lemia
21.02.07,15:47
Chcela by som poprosiť o radu niekoho, kto sa v tom vyzná. Snažíme sa vybaviť stavebné povolenie, všetko by bolo ok, ale problém nám robí sused. Tento pozemok chcel kúpiť on, takže sa všemožne snaží, aby sme nestavali. Ak stavebný úrad vydá rozhodnutie, vždy sa proti nemu odvolá a chce dodať nejakú nezmyselnú štúdiu. Obávam sa, že to nakoniec skončí na súde, pretože predpokladáme, že sa odvolá aj tam. A tak sa budeme stretávať na súdoch všetkých typov ešte 20 rokov, ale stavať sa nebude. Sused sa sám vyjadril, že nebude súhlasiť so stavbou ani v tom prípade, že sa odstránia všetky závady, ktoré neustále dodáva do svojich odvolaní. Viete mi niekto poradiť, čo s tým?
Ďakujem
durisovad
21.02.07,14:57
Pri takejto perspektive vzajomnych vztahov by som sa do stavania veru nehrnula, pozemok by som predala a zaobstarala si iny. Neviem si predstavit byvanie s takymto "pohodovym" susedom.
hiva
27.12.07,13:22
Hovori sa, ze kazda rada je nad zlato, ale ta posledna....no neviem, ci ti nejak pomohla :)

Ja ti asi tiez moc nepomozem, ale my mame presne taky isty problem, ako ty....suseda, ktory robi same problemy....chvalabohu, my sme uz stavebne povolenie dostali...stavebny urad uz prestali bavit tie jeho nezmyselne pripomienky....dom uz mame postaveny...chybaju nam len vonkajsie fasady a potom uz len kolaudovat....napriek tomu, sused robi problemy stale...pravidelne sa na nieco stazuje na stavebny urad a ti vzdy musie jeho staznost presetrit, a tak zvolaju miestne setrenie, kde sa na nasu stavbu vsetci nahrnu a preskumaju, ci je staznost opodstatnena...zatial nebola este ani raz...ale napriek tomu, brat si stale dovolenku, aby sme na to miestne setrenie mohli prist....no to celkom lezie na nervy...kazdopadne, nech si sused trhne nohou....trosku trapenia pri stavbe sa da vydrzat...a co sa tyka potom byvania....my si dame spravit poriadny plot, co najvyssi a suseda nech aj slak trafi....ved ako sa hovori: aj na psa pride raz mraz :)))
VladoaKatka
27.12.07,13:38
Najlepšia obrana je útok.
Ja na Vašom mieste, ak Vás k tomu pozemku nič citové neviaže, ale keby aj,
pravdepodobne aj v tom prípade , by som ponúkla tomu Vášmu susedovi ten pozemok,aby ho kúpil.
AndrejG
27.12.07,17:02
Zacal by som stavat bez povolenia a potom to dodatocne zlegalizoval. Sused by dostal infarkt a potom by som kupil ten jeho pozemok od jeho dedicov a rozsiril si dvor.
wagner
27.12.07,19:10
hiva - výšku plotu pokiaľ sa nemýlim, určuje vyhláška a maximálna výška môže byť asi 2m. Čo takto živý plot, ktorý rýchlo rastie? Podľa internetového portálu turkménsky brest keď dobre polievaš, narastie do výšky až 5 m. Tiež som ho vysadila na jeseň a budem informovať, ako sa mu darí. Za dva roky by mohol mať výšku dva metre. Tiež mám dobrého suseda, ktorý si na plot dal slamenú rohož. Aby nemal problém s tým, že ma vidí, tak som tam vysadila tie sadenice. Píšu tam, že pokiaľ dobre polievaš, tak rastie stále. Vyskúšam akú výšku dosiahne keď ho budem dobre polievať.
andraska
29.12.07,14:46
Ak je pozemok dostatocne siroky, rozdelte ho pozdlz hranice so susedom (napr 2m siroky pas) a prepiste (darujte) blizkej osobe. Potom ucastnikom stavebneho konania nie je neprijemny sused, ale vam vybrana blizka osoba... a neprijemny sused sa moze aj na hlavu postavit...
durisovad
29.12.07,14:56
Ze by to bolo take jednoduche? Napad je to ale vyborny.
Soňurka
29.12.07,18:10
Ak je pozemok dostatocne siroky, rozdelte ho pozdlz hranice so susedom (napr 2m siroky pas) a prepiste (darujte) blizkej osobe. Potom ucastnikom stavebneho konania nie je neprijemny sused, ale vam vybrana blizka osoba... a neprijemny sused sa moze aj na hlavu postavit...


