okikoo
21.02.07,13:15
Pre uistenie duše, chcem sa opýtať, či je to dobré.
1/ kreditný úrok (t.j. +) –prijem neovplyvňujúci základ dane (zdanený zrážkou u zdroja),
2/ daň z úroku (t.j. -) - výdavok neovplyvňujúci základ dane (vlastné tá zrážka u zdroja),
Tweety
21.02.07,12:19
Pre uistenie duše, chcem sa opýtať, či je to dobré.
1/ kreditný úrok (t.j. +) –prijem neovplyvňujúci základ dane (zdanený zrážkou u zdroja),
2/ daň z úroku (t.j. -) - výdavok neovplyvňujúci základ dane (vlastné tá zrážka u zdroja),
1. kreditný úrok- príjem OZD
2. daň - výdavok NOZD.
Zita5
21.02.07,12:20
Pre uistenie duše, chcem sa opýtať, či je to dobré.
1/ kreditný úrok (t.j. +) –prijem neovplyvňujúci základ dane (zdanený zrážkou u zdroja),
2/ daň z úroku (t.j. -) - výdavok neovplyvňujúci základ dane (vlastné tá zrážka u zdroja),

1. Príjem ovplyvňujúci ZD - iný
2. Výdaj neovplyvňujúci ZD - Daň z príjmu


Daň z úroku odpočítaš od daňovej povinnosti ako preddavkovú daň v DP § 43 ZoDP.
okikoo
21.02.07,13:01
ďakujem obom, ale Zite5 som rozumel lepšie.
Martin Mocko
15.03.07,17:37
1. Príjem ovplyvňujúci ZD - iný
2. Výdaj neovplyvňujúci ZD - Daň z príjmu


Daň z úroku odpočítaš od daňovej povinnosti ako preddavkovú daň v DP § 43 ZoDP.


Môžem sa spýtať? Prečo kreditný úrok VOZD? Veď banka zrazila daň a príjem je už zdanený. A niektoré banky ani nepíšu na výpisy daň. Napíšu iba čistý úrok.
lillian
15.03.07,17:41
ano,mam presne ten pripad.VUB neuvadza na vypise zrazenu dan.
Zita5
15.03.07,18:06
Môžem sa spýtať? Prečo kreditný úrok VOZD? Veď banka zrazila daň a príjem je už zdanený. A niektoré banky ani nepíšu na výpisy daň. Napíšu iba čistý úrok.

Ale ja neuvádzam že to je výdavok , keď kreditný úrokje príjem na účet .
Vyššie uvádzam , že to je preddavková daň a túto uvádzaš v DP a ponižuješ o jej výšku svoju daňovú povinnosť voči štátu .

Ak banka neuvádza zrazenú daň , to znamená , že nie je zrazená .Inak by Ti nesedel zostatok na účte v prípade "čistého úroku , ako píšeš vyššie .
Martin Mocko
15.03.07,18:19
Ale ja neuvádzam že to je výdavok , keď kreditný úrokje príjem na účet .
Vyššie uvádzam , že to je preddavková daň a túto uvádzaš v DP a ponižuješ o jej výšku svoju daňovú povinnosť voči štátu .

Ak banka neuvádza zrazenú daň , to znamená , že nie je zrazená .Inak by Ti nesedel zostatok na účte v prípade "čistého úroku , ako píšeš vyššie .

jojo..prepáč. Zle som sa vyjadril. Samozrejme nie VOZD. :rolleyes: Ale príjem.

Ja som postupoval podľa zákonu o dani z príjmov:

§ 43
Daň vyberaná zrážkou

(3) Daň z príjmov plynúcich zo zdrojov na území Slovenskej republiky daňovníkom s obmedzenou daňovou povinnosťou a neobmedzenou daňovou povinnosťou sa vyberá zrážkou, ak ide o

a) úrok, výhru alebo iný výnos plynúci z vkladov na vkladných knižkách, z peňažných prostriedkov bežných účtov z účtov stavebných sporiteľov a z vkladových účtov s výnimkou, ak je príjemcom úroku alebo výnosu podielový fond, 66) doplnkový dôchodkový fond, 35) banka alebo pobočka zahraničnej banky94) alebo Exportno-importná banka Slovenskej republiky, 95)

A podľa tohoto by každá banka mala zraziť daň z úroku priamo "pri zdroji". A keď mi na bankový účet vypíše iba hodnotu "Úrok" a žiadnu daň - tak predpokladám, že je to už čistý úrok bez dane. A preto by som tento príjem účtoval ako neovplyvňujúci základ dane.
ekopo
15.03.07,18:41
Banka zráža daň z úroku, ale len v prípade, ak je daň aspoň 1,- Sk.
Martin Mocko
15.03.07,19:09
Banka zráža daň z úroku, ale len v prípade, ak je daň aspoň 1,- Sk.

