saman
14.01.05,16:16
Ahojte, hladam a vyhladavam tu prispevky o konateloch a zdravotnom poisteni... aby som zbytocne neotravovala tym co sa uz vyriesilo, ale akosi... moja inteligencia zlyhava:). Prepracovala som sa k zaveru, ze vsetci konatelia sa musia prihlasit do zdravotnej poistovne ako konatel - SZCO. Otazka ci budu platit zdravotne poistenie alebo nie, je druha vec. Mozu byt pripady:
1. Konatel + zamestnanec - ako konatel platit nebude (lebo plati ako zamestnanec)
2. Konatel + zivnostnik - ako konatel platit nebude (lebo plati ako zivnostnik)
3. Konatel - bude platit.
Dobre som si to odvodila? Pls. help!!!
Janca
14.01.05,15:25
Z vlastnej praxe dnes:

mam tento typ poistenca:
SZCO + spolocnik s.r.o. bez pracovnej zmluvy k tejto s.r.o. a zaroven konatel s.r.o. bez pracovnej alebo inej zmluvy.

doteraz bol prihlaseny ako SZCO - platil si odvody do ZP a SP.
mal pravidelny prijem /pzc/ ako spolocnik za prace pre s.r.o. ale bez pracovnej zmluvy - je to vlastne typ "zamestnanec" - do ZP s.r.o. odvadzala za neho ako za zamestnanca do SP neplatila ani s.r.o. ani spolocnik a
ako konatel - nemal ziaden prijem, nic sa neodvadzalo nikde.

K dnesnemu dnu sa v odmenovani nic nemeni a tak som zasla na ZP, aby som ho prihlasila ako SZCO, lebo je aj konatel s.r.o. bez prijmu. Ich system ho nedovolil nahrat 2 x ako SZCO, lebo ho tam uz tak eviduju. Vzhladom k tomu, ze z prijmu ako spolocnika aj ako SZCO dokopy mu odvody vyssie ako 910 Sk, zalozili si len nas vypis s.r.o. z OR k zlozke SZCO a to bolo vsetko. Teda ziadna prihlaska sa nevypisovala. Ked dojde k zmene pomerov, mame to prist nahlasit /napr. ak by prestal byt konatelom alebo SZCO/. To je moja skusenost. Snad niekomu pomoze.
saman
14.01.05,15:50
Z toho co som sa zatial docitala, to vyzera naozaj tak, ze ked je uz raz niekto prihlaseny ako SZCO, tak sa druhy krat (ako konatel) od 1.1.2005 uz prihlasovat NEMUSI!!!
Jozef Mihál
15.01.05,15:02
Prepáčte, že Vás tu budem otravovať citáciami zákona 580/2004 v znení zákona 718/2004.
Tučným písmom sú zdôraznené pre SZČO podstatné veci.


§ 16 Preddavok na poistné
(1) Platiteľ poistného je povinný vypočítať, platiť a odvádzať preddavok na poistné na účet príslušnej zdravotnej poisťovne v každom kalendárnom mesiaci. Preddavok na poistné sa zaokrúhľuje na celé koruny nahor.

