mysimis
21.02.07,14:49
Práve sa mi dostalo do rúk potvrdenie o príjme zo zahraničia - konkrétne Cyprus. Na uvedenom tlačive sú vyplnené sumy ale žiaľ nie je tam doplnené, že v akej mene to je. Poraďte mi čo s tým???
Gabca
07.03.07,09:56
Aj ja by som velmi potrebovala s touto otazkou poradit. Ani nie tak v akej mene, ale ktoru ciastku z vyplatnach pasok mam uviest v danovom priznani. Neviem si to totiz prelozit a neviem preto identifikovat co je zaklad dane, ktory by som mala uviest v riadku 46 DP A.
Napriklad pojem:
Basic Salary
Social Insurance - to bude asi socialne poistenie
Cohesion fund
Redund. Fund
Human Resource
Net Salary - bude asi cista mzda
Total cost to company - bude asi celkove mzdove naklady

Nevie niekto poradit? Nerobil niekto Cyprus?
Gabca
07.03.07,11:40
Ozaj nema nikto s tymto skusenosti? prosiiiim
mysimis
07.03.07,11:49
Mám pred sebou potvrdeniez Cypru, ale tie názvy čo tam máš Ty ja nemám. Akurát mi sedí sociálne poistenie. Veľmi rada by som Ti pomohla....
mysimis
07.03.07,11:50
A máš pri všetkých položkách sumy?
Johanka
07.03.07,11:51
A čo komunikácia s klientom?
liduska
07.03.07,11:59
Netreba mať tieto potvrdenia zo zahraničia preložené do slovenčiny?
mysimis
07.03.07,12:15
Nie, nie je to potrebné.
Gabca
07.03.07,12:17
A čo komunikácia s klientom?


klient vie akurat kolko bolo ciste, to viem vycitat aj ja, ale co je z toho dan to neviem, aby som to nejako doratala, to co je zdanitelny prijem
Gabca
07.03.07,12:18
A máš pri všetkých položkách sumy?


ano pri tych ktore som vypisala su sumy, tam kde niesu sumy, som nepisala
Gabca
07.03.07,12:22
Mám pred sebou potvrdeniez Cypru, ale tie názvy čo tam máš Ty ja nemám. Akurát mi sedí sociálne poistenie. Veľmi rada by som Ti pomohla....

a ako si to spravila ty? nasla si tam tu dan a zaklad dane na tych paskach?
Johanka
07.03.07,12:26
Niečo z mojej praxe - zásadne sa nemiešam do prekladov ... Sú ľudia, ktorí sa tým živia ... tak nech pán klient zaplatí 300 Sk a my máme čistú hlavu.
Podotýkam, že z Cyprom máme v Zmluve o ... metódu vyňatia.
Gabca
07.03.07,13:07
[quote=Gabca;412239]Aj ja by som velmi potrebovala s touto otazkou poradit. Ani nie tak v akej mene, ale ktoru ciastku z vyplatnach pasok mam uviest v danovom priznani. Neviem si to totiz prelozit a neviem preto identifikovat co je zaklad dane, ktory by som mala uviest v riadku 46 DP A.
Napriklad pojem:
Basic Salary - základná mzda
Social Insurance - to bude asi socialne poistenie
Cohesion fund - súdržnost, asi nieco take ako fond zamestnanosti u nas
Redund. Fund
Human Resource - ludske zdroje
Net Salary - bude asi cista mzda
Total cost to company - bude asi celkove mzdove naklady

No a zistila som ze dan je - Income tax a tam nenam ziadnu ciastku,takze asi dan nebola.
Tak to uz nebudem riesit, dam mu do prijmu to co mu bolo vyplatene, cize ciste.
dakujem vsetkym co sa k tomu vyjadrili.
mysimis
07.03.07,13:45
Gabca, ak Ti to pomôže, na Cypre majú daň pod kolonkou Income Tax /P.A.Y.E./. Keď vieš koľko je čisté a sociál tak keď to sčítaš máš hrubú mzdu.
Gabca
07.03.07,14:09
Gabca, ak Ti to pomôže, na Cypre majú daň pod kolonkou Income Tax /P.A.Y.E./. Keď vieš koľko je čisté a sociál tak keď to sčítaš máš hrubú mzdu.