Áno, je to možné, dokonca sa to tak aj robí :D.
Soňurka
29.12.07,18:12
Ze by to bolo take jednoduche? Napad je to ale vyborny.


Áno, je to také jednoduché, robí sa to tak :D. Keď niet inej pomoci :rolleyes:
NInive
12.06.08,16:49
Ahojte. Nechcem zakladať novú tému s takmer rovnakým problémom a preto píšem sem. Mám "dobrého suseda", o ktorom som sem už neraz písala. Ale ešte raz v skratke. Nový sused si kúpil pozemok, ktorý susedí s našou záhradou, kde chceme stavať. Spočiatku neboli problémy, kým sme si nedali urobiť vytyčovák. Zistilo sa, že je u nás viac ako 1,6m. Odvtedy to šlo dolu vodou. Všetky naše pokusy o zmier boli márne, iba som skončila ako k........ atď. Pritom sme vyhoveli jeho požiadavkam, spísali a on to nepochopil (asi nevie čítať). V apríli sme zažiadali o stavebné povolenie. Konanie sa začalo ani nie o 6 dní. Hneď na druhý deň to náš sused námietkoval. Sused tam má chatku, tvrdí, že ju má na obecnom nahlásenú, na obecnom sa s nami nechcú baviť. Rohom tejto chtky a jej časťou nám bráni oplotiť si náš pozemok, to by sme mu ten roh museli odstrániť. Jeho námietky boli v skratke asi takéto:
- nedodržanie odstupu 2m (ani on nemá, ale dali sme to prerobiť na 2m)
-tým, že nebol na vytyčovaní pozemku (vedel o tom, teraz sa tvári, že nie) máme dodržať nielen tie 2m, ale aj ďalšie 2 m . Teda 4m, i keď tam máme plnú stenu, lebo on vraj by tam nemohol stavať (len pre pobavenie má pozemok široký 4m.
- budeme mu tieniť. Pozemok je braný ako záhrada, chatku nemá legálne, on tvrdí, že áno, lebo ju má na obci ohlásenú, ale na stavebnom úrade o tom nič nevedia)

Prednedávnom sa mi do ruky dostal geometrický plán, keď sa delil jeho pozemok. Dával to robiť predchádzajúci majiteľ. Ten geometrický plán vôbec nesedí s našim vytyčovákom, ani s katastrálnou mapou. Preto sa asi sused vadí do krvi, myslí si, že sme svojich geodetov podplatili. Vyhľadala som preto toho geodeta, čo ten geometrák robil a konfrontovala som ho. A on sa tváril, akoby za to nebol zodpovedný. Povedala som mu, že to nakreslil preto tak, lebo predchádzajúci sused bol s ním kamarát, keby to nakreslil pravdivo, záhradku s chatkou by nepredal. Nakoniec sa táto moja hypotéza potvrdila.
Viem, že stavebné povolenie bude blokovať asi tak dlho, ako sa bude dať. Preto sa chcem spýtať:
1. stavebné pripomienkoval, ak bude aj druhé, čo bude nasledovať? Ak máte s tým skúsenosť, ako dlho to môže trvať? Mám pocit, žeby to bolo schodnejšie cez čiernu stavbu. Dvaja ľudia z našej dediny tak dostali pokutu za čiernu stavbu (kôli neustálym problémom so susedmi)- jeden 1000sk a druhý 5000sk.
Aká je teda postupnosť pri stavebnom konaní a neustálom pripomienkovaní? Môže to na nezmyselných pripomienkách trvať dlho?
Prosím podeľte sa s vašimi skúsenosťami. Vďaka
chandler
12.06.08,17:10
ta cierna stavba bude asi najshodnejsie riesenie.... ale spravil by som to tak aby vsetko sedelo - dohodol to na stavebnom urade, poziadal o stavebne povolenie a ak by bol jediny problem sused tak by som kludne zacal stavat
wagner
12.06.08,17:27
Podľa mňa môže pripomienkovať len v súlade so stavebným zákonom. Stavebný úrad by nejaké blbosti nemal brať do úvahy. Podľa mňa treba počkať, ako sa vyvinie situácia so stavebným povolením a až potom uvažovať o čiernej stavbe.Lebo akonáhle začnete s čiernou stavbou, sused Vám nedá pokoj a o týždeň máte na krku štátny stavebný dohľad. A čo tak poslať štátny stavebný dohľad na susedovu chatu? Či je postavená v súlade so stavebným povolením? Bude to mať osladené a potom možno trochu skrotne.:(
NInive
12.06.08,19:43
Podľa mňa môže pripomienkovať len v súlade so stavebným zákonom. Stavebný úrad by nejaké blbosti nemal brať do úvahy. Podľa mňa treba počkať, ako sa vyvinie situácia so stavebným povolením a až potom uvažovať o čiernej stavbe.Lebo akonáhle začnete s čiernou stavbou, sused Vám nedá pokoj a o týždeň máte na krku štátny stavebný dohľad. A čo tak poslať štátny stavebný dohľad na susedovu chatu? Či je postavená v súlade so stavebným povolením? Bude to mať osladené a potom možno trochu skrotne.:(