(2) Preddavok na poistné sú povinní vypočítať,platiť a odvádzať
a) zamestnanec vo výške 4 % z príjmu podľa § 13 ods. 1 až 4 dosiahnutého v príslušnom kalendárnom mesiaci; ak ide o osobu so zdravotným postihnutím, vo výške 2 % z príjmu podľa § 13 ods. 1 až 4 dosiahnutého v príslušnom kalendárnom mesiaci,
b) samostatne zárobkovo činná osoba vo výške 1/12 poistného určeného sadzbou poistného [§ 12 písm. b)] z polovice základu dane z príjmu fyzických osôb podľa osobitného predpisu v súvislosti so samostatnou zárobkovou činnosťou za kalendárny rok, ktorý
1. dva roky predchádza rozhodujúcemu obdobiu pre platenie preddavkov od 1. januára do 30. júna,
2. jeden rok predchádza rozhodujúcemu obdobiu pre platenie preddavkov 1. júla do 31. decembra,
c) zamestnávateľ vo výške 10 % z úhrnu príjmov jeho zamestnancov (§ 13 ods. 1 až 4) dosiahnutých v príslušnom kalendárnom mesiaci; ak zamestnáva osoby so zdravotným postihnutím, vo výške 5 % z úhrnu príjmov takýchto zamestnancov (§ 13 ods. 1 až 4) a vo výške 10 % z úhrnu príjmov ostatných zamestnancov (§ 13 ods. 1 až 4) dosiahnutých v príslušnom kalendárnom mesiaci,
d) štát vo výške 1/12 poistného určeného sadzbou poistného z vymeriavacieho základu (§ 12 písm. e) a § 13 ods. 10) za každého poistenca podľa § 11 ods. 8.“
(3) Preddavok na poistné z príjmu podľa § 13 ods. 1 písm. a) a c) vypočítava a odvádza za zamestnanca zamestnávateľ.
(4)Ak samostatne zárobkovo činná osoba nevykonávala samostatnú zárobkovú činnosť v období uvedenom v odseku 2 písm. b) alebo jej základ dane v období uvedenom v odseku 2 písm. b) nie je známy, výšku preddavkov v uvedenom období si určí táto osoba sama.“
(5) Ak je zamestnanec súčasne samostatne zárobkovo činnou osobou, preddavok na poistné podľa odseku 2 písm. b) vypočítava a odvádza sám.
(6) Preddavok na poistné podľa odseku 2 písm. e) odvádza za štát ministerstvo zdravotníctva.
(7) Výška preddavku na poistné
a) zamestnanca je najmenej 4 % z minimálnej mzdy19) a najviac 4 % z trojnásobku priemernej mesačnej mzdy; ak ide o osobu so zdravotným postihnutím, najmenej 2 % z minimálnej mzdy a najviac 2 % z trojnásobku priemernej mesačnej mzdy,
b) samostatne zárobkovo činnej osoby je najmenej 14 % z minimálnej mzdy zamestnanca odmeňovaného mesačnou mzdou48a) a najviac 14 % z trojnásobku priemernej mesačnej mzdy; ak je samostatne zárobkovo činná osoba osobou so zdravotným postihnutím, najmenej 7 % z minimálnej mzdy zamestnanca odmeňovaného mesačnou mzdou48a) a najviac 7 % z trojnásobku priemernej mesačnej mzdy,
c) samostatne zárobkovo činnej osoby, ktorá je súčasne zamestnancom je najviac 14 % z trojnásobku priemernej mesačnej mzdy; ak je samostatne zárobkovo činná osoba osobou so zdravotným postihnutím, najviac 7 % z trojnásobku priemernej mesačnej mzdy,
d) zamestnávateľa je najmenej 10 % z minimálnej mzdy19) a najviac 10 % z trojnásobku priemernej mesačnej mzdy za každého zamestnanca; ak zamestnáva osoby so zdravotným postihnutím, najmenej 5 % z minimálnej mzdy19) a najviac 5 % z trojnásobku priemernej mesačnej mzdy za každého z takýchto zamestnancov a najmenej 10 % z minimálnej mzdy19) a najviac 10 % z trojnásobku priemernej mesačnej mzdy za každého z ostatných zamestnancov.
(8) Preddavok na poistné sa neodvádza, ak jeho výška nedosahuje najmenej 100 Sk.
Poznámka pod čiarou:
48a) § 2 ods. 1 písm. b) až d) zákona Národnej rady Slovenskej republiky č. 90/1996 Z. z. v znení neskorších predpisov.“.


Koniec citácie zákona.

