, keď si o ňom účtovala, nejakú hodnotu vyčíslenú v prepočte na SK. Teraz ho prepočítaš kurzom platným k 31.12.2006 (ako som uviedla vyššie) a zistíš jeho novú hodnotu v SK. Urobíš rozdiel pôvodnej a tejto novej hodnoty a tak zistíš kurzový rozdiel. Pri jeho posúdení musíš brať do úvahy, či sa jedná o pohľadávky, záväzky, valutové pokladnice, devízové účty:

- v prípade ZÁVAZKU posudzuješ kurzový rozdiel takto:
a) ak je pôvodná hodnota ZÁVAZKU vyššia ako novoprepočítaná, vyšiel ti kurzový zisk ako daňový výnos (kurz.zisk zvyšuje výsledok hospodárenia), lebo keby si v tomto prípade bola uhradila záväzok na konci roka, bola by si zaplatila menej a teda by si bola ušetrila
b) ak je pôvodná hodnota ZÁVAZKU nižšia ako novoprepočítaná, vyšila ti kurzová strata, ako daňový náklad (kurz.strata znižuje výsledok hospodárenia), lebo keby si v tomto prípade bola uhradila záväzok na konci roka, bola by si zaplatila viac a teda by si prerobila.

- v prípade POHĽADÁVKY posudzuješ kurzový rozdiel takto:
a) ak je pôvodná hodnota POHĽADÁVKY vyššia ako novoprepočítaná, vyšla ti kurzová strata (lebo by ti v prepočte zaplatili menej)
b) ak je nižšia, vyšiel ti kurzový zisk (lebo by ti v prepočte zaplatili viac.

- prípade VALUTOVEJ POKLADNICE alebo DEVÍZOVEJ BANKY postupuješ takto:
a) ak je pôvodný stav v prepočítaní na SK vyšší ako novoprepočítaný, vyšla ti kurzová strata (lebo sa ti znížila účtovná hodnota peňazí v prepočte na SK)
b) ak je pôvodný stav nižší, vyšiel ti kurzový zisk (lebo sa ti zvýšila účtovná hodnota peňazí v prepočte na SK).

NEZABUDNI, že v ďalšom účtovnom období (r. 2007) pracuješ už s tými údajmi, ktoré si novoprepočítavala k 31.12.2006.
Tweety
21.02.07,10:41
ale tam zistim len kurz a som to teraz pozerala a 31.12. sa mi neda otvorit lebo to bol sviatok tak mozem dat kurz ktory bol 29.12.2006 a ked som mala faktury aj v EUR a aj v USD tak mam pouzit dva kurzy alebo ako to je a tu sumu -kurzovy rozdiel zistim ako ze ci je to zisk alebo strata?
Kurz vyhlásený NBS zo dňa 29.12.06 je platný aj pre 31.12.06. Ten použiješ pri prepočte.
natkov
01.04.07,06:23
Pracujem v Alfe JÚ v pohľadávkach mi vychádzajú kurzové rozdiely. Čo sa s kurzami robí, niekde sa to účtuje??????