Sused na tú chatu nemá skutočné stavebné povolenie. Neviem, či to je v obci nahlásené, ale my na obci stavebný úrad nemáme. Podľa toho, čo viem, tak mu to dovolil prechádzajúci starosta len tak. Veľmi ju tam chcel mať, tak mu starosta povolil, že áno, ale nesmie byť murovaná, má ich na tých betónových kockách, Chatka sú 2 unimobunky a na nich je urobená Áčková strecha. Spýtam sa trošku smiešnu otázku, lebo fakt neviem, čo to obnáša, alebo čo musím urobiť ak chcem na neho poslať štátny stavebný dohľad. Mám napísať na stavebný úrad, alebo niekde inde? Čo tam napísať?
Ešte jedna vec, chatu tam nedával on, ale jeho predchodca, aj tak sa to dá urobiť? on s tými chatami zasahuje k nám. Tvrdí, že on s tými chatami nemusí na 2 metre, lebo on to mal tak dohodnuté. Projekt na to nebol, my ako vlastníci pozemku sme neboli upozornení, nemajú od nás súhlas......
Karas Milan
13.06.08,02:11
Podľa mňa môže pripomienkovať len v súlade so stavebným zákonom. Stavebný úrad by nejaké blbosti nemal brať do úvahy. Podľa mňa treba počkať, ako sa vyvinie situácia so stavebným povolením a až potom uvažovať o čiernej stavbe.Lebo akonáhle začnete s čiernou stavbou, sused Vám nedá pokoj a o týždeň máte na krku štátny stavebný dohľad. A čo tak poslať štátny stavebný dohľad na susedovu chatu? Či je postavená v súlade so stavebným povolením? Bude to mať osladené a potom možno trochu skrotne.:(


Budem sa opakovať :
1, musíš mať pravdu = naštudovať stavebný zákon
2, nehovor komu netreba , píš komu treba = postupne podľa potreby ako je tu citované
3, urguj u vedúceho = v prípade nevydania stav. pov. pokračovať vyššie


Ahoj
Ka Mil
berayan
24.07.08,14:59
stavebny urad je povinny vyhodnotit opodstatnenie pripomienok v konani. Inak potom asi postupy odvolanie na krajsky stavebny urad a ten rozhodne definitivne o opravnenosti namietky.

Treba ho nechat nech sa realizuje a potom pride cas ked len bude smutne pozerat, ze Vas aj seba obral o cas.

teamone
NInive
24.07.08,18:05
Vďaka všetkým. No musím sa pochváliť, že od včerajška už stavebné máme:).
Proti susedovi som ešte nič nepodnikla, ale určite si príde na svoje. Okradol nás o 3 mesiace prakticky preto, lebo je nervák a nedá si nič vysvetliť. Jeho pripomienky boli zmietnuté zo stola. Od nášho výstupu, kedy som sa mu postavila na odpor sa na svojej chate neukázal. A vôbec mi nechýba:D
Eduardd
17.09.08,18:08
Pokiaľ máte všetky doklady v poriadku a doložíte zatieňovaciu štúdiu (predpokladám, že to požaduje)treba vydržať a bojovať. Keď sa nemýlim tak po treťom odvolaní ide celý spis na Krajský stavebný úrad a tam po vydaní stavebného povolenia nie je možné sa odvolať, jedine podať žalobu na súd a tam už musí sused doložiť znalecké posudky atď..., nestačí povedať, že sa mu ta stavba nepáči. Tento proces môže trvať pri dodržiavaní maximálnych termínoch viac ako rok, potom sa musíte zmieriť už len s tým, že budete žiť s takýmto susedom.
maraska
05.09.10,20:42
Ahojte. Mam podobne problemy so susedom. Poradte prosim, ako sa da zlegalizovat čiarna stavba? Stači oznamiť stavebnemu uradu, ze sme nieco postavili? Dakujem
lienocka001
06.09.10,04:02
Ahojte. Mam podobne problemy so susedom. Poradte prosim, ako sa da zlegalizovat čiarna stavba? Stači oznamiť stavebnemu uradu, ze sme nieco postavili? Dakujem