Osobne som tu tu komentoval už mnohokrát, ale prosím, nevšímajte si príspevok nadomnou od dacascoss, je zavádzajúci. A to hlavne posledná veta:

"pokial ma SZCO subeh so zamestnanim, tak zamestnavatel odvadza do ZP odvod normalne a SZCO si vysku preddavku urci sam, podla mna by to malo byt v minimalnej vyske 101 Sk"
Danielam
15.01.05,16:48
Ako je to s dobrovolne nezamestnanými?Musia platiť povinne zdravotné poistenie z 6500Sk t.j. 910Sk alebo nemusia povinne platiť?
saman
15.01.05,17:49
Podla mna:
ak nemas:
"§ 11 ods. (2) Poistné je povinný platiť aj poistenec, ktorý nie je zamestnancom alebo samostatne zárobkovo činnou osobou, ak má v rozhodujúcom období príjem zo závislej činnosti17a) vyšší ako úhrn minimálnych miezd19) za každý mesiac rozhodujúceho obdobia."
tak plati:
§ 11 ods. 8) Štát je platiteľom poistného za poistenca, ktorý nie je samostatne zárobkovo činnou osobou a
a) nie je zamestnancom alebo poistencom podľa odseku 2,
b) je zamestnancom, ale nemá príjem za vykonanú prácu, ktorý podlieha dani z príjmu podľa osobitného predpisu.39a)

A este nieco, prosim ta "dobrovolne nezamestnanych" nemiesaj medzi konatelov (ibaze by bol aj konatel)... lebo je tu podla mna hrozny chaos v tych zlozkach a ja sa snazim vytvorit zlozku pre konatelov, aby ked sem pridu a kliknu aby sa v tom vyznali a nemuseli citat 100 stran porady, aby sa nieco dozvedeli. Dakujem za porozumenie:o).
saman
15.01.05,17:51
saman
15.01.05,18:06
Prepáčte, že Vás tu budem otravovať citáciami zákona 580/2004 v znení zákona 718/2004.
Tučným písmom sú zdôraznené pre SZČO podstatné veci.


§ 16 Preddavok na poistné
(1) Platiteľ poistného je povinný vypočítať, platiť a odvádzať preddavok na poistné na účet príslušnej zdravotnej poisťovne v každom kalendárnom mesiaci. Preddavok na poistné sa zaokrúhľuje na celé koruny nahor.