dik, uz som si to podla slovnika prelozila a v predchadzajucom prispevku som ten preklad doplnila, vyzera to tak, ze dan nebola zrazena ziadna, asi to tam podla ich zakonov tak maju. Len mam este jeden problem, ako to urobit a to, ze chalan tam bol tri mesiace, ale ma len dve pasky, jednu stratil. Co priznat? 3 mesiace a dolozit len dve pasky, alebo dva mesiace a dve pasky? Ono to nema vplyv na dan, ale ide o to aby ho niekto neobvinil zo zatajovania prijmov.
mysimis
07.03.07,14:56
Určite vie dotyčný,že koľko zarobil. Ja by som určite priznala 3 mesiace a doložila by som dve pásky. To DP čo som ja robila bolo vydokladované riadnym potvrdením o príjme, síce len z faxu a doložila som ho k DP. DÚ nenamietal.
liduska
09.03.07,19:35
Mám potvrdenie o príjmoch z Nemecka v EUR
Hr.mzda 2598,60
zrazená daň zo mzdy 140,66
r.22 podiel zamestnávateľa na zákonnom dôch.pois. 253,36
r.23 podiel zamestnanca na zákonnom dôch.poist. 253,36
podiel zamestanca na celkovom úhrne sociálneho pois.bez r.23 313,14
toto je v r. 25
Neviem akú sumu mám dať do r.33
Johanka
09.03.07,19:40
R33 v A alebo B-čku ?
liduska
09.03.07,19:41
AAAAAAAAAAAA
Johanka
09.03.07,19:53
§ 5
(8) Základom dane (čiastkovým základom dane) sú zdaniteľné príjmy zo závislej činnosti znížené o poistné a príspevky, ktoré je povinný platiť zamestnanec, alebo príspevky na zahraničné poistenie zamestnanca, na ktorého sa vzťahuje povinné zahraničné poistenie rovnakého druhu.

Máš tam aj riadok 25? To by malo byť celkové sociálne poistenie zamestnanca.
V r23 by malo byť iba dôchodkové a poistenie v nezamestnanosti ...
liduska
09.03.07,19:56
v r. 25 mám 313,14

Ďakujem
liduska
09.03.07,20:05
Ale r. 25 je podiel zamestnanca na celkovom úhrne sociálneho poistenia/ bez r.23/


a r. 23 je podiel zamestnanca na zákonnom dôchodkovom poistení a prefesijným zaopatrovacím zariadením.
Bude to tak dobre keď dám len r.25 do r. 33 DP?
Johanka
09.03.07,20:10
Niečo z mojej praxe - zásadne sa nemiešam do prekladov ... Sú ľudia, ktorí sa tým živia ... tak nech pán klient zaplatí 300 Sk a my máme čistú hlavu.
Podotýkam, že z Cyprom máme v Zmluve o ... metódu vyňatia.