Takže? Je možné pokladať za príjem vysporiadaný a účtovať kreditný úrok ako príjemn NZD?
Manual
15.03.07,19:13
Takže? Je možné pokladať za príjem vysporiadaný a účtovať kreditný úrok ako príjemn NZD?
Nie........
Manual
15.03.07,19:16
On nie je vysporiadaný, len banka nemohla zraziť daň z úrokov, lebo nedosahovala napr. v danom mesiaci aspoň 1 Sk.
Zita5
15.03.07,19:17
A podľa tohoto by každá banka mala zraziť daň z úroku priamo "pri zdroji". A keď mi na bankový účet vypíše iba hodnotu "Úrok" a žiadnu daň - tak predpokladám, že je to už čistý úrok bez dane. A preto by som tento príjem účtoval ako neovplyvňujúci základ dane.[/quote]

No tomu nerozumiem , čistý ú r o k .......jedine , že by banka zaplatila za nás /to by bola štedrosť banky /ten úrok .........priznám sa nikdy som neuvažovala o čistom úroku ...

Ale nemôžem s Tebou súhlasiť , pokiaľ máš pripísaný úrok na BÚ na ktorom prijímaš podnikateľské príjmy a realizuješ platby , tak úrok sa týka podnikateľskej činnosti a tým pádom je to príjem OVZ .
Martin Mocko
15.03.07,19:21
A podľa tohoto by každá banka mala zraziť daň z úroku priamo "pri zdroji". A keď mi na bankový účet vypíše iba hodnotu "Úrok" a žiadnu daň - tak predpokladám, že je to už čistý úrok bez dane. A preto by som tento príjem účtoval ako neovplyvňujúci základ dane.

No tomu nerozumiem , čistý ú r o k .......jedine , že by banka zaplatila za nás /to by bola štedrosť banky /ten úrok .........priznám sa nikdy som neuvažovala o čistom úroku ...

Ale nemôžem s Tebou súhlasiť , pokiaľ máš pripísaný úrok na BÚ na ktorom prijímaš podnikateľské príjmy a realizuješ platby , tak úrok sa týka podnikateľskej činnosti a tým pádom je to príjem OVZ .[/quote]

Zle si ma pochopila. Nejde o žiadnu "štedrosť banky". Kedysi dávno mi ktosi vysvetľoval, že banka mi má vyplatiť úrok napr 100 Skk - z toho zrazí daň 19% a na bankový výpis zapíše iba čistý úrok 89 Skk a daň odvedie priamo daňovému úradu - preto by sa kreditné úroky nemali 2x zdaňovať.
jamis
15.03.07,19:25
No tomu nerozumiem , čistý ú r o k .......jedine , že by banka zaplatila za nás /to by bola štedrosť banky /ten úrok .........priznám sa nikdy som neuvažovala o čistom úroku ...

Ale nemôžem s Tebou súhlasiť , pokiaľ máš pripísaný úrok na BÚ na ktorom prijímaš podnikateľské príjmy a realizuješ platby , tak úrok sa týka podnikateľskej činnosti a tým pádom je to príjem OVZ .

Zle si ma pochopila. Nejde o žiadnu "štedrosť banky". Kedysi dávno mi ktosi vysvetľoval, že banka mi má vyplatiť úrok napr 100 Skk - z toho zrazí daň 19% a na bankový výpis zapíše iba čistý úrok 89 Skk a daň odvedie priamo daňovému úradu - preto by sa kreditné úroky nemali 2x zdaňovať.

[/quote]

Nie sú 2x zdanené...ty si predsa v DP zrazenú daň odrátaš od svojej daňovej povinnosti a DU ti ju prakticky vráti.
ekopo
15.03.07,19:39
15 príspevkov na jednoduchú tému.
prijatý úrok: POZD
daň z úroku: VNZD následne uvedený v DP a zohľadnený pri výslednej dani
ale toto tu bolo viac krát uvedené.
Či banka zráža, alebo nezráža nad tým sa nevzrušujem.
jamis
15.03.07,19:44
15 príspevkov na jednoduchú tému.
prijatý úrok: POZD
daň z úroku: VNZD následne uvedený v DP a zohľadnený pri výslednej dani
ale toto tu bolo viac krát uvedené.
Či banka zráža, alebo nezráža nad tým sa nevzrušujem.
mimotemy Lenže sú tu i takí, ktorým to nestačí 1 x poradiť....
Zita5
15.03.07,19:44
Zákon o dani z príjmov § 6
....
...
...
(5) Príjmom z podnikania alebo z inej samostatnej zárobkovej činnosti je aj

a) príjem z akéhokoľvek nakladania s obchodným majetkom daňovníka,
b) úroky z peňažných prostriedkov na bežných účtoch, ktoré sa používajú v súvislosti s dosahovaním príjmov z podnikania a z inej samostatnej zárobkovej činnosti,
c) príjem z predaja podniku alebo jeho časti (§ 17 ods. 11) na základe zmluvy o predaji podniku, 30)
d) výška odpusteného dlhu alebo jeho časti u dlžníka, ktorá súvisí a je dôsledkom nakladania s jeho obchodným majetkom.
.................................................. .............

Tieto príjmy účtujeme do POZD - iný .Prípadnú zrazenú preddavkovú daň do VNZD-Daň z príjmu .

V daňovom priznaní v riadku 98 uvedieme preddavok vybraný bankou podľa § 43 z pripísaných úrokov na bežnom účte a o príslušnú čiastku si ponížime daňovú povinnosť voči štátu .