(2) Preddavok na poistné sú povinní vypočítať,platiť a odvádzať
a) zamestnanec vo výške 4 % z príjmu podľa § 13 ods. 1 až 4 dosiahnutého v príslušnom kalendárnom mesiaci; ak ide o osobu so zdravotným postihnutím, vo výške 2 % z príjmu podľa § 13 ods. 1 až 4 dosiahnutého v príslušnom kalendárnom mesiaci,
b) samostatne zárobkovo činná osoba vo výške 1/12 poistného určeného sadzbou poistného [§ 12 písm. b)] z polovice základu dane z príjmu fyzických osôb podľa osobitného predpisu v súvislosti so samostatnou zárobkovou činnosťou za kalendárny rok, ktorý
1. dva roky predchádza rozhodujúcemu obdobiu pre platenie preddavkov od 1. januára do 30. júna,
2. jeden rok predchádza rozhodujúcemu obdobiu pre platenie preddavkov 1. júla do 31. decembra,
c) zamestnávateľ vo výške 10 % z úhrnu príjmov jeho zamestnancov (§ 13 ods. 1 až 4) dosiahnutých v príslušnom kalendárnom mesiaci; ak zamestnáva osoby so zdravotným postihnutím, vo výške 5 % z úhrnu príjmov takýchto zamestnancov (§ 13 ods. 1 až 4) a vo výške 10 % z úhrnu príjmov ostatných zamestnancov (§ 13 ods. 1 až 4) dosiahnutých v príslušnom kalendárnom mesiaci,
d) štát vo výške 1/12 poistného určeného sadzbou poistného z vymeriavacieho základu (§ 12 písm. e) a § 13 ods. 10) za každého poistenca podľa § 11 ods. 8.“
(3) Preddavok na poistné z príjmu podľa § 13 ods. 1 písm. a) a c) vypočítava a odvádza za zamestnanca zamestnávateľ.
(4)Ak samostatne zárobkovo činná osoba nevykonávala samostatnú zárobkovú činnosť v období uvedenom v odseku 2 písm. b) alebo jej základ dane v období uvedenom v odseku 2 písm. b) nie je známy, výšku preddavkov v uvedenom období si určí táto osoba sama.“
(5) Ak je zamestnanec súčasne samostatne zárobkovo činnou osobou, preddavok na poistné podľa odseku 2 písm. b) vypočítava a odvádza sám.
(6) Preddavok na poistné podľa odseku 2 písm. e) odvádza za štát ministerstvo zdravotníctva.
(7) Výška preddavku na poistné
a) zamestnanca je najmenej 4 % z minimálnej mzdy19) a najviac 4 % z trojnásobku priemernej mesačnej mzdy; ak ide o osobu so zdravotným postihnutím, najmenej 2 % z minimálnej mzdy a najviac 2 % z trojnásobku priemernej mesačnej mzdy,
b) samostatne zárobkovo činnej osoby je najmenej 14 % z minimálnej mzdy zamestnanca odmeňovaného mesačnou mzdou48a) a najviac 14 % z trojnásobku priemernej mesačnej mzdy; ak je samostatne zárobkovo činná osoba osobou so zdravotným postihnutím, najmenej 7 % z minimálnej mzdy zamestnanca odmeňovaného mesačnou mzdou48a) a najviac 7 % z trojnásobku priemernej mesačnej mzdy,
c) samostatne zárobkovo činnej osoby, ktorá je súčasne zamestnancom je najviac 14 % z trojnásobku priemernej mesačnej mzdy; ak je samostatne zárobkovo činná osoba osobou so zdravotným postihnutím, najviac 7 % z trojnásobku priemernej mesačnej mzdy,
d) zamestnávateľa je najmenej 10 % z minimálnej mzdy19) a najviac 10 % z trojnásobku priemernej mesačnej mzdy za každého zamestnanca; ak zamestnáva osoby so zdravotným postihnutím, najmenej 5 % z minimálnej mzdy19) a najviac 5 % z trojnásobku priemernej mesačnej mzdy za každého z takýchto zamestnancov a najmenej 10 % z minimálnej mzdy19) a najviac 10 % z trojnásobku priemernej mesačnej mzdy za každého z ostatných zamestnancov.
(8) Preddavok na poistné sa neodvádza, ak jeho výška nedosahuje najmenej 100 Sk.
Poznámka pod čiarou:
48a) § 2 ods. 1 písm. b) až d) zákona Národnej rady Slovenskej republiky č. 90/1996 Z. z. v znení neskorších predpisov.“.


Koniec citácie zákona.

Osobne som tu tu komentoval už mnohokrát, ale prosím, nevšímajte si príspevok nadomnou od dacascoss, je zavádzajúci. A to hlavne posledná veta:

"pokial ma SZCO subeh so zamestnanim, tak zamestnavatel odvadza do ZP odvod normalne a SZCO si vysku preddavku urci sam, podla mna by to malo byt v minimalnej vyske 101 Sk"
Drobna podotazka k § 16 ods. 7 c): Ked je konatel (ako SZCO) sucasne zamestnancom, tak tam nie je napisany min.VZ. len maximalny. Takze ked je napr. konatel co v r. 2003 nebol konatelom (nevykonaval samostatnu zarobkovu cinnost) alebo nemal prijem z tohto titulu, t.j. nema vymeriavaci zaklad, alebo VZ = 0, tak si ho urci sam a urci si nulu, tak potom plati len ako zamestnanec do 30.6.05! Tak je?
Jozef Mihál
15.01.05,18:28
saman, tá citácia môjho vyššieho príspevku je úžasná. Aspoň si ľudia to isté prečítajú dvakrát a tí, čo nepochopili na prvýkrát, na druhý pokus im to zapne.

Ale čo s Vami?

Urobíme tretí pokus.