Moja predchádzajúca odpoveď vyplýva z prekladu , ktorý mi priniesol klient.
Mám Ti pravdu povedať , neviem , ktorý riadok je ten "pravý".
Druhá pravda je síce z hľadiska etikety Porady tvrdá , ale nemám problém s priznaním - nakoľko ide o príjmy, ktoré sú zo zdanenia vyňaté, veľkú vedu z toho nerobím ;) .
liduska
10.03.07,14:00
Potvrdenie zo zahraničia je bez podpisu a pečiatky.Môže byť?
Johanka
10.03.07,14:03
Áno. môže.
Marianna01
15.03.07,15:05
a čo ak nemám potvrdenie o príjme, iba výplatné pásky z Anglicka? Mám tu 5 pások, daň vypočítanú, síce som ešte úplne neprišla na to, čo je čo, pretože to, čo platí na prvom a druhom doklade, na treťom to už neplatí... :cool: Nejak sa z toho musím vysomáriť - čiže nemám potvrdenie - prílohou budú prefotené výplatné pásky?
Marianna01
15.03.07,15:08
a ešte niečo - správne tomu rozumiem - rent a council tax sú ubytovanie a daň mestu za ubytovanie, ktoré sú odpočítané zo mzdy zamestnávateľom? (zrejme bývala v ubytovni zamestnávateľa...)
Johanka
15.03.07,15:55
Anglicko má iné zdaňovacie obdobie ako SR.
Môžeš využiť § 45
(2) Ak plynú daňovníkovi príjmy zo zdrojov v zahraničí, ktorého zdaňovacie obdobie je iné ako v Slovenskej republike, a v lehote na podanie daňového priznania podľa § 49 nemá doklad o zaplatení dane od správcu dane v zahraničí, uvedie v daňovom priznaní predpokladanú výšku príjmov plynúcich zo zdrojov v zahraničí a daň pripadajúcu na tieto príjmy za zdaňovacie obdobie, za ktoré podáva daňové priznanie.
Johanka
15.03.07,15:57
Ešte doplním - pri hľadaní tých správnych čísiel v zahraničných potvrdeniach a páskach treba mať na pamäti § 5
(8) Základom dane (čiastkovým základom dane) sú zdaniteľné príjmy zo závislej činnosti znížené o poistné a príspevky, ktoré je povinný platiť zamestnanec, alebo príspevky na zahraničné poistenie zamestnanca, na ktorého sa vzťahuje povinné zahraničné poistenie rovnakého druhu.
Marianna01
15.03.07,16:23
Ešte doplním - pri hľadaní tých správnych čísiel v zahraničných potvrdeniach a páskach treba mať na pamäti § 5
(8) Základom dane (čiastkovým základom dane) sú zdaniteľné príjmy zo závislej činnosti znížené o poistné a príspevky, ktoré je povinný platiť zamestnanec, alebo príspevky na zahraničné poistenie zamestnanca, na ktorého sa vzťahuje povinné zahraničné poistenie rovnakého druhu.


ano, k správnym číslam a metódam a zmluvám o zamedzení dvojitého zdanenia som sa práve dopracovala, takže zostáva len prepočítavať... neznášam kurzy! :rolleyes:

Ďakujem, Johanka
J-Casper
15.03.07,19:51
Chcela by som požiadať o radu - Klient má príjem zo SR a Nemecka za rok 2006. Na potvrdení z Nemecka má len jednou čiastkou uvedené, že spoločnosť potvrdzuje, že mu dňa xxx poslala na účet xxxx EUR. Nie je uvedené, či hrubé, čisté, či boli uhradené odvody a dane. Môžem toto považovať za potvrdenie o príjme, zarátať ho prepočtom do r. 32 a následne použiť vyňatie príjmy, z čoho by vyplývalo, že z tejto čiastky neodvedie daň.
tuta
15.03.07,20:01
Myslím, že môžeš. Mne minulý rok doniesol známy tiež tlsčivo, kde bol uvedený len príjem. Ten som prepočítala a keďže platí metóda vyňatia príjmu nebol žiaden problém. Dokonca som to pri podávaní DP konzultovala s pracovníčkou DÚ a tá to odobrila.
J-Casper
15.03.07,20:08
V minulosti robila DP iná osoba a tá mu to dala všetko zdaniť, z toho dôvodu má klient obavu, či som mu to urobila správne.

Ďakujem.
tuta
15.03.07,20:14
Nemusíš mať obavy. Spolková republika Nemecko má metódu vyňatia príjmov. Skús si vypísať tlačivko na www.drsr.sk a uvidíš, že to bude dobré.
gita
16.03.07,06:57
Študent VŠ za minulý rok zarobil v Nemecku po prepočte na Sk nejakých 40 tis. Má si tu podať DP?
tuta
16.03.07,10:10
Podľa môjho názoru nemusí, nakoľko nedosiahol príjmy vo výške 45 408,- Sk.