holubička1
21.02.07,20:57
Zamestnávateľ ide na výstavu a rozhodol sa preplatiť saká, ako pracovné ošatenie, ktoré bude označené logom firmy. Každý si kupoval sako sám. Ide o to , že rozhodol do výšky 1500 preplatí, vzhľadom k tomu, že jedna osôbka má problém s kúpou, zohnala si sako ale v sume 1900,- Sk, zamestnávateľ dal bloček do nákladov, spoznámkou, že preplatí do výšky 1500,- Sk. Moja otázka, je to daňový náklad účet 527, s odpočtom DPH, ak keď zamestnávateľ v skutočnosti chce preplatiť len časť? Alebo nie je na to nárok?:rolleyes:
martinius
22.02.07,07:24
Ide o bežný pracovný odev,nie je to osobný ochranný prac.prostriedok,ja by som to nedávala do 527.
Citujem ešte aj : zamestnávateľ je povinný bezplatne poskytovať zamestnancom aj pracovný odev a obuv, ak pracujú v prostredí, v ktorom odev alebo obuv podliehajú mimoriadnemu opotrebeniu alebo mimoriadnemu znečisteniu tak, že sa stanú nepoužiteľné za kratší čas ako šesť mesiacov,čo nie je váš prípad. Do daňovo uznaných nákladov jedine,ak vieš preukázať,že tento výdavok na prac.ošatenie slúži na zabezpečenie tvojích príjmov - generálna klauzula,§5 ZDP (ak sa nemýlim).
Navyše to logo asi bude len pripnuté,je to asi normálny oblek alebo kostým,takže neviem,ako to chcete obhájiť,skôr ide o nedaňové výdavky - 513.
Pozri aj http://www.porada.sk/t24837-repre-obleeenie.html
j.s
22.02.07,10:08
No, my sme kupili kosele na veltrhy a vystavy a do nakladov to islo. Ako to uctovnicka zauctovala, to uz neviem. Ale cital som v jednom clanku tu na porade, ze niekto dava klientovi do nakladov aj oblek a ucet od holica.
martinius
22.02.07,10:48
No, my sme kupili kosele na veltrhy a vystavy a do nakladov to islo. Ako to uctovnicka zauctovala, to uz neviem. Ale cital som v jednom clanku tu na porade, ze niekto dava klientovi do nakladov aj oblek a ucet od holica.
No do nákladov to môže dať,ale účet od holiča je osobná spotreba,takže to nie sú daňovo uznané náklady:-)))
j.s
22.02.07,10:57
No do nákladov to môže dať,ale účet od holiča je osobná spotreba,takže to nie sú daňovo uznané náklady:-)))

Nie som uctovnik, to co som napisal ohladom blocku od holica som tu cital na porade.
Maxinka
20.04.07,08:17
Pracovnú obuv, moterky, rukavice, atď. je možné uplatňovať ako daňový výdavok? Do akej výšky?Na aký účet to mám dávať?
Dakujem
Tweety
20.04.07,08:19
Pracovnú obuv, moterky, rukavice, atď. je možné uplatňovať ako daňový výdavok? Do akej výšky?Na aký účet to mám dávať?
Dakujem
Sú to daňové výdavky podľa §19, výšku určíte v smernici. Zaúčtuješ to na 527AE.
Maxinka
20.04.07,08:40
Sú to daňové výdavky podľa §19, výšku určíte v smernici. Zaúčtuješ to na 527AE.
Dakujem!!!!!!!!!!!!!
Laura1
31.05.07,17:19
Môj konateľ mi nosí bločky za tričká. Sú to evidententne tričká kúpené pre zamestnankyňu. Za jeden mesiac mám asi 5 tričiek. Zamestnankyňa je obchodná zástupkyňa, tričká nosí bežne. Môžem ich naúčtovať ako daňový náklad s odpočtom na dph? Mne sa to nezdá! Podľa konateľa je to zdaniteľný náklad.
betka
31.05.07,17:23
(2) Daňové výdavky, ktoré možno uplatniť len v rozsahu a za podmienok ustanovených v tomto zákone, sú