Áno, v § 16 ods.7 písm.c) naozaj nie je napísaný minimálny VZ. A preto konateľ, ktorý je súčasne zamestnancom, nebude platiť žiadne preddavky.

Na dôvažok pripomínam, že aj keby konateľ mal za rok 2003 a 2004 nejaké príjmy "ako konateľ", nie je možné z daňových priznaní za tieto roky zistiť jeho základ dane z činnosti konateľa (domáca úloha - nájdite v tlačive daňového priznania za roky 2003 a 2003 riadok "základ dane z odmien konateľa" - alebo podobný), preto si konateľ v priebehu roka 2005 určí preddavky sám (§ 16 ods.4).
...a ak je súčasne zamestnanec, čo iné by urobil, ako že by si určil nulové preddavky.
saman
15.01.05,18:32
Vy ma nikdy nepochvalite:(..., ale odpoved je potesujuca:).
Jozef Mihál
15.01.05,18:37
saman, buďte nad vecou, určite ten čas príde a pochvaly sa len tak porinú.
eviketa
15.01.05,18:58
Jožko, občas by sa mi zišiel tvoj pokoj.
Jozef Mihál
15.01.05,19:03
eviketa, pokoj nájdeš v zákone ...;) paragraf...:D
xng
15.01.05,23:02
Môžete mi poradiť, ako je to s konateľkou na materskej dovolenke?

Stačí sa iba prihlásiť v ZP? Mám povinnosť aj niečo odvádzať?
Jozef Mihál
16.01.05,12:04
xng:
Konateľka na MD sa musí prihlásiť (ak ešte nebola prihlásená ako SZČO) a ak nie je súčasne aj zamestnancom, musí platiť preddavok 910 Sk. Doporučujem jej výmaz ako konateľky z obchodného registra.
ivan01
16.01.05,17:39
xng:
Konateľka na MD sa musí prihlásiť (ak ešte nebola prihlásená ako SZČO) a ak nie je súčasne aj zamestnancom, musí platiť preddavok 910 Sk. Doporučujem jej výmaz ako konateľky z obchodného registra.
ešte je tu možnosť nerobiť výmaz z obch.registra, zamastnať sa v tej sro kde je konateľka (to by namal byť problém) a naďalej bude na materskej dovolenke resp.rodičovskom príspevku, ale už nebude musieť platiť preddavok.
Jozef Mihál
16.01.05,17:49
Nie celkom súhlasím s týmto riešením, preddavok síce nebude musieť platiť, ale po skončení roka sa nevyhne povinnosti zaplatiť/doplatiť poistné zo základu daného ako súčet min.miezd, platných počas roka 2005.
ivan01
16.01.05,18:14
to ste ma "potešil". myslel som si ako som to dobre vymyslel. Len stále nechápem prečo by mala doplácať ako konateľka keď bola poistená ako zamestnanec. (aj keď na RP)
isc
19.01.05,10:54
Vážení, a kto mi poradí, čo v prípade, ak konateľ spoločnosti je osoba zahraničná, v zahraničí si platí a odvádza poistné. Čo v tom prípade? Spadá to aj na zahraničných konateľov slovenskej s.r.o.?
misurka
19.01.05,11:27
Ano takyto zahr. konatel sa musi v slov. ZP prihlasit ako SZCO a odvadzat min. preddavky na zdrav.poistne
Vážení, a kto mi poradí, čo v prípade, ak konateľ spoločnosti je osoba zahraničná, v zahraničí si platí a odvádza poistné. Čo v tom prípade? Spadá to aj na zahraničných konateľov slovenskej s.r.o.?
rosemary
19.01.05,11:32
Pán Mihál, ak tomu dobre rozumiem, keď som konateľom /so žiadnou odmenou ako konateľ/, v tej istej spoločnosti som aj zamestnancom, ako konateľ sa iba prihlásim a z nijakých odmien za minulý rok si vyrátam, že budem odvádzať O.
Jozef Mihál
19.01.05,12:48
Áno .
Alexandra Molnárová
19.01.05,13:01
Má sa prihlásiť aj konateľ z ČR, ktorý má u nás podpísanú dohodu o vykonaní
práce?!
andy.z
27.02.05,22:16
zdravim
rozoberate tu temu, ale nie kombinaciu ktoru potrebujem
konatel,majitel sro- vykazuje straty
zamestnanec v tej istej sro s platom 10 000,-
SZCO vykazujuca dane 5 000,-
kedze je to zacarovany kruh, kolko krat mam zanho poslat tlaciva a kolko krat odvody?
klocek
10.03.05,22:10
Já teda nebudem citovať paragrafy, celé je to stejne písané tak pre niekoho /????/ proste motanica len aby zase úradníci a poradcovia boli dôležity a mali na chlebíček, lebo celý systém by mohol byť zabezpečený oveľa jednoduchšie, ale nie o tom. Môže z toho, čo som naštudoval doporučiť publikáciu PMPP 6-7/2005 kde od str. 133 je všetko - hlavne pre konateľov ale aj umelcov podrobne a pomerne detailne a ku podivu aj zrozumiteľne napísané. V jednoduchosti sú prípady:

