enter
14.01.05,19:28
Skúsenejší prosím poradte
Syn vysokoškolák v roku 2004 vyhral v zahraničí súťaž, za ktorú mal dostať odmenu 1000,- EUR, na účet mu došlo cca 700,- EUR po zdanení.
Nemá žiadný doklad o výške daní.
Moja otázka sa týka jeho daňového priznania, má tento v zahraničí zdanený príjem uvádzať v daňovom priznaní.
Na novom tlačive som postehla aj niečo ako započítanie v zahraničí zaplatenej dane, týka sa to aj takýcho príjmov.

Okrem tohto príjmu má aj príležitostný príjem takže DP podávať musí.
vďaka za každú odpoveď
draik
14.01.05,19:01
Keďže išlo o súťaž a výhra presahuje 5000 SKK, zo zákona treba zahrnúť do príjmov v daň. priznaní. Je dobré mať papier od organizátora súťaže, koľko peniažkov v skutočnosti bolo vyplatených a aká časť je zrazená na daň (ako inak dokážete, že výhra bola 1000 a nie 700 EUR?). Ak budete mať potvrdenie, je možné si daň zaplatenú v zahraničí započítatať s daňovou povinnosťou v SR. Na Vašom mieste by som ešte preštudoval zmluvu o zamedzeni dvojitého zdanenia, ak ju SR má uzavretú s krajinou, z ktorej výhra prišla.
enter
14.01.05,20:44
Výhra prišla zo Švédska a zrazená daň bola dosť vysoká,
ak teda bude mať potvrdenie o výške zrazenej dane, môže dostať späť preplatok na dani ?
teoreticky to tak vychádza.
enter
15.01.05,17:50
Vedel by mi niekto v skratke vysvetliť ako funguje v praxi zamedzenie dvojitého zdanenia

-na zákalde čoho je nárok na vrátenie daní v tuzemsku, ktoré boli zaplatené v
v inom štáte
-ako je to kompenzované medzi štátnými správami
draik
17.01.05,16:53
Na Slovensku nedostane spat na ruku preplatok na dani, pretoze aj z prijmov ziskanych zo zahranicia sa plati na Slovensku dan. Cize danova povinnost zaplatena v zahranici sa zapocita do danovej povinnosti v SR.
Dolezita je ale zmluva o zamedzeni dvojiteho zdanenia. Ak este plati ta z roku 1979 , ktoru so Svedskym kralovstvom podpisala CSSR, tak zrejme vyhra vo Svedsku nemala byt zdanena. Co som tak rychlo presiel znenie zmluvy, tak v clanku 21 je napisane:
"Príjmy osoby majúcej bydlisko alebo sídlo v niektorom zmluvnom štáte, ktoré sa výslovne neuvádzajú v predchádzajúcich článkoch tejto Zmluvy, podliehajú zdaneniu len v tomto štáte". (A príjem vo forme výhry som nenašiel výslovne napísaný)
Čiže radím si najprv podrobne precitať Zmluvu o zamedzeni dvoj, zdanenia a porovnať s par. 45 zakona o dani z prijmov
enter
17.01.05,20:19
Dakujem už som to stihla prečítať aj ja, ale mala som problémy to nájsť tú dohodu. Výhra bola v architektonickej súťaži a pravdepodobne sa to týka čl.14.
Majka
12.01.06,13:27
neviem ci mozem ale skusim pribalit moju otazku.
Ked je slovensky obcan zamestnany v CR na TPP ma prijmy a plati dan v CR, podava dan.priznanie na slovensku alebo v CR?
co je povinny urobit?
emily
01.02.06,12:47
neviem ci mozem ale skusim pribalit moju otazku.
Ked je slovensky obcan zamestnany v CR na TPP ma prijmy a plati dan v CR, podava dan.priznanie na slovensku alebo v CR?
co je povinny urobit?
?????????????????????????
vieroslava
01.02.06,12:53
neviem ci mozem ale skusim pribalit moju otazku.
Ked je slovensky obcan zamestnany v CR na TPP ma prijmy a plati dan v CR, podava dan.priznanie na slovensku alebo v CR?
co je povinny urobit?
Ak má trvalé bydlisko na Slovensku, podľa môjho názoru, podáva na Slovensku daňové priznanie z celosvetových príjmov, ale daň neplatí, započítava sa mu daň zaplatená v ČR.