c) výdavky (náklady) na pracovné a sociálne podmienky a starostlivosť o zdravie vynaložené na
1. bezpečnosť a ochranu zdravia pri práci a hygienické vybavenie pracovísk,
2. starostlivosť o zdravie zamestnancov v rozsahu ustanovenom osobitnými predpismi a na vlastné zdravotnícke zariadenia, 86)
3. vzdelávanie a rekvalifikáciu zamestnancov, vlastné vzdelávacie zariadenia, výchovu žiakov v stredných odborných učilištiach, ak ich nie je povinný uhrádzať príslušný orgán štátnej správy,
4. príspevky na stravovanie zamestnancov poskytované za podmienok ustanovených osobitným predpisom, 86a)
5. mzdové a ostatné pracovnoprávne nároky zamestnancov v rozsahu ustanovenom pracovnoprávnymi predpismi, 17)

Daňovými výdavkami sú:
k) výdavky (náklady) na reklamu vynaložené na účel prezentácie podnikateľskej činnosti daňovníka, tovaru, služieb, nehnuteľností, obchodného mena, ochrannej známky, obchodného označenia výrobkov a iných práv a záväzkov súvisiacich s činnosťou daňovníka so zámerom dosiahnutia, zabezpečenia, udržania alebo zvýšenia príjmov daňovníka,


Daňovými výdavkami nie sú:
h) výdavky na reprezentáciu okrem výdavkov na reklamné predmety označené obchodným menom alebo ochrannou známkou poskytovateľa v hodnote neprevyšujúcej 500 Sk za jeden predmet,

Z pohľadu DPH:
Platiteľ môže odpočítať daň z tovarov a služieb, kt. používa na účely svojho podnikania ako platiteľ.

Váš prípad je trošku otázny. Osobne si myslím, že ich používa na svoju vlastnú potrebu.
To by sme si mohli všetci šupnúť svoje oblečenie do nákladov, ale asi by nám to kontrolori vyhodlili
Ak ide o pracovné oblečenie označené obchodným menom, tak by som si DPH odpočítala a zaúčtovala do daňových výdavkov.
Laura1
31.05.07,17:30
Nakoľko sú to obyčajné tričká na bežné nosenie a nie reklamné, naúčtujem ich ako nedaňový náklad bez odpočtu na dph. Taký bol aj môj názor.
betka
31.05.07,17:44
Osobne, vravím osobne, by som to asi ani neúčtovala, a keby ano, tak ako nedaňový výdavok, bez nároku.
Laura1
31.05.07,18:07
ani ja by som to nenaúčtovala, ale,mám výdavok z pokladne, tak je to potrebné....nepomôžem si..
momaria
07.08.07,16:42
Sú to daňové výdavky podľa §19, výšku určíte v smernici. Zaúčtuješ to na 527AE.
Čo to znamená AE prosím. Môžete mi to vysvetliť.Som začiatočník v PÚ.Dik
Anja111
07.08.07,16:46
Čo to znamená AE prosím. Môžete mi to vysvetliť.Som začiatočník v PÚ.Dik
AE = analytická evidencia k účtu.
momaria
07.08.07,16:49
Už mi to zaplo.. ďakujem
Maxinka
12.11.07,09:42
Prosím, ak zamestnávateľ kúpi pracie prostriedky pre zamestnancov na opranie montérok - je to daňovýý náklad?Na aký účet sa to zaúčtuje?
Tweety
12.11.07,10:07
Prosím, ak zamestnávateľ kúpi pracie prostriedky pre zamestnancov na opranie montérok - je to daňovýý náklad?Na aký účet sa to zaúčtuje?
Je, zaúčtujeme to na 501AE.