- len konateľ nič ine = nahásiť sa na ZP(SoPo nie kam nepatrí) a platiť preddavky 910 Sk
- konateľ a aj zamestnanec = nahlásiť sa na ZP (SoPo nie kam nepatrí) a ak predtým nemal príjem v r. 2003 a 2004 pre rok 2005 ako konateľ tak preddavky platiť nemusí. Ak mal Príjem, tak prvý polrok 2005 platí z vypočítaného VZ podla r. 2003 a od 1,7.2005 podľa VZ z roku 2004.
- konateľ, zamestnanec a SZčO = ak je už prihlásený ako SZčo, tak sa neprihlasuje už, na konci roku v každom s týchto prípadov podá ročné zúčtovanie ( do 31.3.) a prípadný nedoplatok/preplatok sa dorovnáva do 30.6 kalendárneho roku.
vladan
11.03.05,08:00
Já teda nebudem citovať paragrafy, celé je to stejne písané tak pre niekoho /????/ proste motanica len aby zase úradníci a poradcovia boli dôležity a mali na chlebíček, lebo celý systém by mohol byť zabezpečený oveľa jednoduchšie, ale nie o tom. Môže z toho, čo som naštudoval doporučiť publikáciu PMPP 6-7/2005 kde od str. 133 je všetko - hlavne pre konateľov ale aj umelcov podrobne a pomerne detailne a ku podivu aj zrozumiteľne napísané. klocek, ak sa pozrieš na autora tých článkov v PMPP 6-7/2005 nie je ním nikto iný ako JOŽKO MIHÁL (okrem iného aj aktívny člen Porady), takže myslím, že čo je napísané v tej publikácii, buď bolo hovorené na jeho školenich (v decembri, januári) alebo je to rozoberané aj tu na Porade :D ... Jožko, je proste jednička s hviezdičkou :cool:
Jozef Mihál
11.03.05,08:53
Ďakujem za poklonu, ak sa Vám páčili moje články v PMPP 6-7/2005 a chcete čítať niečo, čo sa Vám bude páčiť ešte viac, tak neváhajte a zožeňte si knihu "Nové zdravotné poistenie v praxi". Tam sú uvedené témy ešte dokonalejšie prepracované a nájdete tam i návody, ako z tejto šlamastiky von.
klocek
11.03.05,18:51
Jozef Michal-ovi: Skutočne nestíham, ale rád si tú knihu objednám, poslite kontakt kde sa dá publikácia objednať - na zásielku. Otázka je, čo pre nás nového ešte poslanci tento /ale aj nasledujúce/ roky pripravia a koľko bude platiť /ako dlho/ to čo platí teraz!
lenkak
11.03.05,22:18
Knižka J.Mihála sa dá objednať na? www.aurus.sk. Aj ja som si ju už objednala a už čakám kedy dojde. A ešte keď si tam člen Porady pripíše svôj nick má zľavu.