no to si predstavujes ako Hurvinek valku.... pokial pojde o dodatocne povolenie stavby tak budes potrebovat to co na stavebne povolenie projekt, osadenie projekty, vyjadrovacky a prebehne stavebne konanie kde sa sused bude vyjadrovat k tej stavbe.. pokial tam nie su dodrzane povinne odstupy stavieb tak mas problem lebo sused moze ziadat svetlotechnicku studiu a pod. pokial mas presah nad jeho pozemok aj strechy a nedohodnete tak sa konanie prerusi a stavebny urad vas odkaze na sud.
Samozrejme pocitaj ze ti za to bude vyrubena pokuta v zmysle stavebneho zakona a stavba bude zastavena do pravoplatnosti stavebneho povolenia. a tie pokuty mozu byt vysoke... ono ide o to v com je problem... pokial su dodrzane vzdialenosti a proste len sused je piip... tak sa to natiahne lebo odvolat sa moze na krajsky stavebny ale nepochodi...
Mate dodrzane odstupy stavieb?
maraska
06.09.10,09:01
Dakujem z odpoved. To vlastne nie je stavba, ale podla zakona drobna stavba, presnejsie 2 betonove nadrze na dažďovu vodu umiestnene pod povrchom, nepresahuju 25 m/2 a su do hlbky 2m. My sme sa predtym informovali na stav.úrade - iba ústne, povedali nam, ze netreba ziadne povolenie, ale neskor sme zistili, ze treba ohlasiť vopred drobnu stavbu. Problem je, ze vzdialenosť od hranice pozemku nie je celkom 2 m, asi 1m - 1,5m, (je to šikmo). Susedia sa voci tomu ohradili. Ako to teraz riesiť? Ďakujem
Miloš Mičega - CIMOM TN
06.09.10,12:40
Dakujem z odpoved. To vlastne nie je stavba, ale podla zakona drobna stavba, presnejsie 2 betonove nadrze na dažďovu vodu umiestnene pod povrchom, nepresahuju 25 m/2 a su do hlbky 2m. My sme sa predtym informovali na stav.úrade - iba ústne, povedali nam, ze netreba ziadne povolenie, ale neskor sme zistili, ze treba ohlasiť vopred drobnu stavbu. Problem je, ze vzdialenosť od hranice pozemku nie je celkom 2 m, asi 1m - 1,5m, (je to šikmo). Susedia sa voci tomu ohradili. Ako to teraz riesiť? Ďakujem
Ohlásiť na stavebnom úrade. Súhlas suseda sa neprikladá, ak sa nemá použiť jeho pozemok.


CIMOM
fetya
08.09.10,19:07
Rozmyslam o ciernej stavbe. Chcel by som dat zaklady do kopy este pred zimou, a na jar to pokracovat. Dovod: mam pozemok, momentalne riesime pristupovu cestu, dlzka 15 m cez mestsky pozemok - sama burina a smeti. Mame vypracovany projekt na cestu, zastupitelstvo bude hlasovat o vecnom bremene na kanci septembra, ale mame tam pribuzneho, ktory naschval brzdi nase snahy, a zial na mestskom stavebnom urade ma spolocnika. Chcel by som zacat bez stavebneho povolenia.Stoji to zato, a ake su mozne pokuty?
bambula799
10.05.19,16:21
Dobry den, vedel by mi niekto poradit, chceme si postavit technicku miestnost 4x4, vyska 2,3, vzdialenost od suseda je 1 meter. Na urad sme doniesli oznamenie o drobnej stavbe a vsetky papiere co ktomu treba. Volali nam ze nam este chyba suhlas suseda ktory zatial ani len nestava ze mozno aj ten pozemok nakoniec preda. Ked sme sa pytali na zaklade akeho zakona tak nevedeli povedat akeho, len to ze ked je to ta pani .... chcu mat od nej pokoj. Je teda jej suhlas potrebny ci konaju protizakone? Dakujem